Summa Cum laude


Adamjudge # 2008.02.26. 10:53

Sziasztok!

Azután szeretném a segítségeteket kérni,hogy a summa cum laude minősítésű diplomával hova van esélyem bejutni (gondolok itt bíróságra,ügyészség)? Sok olyat halottam,hogy fogalmazónak még cum laude-val sem vesznek fel jelölteket csak a summa-val, mi igaz ebből?

Köszönöm a válaszokat

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.02.26. 11:07

miért? Neked tökmindegy, hogy ügyvédjelölt leszel, vagy bírósági fogalmazó, vagy az Apehban adóügyi előadó?

Rexor # 2008.02.26. 11:53

Unicum laude minősitéssel vannak a legjobb esélyeid. De ha jól értem csak summa cum laude vagy, igy kicsit csökkenek az esélyeid is. Fogalmazónak akkor vesznek fel, ha van ismerősöd, jól helyezkedtél (röviden: csók és más semmi). Egyébként nagy valószinűséggel köszönettel veszik a jelentkezésed, majd megkapod, hogy nem nyertél. Sajna ez egy ilyen világ.

Adamjudge # 2008.02.26. 12:18

Azért,ezt nem hiszem,hogy csak azokat veszik fel, főleg,hogy újfajta felvételi eljárás van.

Egyjogász # 2008.02.26. 12:18

Ha pedig közjegyző akarsz lenni, legjobb, ha beházasodsz a családba:))

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2008.02.26. 12:21

azért ez nem teljesen igaz
ismerek közjegyzőket akik nem közjegyzői családból jöttek és mégis sikerült nekik /akár budapest viszonylag frekventált helyén is/
de tény az ellentétéére sok példa van

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.26. 12:32

főleg,hogy újfajta felvételi eljárás van.
Hát igen...
Az új felvételi eljárás lényege, hogy a pályázók központi versenyvizsgát kötelesek tenni. Azután pedig a megyei bíróságok elnökei azt neveznek ki közülük, akit akarnak, teljesen függetlenül a versenyvizsga eredményétől.

Adamjudge # 2008.02.26. 12:36

Igéret szerint a fogalmazói állásoknál kódszám alapján döntenek és csak a felvétel végén derül ki az anspiráns neve.

Egyjogász # 2008.02.26. 13:23

Én úgy tudom (lehet, hogy rosszul), hogy a sikeres versenyvizsgát tett pályázókat a kinevezőnek meg kell hallgatnia személyesen is, és ezt követően döntenek a kinevezésről. Nem tudom, hogy ez hogyan történhet csak kódszám alapján.

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.02.26. 13:51

papírzacskóval a fejeden ülsz le a felvételi beszélgetésre :-)

kismókus # 2008.03.04. 12:01

Az új felvételi eljárás lényege, hogy a pályázók központi versenyvizsgát kötelesek tenni. Azután pedig a megyei bíróságok elnökei azt neveznek ki közülük, akit akarnak, teljesen függetlenül a versenyvizsga eredményétől.

Jó ez az új felvételi rendszer!
Biztos működik, akár a közigazgatásban...:)

Adamjudge # 2008.03.04. 20:06

Véleményem szerint,ez úgy lehet,hogy ahol kevesebb fogalmazóra van szükség (BP,Dunántúl) ott nagy részében protkóval lehet bejutni, ahol meg esetleg kevesebb fogi van gondolok itt a keleti országrészre, ott azok is esetleg bejuthatnak akik tudással is rendelkeznek,de ez csak egy kósza gondolat,lehet,hogy nem így működik.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.04. 20:27

Ez így nagyon igaztalan vélemény. Ismerek fiatal bírókat; lehet, hogy protekciójuk is volt, de hogy tudásuk ne lenne, azt egyiknél se tapasztaltam.

Adamjudge # 2008.03.04. 21:10

Ez így van. De akkor miért van az,hogy valaki rite-vel csücsül a bírói székben,mert kedves anyuka és apuka valami véletlen folytán hozzásegítették őt,és aki summa-ra végez élből elutasítják,mert nem egy bírói dinasztia tagja. Szóval az ilyen dolgokan el kellene gondolkozni, nem csak az LB elnökének,hanem inkább az igazságügyminiszternek, ugyanis a felvételi eljárás úgy ahogy van ezek szerint nem igazságos, márpedig lévén szó az igazságszolgáltatásról ez igen visszatetsző dolog.

junior jogász # 2008.03.05. 09:08

Persze, hogy van tudásuk is, csak kevesebb sokkal, sokkal, mint akinek protekciója nincs.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.05. 11:04

Jogászhoz méltatlan, légből kapott állítás. Miért lenne bármilyen összefüggés a tudás és a protekció megléte között?

