felmondási idő


ObudaFan # 2014.01.25. 13:30

Felmentési idő csak akkor jár, ha a munkáltató egyoldalúan, felmondással szünteti meg a szerződést. HA édesanyád jelenti be, hogy szeretné megszüntetni a munkaviszonyt, mert nyugdíjba szeretne menni, abból nem lesz felmentési idő.

lippaiéva # 2014.01.25. 12:35

Édsanyám 2014. május 15-én a nők 40 éves nyugdíjtörvénye szerint nyugdíjba mehet.
Óvodában dolgozik, amit 2 éves átvett a Református egyház.Előtte a kjt.szerinti bérezést kapta, és az a kjt törvény vonatkozott rá.

A munkáltató mennyi felmentési időt köteles adni számára?Úgy néz ki, hogy május 15-ig kötelezik a munkavégzésre, felmentési idő nélkül.

1955-ös születésű, és 15 éve dolgozik itt.
Munkaköre:dajka

Köszönöm válaszát!

Lyonee # 2014.01.09. 20:13

Arra azért felhívom a figyelmedet (Inkább azokét , akik magukra is megpróbálják alkalmazni!), bár az idézetben benne van, "felhívja a minisztereket és a Miniszterelnökséget vezető államtitkárt, hogy tegyék meg a szükséges intézkedéseket az irányításuk vagy felügyeletük alá tartozó költségvetési szervekkel közalkalmazotti vagy kormányzati szolgálati jogviszonyban álló..." Az önkormányzati fenntartású intézmények közalkalmazottjaira nem kell alkalmazni, de jogi akadálya nincs figyelemmel arra, hogy a munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt felmentéssel jelenleg is megszüntetheti, ha a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül.

Az Országos Mentőszolgálat az egészségügyért felelős miniszter irányítása alatt álló, önállóan működő és gazdálkodó közszolgáltató költségvetési szerv.

Lyonee # 2014.01.09. 19:16

A " az jó, nyitó idézőjel. A párját is megtalálod az idézet végén.
1700/2012. (XII. 29.) Korm. határozat

Scop Bachy # 2014.01.09. 18:52

Kedves Lynee!

A 2014.01.09. 18:52-es válaszod köszönöm, és kérdezem, hogy a "jel az jó, vagy 2-es kell helyette, a kormány határozat számnál.
Köszi:
Scop


Scop

Lyonee # 2014.01.09. 17:52

A felmentési idő minden tekintetben jogszerző, része a közalkalmazotti jogviszonynak, és szabadság is jár rá. Bár mostanában egyes munkáltatók szeretnék félreértelmezni.
1 hónappal a nyugdíjkorhatárod betöltése előtt emlékeztetheted finoman a munkáltatódat, hogy közeleg az idő, hogy törvényesen felmondhasson. Esetleg megemlítheted a kormányhatározatot, mert nem biztos, hogy tisztában van vele. A kormányhatározatot végre kell hajtania mindenképpen. Arra vigyázz, hogy ne próbáljanak közös megegyezésre, vagy lemondásra rávenni. Egyik esetben sem jár semmi.
A felmentést írásban kell közölni, úgy hogy észre fogod venni mikor kezdődik a felmentési idő, és annak munkavégzés nélküli része. Mindent bele kell írni a felmentési határozatba. A jubileumi jutalmat is, szabadságot, stb. A szabadságot a munkavégzésre kötelezett részben ki lehet adni, ha netán maradna, akkor ki kell fizetni.
"1700/2012. (XII. 29.) Korm. határozat
a közszférában alkalmazandó nyugdíjpolitikai elvekről

1. A Kormány
1.1. felhívja a minisztereket és a Miniszterelnökséget vezető államtitkárt, hogy tegyék meg a szükséges intézkedéseket az irányításuk vagy felügyeletük alá tartozó költségvetési szervekkel közalkalmazotti vagy kormányzati szolgálati jogviszonyban álló azon személyek jogviszonyának megszüntetése vagy a megszüntetés kezdeményezése érdekében, akik a rájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötték és az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt megszerezték;
Felelős: a miniszterek és a Miniszterelnökséget vezető államtitkár
Határidő: 2013. január 31., és azt követően folyamatosan"

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.09. 09:18

Ha te mondasz le, nincs felmentési idő.

Scop Bachy # 2014.01.09. 08:27

Tisztelt Lyonee!
Kérdezni szeretném még,hogy amennyiben megvárom az öregségi nyugdíjkorhatár elérését,2015.01.29-et,ekkor leszek 62 éves,és 183 napos,lévén 1952.07.30.-i "kiadás",akkor a kezdődő felmentési idő munkaviszonynak tekintendő-e vagy sem, és hogy jár még erre fizetett szabadság?
Köszi!
Ja , és a munkáltató ha én nem szólok semmit mikor jelzi majd nekem, hogy kezdődik a felmentési idő?
Mivel azt javasoltad, előző soraidban, hogy érdemes nekem kivárni, hogy a munkáltató kezdeményezze, a felmentési idő kiadását. Még egyszer köszi..
Scop


Scop

Scop Bachy # 2014.01.08. 20:49

Köszönöm a gyors,és szakszerű választ.


Scop

Lyonee # 2014.01.07. 21:42

Scop Bachy
"kjt.30. §
(1)A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt - a 30/A-30/D. §-ban és a 32. §-ban foglalt korlátozással - felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha

  1. a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül [Mt. 294. § (1) bekezdés g) pont]."

