Közös, vagy külön vagyon


Ani0601 # 2019.12.18. 17:38

Dr Szűcs Lajos! Köszönöm szépen, ez megnyugtató.

lajcsó # 2019.12.18. 17:27

"Érvényes lehet még egy évekkel ezelőtti meghatalmazás, ami szerint intézkedhet helyettem?"
Ha termőföldről van szó, akkor nagyon esélyes az, hogy nem megy vele semmire. Ugyanis a termőföld eladására szóló meghatalmazásnak is biztonsági papiron kell készülnie. Tehát ha a meghatalmazás termőföld eladására vonatkozik és nem biztonsági papiron készült akkor nincs félnivalód.

Csamborgo # 2019.12.18. 17:17

Panaszkodtam? De ha ezt húsz embernek elmesélem, akik továbbadják vagy magam is megcselekszem annak tudatában, hogy ez nem bűncselekmény (ugyebár ügyészségi papírom van róla), akkor ki a hibás?
Vajon mit szóé majd hozzá a cikkben érintett főügyészség, ha megkeresem őket a vádlott védelmében?

Ani0601 # 2019.12.18. 17:17

Szép estét!
A ház is és a földek is le vannak foglalva. A házon van haszonélvezeti jog,gondolom a bank csak ezért nem vitte még el.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.18. 08:59

Szerintem a végrehajtó foglalta le az ingatlant.

drbjozsef # 2019.12.18. 05:47

Ani0601,

Egy biztos : az ingatlan, ami a Te neveden van nyilvántartva az ingatlannyilvántartásban, azt a te aláírásod nélkül nem fogja tudni eladni. Valójában csak te tudod eladni.

Legfeljebb bírósággal pótoltathatná az aláírásodat, de ha az különvagyonod, akkor úgyse.

Persze, mindettől függetlenül a bank vagy a végrehajtó természetesen elárverezheti, ha odajut az ügy. Hiszen, ha jól értelek, a hitel adósa vagy, a szerződést felmondták.

Egyébként pedig, ha így történne, a válás után a vagyonmegosztáskor mindennel el kell számolni, ha a közös hitel a te különvagyonodból lett törlesztve, akkor megtérítési igényed lehet.

Mondjuk azt írtad "a házára terhelve". Vagyis az elsődleges jelzálog a ház. Miért nem abból keresi a bank a kielégítést?

Ani0601 # 2019.12.18. 03:40

Kedves Kovács_Béla_Sándor!
A történet ennél bonyolultabb, ez csak egy kis szelete a dolognak. Ügyvédet keresek éppen, csak ez része aggaszt a dolognak jelenleg leginkább és gondoltam hátha tudja itt erre vki a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.17. 21:23

Ani0601, tartok, nem éppen a lényegére kérdeztél rá az esetednek.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.17. 21:22

Volt ügyvéded, Csamborgo? Ha nem volt, magadra vess, ha pedig volt, akkor őt kérdezd. (Bár igazából nem is kérdeztél, csak panaszkodtál.)

Ani0601 # 2019.12.17. 18:52

Szép estét!
A kérdésem a következő. Férjemmem válni akarunk. Sajnos van egy közös jelzáloghitelünk, ami a férjem házát terheli (házasság előtti vagyon) . Ő az adóstárs. A bank felbontotta a szerződést, mivel nem tudtuk fizetni. A bank az én földemet foglalta le, ami szintén házasság előtti vagyon. A férjem most ennek a földnek az eladását akarja elindítani ügyvéd segítségével, hogy a ház hitelét kifizesse. Van ehhez joga? Úgy gondolom, h ehhez csak nekem lenne.
Illetve még egy kérdés. Érvényes lehet még egy évekkel ezelőtti meghatalmazás, ami szerint intézkedhet helyettem?
Előre is köszönöm a segítséget!

Csamborgo # 2019.12.16. 11:03

Szép napot Mindenkinek!

A mai napon a következő cikket olvashattam az egyik hírportálon:

https://index.hu/…alas_szeged/

Hasonló esetemben a következő történt.
A házasságom alatt a feleségem - tudtom nélkül - az édesanyja nevén levő számlára havi rendszerességgel milliós nagyságrendben utalt át a fizetéséből "megtakarítás" megjegyzéssel. Nem volt közös bankszámlánk, az övére pedig nem láthattam rá.
Ténykedése csak akkor derült ki, amikor a válóper során vagyoni igényeket támaszttott és a bíróság indítványomra két és fél év után (!) végre kikérte a bankszámláját. (Itt megjegyezném, hogy az ellenérdekű fél hasonló bizonyítási indítvánnyal nem állt elő, de a bíróság saját kezdeményezéséből kikérte az én bankszámlámat is, sőt később is egyéni rendelkezéseivel igyekezett segíteni a másik felett.)
A per során az is kiderült, hogy az édesanyja nevén levő számla felett aláírási és rendelkezési joga van és a banktitok feloldozásához nem járult hozzá. A bíróság ezt nem rótta a terhére és a bankszámláról időközben felvett nagy összegű készpénznek sem ment utána, de a (jelzett és nem követelt) összegre.

Az ügyészség álláspontja szerint: "kiemelendő a banki átutalások kapcsán, hogy azok - az együttélés tartama alatt, 9 hónapon keresztül! - a feljelentő és a feljelentett osztatlan közös tulajdonába tartozó vagyon terhére történtek, amely ugyancsak kizárja a vagyon elleni bűncselekmény elkövetését."

