Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

terhesség - felmondás?

Evy007 # e-mail 2014.10.25. 15:21

Elnézést,de nem értem. Hogy lehet már határozatlan a szerződésem,ha nincs még meg az öt év,csak körülbelül kettő és fél?

ObudaFan # e-mail 2014.10.25. 10:28

A határozott idejű munkaviszony tartama az öt évet nem haladhatja meg, ideértve a meghosszabbított és az előző határozott időre kötött munkaszerződés megszűnésétől számított hat hónapon belül létesített újabb határozott tartamú munkaviszony tartamát is. Tehát neked már határozatlan idejű munkaviszonyod van, esetleg érdemes lehet a munkaügyi bíróságtól ennek a megállapítását is kérni.
Már csak azért is, mert a tgyás-hoz az kell, hogy a munkaviszony megszűnését követő 42 napon belül szülj.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

http://members.chello.hu/tarczay

http://nonprofit.hu/…-megszerzese

Evy007 # e-mail 2014.10.23. 18:07

Üdvözlöm!

2012.áprilisa óta dolgozom egy cégnél,ahol havonta hosszabbítják a szerződésemet. Jelenleg 10 hetes terhes vagyok. A jelenlegi törvény szerint ugye 5 év után kötelesek határozatlanná módosítani? Már felvettem a kapcsolatot egy ügyvéddel,aki tájékoztatott róla,hogy a szerződést nem kötelesek meghosszabbítani akkor sem,ha várandós vagyok. Úgyhogy a kérdésem most már csak az lenne,hogy hogyan oldható az meg,hogy ne essek el sem a tgyás-tól,sem a gyed-től? Idén még dolgozni fogok,de december 31-el valószínűleg megszűnik a munkaviszonyom. Május 15 a szülés várható időpontja. Ugye az álláskeresési járadékot nem muszáj a munkaviszonyom megszűnését követően azonnal igényelnem? Ha a terhességem utolsó 3 hónapjában kérem,akkor jogosult leszek a gyed-re és a tgyás-ra? Ebben az esetben az előző év jövedelmét vagy az álláskeresési járadékot veszik majd figyelembe? Szeretném a lehető legkedvezőbb megoldást megtalálni,hiszen a 365 nap biztosításom megvan. Várom a választ!
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2014.10.23. 09:15

A munkaidőt - a törvényi korlátokkal - a munkáltató egyoldalú döntéssel oszthatja be.

www.kbs-ugyved.hu

mizsuka # e-mail 2014.10.23. 07:31

Tisztelt Szakértő!
Szeretnék segítséget kérni a problémámmal kapcsolatban.
Mostanában fog lejárni a gyes utáni szabadságom és mennék vissza dolgozni a régi munkahelyemre.(Ez a munka- hely a helyi kisboltban volt)
Amikor eljöttem onnan táppénzre még szülés, előtt fel vettek a helyemre határozott idejű szerződéssel valakit.
Most amikor mennék vissza első kérdésük az volt hogy -tudom-e vállalni a régi idő beosztású munkarendet?

• ha gyerkőc beteg lesz megtudom-e oldani az elhelyezését?

Második nekifutásnak az volt a kérdés -tudom-e vállalni hogy a tőlünk kb. 10km-re levő másik községben lévő kisboltban is vállalnék műszakot heti 3nap és helyben 2napra gondoltak ŐK! (sőt olyat is mondott a helyi kisfőnök, olyan is lenne hogy itt elkezdeném a munkát és átutaznék a másik boltba ott meg befejezném, persze az utazás nincs a munkaidőben!)Sajnos az oda és vissza utazás nagyon nehézkes mert a buszjáratok rosszak és nem megoldható csak a délelőttös műszak a délutános már nem csak autóval lehetne megoldani, amit én nem nagyon szeretnék mert nem fizetik ki csak azt a 9ft-os km pénzt adják az alig fedezne belőle valamit. a fizetésem kb 70000ft lesz és még abból autózzak kb 8-9ezret el az már nekem sok!!
Kérdéseim a következők!: Kötelezhetnek ilyesmire?
Ha esetleg nem vállaltam volna fel akkor le is számolhatnának? Meg közben levették a munkaidőt 7órára is! Már nem tudom mit tehetnék!
Válaszukat nagyon várom és előre is köszönöm!