Egyjogász # 2008.03.05. 11:39

Azért mielőtt így megugrott a bírók fizetése könnyebben lehetett bíró bárki. A 90-es évek első felében sok jogtanácsos is elment bírónak, szinte gond nélküli volt az átjárás. Ugyanez a helyzet a közjegyzőkkel is.

Paradox módon ebben az időben egy ügyvédjelölti helyért lettek volna képesek sokan ölni is, mivel nagy szó volt bejutni egy ÜMK-ba (fiatalabbak kedvéért Ügyvédi Munkaközösségbe). Úgy tűnik, most ez a tendencia megfordult.(Persze vannak most is milliomos ügyvédek, de sajnos hallani olyanokról is, akik 10e Ft-ért bármit ellenjegyeznek.)

A fiatal bírókról meg annyit (a PKKB tele van velük), lehet, hogy mind summa cum laude, és kívülről felmondja a Ptk-t és a Pp-t, de élettapasztalatuk az semmi nincs (tisztelet a kivételnek), ami igen meglátszik egyes ítéleteken is, mert szerintem ahhoz, hogy valaki mások sorsáról döntsön, nem elég, ha magológép.

Az pedig, hogy a fél úgy szólhat a bíróhoz, hogy "mit pofázol te kis hülye bige" (sic!) nem túlzottn használ a bírói tekintélynek. (Ja, és a bírói intézkedés az volt, hogy a bírónő majdnem elpityeredett. De lehet, hogy summa cum laude volt...)

subi # 2008.03.05. 13:37

Nincs semmi összefüggés ez tény. Akinek van protekciója, annak lényegtelen a tudás, aki meg tud annak meg nincs protekciója! :-) Én sem látok semmi összefüggést!

Adamjudge # 2008.03.05. 16:52

Az igazi tehetség mindig utat tör magának, bízzunk ebben, ha már másban nem lehet.

kismókus # 2008.03.06. 11:24

Adamjudge:

Akkor nem vagy egyedül a bizakodásban.
Találó az új nickneved; gondolom ez is a jövőbe vetett hited kinyilatkoztatása...:)

Taurus # 2008.03.08. 21:05

A fiatal bírónak mitől lenne tapasztalata? A fiatal ügyvédnek, a fiatal közjegyzőnek, a fiatal ügyésznek is ugyanannyi van, ez teljesen természetes.

Meg lennék döbbenve, ha egy fiatal bírónak lenne 50 év tapasztalata... :))

monalisa1 # 2008.03.08. 21:33

Csak mint laikus hozzászóló: vélem egy fiatal bíróhoz ki lehet szignálva egy halomnyi ügy - hadd gyűrődjön/edződjön a rengeteg munka okán. Így nemigen juthat ideje "tanulni" az idősb kollegáktól.

Tehát tapasztalatot legfeljebb saját magától szerezhet (...) miközben emberek sorsáról dönt lelkiismerete szerint...

Az idősb bíró meg nem nagyon akar nyugdíjba menni: kényelmesen megül a pozicióban, élvezi a rangot, a hatalmat, és nem kevésbé a bizonyára szép fizetést.

Írjátok: nehéz egy fiatalnak "az utcáról" a bírósághoz bejutni, hát persze: státusz is csak korlátozottan.

Egyjogász # 2008.03.08. 22:32

Vannak olyan országok, ahol a bírói poszt képviseli a szakma csúcsát, egy bírót automatikusan köztisztelet övez, és tekintélye van. Véleményem szerint ez most nálunk nem nagyon van így, és ezt különösen a fiatalabb bírákra értem.

Úgy-ahogy az alkotmánybíráknál érezhető ez (talán nem véletlen, hogy 45 év alatt nem lehet senki alkotmánybíró), illetőleg az idősebb bíráknál.

Szerintem a joggyakorlatot és a tapasztalatot nem más emberek sorsa fölötti döntés kapcsán kellene megszerezni. Az is tragikomikus, amikor huszonéves bírókák nagyapjuk/nagyanyjuk korú ügyvédeket akarnak kioktatni, ha pedig ez nem sikerül, ők vannak megsértődve.

Gondolom talán nem véletlen, hogy manapság meg lehet tenni, hogy a vádlott leköpi a bírót, amikor rászól, az ügyvdé meg nem a védencét teszi helyre, hanem a bíró ellen jelent be elfogultsági kifogást.

monalisa1 # 2008.03.08. 22:50

Hát igen...
És így talán már érthető is, hogy szerencsétlen paculék kapta fel a széket és neki a bíró fejének - a maga módján ekként mondva itéletet...

Nem mindeki Deed bíró., annak volt tekintélye, kiállása, a színész által nagyon jól megformált karakter.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.08. 23:27

Azért ne felejtsük el, hogy mire valaki bíró lesz, addigra legalább három évig volt fogalmaző és minimum kettőig titkár.