Öröklés, végrendelet,köteles rész


Zizike75 # 2024.04.27. 08:36

Nagyon szépen köszönöm a megerősítést, és a közérthető választ.

osztap # 2024.04.27. 07:00

Én úgy olvastam és az ügyvéd is azt mondta, akivel beszéltünk, hogy a fennmaradó részből kap egy gyermekrészt. Ez pontosan mit jelent?
Felteszem, a házban közösen laknak? Ez fontos, mert a férj a közösen lakott házon örökölne haszonélvezetet, de tulajdoni hányadot nem. Mivel már van rajta haszonélvezete, ezért ez a passzus nem játszik.
Az összes többi vagyonából (ez a "fennmaradó rész") örököl annyit, mintha anyátoknak nem 3, hanem 4 gyereke volna, a férj a "negyedik gyerek". Azaz 1/4-et. A leírásod alapján ez az összes többi vagyon nem sok, talán nincs is. De ha van, akkor a férj halála után az általa örökölt vagyont az ő gyerekei fogják örökölni. Már ha meglesz még akkor.
Olvasgasd a Ptk. 7:58. §-t a jogtárban.

Zizike75 # 2024.04.26. 11:18

Kedves hozzáértők
Olyan kérdésem lenne, hogy édesanyám és férje 1998 óta házasok. 7 éve vettek egy ingatlant. Az adásvételi úgy lett megírva, hogy az édesanyám a tulajdonos 1/1 arányban. A férje holtig tartó haszonélvezettel rendelkezik.
Anyukám részéről vagyunk 3-an gyerekek az előző házasságából. Ami ingatlant apukám után örökölt anyukám, abból lett véve a jelenlegi ingatlan.
A férje részéről van az előző házasságából 2 gyermek. A férje mindent ott hagyott a gyerekei javára.
Ha anyukám megy el előbb, akkor a férje és a gyerekei örökölhetnek e bármilyen formában is anyukám tulajdonából? Én úgy olvastam és az ügyvéd is azt mondta, akivel beszéltünk, hogy a fennmaradó részből kap egy gyermekrészt. Ez pontosan mit jelent? Bankszámla nincs, autó a férj nevén. A fő kérdés az, hogy ingatlanhoz lehet bármi köze anyukám férjének előző házasságából származó gyerekeknek?
Előre is köszönöm a választ.

drbjozsef # 2024.04.12. 05:23

Takacs R,

Ha a férjed szülei még éltek a halálakor, akkor te és ők is örököltek a férjedtől.

Innentől neked a szülők vagyonához már nincs közöd. Azt a törvényes öröklés szerint az ő leszármazóik öröklik, tehát tőlük mindent a férjed húga fog örökölni. Te nem.

Takacs R # 2024.04.11. 22:42

Jo napot !
Elhunyt fèrjem 26 èvi hazassag utàn. Gyerekūnk nem lett. Elhunyt fèrjem szűlei 4 èvire rà hunytak el fèrjem utàn. Kerdèsem lenne hogy mint őzvegyasszony elhunyt fèrjem igenyelhetek őrőksèget az aposom, anyosom utàn? Elhunyt fèrjemnek van 1 hùga ès csak ő az egyedūli örökös? Vagy mint elhunyt fèrjem utàn az özvegye jelentkezhetek-e aposom es anyosom őròksegère?
Köszönöm ha tudnak segiteni

Kovács_Béla_Sándor # 2024.03.28. 09:27

Végrendelkezel. Lerakod egy közjegyzőnél. Nem tudnak róla; csak a - reméljük, a távoli jövőbeni - halálod esetén kerül elő. (Akkor viszont garantáltan.) Bármikor visszaveheted, megváltoztathatod, hatályon kívül helyezheted. (Vigyázat, a visszavétellel nem veszti hatályát - csak már nem lesz garantált az előkerülése!.

antijogász # 2024.03.28. 08:53

Kedves KBS!
Konkrétan: van házastársam, két közös nagykorú gyerekünk. Meghalok. Az egyik gyerekemet szeretném örökösnek, másik gyerek és házastárs köteles rész maximum. Ne tudjanak róla, mert így is túl elmérgesedett a helyzet.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.03.27. 16:44

Nem; nem; sem.

Jobb lenne, ha adnál egy rövid, konkrét tényállást, és elárulnád, mi a konkrét kérdésed.

antijogász # 2024.03.27. 15:28

Végrendeletben kell a köteles részről szólni, rendelkezni?
A hagyatéki tárgyaláson a közjegyző a köteles részt felveti, vagy megállapítja? Ha nincs minden érintett ott, vagy nem tudnak megegyezni az örökösök, akkor a végzésben még nem kerül meghatározásra a köteles rész összege, módja?
Majd a bíróságon?

Boldogsag # 2024.03.26. 10:05

Köszönöm szépen válaszod drbjozsef! Így teljesen érthető, és logikus. Minden jót

drbjozsef # 2024.03.26. 08:39

Boldogsag,

Az hogy "közös vagyon" meg "külön vagyon" főszabályként nem számít az öröklésnél.
Ha meghal az örökhagyó, akkor a teljes vagyona átszáll az örököseire. Ha végrendelettel, akkor úgy, ha törvényes öröklési renddel, akkor úgy.

Ilyen szempontból nem számít hogyan szerezte a saját vagyonát. Természetesen házastársak esetén itt lehet vita, ha például az ingatlan, vagy ingatlanok, esetleg egy autó nem a felek 1/2-1/2 nevén van, pedig már a házasság alatt vették, hanem csak egyikükén.

Egy kivétel van a fentiek alól. az ági öröklés. Az ajándékozással vagy örökléssel szerzett vagyon eshet ági öröklés alá, de csak akkor, ha erre az ági öröklésre jogosult hivatkozik - ezt automatikusan, hivatalból nem vizsgálja senki.

Ha a párod örökölt ingatlant, és meghalna (és ez az ingatlan NEM az utolsó közösen lakott lakásotok, amelyből amúgy sem örökölnél tulajdonrészt), főszabályként egy gyerekrészt örökölnél belőle. De ha leszármazó (ennek elsősorban nyilván olyan esetben van relevanciája, ha az elhunyt ezen leszármazója neked nem leszármazód, tehát tőled nem örökölne később) vagy más jogosult (oldalági rokon, aki az örökhagyó kieső szülei, nagyszülei révén örökölhet) hivatkozik az ági öröklésre, akkor ebből te nem örökölsz tulajdonrészt (de haszonélvezetet igen). Például.

Boldogsag # 2024.03.26. 07:47

Tisztelt Hozzáértők! Adott egy házaspár és egyik fél szüleitől örököl pl. ingatlant, akkor csak az a fél örököl, vagy közösen szerzett vagyonnak számít az öröklés mivel házasok? Konkrétabban engem speciel nem érdekel a párom öröklése és nem szeretnék belevonódni az történetükbe, sőt erről hajlandó lennék nyilatkozni is, pl közjegyzőnek. Jól gondolom, hogy nem számítok bele az öröklésbe és nem kell vele foglalkoznom, hiszen csak házastárs vagyok. Köszi a választ.

drbjozsef # 2024.03.26. 07:21

(50-50% esetén)
Nem. Bármilyen esetben. Ha 1% volt a feleségé, akkor a többi 99%-on kap haszonélvezetet, ha 99% volt az övé, akkor a maradék 1%-on kap haszonélvezetet. Nem számít az arány. Ha 0% volt a feleség tulajdonrésze, a teljes, 100%-on haszonélvezetet kap.

Köteles részre szorítás esetén a haszonélvezetről a Ptk. 7:82.§ rendelkezik. Korlátozott mértékben, a helyzettől függően járhat neki.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

antijogász # 2024.03.25. 16:39

Tisztelt Jogászok!
Törvényes öröklés esetén a házastársnak alapesetben holtig tartó haszonélvezete van az utolsó közösen lakott ingatlanra (50-50% esetén).
Végrendeleti öröklés esetén is érvényes ez az előírás? (pl. ha csak köteles részre jogosult.)
Ha igen, akkor a haszonélvezet "értéke" beleszámít a köteles részbe?

Kovács_Béla_Sándor # 2024.03.24. 08:21

Gyakorlatilag nem tudod visszavonni.

JJ88 # 2024.03.23. 14:48

Kedves Fórumozók, Kedves Hozzáértők!

Előre is bocsánat, nagyon amatőr és naiv kérdésem van: amennyiben a hagyatéki tárgyaláson aláírtuk a kötelesrészről való lemondást, azt valamilyen formában vissza lehet vonni? Papír szintjén rendben volt formailag a jogi tudnivalókról való kioktatás, de szóban a közjegyző nem egyértelműen válaszolt, összezavarodtunk és később sikerült csak megérteni a lényeget....(Az elhunyt végakaratát nem támadnánk meg, de elsőszülöttként a köteles részre igényt tartanék. Erről sikerült lemondani egy nappal ezelőtt...)

Köszönöm előre is!

Majordomus # 2024.02.25. 22:05

Valami itt nem kerek.
.
osztapnak igaza van,a testvéri státusz megdöntése nem fog menni.

De olyan nincs hogy nem örökölsz normál körülmények között.

Valamit elhallgattál.
Vagy lemondtál,vagy megegyeztetek?

osztap # 2024.02.25. 18:18

szabozsuzsa2000,

Szerintem nem működik, amit akarsz. A Ptk. vélelmezi, hogy az apa az, aki az anya férje volt a gyermek fogamzása idején, Ptk. 4:99. §. Ezt a vélelmet csak az apa, az anya, a gyermek, és a gyermek leszármazója támadhatja meg, Ptk. 4:109. §. Te mint testvér, nem.

Ellenben, ha anyád az ajándékozástól számított tíz éven belül (azaz 2028 októbere előtt) meghalna, kötelesrészre tarthatsz igényt.

Az lett a vége, hogy az édesapám tulajdonrésze a húgomé lett, a közjegyző közreműködésével.
Ha nem volt végrendelet, akkor ebben Te is közreműködtél. Mert a főszabály az, hogy a közösen lakott ingatlanban apád tulajdoni hányadán anyád haszonélvezetet örökölt volna , a tulajdonjogot pedig egyenlő részben Te és a testvéred örökölte volna meg. Ptk. 7:55 és 7:58. § Ha ettől eltérés volt, akkor a hagyatéki eljárásban pl. osztályos egyezséget kötöttetek, vagy Te visszautasítottad az örökséget. Ezek pedig csak úgy mennek, hogy Te aktívan nyilatkoztál róluk. Vedd elő az akkori hagyatékátadó végzést, ott le van írva.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

szabozsuzsa2000 # 2024.02.25. 17:45

2015.szeptemberében meghalt az édesapám. A hagyatéki tárgyalás a következő év februárjában volt.
A szülői ház fele-fele arányban az édesapámé és anyámé volt.
A hagyatéki tárgyalásra egyedül mentem, a húgom, a férje és az anyám együtt jöttek.
Az lett a vége, hogy az édesapám tulajdonrésze a húgomé lett, a közjegyző közreműködésével.
Az anyám az ő tulajdonrészét 2018. októberében ráíratta a húgom két gyerekére.

Mostanában a tudomásomra jutott, hogy a húgom lehet, hogy nem is az édesapám gyereke, de ezt csak egy DNS vizsgálat tudná megerősíteni.

Az anyám velem úgy viselkedett kisgyerek koromban, hogy azt gondoltam, hogy nem is vagyok az igazi gyerekük, hanem örökbe fogadtak. Nem voltam rossz gyerek, mégis azzal fenyegetőzött, hogy javító-nevelő intézetbe ad, ahol majd szögesdrótra térdepeltetnek, ez nekem elég sokkoló volt kisgyerekként.
A húgommal sosem volt jó testvéri kapcsolatunk, nagyon sokszor megvertek miatta, ok nélkül.
Nem is igazán hasonlítunk egymásra, sem külsőleg, sem belsőleg. Én az édesapámra hasonlítok, állítólag az anyám haza sem akart vinni a kórházból, azt mondta, hogy én nem az ő gyereke vagyok, biztos összecserélték a kisbabákat. A Keresztanyám mondta neki, hogy nézzen már rám, teljesen olyan vagyok, mint az apukám.

Azt szeretném megkérdezni, hogy mit kell tennem, hogy megkapjam a jogos örökségemet. Ha a húgom nem az édesapám gyereke, akkor nem is örökölhetett volna utána, jól gondolom?

Köszönöm előre is a segítséget: Szabó Zsuzsa

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.08. 14:26

Nem. A hagyaték megnyíltával megkapod. Csak nem használhatod.

Benistimi # 2024.01.08. 14:11

Nem kötelesrészt szeretnék, csak megbizonyosodni róla, hogy ha élettárs nevére haszonélvezetet jegyeztet, akkor mi csak akkor kapjuk meg részünket ha az élettársa elhunyt?
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.08. 14:06

Teljesen mindegy, hogy még életében enged haszonélvezetet vagy végrendeletben. (Bár az utóbbit könnyebb elrontani.)

Ha teljes gyerekrészt örökölsz, akkor milyen köteles részt szeretnél még?

Benistimi # 2024.01.08. 14:03

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A következő a kérdésem: Édesapám elvált anyámtól már több mint húsz éve. Van egy húgom. Édesapámnak lett egy élettársa akivel régóta együtt élnek, lett egy közös gyermekük (tehát van egy féltestvérem) és közösen élettársával építési kölcsönt vettek fel, majd építettek egy ingatlant.(1/2, 1/2 tulajdoni hányad) Apám élettársának is van 4 gyereke + a közös. (féltesóm)
Édesapám most közölte, hogy haszonélvezetet ad az élettársának nevezett ingatlanra, hogy amennyiben ő elhuny, ne tudjuk kitenni az élettársát és amíg élettársa él, ne tudjam követelni a házból én és a húgom a részemet. Megteheti ezt? Amennyiben végrendeletbe foglalja, gondolom igen. De ha csak bejegyezteti a haszonélvezetet, és nem ír végrendeletet, akkor mivel élettársak nem lesz jelentősége?
Nekem nincs ingatlanom, kislányomat egyedül nevelem. Albérletben vagyok. Ha végrendeletben haszonélvezetet ad apám az élettársának akkor még a kötelesrészt sem követelhetjük? Köszönöm szépen válaszát! Üdv.

Majordomus # 2024.01.01. 20:55

Kapard össze az 5 milló ft-ot és addig ne szólj mig öcséd nem háborog.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.01. 09:35

A kötelesrészt főszabályként pénzben kell kiadni. Tehát úgy, hogy bizonyos vagyontárgyakat rátukmálsz a jogosultra, nem teljesíthetsz.