Azaz a közös vagyon kimentése, különvagyonná történő átalakítása most bűncselekmény vagy sem?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.23. 07:39

A köteles rész alapját ne felejtsd el a férj részével csökkenteni. (Vagy a te részeddel növelni.)

A hagyatéki hitelezők valamelyikének előnyben részesítése nem kívánt következményekkel járhat.

wers # 2019.05.23. 04:19

??

Vándor1966 # 2019.05.23. 04:11

kbs-ugyved.hu

Elméletben igen, gyakorlatban bankszámlán lévő pénzt köteles rész kifizetésére fordítom.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.22. 09:26

Mire spórolnál? A számlaegyenleg felét oda adod neki és kész.

Vándor1966 # 2019.05.22. 07:03

drbjozsef

Köszönöm a választ, elkezdek spórolni.

drbjozsef # 2019.05.22. 06:52

Vándor1966,

Ha a "férj" édesanyád férje, akkor a számlából nem örökölhet, hiszen az nem része a hagyatéknak, de igénye ettől teljesen függetlenül lehet.
Hivatkozhat a házastársi közös vagyonra, és lehet igénye. Ha azon a számlán nem kifejezetten - és igazolhatóan - csak édesanyád különvagyona volt, akkor jár neki belőle.

Nem öröklés jogcímen, de közös vagyon megosztása jogcímen igen.

Vándor1966 # 2019.05.22. 06:13

Üdv mindenkinek!
Édesanyám után haláleseti rendelkezéssel bankszámlát örököltem, mely nem tárgya a hagyatéknak.
Férj szerint ez házastársi közös vagyonnak számít, a fele őt illetné, ezt külön szeretné érvényesíteni.
Én úgy értelmeztem, hogy a haláleseti rendelkezés pont arra szolgál, hogy a számla összege kimaradjon mindenféle osztozkodásból.
Mire számíthatok?
Előre is köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.21. 17:26

Valamit félreértesz.

Csamborgo # 2019.05.21. 15:00

Egy korábbiakkal ellentétes információ:
A bíróság nem fogadja el különvagyonnak a vagyonközösség előtt a bankszámlán levő pénzt! Nem számít bizonyításnak, ha az egyik fél csatolja a bank igazolását a megtakarításáról!
Ha abból bármilyen befektetést, pl. életbiztosítást köt, akkor a házastársa jogosan kérheti az arra fordított összeg megtérítését a vagyonközösség megszüntetésekor. (Fővárosi Törvényszék 50.Pf.636.086/2018. számú ítélete, amely megerősítette a Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság 10.P.22.101/2013. számú ítéletét)
Egy ilyen jogerős ítélet felhasználható hivatkozási alapként egy másik perben?

Pl. ha párom eladja az ingatlanát és az a pénz rákerül a számlájára, akkor ezen az elven a rajta vásárolt vagyon az már közös lesz?

nonolet # 2018.11.06. 17:23

Maszatka90

Felelőtlenül intézitek az anyagi ügyeket a jelek szerint.

IDEJE, hogy leüljetek egymással és KÖZÖS megegyezéssel

  • elrendezzétek a múltat
  • eldöntsétek a jövő anyagi szabályait

Aztán ezt szerződésbe foglaljátok és betartsátok.

Jobb későn, mint soha....
Mert nagy szívások tudnak lenni a zavaros anyagi kérdésekből később.

ObudaFan # 2018.11.06. 13:23

Élettársi kapcsolat áll fenn két olyan, házasságkötés nélkül közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben (a továbbiakban: életközösség) együtt élő személy között, akik közül egyiknek sem áll fenn mással házassági életközössége, bejegyzett élettársi életközössége vagy élettársi kapcsolata, és akik nem állnak egymással egyenesági rokonságban vagy testvéri kapcsolatban.

A kérdésedből ez azért nem egyértelmű. Ettől függ, hogy tulajdoni, vagy kötelmi igényed lehet.

ObudaFan # 2018.11.06. 13:23

Élettársi kapcsolat áll fenn két olyan, házasságkötés nélkül közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben (a továbbiakban: életközösség) együtt élő személy között, akik közül egyiknek sem áll fenn mással házassági életközössége, bejegyzett élettársi életközössége vagy élettársi kapcsolata, és akik nem állnak egymással egyenesági rokonságban vagy testvéri kapcsolatban.

A kérdésedből ez azért nem egyértelmű. Ettől függ, hogy tulajdoni, vagy kötelmi igényed lehet.

Maszatka90 # 2018.11.06. 09:04

Hello.

Egy lakcímre vagyunk bejelentve , miután közös hitelell egy közös házat vasaroltunk.
Élettársi viszonynak számít? Mivel házasok nem vagyunk.

Közös hitelből vásaroltunk egy autot ami az ő nevére került. Lakásvásárlás előtt a bank kérte hogy a meglévő hitelt fizessük be. "amiben nem szerepel , hogyaz az autó vasarlasra lett felvéve"(28000euro).

Az Én édesapám az en bankszámla számomra utalt 30000eurót amit nekünk kozosen vissza kellene fizetnünk. Ebből lett befizetve az autó 28000euro a teljes hitel összeg.

Kié lesz az autó ez esetben vagy kié
Lesz a tartozas édesapám fele? Semmi papir nincs erről csak hogy a közös hitel az en szamlaszamomrol lett egyenlitve.

Tudok futni az autó után vagy a pénz utan?

Tisztelettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.20. 12:22

Ha úgyis el akarjátok adni az ingatlant, akkor elég fölösleges előtte módosítani a bejegyzett tulajdoni hányadokat.