Kölcsönzött munkaerő jogai - felmondás


Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.11. 13:27

Nem hinném, hogy a betegség miatti hiányzás besuvasztható lenne a felsorolt négy ok valamelyike alá. Még a b) a legígéretesebb - de szerintem az is csak a végleges alkalmatlanságra értendő.

ani0115 # 2008.09.11. 13:09

Kedves Kbs!
Ha hosszabb ideig beteg a dolgozó és a kölcsönbe vevő nem kívánja tovább foglalkoztatni ( mert hiányzik),de a dolgozó sem hajlandó aláírni a közös megegyezést, akkor mit lehet tenni?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.11. 12:53

A kölcsönbeadó felmondással akkor szüntetheti meg a munkaviszonyt, ha

  1. a munkavállaló nem végzi megfelelően a munkáját,
  2. a munkavállaló munkaköri feladatainak ellátására alkalmatlan,
  3. a kölcsönbeadó harminc napon belül nem tudta biztosítani a munkavállaló megfelelő foglalkoztatását, vagy
  4. a megszüntetésre a kölcsönbeadó működésével összefüggő okból kerül sor.
ani0115 # 2008.09.11. 11:02

Köszönöm.
Ebben az esetben mi állhat a hivatalos indokolásban?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.11. 10:57

Igen. A kölcsönzött munkaerőre nem alkalmazandó - többek között - az Mt. 90. (1) a). [Mt. 193/P. § (1)]

ani0115 # 2008.09.11. 10:51

Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni,hogy munkaerő kölcsönzés esetén megszüntethető e munkaviszony táppénz alatt, munkáltatói felmondással?
Előre is köszönöm.

Egyjogász # 2008.09.10. 08:50

Őszintén szólva ez így már egy kicsit zavaros nekem.

Munkaerőkölcsönzésre csak ezzel foglalkozó, ilyenként nyilvántartásba vett cég jogosult, amely a kölcsönzendő munkavállalókkal kifejezetten kölcsönzés céljára köt munkaszerződést.

A te foglalkoztatásodra neked kell munkaszerződést kötni a munkaerő kölcsönző céggel, nem a volt munkáltatódnak. Kivel van hatályos munkaszerződésed?

Ha egy cég kiszervez egy Kft-be munkavállalókat, és a Kft. dolgozik az anyacégnek, ez nem munkaerőkölcsönzés.

Szerintem lehetett itt némi szabálytalanság (nem biztos), ha már úgyis "minden mindegy" jelentsétek be az ügyet a munkaügyi felügyelőségnek, ott szeretik az ilyen munkaerőkölcsönzéses ügyeket.

Angelina_007 # 2008.09.09. 17:58

Köszönöm a gyors választ Egyjogász! Azt hiszem egy kicsit speciális a mi munkahelyünk/munkaviszonyunk, mivel nem egy kölcsönző cégnél jelentkeztünk azzal a céllal, hogy bárhová kölcsönözzön ki minket, hanem a cég az elmúlt 6-8 évben egy kft-be szervezte ki a mi munkakörünket betöltő dolgozókat, így csökkentve a cég tényleges kiadásait. Eleinte a kft neve is majdhogynem megegyezett az anyacég nevével, viszont az idén ezt megtiltották, így került képbe az egyik legnagyobb munkaerő kölcsönző cég, akikkel gyorsan kötöttek egy másik szerződést a mi foglalkoztatásunkra, de a munkakörünk nem változott, és nincs is arról szó, hogy az említett kölcsönző cég minket bármilyen munkakörben tovább foglalkoztatna, kizárólag az anyacég többszázas leépítési 'kampánya' miatt küldenek el minket, több százunkat. Az anyacég dolgozóira vonatkozik egy Kollektív Szerződés, ami minket állítólag nem érint. Az egyenlő bánásmód törvény alapján ez legális? Ráadásul - mivel az anyacég dolgozói közül is jópárat érint a leépítés - a cég felajánlja nekik, hogy felveszik őket a mi 'kölcsönzött' helyünkre, így kvázi helyettük bocsátanak el minket. Ez is elég fura, valahogy sikerült kikerülniük azt a törvényt, miszerint fél évig elvileg nem kölcsönözhetnék vissza azokat a dolgozókat, akiket a saját cég elbocsátott. Azt hiszem már ebből a két kérdésből is kiderült, hogy nagyon speciális és 'zűrös' ez az egész ügy, és még csak a jéghegy csúcsát említettük. Tudna valaki esetleg ajánlani egy ügyvédet, aki kifejezetten ilyen munkajogi ügyekkel foglalkozik? Előre is köszönjük!

Egyjogász # 2008.09.08. 16:25

Ha Te kölcsönzött munkaerő vagy, nem azzal a céggel állsz munkaviszonyban, ahol dolgozol (azaz a "nagyvállalattal"), hanem a munkaerőkölcsönző céggel.

Így, ha a "nagyvállalat" nem kíván tovább munkaerőt kölcsönözni, a kölcsönzött munkaerők felé semmilyen jognyilatkozatot nem kell tennie, a kölcsönzött munkaerőnek nem kell végkielégítést fizetnie, stb.
hanem a munkaerőkölcsönzési szerződést kell felmondania a kölcsönző cégnél.

Ettől a te kölcsönzésre kötött munkaviszonyod nem szűnik meg a kölcsönző céggel, vagy kikölcsönöznek máshová, vagy ha nem tud, felmondhatja a munkaviszonyodat (de ismétlem, csak a kölcsönző cég).

Kölcsönzés esetén az Mt. 3. §-ának (6) bekezdése, 76. §-ának (5)-(8) bekezdése, 76/B. §-a, 79. §-ának (5) bekezdése, 86/A-96. §-ai, 97. §-ának (2) bekezdése, 100. §-a, 106. §-a, 115-116. §-ai, 134. §-ának (1)-(2) és (5)-(6) bekezdése, 150. §-ának (1) bekezdése, 155. §-a (1) bekezdésének második mondata, a 167. §-ának (2)-(3) bekezdései, 170-170/D. §-a, a Harmadik részének X. fejezete, a 202. §-ának c)-d) pontja nem alkalmazhatók.

Így sajnos a végkielégítésre vonatkozó rendelkezések sem.

Angelina_007 # 2008.09.08. 13:23

Kedves Fórumozók!
Mivel már több nagyon hasznos tanácsot olvastam itt, most gondoltam én is kérdezek - sajnos aktuálissá vált - dolgokat. Egy nagyvállaltnál dolgozom mint kölcsönzött munkaerő. A cég - így csökkentvén az állományban lévők számák - évek óta rendszeresen foglalkoztat több száz dolgozót egy kölcsönző cégen keresztül. Most viszont több száz ilyen munkaerőtől meg is válik. Végkielégítést viszont nem fizet, mondván, hogy kölcsönzött munkaerőnek nem jár. Az lenne a kérdésem/kérdésünk, hogy ez valóban így van-e, illetve mi a helyzet a felmondási idővel, illetva az erre az időre járó fizetéssel? A felmerült kérdések a következők:

  • több százan dolgozunk kölcsönzött munkaerőként, határozatlan idejű szerődéssel, évek (3-9 év) óta. Ez így szabályos egyáltalán?
  • a munkáltató a felmondási időre köteles-e átlagfizetést fizetni
  • követelheti-e a teljes felmondási idő ledolgozását, és mennyi ez az idő
  • jár-e végkielégítés

Előre is köszönöm!