Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Társasházak jogásza!

MajorDomus # e-mail 2017.08.19. 00:16

És tulajdonos!

Ezt kifelejtettem,pedig ez fontos!
Igy tudjuk kizárni,hogy az üzletbérlők bent állnak 4 autóval.

nonolet # e-mail 2017.08.19. 00:01

"aki életvitelszerűen a házban él!"

Az (al)bérlő is lehet ilyen!

Az ő döntése, hogy a bérletet minek tekinti.

MajorDomus # e-mail 2017.08.19. 00:01

Más kérdés,hogy kizárólagos használati jogot csak szmsz-ben lehet kikötni,Alapitó Okiratban nem!

MajorDomus # e-mail 2017.08.18. 23:59

Zárjuk rövidre;
Ha kizárólgos használati jogod van,olyan parkolózárat szereltetsz fel,melyet akarsz.

A közös tulajdont képező parkolókból az Szmsz-ben rögzitve,az albérlőt ki lehet tiltani,például kikötve,hogy ott csak az parkolhat,ki életvitelszerűen a házban él!

drbjozsef # e-mail 2017.08.16. 19:28

A funkcionális analfabéták kedvéért : idéztem is a mondatot, amire írtam egy példát. Semmi másra nem vonatkozik.

nonolet # e-mail 2017.08.16. 17:12

...és pláne nem szól a jogszerzés módjáról.

nonolet # e-mail 2017.08.16. 16:54

Ha ezt nézem
akkor
ez jogosultról szól
és
nem a használatba adóról.

Szerintem.

• *-

Ez alapján az albérlő viszont kicsukható a szóban forgó parkolóból.

Mert ő már NEM "a (jogosult) saját, valamint vele együtt élő családtagjai szükségleteit meg nem haladó mértékben" való használó, albérlőként.

alfateam # e-mail 2017.08.16. 16:38

Mert ha ezt nézem
És ha ezt nézed: 2013 .V tv. 5:159§ ?

drbjozsef # e-mail 2017.08.16. 14:59

[Vásárolni dolgot (esetleg dolognak tekintendő energiát) lehet, használati jogot nem.]

Ez például 100%?

Mert ha ezt nézem :

1996. évi CXIII. törvény a lakástakarékpénztárakról
...
8. § (1) 30 E törvény alkalmazásában lakáscélú felhaszná-
lásnak minősül:

1. a lakás-előtakarékoskodó, illetve ha a szerződésben

kedvezményezettet neveznek meg, a kedvezményezett,
továbbá ezen személyek közeli hozzátartozója

1. javára történő lakótelek vásárlása, lakás, családi ház
vagy tanyai lakóingatlan vásárlása, építése, cseréje, valamint
lakásbérleti vagy lakáshasználati jog vásárlása ideértve a nyugdíjasházban a jogosult élete végéig fenn-
álló bérleti, lakáshasználati jog vásárlását, továbbá lakásra,
családi házra vagy tanyai lakóingatlanra vonatkozó
pénzügyi lízingszerződés megkötéséhez szükséges
önerő finanszírozását,
...

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.08.16. 14:54

Tévedsz, de nem is kell neked feltétlenül érteni a dolog dogmatikáját.
Mi is a konkrét kérdésed?

www.kbs-ugyved.hu

Maria54 # e-mail 2017.08.16. 13:21

Magyarul: Alapító okiratban osztatlan közös tulajdonra irányuló kizárólagos használati jog meghatározása eleve semmis (tartalmilag nem passzol az AO-ba), DE: ha még nem is lenne semmis, függetlenül attól, hogy az AO egy "felsőbbrendű" dokumentum, mint a közgyűlési határozat vagy szmsz, utóbbiakban (50+1%-kal) meghozott döntések az osztatlan közös tulajdon használatával kapcsolatban eleve "felülírják" az AO-ban írottakat. - Ez így helyes, vagy valahol tévedek? Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.08.16. 12:04

[Vásárolni dolgot (esetleg dolognak tekintendő energiát) lehet, használati jogot nem.]

