Korkedvezményes nyugdíj


haxn # 2018.05.15. 15:06

Szép napot mindenkinek! Azt szeretném kérdezni, hogy mennyi korkedvezmény kaphatok, ha 1979.- től 1989.-ig diolgoztam a MAHARTNÁL gépházban. Erről igazolást is adtak.Köszönettel

Lyonee # 2007.01.16. 14:59

Dorinak!
A férjednek már megállapították a szolgálati ideje és keresete alapján 2 éve a nyugdíját. Ha a szolgálati ideje és a keresete -amiből nyugdíjjárulékot is vontak- nem nőtt, így a nyugdíja sem változhat. Mint minden nyugdíjasnak, a szokásos nyugdíjemelés jár neki (4%).

dorinak # 2007.01.16. 14:19

Üdv Mindenkinek!

Talán itt választ találok egy kérdésemre.. Férjem 60 évesen elment nyugdijba mert megvolt a megfelelö szolgálati ideje.
Most töltötte be a 62. életévét és érdeklődnék h ezáltal jár e neki több nyugdij vagy sem..?

Várom válaszotokat!

Üdv.:
Éva

rokkant # 2007.01.09. 20:55

Kedves Lyonee!
Köszönöm a választ. Ezek után már "csak" arra van szükség, hogy ne váljon 55 éves korban munkanélkülivé.

Lyonee # 2007.01.09. 18:20

2009. január 1-jétől (2012.dec 31-ig) a 62. életévük betöltése előtt legfeljebb 3 évvel korábban, azaz 59. életévük betöltésétől azok kérhetik az előrehozott öregségi nyugdíj megállapítását, akik a nyugdíjazást megelőző napig legalább 40 év szolgálati időt szereztek és biztosítási jogviszonyban nem állnak.
SAJO! A feleséged 2011. júliusától igényelheti az előrehozott örefségi nyugdíjat. Mivel az ehhez szükséges szolgálati idő is meglesz akkorra, ez teljes ősszegű nyugdíj lesz majd.

SAJO # 2007.01.09. 17:47

Nagy tisztelettel kérdezem:
Feleségem 1952. júliusában született, ez év novemberében lesz 37 éve, hogy dolgozik. Két gyermekünk született s neveltünk fel.
Munkahelyén (pedagógus) nagyarányú összevonás, leépítés lesz. Senki nem érzi magát biztonságban.
Mikor mehet előrehozott nyugdíjba?

monalisa1 # 2007.01.06. 14:11

Csak amennyit én tudok mint laikus hozzászóló: A munkaviszonyod "nyugdíjba menetel" címén fog majd megszünni, vagyis a munkáltatónak nem kell külön semmit indokolnia. A felmondási idő akár teljes egészére felmenthet a munkavégzés alól, de előírhatja azt is hogy a felét köteles leszel ledolgozni - figyelemmel az ez évi részszabadság egyidejű kiadására. Az utolsó munkában töltött nap az ÖSSZES járandóságodat egyösszegben ki kell hogy fizessék, és ide értendő a 40 év hűségjutalom kifizetése is, ami ha jól tudom (?) 5 havi munkabér.

Tehát mindenképpen köteles a munkáltató válaszolni, mégpedig írásban. És abban majd benne lesz szépen minden amit a munkajog előír számára.

További jó egészséget és tartalmas nyugdíjas éveket kívánok.

öcsike 2 # 2007.01.06. 09:37

öcsik2, Elözö levelemhez kapcsolodva ,kérelmemet 2007 03 12 dátumal kértem a nyugdijba menetelemet. KÉDÉSEM ,Hennyi idövel kell korában értesiteni az intékedéseiröl,hogy szabadság,felmondás idö ledolgozása,v fel mentése.Fönököm még nem reagált a beadott nyugdij igényemre ,mive elég közel van már március 12. Köteles-e válaszolni ?a beadott nyudij kérelmemre.Köszönöm aválaszt elöre is


Érdeklödném hogy a beadott nyugdij kérelmemre március 12 .határidövel adtam be 13 tól nyugdijba menék.Kérdésem a válalat hány napal korában értesit nyugdijazáso

monalisa1 # 2006.12.25. 21:05

Véleményem szerint azért sem lehet a munkáltatót megkerülni a tervezett nyugdíjba menetellel, mert akkor az illető eleshet a nyugdíjba menetelhez esetleg "járó" extra kifizetésektől, pl. hűségjutalom stb.

Minden járadóságot az utolsó munkában töltött nap ki kell fizetniük, azt követően már csak a vita marad...