ObudaFan # e-mail 2014.10.22. 22:52

gAcsaR

Nem kell bejelentened. Ha bármikor "nem hosszabbítanak meg", vagy csak simán elmennél tgyás-ra, gyedre, fordulj a munkaügyi bírósághoz, mert ennek már határozatlan idejű szerződésnek kellene lennie.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

gAcsaR # e-mail 2014.10.22. 13:53

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Segítségét szeretném kérni. 2008.májusa óta dolgozom határozott idejű szerződéssel. (Általában fél éves/három hónapos szerződés hosszabbításokkal dolgozom azóta).
Jelenlegi szerződésem 2014.december 31-ig van.
Terhes vagyok és a terhességem harmadik hónapja december elejére esik. Az lenne a kérdésem hogy a 3. hónapban be kell-e jelentsem a terhességemet, illetve, ha bejelentettem elküldhetnek-e, kötelesek-e szerződést hosszabbítani? Ha a terhesség bejelentése nélkül hosszabbítanának újabb fél évre szerződést, akkor elküldhetnek-e? Mi lenne célszerűbb?
Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!

Monyk86 # e-mail 2014.10.21. 20:24

Tisztelt Hölgyem/Uram!
Abban szeretnèk segítsèget kèrni, fèrjemmel babàt tervezünk ès nem tudom jogosult vagyok illetve leszek e valamire? A helyzetem a következökèpp alakult:
3 èvet dolgoztam Írorszàgban. Ez folyamatos munkahely volt. Most hazaköltöztünk, jelenleg regisztràlt munkanèlküli vagyok. Ha nem fogok munkàt talàlni a kinti munkaviszonyom nem szàmit? Ha talàlok munkàt mennyi idöt kell dolgoznom, beleszamít-e îrorszàg illetve a munkanèlküli? Elöre is köszönöm a vàlaszàt!
Mònika

sortie # e-mail 2014.09.09. 13:03

kiki1983 2014.09.08. 20:51
Tisztelt Hölgyem/Uram!
A segítségüket szeretném kérni.
Nagyon szeretnénk a férjemmel egy második babát, de nem tudom, hogy milyen ellátások illetnének meg.
Jelenleg határozatlan idejű munkaszerződésem van egy munkaerő kölcsönző cégnél. Viszont ennek a cégnek a munkaadómmal határozott idejű a szerződése. (2015. május végéig)
2008 nyara óta folyamatosan dolgozom. 2011. októberében született az első gyermekem. Ezt követően 2 évig GYED-en voltam. Azóta ismét dolgozom.
Folyamatosan érződik a levegőben, hogy változás készül. Félek, hogy megszűnik a munkahelyem. (általában hosszabbít a két cég egymás között szerződést)
Kérdéseim azok lennének, hogy ha megszűnne, miközben állapotos vagyok, akkor jár-e a TGYÁS, majd a GYED így, hogy biztosított voltam?
Első terhességem alatt veszélyeztetett voltam, ezért valószínű, hogy a második babánál is a terhesség kezdetétől fogva táppénzen lennék.
Számít az, hogy a munkáltatómmal határozatlan idejű a munkaszerződésem? Tehát, ha a munkaadóm felmond a munkáltatónak, akkor hogy alakulnának a dolgaim?
Válaszukat megköszönve,
Kiki1985

Válasz a TB-t illető kérdéseire:

Terhességi gyermekágyi segélyre főszabály szerint az jogosult, aki a szüléskor biztosított, azaz munkaviszonyban áll, vagy álláskeresési járadékban részesül és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.

Jogosult még az is, akinek megszűnt a munkaviszonya, (biztosítása) ha a munkaviszony megszűnését követő 42 napon belül megszül.

Amennyiben a munkaviszonya megszűnik és 42 napon belül nem szül meg nem jogosult tgys ellátásra.

„Kiskapu:” Ha megszűnik a jogviszonya és nem azonnal, hanem a szülés előtt pár nappal/héttel igényli az álláskeresési járadékot, úgy akkor biztosított és így a jogosultsághoz szükséges első feltétel teljesül. Természetesen fenn kell állni a 2. feltételnek is, amely szerint a szülést megelőző 2 éve belül rendelkeznie kell 365 nap biztosításban töltött idővel.

A munkaviszony fennállása alatti GYED, GYES, tgys ideje biztosításnak minősül.