Ha az alapító okiratban azt is szabályozták, amit a törvény szerint ott nem lehet, akkor az alapító okirat ebben a tekintetben érvénytelen.

A korábban - például a közös tulajdonú épületrészek használata tárgyában - hozott határozatát a közgyűlés természetesen megváltoztathatja, módosíthatja.

www.kbs-ugyved.hu

Maria54 # e-mail 2017.08.16. 11:58

Kovács Béla Sándor
Megtisztelne a válaszával. Köszönöm.

Maria54 # e-mail 2017.08.15. 18:41

Kovács Béla Sándor:

Ön ha jól értem azt állítja,hogy ha a lakók megvásárolták az osztatlan tulajdonon fekvő gk.parkolók kizárólagos használati jogát, ez definiálva van (számmal, rajzzal hivatkozva) az alapító okiratban,ami ugye minden lakó által aláírt dokumentum,akkor ezt egy későbbi, mondjuk szmsz-el egy az egyben áthúzható, és a lakók kerekperec kimondhatják (minősített többség?), hogy nem x vagy y lakóhoz tartozik a parkolóhely kizárólagos használati joga (aki az alapító okiratban szerepel), hanem z lakóhoz?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.08.15. 18:07

Hol lehet ezt leirni máshol, mint az alapitó okiratban?
Az SzMSz-ben, esetleg taggyűlési határozatban illetve azon alapuló szerződésben.

www.kbs-ugyved.hu

Maria54 # e-mail 2017.08.15. 17:54

az alapító okiratban nem egy ember dönt az osztatlan közös tulajdon kizárólagos használatról, hanem az összes. vagy tévedek?

alfateam # e-mail 2017.08.15. 17:51

Ahogy gondolod...

Maria54 # e-mail 2017.08.15. 17:46

alfateam
A hozzászólása feltételezem, hogy nem az általam feltett kérdésre irányul, mert nem válasz arra.

alfateam # e-mail 2017.08.15. 17:41

A használat jog személyhez kötött, vagyis a haszonélvezeti joghoz hasonlóan, más tulajdonában álló dolog használatára is vonatkozhat. A használat joga bejegyezhető az ingatlan-nyilvántartásba, viszont a Legfelsőbb Bíróság a BH2007.167 számú jogesetben kijelentette, hogy a társasházi közös tulajdon tárgyát képező ingatlanrész – legyen akár egy felszíni parkoló, vagy akár mélygarázs – nem minősül más tulajdonában álló dolognak. Eszerint tehát a közös tulajdonról egy tulajdonos nem rendelkezhet, ezért is érdemes tehát megfontolni, mi kerüljön külön és mi közös tulajdonba a házban.

Maria54 # e-mail 2017.08.15. 17:21

Biztos Ön ebben? Hol lehet ezt leirni máshol, mint az alapitó okiratban?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.08.15. 16:47

Az alapító okiratban nem is lehet ilyesmit jogszerűen leírni.

www.kbs-ugyved.hu

Maria54 # e-mail 2017.08.15. 16:29

Kovács Béla Sándor:

"De messze nem vagyok biztos benne, hogy jogosult a kizárólagos használatra."

Miért nem biztos Ön ebben? Ha az alapító okiratban ez le van írva, az nem elég?
Hol kell definiálni hivatalosan, ha valaki közös tulajdon kizárólagos használati jogát megvásárolja? (nem bérli!)

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.08.15. 16:22

Ha valóban jogosult kizárólagosan használni azt a parkolóhelyet, akkor olyan technikai eszközt is felszerelhet, amivel ezt a kizárólagos használatot biztosítja.
De messze nem vagyok biztos benne, hogy jogosult a kizárólagos használatra.

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef # e-mail 2017.08.15. 15:20

De én nem vagyok jogász, csak laikus olvasó.

drbjozsef # e-mail 2017.08.15. 15:20

Szerintem nem szerelheted fel, mert a tulajdonosa nem Te vagy a területnek.
Szerintem ha megvetted a kizárólagos használati jogot, akkor arra a részre nem korlátozhatják a parkolást.