oldalkert probléma


Inci008 # 2015.07.24. 15:00

kedves Fórumozók!

A következő problémára keresem a lehető legjobb megoldást. Gyönyörű telket vásároltunk egy kisváros központjában. A Helyi Építési Szabályzat 6,5 méter oldalkertet határoz meg az építendő házunkhoz. Sajnos így igazodva a szomszédhoz jelentősen korlátozva vannak az építési lehetőségeink, hiszem 3 méterre épített 12 éve a telekhatárunkhoz. Sajnos vannak elképzeléseim, hogyan vitte mindezt végbe, hiszen ennyit nem változhattak és nem is változtak az előírások. Az építési osztályon eléggé hárítják a problémát, szerintük nincs mit tenni, így kell építeni és kész. Hová forduljunk?

MajorDomus # 2015.07.27. 21:05

Vedd meg a szomszéd telket is.
Ezt vetted meg, előtte kellett volna érdeklődni. Most ez van.

Bea1 # 2015.07.28. 05:37

másik oldalra nem lehet építkezni?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.28. 08:52

Nem nagyon értem a problémát. Hogy jön ide a szomszéd? A kert (szerintem inkább udvar) szélességét a saját telken kell meghagyni; így nagyjából mindegy, hogy a szomszéd a telek határára épített vagy üresen hagyta a közepére.

Immaculata # 2015.07.28. 08:59

Az ajtó, ablak és a terasz elhelyezése miatt kell bizonyos távolságot tartani a másik lakóépülettől.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.28. 10:32

De ő nem azt írta. Hanem az "oldalkertet".

gerilege # 2015.07.28. 11:57

Az a problémád, hogy az oldalhatáros szomszéd három méterre van az oldalhatárodtól, neked viszont 6,5 métert kell elhagyni a másik oldali szomszéd oldalhatárától, ezért közel leszel az oldalhatáros szomszédhoz? Vagy rosszabb lesz a benapozottság, vagy oldalhatár előírások miatt nem tudsz ablakot tenni valahová?

MajorDomus # 2015.07.28. 20:05

Nem!
Az a gond, ha megvan a 6,5 méter távolság, kicsi lesz a hely a kacsalábon forgó palotának!

,, Sajnos vannak elképzeléseim, hogyan vitte mindezt végbe,,

Nosza, kövesd a példát!

nanemaaa # 2015.07.31. 07:56

KBS-nek 1000 %-ig igaza van. Az oldalkertet a saját telken kell biztosítani. Az, hogy a szomszéd betartotta-e ezt a szabályt, vagy sem, a tárgyi telek tulajdonosát semmiben sem akadályozza. Kivéve, ha egyéni ízlés, vagy saját elhatározás alapján minden áron el akarja 6-10-50 m-re húzni a saját épületét a szomszédétól. De ez nem beépítési korlátozás, hanem egyéni dili kérdése.

Immaculata # 2015.07.31. 08:13

KBS-nek 1000 %-ig igaza van.

Össze kellene költöznöd vele!

Éppen Neked kellene tudnod, hogyha telekhatárra építkezik és a szomszédja 3 m távolságban van, akkor milyen korlátai vannak.
Ma olvastam egy másik topicban, de már nem találok vissza, hogy tűzbiztonsági szempont is van ilyen esetben, amely megdrágítja az építkezést, nem tud ablakot nyitni arra stb.

Immaculata # 2015.07.31. 08:16

Megtaláltam!

az új tűzvédelmi rendelet szerint csak úgy tartható 3 m védőtávolság az ő épületétől, hogy mi kb a telek közepére építkezünk. Ettől a telek használhatatlan és ronda lesz. Alternatíva: hatalmas tűzfal a szomszéd irányába, amely jelentős többletköltség, és ronda, plusz kamra, fürdő ablak csak nyithatatlan világító lehet.

Immaculata # 2015.07.31. 08:23

:)
Minden pasinak női aggyal kellene gondolkoznia!

