örökösödési illeték változás


Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.23. 14:37

Ha osztályos egyezséget kötnek, akkor itt nem kell illetéket fizetni, mert az örökhagyó egyenes ági rokon.

Askalot # 2012.11.13. 14:49

Kedves fórumozó Ügyvéd Urak!

A következő kérdésben szeretném a segítségüket kérni.

Édesapám nagynénje szeretné, hogy a jelenlegi folyószámláján lévő körülbelül 5 millió forint értékű összeg átkerüljön az én bankszámlámra. (Az indoka, a saját bankszámlájának megszüntetése, illetve, hogy a jog szerinti örököse is én vagyok a közjegyző által hitelesített végrendelete szerint)

A fenti átutalási műveletet ugyanazon bankon keresztül, szintén megtakarítási számla formájában képzeljük el.

Ebben az esetben van-e illeték-fizetési, illetve az adóhatóság irányában bejelentési kötelezettségem?
Ha az ügyben számít, 35 év alatti vagyok.

Illetve érdekelne még, a fentiekkel kapcsolatban, hogy várható-e változás az illetékfizetéssel kapcsolatban 2013-ra, mert előfordulhat, hogy az összeg két részletben (decemberben, illetve januárban) kerülne átutalásra?

Válaszukat előre is köszönöm.

hattyúdal # 2012.11.19. 17:30

Tisztelt Szakértők!
A segítségüket szeretném kérni a következő ügyben.
Édesanyám a közel múltban elhalálozott.
Egy kis családi ház, és kb 1 ha szántó maradt utána, amit a testvéremmel öröklünk.
Én a tesvérem javára lekívánok mondani az örökségemről, mert ő lakott édesanyámmal, és azt szeretném, hogy továbbra is ott élhessen...
A kérdésem arra vonatkozik, hogy ezt ilyen formában megtehetem-e, illetve lesz-e nekem valamilyen fizetési kötelezettségem?
Továbbá, a testvéremnek milyen kiadások várhatók az örökséggel kapcsolatban, mert sajnos neki semmi jövedelme nincs. Eddig ápolási díjat kapott édesanyánk után.
Köszönöm válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.19. 18:50

Nem tudsz lemondani - visszautasíthatod az örökséget. De ha van leszármazód, akkor így ő lép a helyedbe. Célszerű lenne osztályos egyezséget kötni, de akkor legalább valami jelképes értékűt csak örökölnöd kellene. (Pl. az amúgy leltárba nem vett ingókat.)
Ha a hagyatéki eljárás költségét te kifizeted, akkor az öcsédnek már nem lesz mit fizetnie.

hattyúdal # 2012.11.19. 19:08

Köszönöm a választ KBS!
De még lenne kérdésem....
Ezt az osztályos egyeszséget a közjegyzőnél kell megtenni amikor a hagyatéki tárgyalás történik?
Bocsánat, de teljesen járatlan vagyok ez ügyben.
Minden képpen azt szeretném, hogy ház maradjon a testvéremé, mert ezt megígértem édesanyámnak a halálos ágyánál....

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.19. 19:11

Igen. Vagy előzetesen írásban is be lehet neki jelenteni.

Askalot # 2012.11.22. 13:09

Kérem, amennyiben lehetséges az én kérdéseimre is szeretnék kérni valamilyen reakciót, hiszen nem vagyok nagyon jártas jogi témákban és nemsokára aktuálisak lesznek a levélben leírtak. Előre is köszönöm.

Kovica74 # 2012.11.22. 17:59

Tisztelt Szakértők!

Idei év nyarán nagyapám halála miatt (édesanyám révén, aki pár éve szintén elhunyt) nővéremmel és édesanyám testvérével közösen megörököltük nagyapám vidéki házát. A közjegyző előtt nem mondtunk le egymás javára az örökségről, de 2 hónappal a tárgyalás és a végzés megérkezése után keresztanyám felajánlotta a ház megvételét nekem és nővéremnek. Nővéremmel elfogadtuk és fejenként 700ezer Ft-ot kaptunk adásvételi szerződést kötöttünk és idén augusztusban a Földhivatal be is jegyezte őt tulajdonosnak. A házat a közjegyző 6 Millió Ft-ra értékelte és nagyapám, amire még vissza tudok emlékezni (30 év távlatáról van szó) mindig ott lakott. Az SZJA törvényt próbáltam értelmezni és nem tudom, hogy most kell-e majd az ingatlan eladás szabályai szerint SZJA-t fizetnem a 700ezer Ft után, mivel a ház örökség útján került a nevünkre és rövid időn belül adtuk el.
Ha kell adót fizetni, akkor a pontos %-ról is tudnának informálni? Előre is köszönöm válaszukat!