Ha a táppénz alatt megszűnik a jogviszonya a munkaviszony megszűnését követő naptól nem jogosult táppénzre akkor sem, ha veszélyeztetett terhes, mivel „passzív” táppénz nincs.

Remélhetőleg lesz olyan, aki a munkaerő kölcsönzéssel kapcsolatos kérdéseire is tud válaszolni.

kiki1983 # e-mail 2014.09.08. 20:51

Tisztelt Hölgyem/Uram!

A segítségüket szeretném kérni.
Nagyon szeretnénk a férjemmel egy második babát, de nem tudom, hogy milyen ellátások illetnének meg.
Jelenleg határozatlan idejű munkaszerződésem van egy munkaerő kölcsönző cégnél. Viszont ennek a cégnek a munkaadómmal határozott idejű a szerződése. (2015. május végéig)
2008 nyara óta folyamatosan dolgozom. 2011. októberében született az első gyermekem. Ezt követően 2 évig GYED-en voltam. Azóta ismét dolgozom.
Folyamatosan érződik a levegőben, hogy változás készül. Félek, hogy megszűnik a munkahelyem. (általában hosszabbít a két cég egymás között szerződést)
Kérdéseim azok lennének, hogy ha megszűnne, miközben állapotos vagyok, akkor jár-e a TGYÁS, majd a GYED így, hogy biztosított voltam?
Első terhességem alatt veszélyeztetett voltam, ezért valószínű, hogy a második babánál is a terhesség kezdetétől fogva táppénzen lennék.
Számít az, hogy a munkáltatómmal határozatlan idejű a munkaszerződésem? Tehát, ha a munkaadóm felmond a munkáltatónak, akkor hogy alakulnának a dolgaim?

Válaszukat megköszönve,
Kiki1985

anne01 #   2014.04.15. 19:18

fairy78

Jól tetted, hogy táppénzre mentél, de valószínűleg meg fogja nehezíteni a táppénz, tgyás, gyed igénylésedet, mert ezeket csak a munkáltató töltheti ki. A táppénzes papírjaidról feltétlen csinálj fénymásolatot, hogy legyen saját példányod, a munkáltatónál leadott papírokat vetesd át, mert azok továbbítása határidőhöz kötött, és ha a foglalkoztatói igazolásokat sikerült bekerülniük az egészsébiztosítóhoz, onnantól kezdve az eredetiket te ad le az ügyfélszolgálaton, a másolatokat pedig a munkáltatódnak.
Járulékok tekintetében pedig a táppénzed után táppénz-hozzájárulást kell fizetnie a munkáltatódnak, de tgyás, gyed után semmit nem kell fizetnie. Amikor visszatérnél dolgozni, akkor ki kell adnia a felgyülemlett szabadságaidat, valószínűleg ezt akarja megúszni. Azt el tudom képzelni, hogy erre az időre már olyan állapotba hozza a cégét, hogy amikor visszamennél dolgozni, felteszi a kezét, és fizetésképtelenségre hivatkozva nem akar és nem is tud majd kifizetni.

fairy78 # e-mail 2014.04.14. 13:33

Tisztelt Szakértő(k)!

Kérem mielőbbi szívélyes segítségét, a problémám a következő: 11 hetes terhesen közöltem a munkáltatómmal,hogy kisbabát várok. Első nap úgy tűnt jól fogadta,de másnap a munkaidőm lejárta után behívott az irodába és közölte h az ő jószívűségéből még 2 hétig dolgozhatok,utána megírják a felmondó papírom,mert nem alkalmaz tovább terhesen. Én ezután elmentem az üzemorvosomhoz,aki azonnal táppénzre vett.A munkáltatómnak ez nem tetszett, azt mondta, hogy nem fizetik ki a járulékaimat. Felajánlották h 2 hónapig 6 órába visszamehessek dolgozni,pár nap gondolkodás után szóltam h táppénzen maradok,nem megyek vissza, akkor már azzal "fenyegetett" h tulajdonost vált és akkor nekem nincs már mit tennem,de semmiképp nem fizet semmit.

Mi a teendőm, valóban a munkaügyi bírósághoz kéne fordulnom? Ha tényleg tulajdonost vált a táppénzem alatt, úgy már nem lennék védett?

Munkanélkülire semmiképp nem mehetek, mert a szülés utáni juttatások egy részétől nem szeretnék elesni!