Lyonee # 2006.12.25. 18:33

öcsike2!
2007-ben nem kell megszüntetened a munkaviszonyodat ahhoz hogy nyugdíjazásodat kérjed! Semmi köze a munkáltatódnak ehhez! Viszont ha már nyugdíjban részesülsz a munkáltatódat köteles vagy tájékoztatni erről a tényről. Ha a munkáltatód ezek úgy gondolja, hogy felmentéssel megszünteti a munkaviszonyodat -amit nyugdíjas lévén indoklás nélkül megtehet-akkor felmentési idő is járhat az ott eltöltött szolgálati időtől függően, amelynek a fele alól köteles mentesíteni a munkavégzés alól.

kisgulyi # 2006.12.24. 22:24

Öcsike 2 !
A vállalatot nem lehet kikerülni, mert először irásban kérni kell a munkaviszony megszüntetését nyugdíjazás miatt, ezt a munkáltató nem tagadhatja meg.
A munkáltató készíti el a nyugdíj igényléshez szükséges Munkáltatói igazolást /MIL lap/, NYENYI lapot, Tb kiskönyvet lezárja stb. enélkül nem veszi el a Nyugdíjbiztosító az igénybejelentést.
Mindenképp rá kellene szánni egy napot és felkeresni azt a nyugdíj intézetet ahova tartozik és mindent pontosan tisztázni a rendelkezésre álló papirok alapján,mert ha véletlenül nem jogosult 5 év korkedvezményre nem állapítják meg a nyugdíjat és a munkaviszonyt megszünteti még munka nélkül is marad.
Az ügyére konkrét és megbízható választ csak az tud adni aki látja az összes dokumentumot, nincs-e valami kizáró ok.
Nagyon körültekintően járjon el.
Üdv: Kisgulyi

öcsike 2 # 2006.12.24. 08:43

öcsike 2 .Még azt szeretném megtudni hogy fönökömnek hozzá kel e járulnia nyudijazásomhoz vagy nem,voltam ben a heji
nyug-biz-nál,általános dolgokat mondott,azt mondta forduljak MÁV nyug hivatalhoz,de az meg pesten van .Igy csak az idöadataimat tudtam lekérni válalatomon kersztü ezét érdekel hogy ki kerülhetem a válalatot ,magán uton beadhatom e a MÁV nyug int -be apapirjaim rendbe vannak.KÖSZÖNÖM VÁLASZÁT.


Érdeklödném hogy a beadott nyugdij kérelmemre március 12 .határidövel adtam be 13 tól nyugdijba menék.Kérdésem a válalat hány napal korában értesit nyugdijazáso

kisgulyi # 2006.12.23. 23:15

Öcsike 2!
Szerintem elmehet 2007. 03.12. nappal nyugdíjba, ha a kérdéséből nem maradt ki semmi olyan tényező ami ami ezt megakadályozná. Mielőtt ezt írásban közli a főnökével jobb lenne bemenni a területi Nyugdíjbiztosiási Igazgatósághoz és ott felvilágosítást kérni a rendelkezésre álló papirok alapján, mert megnyugtató választ csak akkor lehet adni.
Üdv: Kisgulyi

kisgulyi # 2006.12.23. 22:55

Kedves Sjoberg!
Édesapád már az idén /2006/ a születésnapjától elmehetne nyugdíjba ha meglenne a 15 év korkedvezményre jogosító munkakörben eltöltöött ideje, de ez ahogy írod,csak 2008 ban lesz meg- igy ha nem változnak a törvények csak akkor mehet .
Üdv: Kisgulyi

öcsike 2 # 2006.12.23. 14:43

36éves munka viszonnyal 5év korkevezményem van,54 éves vagyok,elmehetek e jövö márcisba nyugdijb töltöm az 55 évet,hozákel e járuni fönökömnek ,vagy egyszerüen beadom felmondás nyugdijbavonulás cimen ,elözetes yudij megálapitást már le kértem adatom;1952 03 12 kérlek váleszolj ojan bizonytalan vagyok ezekbe a kérdésekbe


Érdeklödném hogy a beadott nyugdij kérelmemre március 12 .határidövel adtam be 13 tól nyugdijba menék.Kérdésem a válalat hány napal korában értesit nyugdijazáso

Sjoberg # 2005.09.22. 12:54
Magyarul itt két különböző dologról van szó:
  • "előrehozott öregségi nyugdíj": 38 év bármilyen munka után 62 helyett 60 évesen is nyugdíjba lehet menni
  • "korkedvezményes nyugdíj": bizonyos munkakörökben (pl hűtőházi rakodó, ellenőriztem, szerepel a felsorolásban) eltöltött 10 év után 2 év, minden további 5 év után +1 év korkedvezmény jár, és ezt az előrehozott nyugdíj alapján megállapított életkorból kell leszámítani.

Vagyis ha a kalkulációban nincs hiba, akkor édesapám 58 évesen mehet nyugdíjba.
Köszönöm a gyors választ!
Üdv,
Sj

Karika # 2005.09.22. 12:09

Véleményem szerint még korábban is (ha a hűtőházi munka korkedvezményes). Ugyanis az előrehozott öregségi nyugdíjra 38 év szolgálati idő megléte, és a 60. életév betöltésekor jogosult. A megszerzett korkedvezményes időt ettől az életkortól kell visszaszámolni.

Sjoberg # 2005.09.22. 11:44

Azt szeretném megtudni, hogy édesapám pontosan hány éves korában mehet nyugdíjba.

1949-ben született, 1968 óta folyamatos a munkaviszonya, és 1993-ban kezdett hűtőházi rakodóként dolgozni, ami tudtommal korkedvezményes munkakör. Ha jól értelmezem a törvény szövegét, 2008-ban, 59 évesen kérheti a nyugdíjazását, hiszen addigra éppen 3 év korkedvezményre lesz jogosult a 15 év hűtőhűzi munka alapján.

Kérem javítsanak ki, ha tévedek!
Előre is köszönöm!