2025. június 28-ával hatályba lépett az Európai Unió új, digitális akadálymentesítésre vonatkozó irányelve, ami alapjaiban változtathatja meg a banki ügyintézést, és különösen az ATM-ek használatát Magyarországon. A jogszabály célja, hogy a digitális termékek és szolgáltatások mindenki számára, képességektől függetlenül, egyformán hozzáférhetőek legyenek. 

Bár a digitális akadálymentesítésre vonatkozó irányelv széles körű, a hatása most Magyarországon a bankautomatáknál lesz a legkézzelfoghatóbb. A már korábban bejelentett, készpénzfelvevő automatákat érintő rendelet alapján a bankoknak a következő másfél évben 1 039 darab új ATM-et kell telepíteniük. A szabályozás minden 500 fő feletti lakosú települést érint, ahol eddig nem volt lehetőség készpénzfelvételre.

Az új ATM-eknek már meg kell felelniük a digitális akadálymentességnek

Mivel ezeket az új bankautomatákat a szombattól hatályos Európai Hozzáférhetőségi Törvény (EAA) hatálya alatt kell telepíteni, mindegyiknek meg kell felelnie az alábbi szigorú akadálymentesítési előírásoknak:

  • Kezelhetőség: pusztán billentyűzettel is tökéletesen használhatónak kell lenniük.
  • Láthatóság és olvashatóság: biztosítani kell a teljes kompatibilitást a látássérülteket segítő képernyőolvasó szoftverekkel. Emellett a betűméretnek, a kontrasztnak és a sorközöknek egyszerűen állíthatónak kell lenniük.
  • Érthetőség: a bankoknak és szolgáltatóknak kerülniük kell a bonyolult szövegezést, és minden tájékoztatást egyszerű, világos nyelven kell megfogalmazniuk.
  • Biztonságos azonosítás: nem lehet kötelezővé tenni az ujjlenyomat- vagy arcfelismerés használatát. A szolgáltatóknak alternatív, biztonságos belépési módot is kínálniuk kell.
  • Érzékelhető visszajelzés: a fizetési termináloknak egyértelmű hang- vagy tapintható jelzéssel (például egy pittyenéssel vagy rezgéssel) kell jelezniük a tranzakció sikerességét.
  • Alternatív formátumok: kérésre a tájékoztató anyagokat más formában, például Braille-írással, nagy betűk használatával vagy hanganyagként is elérhetővé kell tenni.

Ez a gyakorlatban egy hatalmas minőségi ugrást jelent. Az új ATM-telepítési program így nem csupán a készpénzhez való hozzáférést biztosítja, hanem az uniós irányelv alapján garantálja, hogy az valóban mindenki számára használható legyen. Ez különösen fontos azokban a falvakban, ahol magasabb az idős lakosság aránya, akik a rendelet legnagyobb nyertesei lehetnek.

Kiket érint leginkább?

Az új szabályozás mindenki életében valódi változást hozhat, hiszen a könnyebb olvashatóság, hozzáférés és megértés a teljes lakosság számára komfortosabbá teszi a használatot. A digitális akadálymentesítés elsődleges célcsoportját a látás- és hallássérültek jelentik, a legfrissebb, 2022-es népszámlálási adatok alapján közel százezren várták ezt a módosítást.

  • Látássérültek: Összesen 43 211 fő, ebből 34 437 gyengénlátó vagy aliglátó, és 8 774 vak.
  • Hallássérültek: Összesen 30 616 fő, ebből 24 224 nagyothalló és 6 392 siket.

Korosztályi megoszlás alapján a valamilyen fogyatékossággal élők aránya az idősebb korosztályban kiemelkedően magas. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján hazánkban 273 573 fő él fogyatékossággal, ebből pedig 29,7 százalékuk 60-75 év közötti, míg 21 százalékuk 75 év feletti.

Az új uniós irányelv közvetlenül az ő életminőségüket javíthatja, az új bankautomaták telepítése pedig megteremti számukra a készpénzhez jutás régóta várt lehetőségét.

Mit jelent mindez a bankoknak?

Bár az új szabályozás most lett kötelező, a magyarországi bankok már évek óta dolgoznak az akadálymentesítésen. A pénzintézeteknek kettős kihívásnak kell megfelelniük: nem elég telepíteni a több mint 4 milliárd forintos beruházást igénylő ATM-hálózatot, de gondoskodniuk kell arról is, hogy a szoftvereik, hardvereik és a telepítés módja is megfeleljen az EAA-nak. Ezért a kistelepüléseken megjelenő ATM-eknek például már kerekesszékkel is elérhetőknek kell lenniük, ami komoly kihívást jelenthet az önkormányzatoknak, hiszen a helyet nekik kell biztosítaniuk.

Az új szabályozás érinti a bankok weboldalait és mobilbanki alkalmazásait is, ahol szintén biztosítaniuk kell a képernyőolvasó-kompatibilitást és az egyszerűsített kezelhetőséget.

Kapcsolódó cikk:

Június végétől kötelező lesz a digitális akadálymentesítés a gazdasági szereplők számára! – De kire is vonatkozik a szabályozás és mik a kötelezettségek?