MT." 294. § (1) bekezdés g)
ga) az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik (öregségi nyugdíjra való jogosultság),"

A munkáltató indoklás nélkül nem mondhat fel, a közalkalmazott sem kérheti a felmentését, csak a női 40 éves nyugdíjba menő. Kormányrendelet szerint a nyugdíjkorhatárt elért közalkalmazott jogviszonyának a megszűnéséről a munkáltatónak kell gondoskodni, de csak a nyugdíjkorhatár betöltésétől kezdeményezheti.
Szerencsédre.

kjt.
"78. § (1) A huszonöt, harminc, illetve negyvenévi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkező közalkalmazottnak jubileumi jutalom jár.
(2) A jubileumi jutalom:
...

  1. negyven év közalkalmazotti jogviszony esetén öthavi illetményének megfelelő összeg.

...
(4) Ha a közalkalmazott közalkalmazotti jogviszonya - a 25. § (2) bekezdés b) pont 1. alpontja szerinti áthelyezés vagy g) pont ga) alpontja szerinti rendkívüli felmentés kivételével - megszűnik és legkésőbb a megszűnés időpontjában nyugdíjasnak minősül [Mt. 294. § (1) bekezdés g) pont] vagy felmentésére a 30. § (4) bekezdése alapján kerül sor, továbbá legalább harmincöt évi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik, a negyvenéves közalkalmazotti jogviszonnyal járó jubileumi jutalmat részére a jogviszony megszűnésekor ki kell fizetni."

Ezért a 40 éves jubileumi jutalom kifizetésére jogosult leszel. A felmentési időd felére a munkavégzés alól felmentést kapsz.

Előbb is megszüntetheted a nyugdíjkorhatár betöltése előtt 2 hónappal a jogviszonyod lemondással, de ebben az esetben nem jár sem felmentési idő, sem a 40 éves jubileumi jutalom, mert nem lesz meg a 40 éved. Érdemes kivárnod a nyugdíjkorhatárod betöltésekor a munkáltatód kezdeményezését.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.07. 19:27

Hogyan szűnik meg a jogviszony? A közalkalmazott lemond, vagy a munkáltató felmenti?

collini # 2014.01.07. 08:53

Köszönöm a gyors választ. Ha nem lehet jogi következménye, mi sem akarunk nehézséget okozni senkinek. A minimál bért nem mi kértük és nem mi válasaztottuk 60éves a férjem, nyugdíj előtt pár évvel. Ezért fontos, hogy milyen bejelentett bér után fizetik a járulékokat.
További sok sikert, köszönettel!

Scop Bachy # 2014.01.07. 08:41

Tisztelt Jogász Hölgy/Úr!
1952.07.30.-án születtem.
2015.01.29.-én érem el az öregségi nyugdíj korhatárt.
Kérdésem: a munkaviszonyom alapján (40 év) 60 nap+6 hónap felmentési idő adható, ezt mikor kezdhetem meg.
A közvetlen főnököm szerint, a MT.2013.VII.1.-től változott, és csak 2015.01.29.-én kezdhetem meg.
Közalkalmazott vagyok.
Az Országos Mentőszolgálatnál dolgozom 1978.nov.16-tól, folyamatosan.
Ide 4 év 6 hónap összesített munkaviszonnyal kerültem.
A NYUFIG-tól kapott szolgálati idő beszámítását,már több mint egy éve beadtam a munkáltatómnak, ahol azóta is folyamatosan dolgozom.
Köszönöm válaszát:
Vámos József


Scop

pazs # 2014.01.07. 08:28

collini: ha a férjed rendes felmondással felmond és a munkáltatója eltekint a felmondási időtől, akkor máris mehet az új helyre. És tök jófejség az eddigi munkáltatójától, hogy eltekint a felmondási időtől.
A zsarolástól tartózkodnék, mert nyilván az adót sem az összes jövedelmetek alapján fizettétek.

collini # 2014.01.07. 08:22

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Férjem 10 év munkaviszony után fel szeretne mondani, mert jobb lehetőséget kapott. Azonnal lépnie kell, hiszen nem várhatnak rá max. 3-4 napig. Közös megállapodással szeretett volna kilépni, de a munkáltatója nem fogadta el. Szerintük rendes felmondással kell távoznia és eltekintnek a felmondási idő alól. Okozhat-e ez bármi jogi következményt a későbbiekben? Elfogadhatjuk ezt? Tény hogy 4 órában volt bejelentve és minimál bérrel, de persze 12 órákat dolgoztak, nem hivatalosan, amit szintén nem hivatalosan fizettek ki hébe-hóba. Meg lehet ezzel zsarolni akár a munkáltatót ha bármi nehézséget gördít az utunkba, vagy egyenesen Munkaügyi Bírósághoz kell fordulni? Persze csendesen kilépett volna közös megegyezéssel, de nem értjük miért nem akarja ezt.
Félünk, hogy jogilag valamit kitalálhat ami a későbbiekben következményekkel járhat.
Nagyon gyors válaszát megköszönném, hiszen ma 2014.01.7-én délutáén várják férjemet megbeszélésre.
Köszönettel: BÚÉK

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.07. 06:51

30 nap. (Ha a szerződésben másképp nem állapodtak meg.) Megegyezéssel bármit lehet - de akkor az már nem felmondás.

Yoda22 # 2014.01.06. 20:44

Tisztelt Ügyvéd!
Öt éve dolgozom magán gyermekorvosi rendelőben asszisztensként, azt szeretném tudni, mennyi a felmondási idő és ha van lehetőség rá, hogyan lehet lerövidíteni?
Válaszát előre is köszönöm.