Ma kezdődik a másodfokú tárgyalás a vörösiszapper mind a tizenöt vádlottja ellen a Győri Ítélőtáblán, különösen nagy kárt okozva elkövetett közveszélyokozás és más bűncselekmények miatt.

Ferenczy Tamás, a Győri Ítélőtábla szóvivője korábban elmondta, hogy az ügyész által előterjesztett fellebbezés miatt indult a másodfokú eljárás, amely előreláthatólag január 26-ig tart.
    

A Győri Fellebviteli Főügyészség tavaly június 21-én kérte a másodfokon eljáró táblabíróságtól az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és új eljárás lefolytatását. A vádhatóság akkori tájékoztatása szerint a vádlottakat büntetőjogi felelősség terheli a katasztrófa előtti, alatti és utáni mulasztásaikért, de bűnösségük eltérő tényállásra alapozva állapítható csak meg.
    

Ezt a megállapítást a büntetőeljárási törvény hatályos szabályai szerint az első fokon felmentett vádlottak esetében a másodfokú bíróság nem teheti meg, ezért indítványozták a határozat hatályon kívül helyezését.
    

A fellebbviteli főügyészség álláspontja szerint az első fokon eljáró Veszprémi Törvényszék számos eljárási szabálysértést követett el, ítélete megalapozatlan és indokolási kötelezettségének sem tett eleget.
    

A Veszprémi Törvényszék bűncselekmény hiányában mentette fel a vörösiszapper mind a tizenöt vádlottját a halált okozó gondatlan közveszélyokozás vétsége, a gondatlanságból elkövetett környezet- és természetkárosítás, továbbá a hulladékgazdálkodás rendje megsértésének vádja alól tavaly január 28-án. A törvényszék szerint a katasztrófa oka “altalaj eredetű stabilitásvesztés” volt, amely miatt a töltés tönkrement. A vádlottak és védőik tudomásul vették az ítéletet.
    

A vörösiszapper első-, másod-, harmad-, negyed- és ötödrendű vádlottja az utolsó szó jogán szólva tavaly január 11-én tagadta bűnösségét. B. Zoltán elsőrendű vádlott, a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. korábbi vezérigazgatója úgy fogalmazott: “természettudományos módszerekkel a katasztrófát előre látni nem lehetett”, az üzem szabályosan működött. Hozzátette, vannak azonban olyan tragédiák, amelyek akkor is bekövetkeznek, ha mindenki szabályosan végzi a dolgát.
    

Kiemelte, hogy a végzetes talajtörést semmivel sem segítették elő, tisztán a terhelés következtében történt, ám információi szerint a vörösiszapot tároló kazettának még nagyobb terhelést is el kellett volna bírnia. B. Zoltán teljesen ártatlannak vallotta magát, ezért minden vádpontban kérte felmentését.
    

Szintén tagadta bűnösségét az utolsó szó jogán a per másod-, harmad-, negyed- és ötödrendű vádlottja. A Mal korábbi vezetői, alkalmazottjai felszólalásukban mindannyian felmentésüket kérték.
    

A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyt. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház pedig lakhatatlanná vált.