Ahol 6,5 métert kell hagynia, ott a szomszédja oldalhatárra építkezett, ahová pedig neki kellene oldalhatárra építkeznie, ott a szomszéd 3 m hagyott a 6,5 méter helyett.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.31. 10:04

Az a szomszéd baja.

nanemaaa # 2015.07.31. 10:31

Immaculata
Az a szabály megszűnt 2 éve. Egyébként nem tűztávolság, hanem telepítési távolság volt. Jelenleg azt viszont csak huzamos tartózkodású helyiségek nyílásai között kell tartani. Telekhatáron álló határfalban, illetve attól 3 m-en belül ugyanakkor huzamost tartózkodású helyiség nyílása nem létesíthető, így legrosszabb esetben is max egy felől jöhet létre ez az állapot, ami esetben pedig már nem kell telepítési távolságot tartani. Ha a szomszéd hülye, és a telekhatártól 80 centire építi a saját nappalija ablakát, a tárgyi telekre akkor is odatehető az új épület oldalhatáron állóan.

Immaculata # 2015.07.31. 10:50

Köszi, akkor remélhetőleg a kérdező ezt olvassa.

3 m-en belül ugyanakkor huzamost tartózkodású helyiség nyílása nem létesíthető,

Igen, ez volt a KBS írására a korrekcióm, csak el kellett volna olvasni és természetesen értelmezni.
Az ajtó, ablak és a terasz elhelyezése miatt kell bizonyos távolságot tartani a másik lakóépülettől.

MajorDomus # 2015.07.31. 22:00

,, Minden pasinak női aggyal kellene gondolkoznia!,,

Még mindig a fákon élnénk!

,, ne mássz le kisfiam, mert megesznek az oroszlánok,,

(kisfiam lemászott , és nem ették meg!)

10 ezer évvel később Imma ezért tud okos
beirásokat írni ide.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.01. 08:30

Én már azzal is beérném, ha mindenki aggyal gondolkodna. Sőt, ha gondolkodna egyáltalán.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.01. 08:48

Dehogy!

Dr.Attika # 2015.08.01. 08:59

Egyet megállapíthatunk, hogy a világot évezredek óta a férfi agy irányítja. Azt is megállapíthatjuk, hogy ehhez a női agyra is szükség van, mert így kerek a világ. Azért nem üdvözölendő, ha a homók és leszbik együttes gondolkodása túlsúlyba kerül. Egy igazán finom gulyásleveshez fele-fele arányban szükséges marha és sertés hús. Bármelyik túlsúlya vagy hiánya a hamis gulyás ízét adja.

MajorDomus # 2015.08.01. 20:31

Attikának
ez így van.

Úgy szoktam fogalmazni, hogy
a nők a részletek nagymesterei!

Én felépítem, a házat, de ők teremtenek otthont belőle.
Ha meghatározzuk a kereteket,
ők megtöltik tartalommal.

Jól van ez így!

nanemaaa # 2015.08.03. 08:12

Immaculata
Az én korrekcióm meg pont arra vonatkozik, hogy nem kell. A telekhatáron álló épület szomszédra néző határfalában ugyanis csak nem huzamos tartózkodású helyisége nyílásai létesíthetők, így innentől kezdve közömbös, hogy a szomszédnak a telekhatár felé néző falában van-e szoba ablak.
Ergo ha a kérdező épülete szabályos (már pedig másmilyenre nem fog engedélyt kapni a szomszédtól függetlenül), akkor a szomszéd kialakult beépítése semmiben sem fogja a saját telkének beépítése tekintetében korlátozni.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.03. 09:42

És azt se fogja neki mondani a hatóság, hogy "tessék elhagyni a határtól 3,5 métert, hogy a szomszédnak meglegyen a 6,5 méteres "oldalkertje".

nanemaaa # 2015.08.03. 10:54

Hát nem. :)

MajorDomus # 2015.08.03. 22:26

Na, akkor már csak építeni kell.

sunavlys # 2016.07.03. 06:48

Az OTÉK-ban hogyan kell értelmezni a túlnyúlást?

35. §

(9)Építési határvonalon kívülre eső épületrész

  1. az oldalkertbe - legfeljebb 1,0 m-es benyúlással - a legalább 4,0 m-es oldalkert méret

esetében létesíthető.

Itt a 4,0 m-es oldalkert méret a benyúlás előtti, vagy a benyúlás utáni oldalkert méret?

Kösz.