Az alkohol rabságába beleesni könnyű, kiszabadulni viszont annál nehezebb. Szilárd elhatározással, kellő kitartással és szakértő segítséggel azonban nem is lehetetlen. Rengeteg olyan volt alkoholista akad ugyanis, aki képes volt kimászni a szakadékból és azóta is tiszta, józan életvitelt folytat. (X)

Azt viszont senki sem vitatja, hogy az idáig vezető út nem könnyű. Az alkoholbetegeket is kezelő Swan Lake Központ terápiáján már sok páciens vett részt, akiknek az életútja bár különböző, a kezelési módszerek viszont nagyjából azonosak.

Segítség, alkoholfüggő lettem!

Minden addikció gyógyításának az alapja az, hogy az érintett személy beismerje a betegségét, elfogadja azt, hogy olyan problémája van, amit nem tud egymaga megoldani. Ez bár egyszerűnek tűnik, ám a valóságban sokkal nehezebb, mint hinnénk.

A függők többsége ugyanis nem hajlandó elfogadni, hogy egy bizonyos szer (legyen az alkohol, drog vagy akár gyógyszer) átvette az uralmat az életük felett. Ezek az emberek vehemensen tiltakoznak, amikor a környezetük szembesíti őket a tényekkel, és próbálják azt a látszatot kelteni, hogy urai a helyzetnek.

Amíg ez a tagadó fázis tart, nincs esély a gyógyulásra, ugyanis az illetőnek be kell ismernie a függőségét, akarnia kell a változást és elfogadni a segítséget. Amint ez megtörténik, máris tett egy nagy lépést az új élet irányába. De ne feledjük, hogy még csak most érkeztünk a startvonalhoz. 

Megszabadulás a függőség fizikai tüneteitől

A leszokás kezdeti időszakában erőteljes elvonási tünetek léphetnek fel: ilyen például az ingerlékenység, a kézremegés, a szédülés, és persze a legyőzhetetlennek tűnő sóvárgás az ital után.

Az önfegyelem itt gyakran nem elegendő, hanem gyógyszerek alkalmazására is szükség van, hogy a panaszok elviselhetőek legyenek. Ez már az elvonókúrán, orvosi felügyelet alatt történik, hisz folyamatosan figyelemmel kell követni a gyógyszerek adagolását, és ahogy a sóvárgás gyengül, fokozatosan elhagyni azokat. 

A kiváltó okok megkeresése

Nagyon fontos, hogy addikció esetén sosem csak a fizikai függőséggel kell foglalkozni, hanem a hozzá vezető tényezőkkel is. Ki kell deríteni, hogy a beteg mire használta pótlékként az alkoholt. Milyen megoldatlan problémák vannak az életében? Mi az, amivel nem tudott egyedül megbirkózni? Mi elől menekült az italba? 

Egy új életvitel kialakítása

A visszaesés elkerülése érdekében a terápia alatt szakemberek segítségével át kell alakítani az identitást. Új életcélokra, örömforrásokra van szükség, hogy az alkohol helyén ne egy tátongó űr maradjon, hanem a beteg teljes, boldog életet élhessen. 

A tartós felépülés érdekében a terápia után is célszerű rendszeresen részt venni az Anonim Alkoholisták önsegítő csoportjainak foglalkozásain.

A család bevonása

Az alkoholfüggőség sajnos nemcsak annak az életét keseríti meg, aki iszik, hanem a szeretteiét is. Ezért a kezelésből a családtagokat sem szabad kihagyni, hisz ez nekik is lelki törést okozott, a gyógyult függőnek pedig egy segítő, támogató közegre van szüksége.