kötelező magánnyugdíj - pénztári tagság


Leona # 2007.07.27. 08:15

2003-ban végeztem az egyetemen.
Utána munkanélküli lettem kb. fél évig. (2003. augusztustól)

2004. febr. 1.-én helyezkedtem el köztisztviselőként.

Ma 2007. 07. 27. van.
És nem vagyok magán-nyugdíjpéztár tag!

Nem azért, mert nem akartam, hanem meg sem kérdeztek.
Kötelező volt akkor - és mégse léptettek be.

[Nyilván belépek egyikbe, azonnal.]

De visszamenőleg: 3,5-4 évem "elveszett".
Mit lehet tenni?
Céges önrevízió?
Munkaügyi per?

Tudtok ajánlani valakit?
Zsófi: mi lett a megoldás?
(Én nem csak simán belépni szeretnék, hanem a pénzemet is szeretném visszamenőleg az államiból a megánba áttetetni!)

gittus # 2007.04.26. 10:56

A lentiek az önkéntes kiegészítő nyugdíjpénztárra vonatkoznak. A kötelező nyugdíjpénztári tagságra (nem önkéntes) nem vonatkozik, remélem a kérdés az előbbire irányul.

gittus # 2007.04.26. 10:52

A kötelező 10 év várakozási idő után a hozam adó és járulékmentesen a tőkeösszeg adó és járulékköteles jövedelemként felvehető. A kifizető már levonja amit szükséges.
Amennyiben a tőkeösszeget nem veszi fel a tag, úgy a követkoző években évenként 10%-kal csökken az adóteher. Tehát 10 év múlva (a 20 év lejártával) adómentesen lehet az összeget fel venni.
Aki a kötelező 10 év várakozási idő lejárta előtt megszünteti a jogviszonyát, tehát tovább tagdíjat nem fizet, az is csak a várakozási idő lejártát követően veheti fel a számláján lévő összeget.
Üdv

the big cat # 2007.04.26. 05:09

10 év után kérheted a kifizetést, de az SZJA alá fog esni, míg ha valamiylen nyugdíjszolgáltatásként veszed majd igénybe, akkor nem.

tulkovics77 # 2007.04.25. 17:12

jövöre lesz 10 éve hogy magánnyugdij pénztár tag vagyok. a kérdésem igaz-e az hogy 10 év után azaz jövöre felmondhatom a pénztárral kötöt szerzödést?ami azt jelentené hogy nekik kikellene fizetniük az ott tárolt pénzemet,vagy ez nem igy van.ugyanis én már átnéztem a szabályzatukat de erre nem térnek ki. köszönöm elöre is a segitséget

ikke # 2007.04.20. 06:24

Hol lehet rákeresni arra a törvényre ami kimondja, hogy 30 év felett nem lehet magánnyugdíjpénztár tag a munkavállaló.
Ezzel utasították el az otp-ből.
Akkor marad az állami nyugdíjbiztosítási pénztárnál? 34 éves. (közben kiderült, hogy volt már bejelentett munkaviszonya, de kb. 10 éve)

Loren # 2007.04.18. 10:31

Részlet a PSZAF honlapjáról, a kötelező belépők köréből:

Változatlanul pályakezdőnek minősül továbbá az a belföldinek minősülő természetes személy is, aki tankötelezettsége megszűnését követően, biztosítási jogviszony hiányában 2004. április 30-át követően első ízben megállapodás megkötésével szerez tb. nyugellátásra jogosultságot, és a megállapodás megkötése időpontjában még nem töltötte be a 42. életévét, továbbá más államban ezt megelőzően (és a tankötelezettség megszűnését követően) nem volt nyugdíjbiztosítási kötelezettséget keletkeztető jogviszonya.

Ennek tükrében nekem úgy tűnik ikke embere pályakezdő, így mnyp-ra kötelezett!

T r a v e n # 2007.04.18. 10:01

Kedves Ikke!

Választhat, hogy a központi költségvetésbe történő nyugdíjra vonatkozó járulékfizetést teljesíti, vagy a magánynugdíjas pénztári változatot.
Százalékos arányuk azonos.

ikke # 2007.04.18. 09:37

Kérdésem az, ha valaki 34 éves az idén, és nem volt soha magánnyugdíjpénztártag, mert munkahelye sem volt, Akkor most, hogy munkaviszonya lett, kötelező neki a magánnyugdíjpénztárba belépni?
Választ előre köszönöm.

_Lala_ # 2006.12.22. 09:49

Az illető számára egyértelműen jobb az önrevíziós, visszamenőleges belépés (nyilván a munkáltatóknak több meló, de hát "így jártak"), hiszen így több lesz számláján, míg az állami rendszerbe fizetett 3 év után gyakorlatilag semmit nem fog kapni...

zsofi # 2006.12.22. 08:06

Köszi a választ, nem volt bejelentve az illető, és a tv. szövegéből valóban világosnak tűnik, hogy be kellett volna lépnie, de valamiért akkor a könyvelője azt mondta, hogy nem kell...well...Lehet, hogy vki. hibázott, mindegy is. igazából az lenne e lényeg, hogy most muszáj-e végigcsinálni a volt mttók. önrevízióját, vagy beléphet-e 30. év alattiként önkéntesen. MIvel elvileg a téma hozzáértői (pl.PSZÁF - kijelölt péztár ) eltérő dolgokat mondott felmerült néhány kérdés, de majd megoldódik valahogy.

kisgulyi # 2006.12.20. 21:20

Kedves Zsófi!
A kérdésedre a választ az 1997.évi LXXXII .törvény a magánnyugdíjról és magánnyugdíjpénztárakról kell keresned, mely szerint a pályakezdőknek 2001 évben kötelező volt, 2002 évben nem volt kötelező, majd 2003 évben ismét kötelező volt a pénztártagság, ha tankötelettsége megszűnését követően első alkalommal létesít biztosítási jogviszonyt.
Korábban nem voltál soha sehol bejelentve, mert akkor már másként változna a kérdés?
Üdv: Kisgulyi

zsofi # 2006.12.19. 13:42

Kérdés:
vki. 2003.07.01-én lépett először munkaviszonyba, akkor volt pályakezdő. Ekkor a munkáltató könyvelője arról tájékoztatta, hogy ebben az időpontban NEM kötelező magánnyugdíj-pénztárat választani, hivatkozva egy akkor hatályban lévő „szabályra” (nem tudni pontosan mire), amely szerint az 1997. évi LXXXII. tv. vonatkozó szakaszának alkalmazása (3.§) ezekben a hónapokban felfüggesztésre került.

Azóta friss munkavállalónk már váltott munkahelyet, ahol a magánnyugdíj-pénztári tagság kötelező vagy nem kötelező volta már nem merült fel, mivel önkéntes alapon nem kívánt belépni, ezzel nem is foglalkozat többet. Tehát az első munkanaptól kezdve 3 éven keresztül az államnak fizette a járulékot teljes összegben.

Most már nem annyira friss munkavállalónk ismét munkahelyváltás előtt áll, de a leendő munkáltató könyvelője „ragaszkodik” ahhoz, hogy lépjen be mnypt-ba, mivel szerinte neki bizony kötelező lett volna 2003. júliusában a hivatkozott tv. 3.§ alapján mnypt-at választani és belépni (bár rémlik vmi neki is, hogy volt talán egy időszak 2003-ban amikor mégse kellett, de nem biztos benne, mert nem találta azt a bizonyos „szabályt”).

Utánanézés, számos telefon és értekezés után nincs egyértelmű válasz („ahány ház annyi szokás” ugye, és hát annyiféle válasz is…) Az érdekesség kedvéért leírom:

  • PSZÁF : bizony mulasztás történt, 2003. júliusában kötelező lett volna mnypt-at választani. Megoldás: a területileg illetékes/kijelölt mnypt-ba 2003. 07.01-től visszamenőlegesen pályakezdőként lépjen be most, és a volt munkáltatók önrevíziója során rendezhető a dolog úgy, hogy az államnak már befizetett összegből a mnypt-at illető rész a mynpt-ba kerüljön.
  • Könyvelők „egy csoportja” : nem történt mulasztás, valóban volt egy időszak 2003-ban amikor nem kellett a pályakezdőknek mnypt-ba belépni (a„szabály” még mindig hiányzik), ezért most sem kell és csak akkor lépjen be önkéntesen az általa választott bármelyik pénztárba, ha akar.
  • Könyvelők „másik csoportja”: nem tudják pontosan be kellett-e lépnie akkor, de jobban jár ha belép, ezért lépjen be önkéntesen mostantól, de talán jobb, ha a területileg amúgy is illetékes pénztárhoz megy.
  • Az illetékes területi mnypt. információja: valóban mulasztás történt, de semmi gond két választási lehetősége van a helyzet megoldására: 1.) pályakezdőként visszamenőlegesen („irányított pályakezdőként”) lépjen be a munkáltatók önrevíziós procedúrája mellett, a belépési nyilatkozathoz csatolja az OEP könyvét, de a mostani mttó-val írassa alá azt. (?) 2.) Lépjen be önkéntesen 30 éven aluliként, (de a belépési nyilatkozatban ne töltse ki a munkába lépés dátumát, mert azt csak pályakezdőknek kell és az illető már nem az) Semmilyen más hátrányos következménye nincs annak, ha ezt a megoldást választja, mert fizetési kötelezettségének teljes mértékben eleget tett az elmúlt három évben – igaz az állam felé - (legfeljebb majd a nyugdíjazásnál járhat rosszabbul, de hol van az még!) így kikerülhető a munkáltatók önrevíziós kalandja.
  • Nyufig. ügyintézője (ez a kedvencem): óriási mulasztás történt, 1998. óta mindenkinek kötelező a belépés! Megoldás: nem tudják, kérdezze meg máshol.

Szóval kérdés :
2003.07.01. napján kellett-e neki mnypt-at választani, tekintve, hogy a vonatkozó tv 3.§-a alapján tagságra kötelezett pályakezdőnek minősült?
Esetleg ismeri-e vki. azt a titokzatos „szabályt” ami alapján mégse kellett akkor belépnie, ha nem kellett belépnie?
Ha be kellett volna lépnie, akkor a számos megoldási javaslat közül melyik az igazi?