Mennyi szabadság jár a gyes után?


leviklarihedi # 2009.02.06. 23:17

Sziasztok, ha jár valaki hasonló cipőben, mint én, örülnék, ha tanácsot adna.
Szóval ált. iskolai tanár vagyok, 2001.aug. 1-jén született az 1. gyerekem, előtte végig dolgoztam, kb. jún. végéig. Tgyáson, gyeden, gyesen voltam, aztán 2004.aug.4-én született a 2. gyerkőc, tgyás, gyed, gyes, a 3. pedig 2006. nov. 18-án született, tgyás, gyed, gyesen vagyok most. Augusztustól mehetnék vissza, de nem fogok tudni, ilyenkor mi a teendő? Ők mondanak fel vagy nekem kell, ha én nem akarok visszamenni? Mennyi szabi jár ennyi időre és azt ki kell fizetniük nov. 18. után, ha letelt a gyes? Mert sok kolleganőm, aki visszament dolgozni, se a szabiját nem vehette ki, hisz tanév közben nem veszik vissza az embert, csak aug. közepétől, de ki se fizették őket... Ilyet lehet?

lacredit # 2008.11.17. 09:04

Sziasztok!
Én is segítséget szeretnék kérni a szabadságom kiszámításához, mert elvesztem az infók között.
1972-ben születtem.
2007. április 17-én szültem, arról az évről még maradt 13 nap ki nem vett szabadságom. Van egy másik gyerekem is, tehát két gyerek után tudnám igénybe venni a pótszabit.
Jövőre, amikor lejár a GYED (gyermek 2 éves kora után), szeretnék visszamenni dolgozni, bár még nem biztos, hogy oda, ahol azelőtt voltam.
Szeretném tudni, mennyi szabadságom lesz, amit még április 19. után ki tudok venni.
Nagyon megköszönném, ha valaki tudna segíteni!
Anita

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.26. 10:08

Nem az lenne a legegyszerűbb, ha a munkáltatót kérdeznéd meg? Úgyis közölnöd kell vele, hogy ősztől dolgoznál.

Gabesz70 # 2008.10.26. 07:55

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. Helyzetem a következő:
2007. jan.20.-2007.márc.19-ig táppénzen voltam. 2007.márc.19-én szültem. Aztán jött fél év TGYÁS, most a GYED és 2009.márc.19-től GYES-en leszek.
Tanárnőként a tervem az, hogy 2009.szept.1-jén újra tanítani szeretnék GYES mellett. Annak a kiszámításában kérném a segítséget, hogy a ki nem adott szabadságok miatt melyik az a legkorábbi időpont az én esetemben, amikor visszavételre kérhetem magam, mivel pedagógusként ott van előtte a nyári szünet is.
Úgy gondolom, hogy a szabadságokat figyelembe véve én már valamikor a nyár elején visszamehetek "dolgozni" úgy, hogy csak szept. 1-jén kezdek tanítani. Vagy nem? És ha valóban jól gondolom, akkor pontosan mikor?
Tudna nekem valaki segíteni ennek a pontos kiszámolásában? 1970.09.07-én születtem.

A segítséget előre is köszönöm.

RobeBlanche # 2008.09.17. 09:27

Kedves Fórumozók!

Közben a magyarorszag.hu-n találtam egy-két információt (bár közel sem teljeskörűen) ami engem érdekelt. Az igazság az, hogy nem kifejezetten ehhez a topikhoz tartozna a kérdésem, mégis szeretnék segítséget kérni. 2008. november 1-vel jár le a GYES-em. Jövő héten megyek a munkáltatómhoz tárgyalni a visszajövetelem részleteiről. Azt ebből a fórumból látom, hogy a szabikat ki kell adniuk, és hogy van 30 nap védettségi időm, és hogy ugyan abba a pozícióba és bérrel kell visszavenniük, mint ahonnan eljöttem. De mi van abban az esetben, ha én csak hat órába szeretnék visszamenni? (Az óvoda ugyanis 5-kor bezár, és az ingázás napi két órát vesz igénybe minimum) Miután én szülés előtt rendesen 8 órában voltam bejelentve, a 6 órás pozícióra vonatkozó igényem már nem ugyan az. Mondhatja nekem azt a munkáltatóm, hogy vagy 8 óra, úgy mint rég, vagy semmi?
Továbbá nem tudom, hogy van-e értelme az én esetemben a Start Plusz kártyát kiváltani. A bérem meghaladta a mindenkori minibálbér kétszerét.
Segítségüket előre is nagyon köszönöm,
robe

RobeBlanche # 2008.09.17. 09:26

Kedves Fórumozók!