Előre is nagyon szépen köszönöm a választ!

Orsi_921 # e-mail 2014.04.08. 23:23

Üdvözlöm!

Sürgős segítségre lenne szükségem. Jelenleg munkaerőkölcsönző cégen keresztül dolgozom, a szerződésem határozatlan időre szól, próbaidőm már rég lejárt. 9 hetes terhesen (próbaidő lejártát követően) szóban, és írásban is tájékoztattam munkáltatómat, hogy várandós vagyok, illetve közöltem ezt a kölcsönbvevő céggel is. Kölcsönbvevő ma közölte, hogy csak ehónap 19-ig tudnak foglalkoztatni, saját állományba nem vesznek át(fél év után szokták átvenni a kölcsönzötteket, bár erről semmilyen írásos dokumentum a szerződésemben nincs a munkáltatómmal).

A kérdésem az lenne, hogy emiatt akkor kirúghat a munkáltató? Vagy köteles más munkát biztosítani? Ha esetleg nem tud, akkor köteles megfizetni a szerződésben meghatározott órabérem?

Első kisbabámat várom, s még sosem voltam ilyen helyzetben! :(

Előre is köszönöm a válaszokat!

_Snoopy_ # e-mail 2014.04.03. 20:07

Tisztelt Jogász Úr!

A jövőben tervezem a gyermekvállalást, de a munkhelyem gyermekgyűlölő, ezért havonta elhangzik, hogy aki terhes lesz, azonnal elbocsátják. Kérem tájékoztatását, hogy a törvény valóban változott-e, és a munkáltatónak lehetősége van-e a terhes munkavállalót bármikor elbocsátani, illetve ebben a helyzetben milyen lehetőségem van - a munkahely megváltoztatása nélkül - hogy a jelenlegi munkahelymről tudjak gyes/gyed-re menni anélkül, hogy elbocsátanának. Illetve, ha bejelentem a munkáltatóm felé, hogy gyermeket várok és az elbocsátás megtörténik mely szervez tudok fordulni, és milyen törvényi hivatkozásokat kell átnézzek, hogy pontosan tisztában legyek a jogaimmal.

Tájékoztatását előre is köszönöm!

K.né

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2014.03.05. 17:05

Ebben a kérdésben terhességről szó sincs, felmondásról is csak tévedésből. Továbbá elég egyszer megkérdezni.

www.kbs-ugyved.hu

nefertiti64 # e-mail 2014.03.05. 11:54

Tisztelt Jogász Úr/Nő!

50 éves nő vagyok. Jelenleg határozott idejű munkaviszonnyal foglalkoztatnak a Sodexo Magyarország Kft-nél. Minden évben nyárra kiléptetnek, aztán szeptembertől (iskolakezdés) újból vissza vesznek határozott időre.
Jelenleg táppénzen vagyok és kivizsgálás miatt úgy néz ki, hogy még nem tudok vissza menni dolgozni.
A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor megszüntethetik-e a munkaviszonyomat.
Amennyiben megszüntetik, milyen további lehetőségem van arra, hogy ne maradjak pénz nélkül? Munkanélküli segélyre nem vagyok jogosult, nincs meg a 365 napom.
Amennyiben esetleg én mondok fel, úgy le kell-e töltenem felmondási időt?
Előre is köszönöm szíves válaszát.
Tisztelettel:Tné

nandy #   2014.02.24. 13:34

A munkáltató csak a munkavállaló kérésére adhat fizetés nélküli szabadságot, önkényesen nem.
Tehát köteles téged újra állományba venni. Azt javaslom, hogy írjál neki tértis levelet, melyben megjelölöd a "visszatérésed" napját, és egyben jelezd a terhességed tényét is.

baby21 # e-mail 2014.02.21. 19:18

Üdvözlöm!

Jelenleg GYES-en vagyok első gyermekemmel, aki most töltötte a 2 évet. Második gyermekünkkel várandós lettem, és a gondozó Orvosom javasolta a táppénzre vételt. Szóban jeleztem a munkáltatóm felé ezen szándékomat, és kértem a fizetés nélküli szabadság megszüntetését, újbóli állományba vételt, hogy táppénzre mehessek a GYES mellett. Erre a munkáltatóm közölte, hogy nem áll szándékában változtatni a jelenlegi fizetés nélküli szabadságos állapotomon. Így havi 70-80 ezer forinttól esem el...
Mit tehetek ilyen esetben?