Közben a magyarorszag.hu-n találtam egy-két információt (bár közel sem teljeskörűen) ami engem érdekelt. Az igazság az, hogy nem kifejezetten ehhez a topikhoz tartozna a kérdésem, mégis szeretnék segítséget kérni. 2008. november 1-vel jár le a GYES-em. Jövő héten megyek a munkáltatómhoz tárgyalni a visszajövetelem részleteiről. Azt ebből a fórumból látom, hogy a szabikat ki kell adniuk, és hogy van 30 nap védettségi időm, és hogy ugyan abba a pozícióba és bérrel kell visszavenniük, mint ahonnan eljöttem. De mi van abban az esetben, ha én csak hat órába szeretnék visszamenni? (Az óvoda ugyanis 5-kor bezár, és az ingázás napi két órát vesz igénybe minimum) Miután én szülés előtt rendesen 8 órában voltam bejelentve, a 6 órás pozícióra vonatkozó igényem már nem ugyan az. Mondhatja nekem azt a munkáltatóm, hogy vagy 8 óra, úgy mint rég, vagy semmi?
Továbbá nem tudom, hogy van-e értelme az én esetemben a Start Plusz kártyát kiváltani. A bérem meghaladta a mindenkori minibálbér kétszerét.
Segítségüket előre is nagyon köszönöm,
robe

RobeBlanche # 2008.09.16. 12:54

Nagyon hasznos ez a fórum!

Megmondanátok, hogy pontosan melyik törvényt kell elolvasnom ahhoz, hogy tájékozott legyek a GYES utáni szabadság illetve az egész GYES utáni munkábaállás terén?

Az én munkáltatóm tisztességes, de szeretnék én is utána nézni a dolgoknak.

Köszönöm szépen!
RobeBlanche

emily75 # 2008.09.15. 15:29

Köszönöm Nandy a válaszodat!Szerintem akkor rendben van a 89 nap!Amúgy a TGYÁS-t mind a két gyereknél igénybe vettem!A gyerekek utánni pótszabit a férjem nem kérte,elvileg akkor nekem kellene megkapnom?De lehet hogy ez is benne van a 89 napban!Mégegyszer köszönöm!Üdv:Emily

nandy # 2008.09.15. 14:07

Jav.

Tehát: 21 + 22 + ? + 22 + 23 + ? = 88 nap

Tehát: 21 + 22 + ? + 7 + 23 + ? = 73 + ?

nandy # 2008.09.15. 14:05

Fizetett szabadság jár

  • a táppénz idejére
  • a szülési szabadság idejére (TGYÁS)
  • a GYED első évére

2002. évi összes szabi: 21 nap + 2 nap
(feltételezve, hogy az azévi szabidat egyáltalán nem vetted ki)
2003. évi összes szabi: 22 nap + 2 nap
2004. évi szabi: nem tudjuk, valószínűleg jár még néhány nap a GYED első évére, feltéve, hogy először TGYÁS-on voltál + 2 nap
2005. évi összes szabi: 22 nap, arányosan járó: kb. 7 nap + 4 nap
2006. évi összes szabi: 23 nap + 4 nap
2007. évi: nem tudjuk, jár-e még (ld. TGYÁS) + 4 nap
2008. évre nem jár szabi, csak a gyerekek után a + 3 nap (arányosítva).

Tehát: 21 + 22 + ? + 22 + 23 + ? = 88 nap

De ebben nincs benne a gyerekek után járó pótszabi (2 + 2 + 2 + 4 + 4 + 4 + 3 = 21 nap)!

Kérdés, hogy vajon az apuka igénybe vette-e a pótszabit?

nandy # 2008.09.15. 13:52

Mt. 131. § (1) Az alapszabadság mértéke húsz munkanap.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabadság a munkavállaló

  1. huszonötödik életévétől huszonegy;
  2. huszonnyolcadik életévétől huszonkettő;
  3. harmincegyedik életévétől huszonhárom;
  4. harmincharmadik életévétől huszonnégy;
  5. harmincötödik életévétől huszonöt;
  6. harminchetedik életévétől huszonhat;
  7. harminckilencedik életévétől huszonhét;
  8. negyvenegyedik életévétől huszonnyolc;
  9. negyvenharmadik életévétől huszonkilenc;
  10. negyvenötödik életévétől harminc

munkanapra emelkedik.
(3) A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a (2) bekezdésben meghatározott életkort betölti.

132. § (2) A szülők döntése alapján gyermeke nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót vagy a gyermekét egyedül nevelő szülőt évenként a tizenhat évnél fiatalabb

  1. egy gyermeke után kettő,
  2. két gyermeke után négy,
  3. kettőnél több gyermeke után összesen hét

munkanap pótszabadság illeti meg. A pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.

emily75 # 2008.09.15. 13:16

Üdv Mindenkinek!

Engem is ez a kérdés foglalkoztat,mivel 18-án lejár a GYES-em a második gyerkőc után!Egy 2006-os évi hozzászólásban nagyon jól le volt vezetve ennek a kiszámolása,de érdekelne hogy ez 2 év alatt válltozott-e valamit?Én most 33éves vagyok,2002.márc.5-étől táppénzen voltam,majd 2002.okt.20-án megszületett a lányom.Vele letöltöttem az összes lehetséges támogatást,mire lejárt volna a GYES-em,megszületett a fiam 2005.szept.18-án,így ismét a GYED-et kaptam!Most nekem a munkálltató 89 napot számolt ki.Kérdéseim:jól számolta-e ki,ennyi jár-e mindenképpen?Az első kivett 30 nap után felmondhat-e a munkálltató?Válaszukat előre is köszönöm!Üdvözlettel:Emily

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.02. 16:53

Miért, ő fizetni akar a gyes idejére is? Akkor hagyd rá!

Egyébként nem a gyed első évére, hanem a fizetés nélküli szabadság első évére.

Leiaa29 # 2008.09.02. 16:39

Olvasom,hogy a fizetés nélküli szabadság megszüntetése után szabi jár:

  • a TGYÁS idejére,
  • a GYED első évére...

akkor a GYES évére, a fizetés nélküli szabi megszakításáig nem jár?

Köszönöm válaszukat, tegnap óta ezen megy a vita a főnökömmel, hogy most mennyi is jár nekem.
30 éves vagyok.

anoli57 # 2008.08.26. 14:15

Közalkalmazott szabadsága után szeretnék érdeklődni.
2006. februárban derült ki a terhesség, és azonnal kiírták táppénzre. 2006. szeptember 29-én született meg a gyermek, és mellette van még egy 13 éves is.
Úgy gondolom erre az évre jár a 21 alap és a 4 nap a gyerekekre összesen 25 nap.
Mivel a Gyed első évére is jár így 2007. szeptember 29-ig jár, az 16 nap és 4 a gyerekekre.
Most 2008. szeptember 29-én lesz 2 éves a gyermek szeretne jönni dolgozni az anyuka a kérdésem az lenne pontosan mennyi szabadság jár neki? A választ előre is köszönöm.

nandy # 2008.08.11. 22:57

A 21 nap valóban kevésnek tűnik.

Szabadság jár

  • a TGYÁS idejére és
  • a GYED első évére.
  • jár a gyermek utáni évi 2 nap pótszabi is ugyanezen időszakra.
kaali # 2008.08.11. 22:16

Kérdés: közalkalmazotti, vagy milyen státuszban vagy? 2005-re, a szülés előtt kivetted a szabikat? Ha nem, akkor jár 2005-re, és 2006-ra a teljes, a foglalkoztatásodra számítva (MT., Kjt) és ne feledd, a Gyes lejártától számítva 30 napig nem mondhatnak fel, csak utána.Ezzel nyersz 1 havi teljes fizetést.

LPSzilvia # 2008.08.11. 17:52

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. 2005.07.10-én született a kislányunk,2008.07.10-én lejárt a gyesem.Felmondás előtt még a szabikat töltöm.A volt munkáltatóm 21 napot számolt ki.(Én 1981.06.30-án születtem). Szerintem több nap jár.Ha valaki tud,akkor segítsen,hogy valójában hány nap szabim jár.Köszönöm

szhb # 2007.06.07. 19:12

Most csak magam megyek még. Hát kitartó leszek, és nem engedek, nem alkudozom.

köszi!

the big cat # 2007.06.07. 19:01

Ha ügyvéddel mész be az nyilván elég sokat dob a dolgon, bár itt nincs min egyezkedni.

szhb # 2007.06.07. 18:01

Köszi!!!

Engem igazából egyáltalán nem érdekel, hogy nincs pénzük, fél éve bejelentettem, hoy GYES megtartása mellett visszamennék, jövő hétfőtől már a szabim keytegne elvileg, ők meg húzzák a dolgot. Nem, hogy a fizetésemelésről hallani sem akarnak, hanem miután ma rájuk kérdeztem telefonon, hogy mégis mikor lépnek már az ügyemben, a hr asszisztens kollega közölte, hogy most felszólítanak szóban: akkor fáradjak be jövő héten ismét (az első találkozásunk az én sürgetésemre történt és sikertelen volt). Nem tudom fel lehet szólítani szóban vkit bármire, ha fizetésnélkülin van? Mert ma még azon vagyok elvileg, lehet jövő héten is, ha nem írták alá a szabadság igénylő lapomat, amit ők küldtek meg.

Bemegyek persze, csak nem tudom miért rágjuk a gittet....

Ezért gondolkodom az ügyvédi segítség mellett, az OMMF-en is.
Köszi, hogy elolvastál:)

the big cat # 2007.06.07. 17:48

Igen pl. írsz egy levelet.

Az, hogy nincs pénzük az ő nyomoruk, ez téged hol érdekel?

szhb # 2007.06.07. 16:35

Sziasztok! Szia the big cat!

Kérdésem lenne, hogy milyen formában lehet feljelenteni egy céget az OMMF-nél? Írok egy levelet benne a tényekkel és ennyi?

Nekem nem akarják engedni, hogy GYES megtartása mellett munkába álljak (mivel nincs pénzük), ők követelőznek és utasítgatnak....

the big cat # 2007.06.07. 12:23

És persze jelezd az OMMF-nek is, ők ugyan már egy birság keretében fogják a jogszabálymagyarázatot megadni a munkáltatódnak, de ha iylen hülye, hogy magától nem tud olvasni.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.07. 11:45

Követeled.