• Írásban benyújtott kérelemmel kötelezhetném őt, hogy rendes állományba helyezzen?
  • Az eddig felhalmozott szabadságom kiadásával kéne, hogy megkezdődjön az újbóli "munkába állásom"?
  • Szabadság ideje alatt felmondhat nekem, ha tud a terhességemről?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Napocska7 # e-mail 2014.02.21. 01:09

Üdvözlöm! Sok kérdésem van, előre is elnézését kérem!
A munkahelyemen 2005. óta dolgozom. 2010. májusától GYED-en vagyok, jelenleg a második gyermekemmel. A GYED-em áprilisban lejár és GYES-en leszek. A munkahelyemen leépítések voltak, vannak, én is arra számítok, ha visszamennék megszűnne a munkahelyem. Szeretnénk még babát és egészségügyi okok miatt csak úgy foganhat meg - ha sikerül -, hogy már a GYES vége felé fogok járni, de nem szeretnék pocakosan visszamenni dolgozni, a fent említett okok miatt sem. Ha az orvosom táppénzre venne, mint veszélyeztetett terhest, ez idő alatt kirúghatnak? Ha igen, milyen követeléseim lehetnek? Lesz 5 évnyi felhalmozott szabadságom és 10 év - ha nem is aktív - munkaviszonyom. Valamint a harmadik gyermek után jár majd nekem GYED? Ha igen, miből számítják ki?
Köszönöm szépen a válaszát!

nandy #   2014.02.16. 01:41

Kérdés az, hogy tudjátok-e bizonyítani, a munkáltató tudott a munkavállaló terhességéről...

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2014.02.15. 22:52

Nem kereshettél valami tüzetesen a hozzászólások között, ha erre nem találod a választ. Nagyjából az egész rovat (és még vagy hat másik) erről szól.

www.kbs-ugyved.hu

csokika2 # e-mail 2014.02.15. 21:20

Üdvözlöm!
Keresgettem a hozzászólások között, de nem nagyon találtam ilyen problémát, vagy ha igen, az tavalyi, és nem tudom hogy idén változott e valami, ezért leírnám, és bízom a segítségben.

Nos, a párom nagyjából 6-7 hónapja dolgozott egy magánvállalkozónál, majd úgy fél hónapja kiderült, hogy terhes, ezt közölte a munkáltatóval, aki először azt mondta, hogy áthelyezi másik üzletbe, négy órásként. (Ha még 3-4 hónapig foglalkoztatja, utána meglett volna az 1éves munkaviszony, és kapott volna segélyt)
Ám rá pár napra a munkáltató megváltoztatta a véleményét, és a páromat elbocsátotta.

Kérdésem, hogy most még lehet e, illetve érdemes e a munkaügyi bírósághoz fordulni ?

Ha érdemes, mire számíthatunk?

Nagyon várom, várjuk a segítségét!
Köszönettel
Bé.

draget # e-mail 2014.01.23. 10:42

Lenne egy nagy problémám. Párom kb 3 evé egy adott munkakörben dolgozik xy helyen. A cég 3-4 havonta új cégnévvel szerződést irat vele alá. Tehát folyamatosan próbaidőn tarzja. Mint kiderült párom veszélyeztetett terhes lett,a korábbi vetélése miatt. Ha most beadja a táppénes papírját egyből kirúgják. Dolgozni nem dolgozhat... Mit lehetne tenni hogy ne a küszöböt rágjuk mostantól? Ha most kirúgja táppénzről akkor gyed gyest is bukjuk?

Hihetetlen hogy magyarországon mindent meg lehet tenni..

ObudaFan # e-mail 2014.01.21. 15:29

takacszita

Nem a te hibád, meg nem is a munkáltatóé, aki meg így tudott munkaerőt felvenni. Ha visszamész dolgozni, annyi a szabály, hogy ha van felajánlható munkakör, azt fel kell, hogy ajánlja a munkáltató. Ha nincs, vagy nem fogadod el, felmondhat.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

ObudaFan # e-mail 2014.01.21. 15:26

vityuska32

Terhesség alatt nem mondhat fel. A munkaügyi bíróságra meg miért ne mehetnél?

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu