nyugdíjba vonulás illetve un. felmentési idő


zsuzsa 51 # 2008.03.18. 08:24

Kedves Lyonee !
Köszönöm az ismételten adott gyors válaszodat. A Kjt 85.§ (7) e pontja elkerülte a figyelmemet.Ismét megnyugodtam ! Most már csak az kell,hogy a munkáltatóm a szóbeli ígéretének megfelelően jogviszonyomat írásbeli kérésemre felmentéssel szüntesse meg,nehogy a fenntartó befolyása (kényszerítése) miatt ezt megváltoztassa! Úgy gondolom onnan már símának tünik a dolog,úgy fogok eljárni ahogy javasoltad.Ha elérkezik az idő,a fejleményekről majd tájékoztatlak.
Köszönöm a segitségedet Zsuzsa

Lyonee # 2008.03.17. 23:25

Én csak a hatályos jogszabályokat idézem.

A kjt 85.§ (7) e.) értelmében
(7) Eltérő rendelkezés hiányában, ahol jogszabály

  1. rendes felmondást említ, azon felmentést;

is érteni kell.

A kjt nem zárja ki az MT 94.§ alkalmazását a közalkalmazottakra, a rendes felmondáson felmentést kell érteni. A kjt-hez kiadott kommentár is utal az alkalmazására. Ezt már leírtam.
„ (Munka tv. 94. §). Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a felmentési idő a közalkalmazott kérése alapján lerövidül a törvény erejénél fogva. A jogviszony megszüntetés jogcíme azonban nem módosul, ekkor is felmentéssel szűnik meg a jogviszony annak minden jogkövetkezményével együtt. „

zsuzsa 51 # 2008.03.16. 22:25

Kedves Lyonee! Minél többet olvasgatok a NET -en annál bizonytalanabb leszek. Az elöbb írtam az 1997.évi LXXXI.törvény 18.§ (6) pont szerinti lehetőséget,sajnos megint elbizonytalanodtam! A http://www.pga.org.hu/…xxxi_trv.pdf alatt található 1997.évi LXXXI.törvénynek még létezik (6) pontja amire hivatkoztam,viszont a https://www.magyarorszag.hu/…gyleirasjogi#… cim alatt szereplő" Kinek jár az előrehozott öregségi nyugdíj" cikk utolsó szava után lévő piros § jelre kattintva előugró 1997.évi LXXXI törvényben már nem szerepel a 18.§ nál (6) pont,csak 1 és 2 pont létezik. Azt hiszem ez a frissebb és ezt közben módosították már . Nagyon el vagyok keseredve,hogy ezt sem lehet alkalmazni .Már csak az ONYF kedvező állásfoglalásában bízhatok azt hiszem Zsuzsa

zsuzsa 51 # 2008.03.16. 19:07

Kedves Lyonee ! Köszönöm gyors és tartalmas válaszaidat feltett kérdéseimre.Azt hiszem számomra az lenne a legtisztább és legegyszerübb ,ha az ONYF-hoz továbbított állásfoglalás kérdésedre pozítív választ kapnál.Amúgy az 1997.évi LXXXI.törvény 18 § (6) pont szerint úgy gondolom 2009 -ben is elmehetek nyugdíjba 2008-as feltételekkel.Bár erre senki nem tudott eddig biztos választ adni.
A MT 94.§-os javaslatod esetén az okoz gondot, hogy a 87 § (b) pont szerinti "rendes felmondás " közalkalmazottakra nem alkalmazható ( Kjt 38.§ szerint) Az MT 94 § pedig rendes felmondás esetére írja elő a munkáltató felmentési kötelezettségét.
A Kjt 33.§ (3) javaslatod jónak tartom! Ha dec 25.-től kérem munkaviszonyom megszüntetését ,felmentési időm lerövidítését,mi írja elő munkáltatóm számára a kötelező végrehajtást?Ha be tudom ezt számára bizonyítani akkor lehet hogy az idén még elmehetek nyugdíjba.Mikorra várható megitélésed szerint ONYF-i állásfoglalás?

Lyonee # 2008.03.12. 20:13

Kedves zsuzsa 51!
MT 94. § „A munkáltató rendes felmondása esetén, ha a munkavállaló a felmondási idő alatt munkaviszonyának megszüntetését a munkavégzés alóli felmentése előtti időpontra kéri, a munkáltató köteles a munkaviszonyt a munkavállaló által megjelölt időpontban megszüntetni.”
Ezt szerintem a munkáltató nem akadályozhatja meg, mert azt a célt szolgálja, hogy a felmentési idő lerövidüljön, ha a közalkalmazott azt kéri. Azért a munkavégzés alóli felmentése előtti időpontról szól a tv., mert a munkavégzés nélküli időszakban nem lenne értelme.
A munkáltatónak is érdeke, hogy kevesebb időre fizessen felmentést, de, ha annyira köti az ebet a karóhoz, vagyis szó szerint értelmezi, akkor is van megoldás!
Kjt. 33.§ (3) A munkáltató legalább a felmentési idő felére köteles a közalkalmazottat mentesíteni a munkavégzés alól. A munkavégzés alól a közalkalmazottat - a mentesítési idő legalább felének megfelelő időtartamban a kívánságának megfelelő időben és részletekben kell felmenteni.

Ez azt jelenti, hogy 3 hónap munka nélkül+4 hónap munkavégzés +1 hónap munkavégzés nélkül. És novemberben kéred , hogy a munkavégzés alóli felmentése előtti időpontban, pl. dec 25-től kéred a munkaviszonyod megszüntetését, a felmentési idő lerövidítését. Ezt köteles a munkáltatód végrehajtani.
És ne izgasd magad amiatt, hogy ezt hogyan oldják meg gyakorlatilag. Esetleg elmondhatod a stratégiádat és mindjárt teljesülni fog az eredeti kérésed a fenntartó részéről.
Ha 2008-ban nyugdíjba mész, akkor a 2009-es ny.emelést is megkapod.

1997. évi LXXXI. Törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról
„9. § A 62. életév betöltését megelőzően előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult

  1. az a nő, aki az 57. életévét betöltötte,
  2. az a férfi, aki a 60. életévét betöltötte,

feltéve, hogy legalább 38 év szolgálati időt szerzett, és a Tbj. 5. §-a (1) bekezdésének a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.”

"2007. évi CLVI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997.
évi LXXXI. törvény módosításáról
22. § (3) Aki előrehozott öregségi nyugdíjra, illetve csökkentett összegű
előrehozott öregségi nyugdíjra jogosultságot szerzett, e jogosultságát
bármikor érvényesítheti, a nyugdíjcsökkentésre a jogosultság megszerzésének
időpontjában hatályos szabályokat és mértékeket kell alkalmazni, tekintet
nélkül arra, hogy a nyugellátást mikor, illetve milyen időponttól kezdődően
állapítják meg. Egyebekben az előrehozott öregségi nyugdíj és a csökkentett
összegű előrehozott öregségi nyugdíj összegét azon rendelkezések szerint
kell megállapítani, amelyek arra az időpontra alkalmazandóak, amelytől
kezdődően a nyugellátást megállapítják. "

Ez utóbbi tv. értelmezését kértem egy regionális nyugdíjbiztosítótól és a nyugdíjfolyósítótól is. Levelemet az ONYF-hez továbbították, állásfoglalás kértek. Ha megjön a válasz, akkor közzéteszem.
Az én véleményem szerint, aki 2008-ben megszünteti a jogviszonyát, mi a fenének várna akár egy percet is a nyugdíjazással 2009-ig. Szerintem, aki 2008-ben jogosultságot szerzett kor és szolgálati idő tekintetében, az utána bármikor megszüntetheti a jogviszonyát a nyugdíjazás igényléséhez, és rá a 2008-as szabályok érvényesek, viszont 2009-ben a 2009-es szorzókat használják. De majd kiderül.

A 2. leveledre a válaszok.

  1. kjt. 33.§ (3) a válasz. Te határozod meg.
  2. Mindegyik megoldás lehetséges.
  3. Fizetett szabadságot csak a munkára kötelezett időszakban lehet kiadni.
  4. jár a 40 éves jubileumi jutalom, és a 13. időarányos része 2008-a. Ha 2009-ben szűnik meg a jogviszonyod, akkor teljes 13. havi jár a 2008-as évre. Mivel ezt már kapod, így csak a különbözetet kapod, vagy vonják le, ha nem egyezne meg az összes 1/12 juttatás a 2008 dec-i illetményeddel. 2009-re nem jár 13. havi, mert 3 hónap nem lesz meg.

A kolleganőd szerencsés, mert neki a 8 hónap felmentési idő még 2008-ban lejár.
Azt javaslom neked, hogy várjuk meg a választ. Ha a 2008-ban megszerzett jogosultságba nem tartozik bele a jogviszony megszüntetése, akkor februárban is nyugdíjba mehetsz. Ha beletartozik, akkor júniusban kérd a felmentési időd lerövidítését. Ha nem adják meg, akkor kérd a 3+4+1 részletekben a felmentési idődet, a 3 és 1 hónap a munkavégzés nélküli, ezt kötelesek megadni. Majd később kéred a felmentési idő lerövidítését az MT 94-re hivatkozva. Ezt így már kötelesek teljesíteni, ha a munkavégzés előtti időre kéred. Vigyázz, nehogy közös megegyezésnek titulálják, mert akkor nem jár jubileumi jutalom. .
„ (Munka tv. 94. §). Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a felmentési idő a közalkalmazott kérése alapján lerövidül a törvény erejénél fogva. A jogviszony megszüntetés jogcíme azonban nem módosul, ekkor is felmentéssel szűnik meg a jogviszony annak minden jogkövetkezményével együtt. „

Lyonee # 2008.03.12. 17:45

Kedves Tilla!
Anyukád legkorábban 60. születésnapja után mehet nyugdíjba, addig a szolgálati ideje is bőven meglesz. Megváltani csak a szolgálati időt lehet, az életkort nem.
A gyermekek után 2009-től nem jár szolgálati időkedvezmény. (anyukád nem is tudná kihasználni, mert a nélkül is meglenne)
Lipiné esete nem ugyanez, mert neki van 2 év korkedvezménye. Ez, 8 év egészségre ártalmas munkakörben végzett munka után jár jogszabály alapján.

zsuzsa 51 # 2008.03.12. 10:10

Kedves Lyonnee!
Elnézést kérek Tőled,de az ügyintézés során újabb kérdések merültek fel,melyekre szeretnék Tőled választ kapni:
1./ A nyolc hónapos felmentési ídő első-vagy második négy hónapjára köteles a munkáltató mentesíteni a munkavégzés alól? Vagy lehet ,hogy ez nem szabályozott,ezt a munkáltató határozza meg számomra ?
2./A közalkalmazotti jogviszonyom felmentéssel történő megszüntetésére vonatkozó írásbeli kérelmemet csak az 57. életévem betöltése napján,illetve ezt követő időszakban bármikor lehet megtennem,vagy megtehetem azt a születésnapom elött is néhány nappal,esetleg héttel korábban is,hivatkozva arra,hogy a születésnapomon teljesülni fognak az előrehozott öregségi nyugdíjazásom feltételei,és kérem a munkáltatómat hogy a közalkalmazotti jogviszonyomat a születésnapomtól felmentéssel szüntesse meg ?
3./A nyári pedagógus szabadságot a munkavégzésre kötelezettség időpontjában,vagy a munkavégzés aloli felmentés időpontjában kell kiadni a munkáltatómnak?
4./ Felmentésem esetén milyen juttatások illetnek meg/40.évi jubileumi jutalom,13.havi fizetés stb/

Kérem sziveskedjék minél elöbb választ adni kérdéseimre,mivel kolléganőm is hasonló feltételekkel megy nyugdijba csak Ő áprilisban tölti be 57.életévét.
Köszonettel Zsuzsa

zsuzsa 51 # 2008.03.11. 23:36

Kedves Lionee!
Pedagógusnő vagyok.Ez év junius 10.-én leszek 57 éves.2007 dec 31-ig 38 év 85 nap munkaviszonyt igazolt vissza a nyugdíjfolyósító számomra.2002 ben kaptam meg a 30. éves közalkalmazotti jubileumi jutalmat.Munkáltatóm megigérte,hogy írásbeli kérésemre közalkalmazotti jogviszonyomat születésnapomtól felmentéssel megszünteti.Nyolchónapos felmentési ídőmet nem tudja lerövidíteni,mivel ehhez a fenntartó nem járul hozzá.Szeretnék előrehozott öregségi nyugdíjba menni számomra a legkedvezőbb feltételekkel.
Kérdésem: Ha a munkáltatóm közalkalmazotti jogviszonyomat felmentéssel a születésnapomtól megszünteti,de a felmentési ídőm csak 2009 február 10.-én jár le jogosult leszek e a felmentési ídő lejártát követően előrehozott öregségi nyugdíj igénylésére a 2008.-as feltételeknek megfelelően mivel már 2008 ban az életkori és szolgálati ídőre vonatkozó feltételeket megszereztem?
Válaszát előre is megköszönöm Zsuzsa

zsuzsa 51 # 2008.03.11. 23:17

gggg

Tilla # 2008.03.11. 19:13

Kedves Lyonne!

Édesanyám 1954. májusában született.1969 óta (egy év megszakítással) folyamatosan van munkaviszonya. 4 gyermek édesanyja.
A kérdésem az lenne, hogy anyukám mikor mehet el legkorábban nyugdíjba, illetve lehetséges-e a járulékok magánúton történő befizetése, hogy előbb elkezdhesse élvezni nyugdíjas éveit.

A helyzet az, mint lipiné54-nél?

Válaszát előre is köszönöm: Attila

Lyonee # 2008.03.04. 21:04

40muzsikus!
A tv. csak a közszférában írja elő a jubileumi jutalom juttatását. Munkaviszonyban állóknál kollektív szerődés, munkahelyi szabályzat rendelkezhet erről. 8 év után még akkor sem követelhető, ha egyébként járna. 5 év az elévülési idő.

Lyonee # 2008.03.04. 20:53

Kedves Sárkány!
A munkaviszonyodat mindenképpen meg kell szüntetni, addig nem adhatod be a nyugdíjkérelmedet. Vagy te mondasz fel, vagy neked mondanak fel, vagy közös megegyezéssel, de meg kell szüntetni a jogviszonyodat.

Lyonee # 2008.03.04. 20:50

Gittus!
2011-ben előrehozott nyugdíjba mehet az 59 éves nő, de ha 2 év korkedvezménye van, akkor az 57 éves nő. lipiné54 2011-ben lesz 57 éves.

Sárkány # 2008.03.04. 16:56

Kedves Lyonee!
Április 30.-án betöltöm az 57. évemet. Több mint 42 év munkaviszonyom van. Szeretnék előrehozott öregségi nyugdíjba menni. Ez idáig tiszta. A problémám ott kezdődik, hogy miután a vállalatnál megszűnt a bérszámfejtés, egy kedves hölgy maradt munkaügyisnek. Szerinte nem kell beadnom a felmondásom, hisz mindenki tudja, hogy nem szándékozom tovább dolgozni. A fórumot olvasva, és az én józan paraszti eszemmel viszont úgy gondolom, hogy igenis fel kell mondanom a munkaviszonyomat. Kinek van igaza?
Előre is köszönöm a segítséget!

40muzsikus # 2008.03.04. 09:01

Tiszteletem!
2000-ben mentem nyugdíjba, több mint 41 év munkaviszonnyal. Ezen idő alatt végig egy munkahelyen
dolgoztam, de a munkahelyem elnevezése változott.
Nem kaptam meg a 40 év után járó jubileumi pénzt. Jogosan??? Ha nem, mit lehet utólag tenni???
40muzsikus

gittus # 2008.03.04. 08:52

Hát nem tudom....
lipiné54 az 59.évét 2013.-ban tölti be, így valószínű hogy rá már a tny 18/B a.,pont irányadó (60.év) és ebből jön le a két év korkedvezmény.

Lyonee # 2008.03.03. 20:56

Nem vagyok szakértő, de az 57. szülinapod után előrehozott nyugdíjba mehetsz, addigra a 40 év szolgálati időd is meglesz. Kérj szolgálati idő megállapítást előtte, akár most is beadhatod. Abban is le fogják írni a lehetőségeidet.

lipiné54 # 2008.03.03. 17:11

Tisztelt Szakértő!olyan kérdéssel fordulok Önhöz,hogy 1954-ben születtem,van 2 év korkedvezményem,38 év munkaviszonyom!kérdésem hogy ezen adatok alapján mikor mehetnék el nyugdíjba!

chillous # 2008.03.02. 17:28

Kedves Lyonee!
Nagyon köszönöm a gyors választ, a tartalom már sajnos kevésébé tesz boldoggá. Anyukám sem örült a jogszabályok adta lehetőségnek... :(
Köszönöm még egyszer!

Lyonee # 2008.03.01. 15:56

Kedves chillous!
Szakértő nem vagyok, csak figyelemmel kísérem néhány jogszabály változását.
Édesanyád legkorábban a 60. születésnapja után mehet előrehozott nyugdíjba. A szolgálati ideje már most megvan hozzá.

"18/B. § (1) 2013. január 1-jétől a 62. életév betöltését megelőzően előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult, aki

  1. 60. életévét betöltötte, és
  2. legalább 37 év szolgálati időt szerzett, valamint
  3. a Tbj. 5. §-a (1) bekezdésének a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.

(2) Az (1) bekezdés szerinti előrehozott öregségi nyugdíj összegét úgy kell megállapítani, hogy az öregségi nyugdíj összegét

  1. annyiszor 0,3 százalékkal kell csökkenteni, ahányszor 30 naptári nap hiányzik a 62. életév betöltéséhez, ha a jogosult a 61. életévét betöltötte,
  2. 3,6 százalékkal, továbbá annyiszor 0,4 százalékkal kell csökkenteni, ahányszor 30 naptári nap hiányzik a 61. életév betöltéséhez, ha a jogosult a 61. életévét nem töltötte be."
monalisa1 # 2008.03.01. 12:05

Egy bizonyos életévnek és egy bizonyos munkában töltött időnek együttesen kell meglennie., édesanyjánál a munkaviszony már elegendő lenne, de az életkor még nem...

monalisa1 # 2008.03.01. 12:01

Ha csak rossszul nem írom, akkor legkorábban majd 57. életéve betöltésekor - az meg még odébb van.

chillous # 2008.03.01. 11:55

Kedves Szakértő!
Édesanyám 1956. július 1-jén született, és idén éri el a 38 éves munkaviszonyt. Arra lennék kíváncsi, hogy mikor, milyen feltételekkel mehet ő nyugdíjba?
Köszönöm szépen a választ!
Csilla

sn_szilvi # 2008.02.28. 20:39

T. Lyonee!

Nagyon köszönöm a gyors választ! Lehet, hogy még jövök, ha lesz probléma a továbbiakban;)

sn_szilvi

Lyonee # 2008.02.28. 17:02

Kedves sn_szilvi!
A 27 év közalkalmazotti jogviszonyra 7 hónap felmentési idő jár (kjt 33.§ (2) e), fele idejére kötelesek felmenteni a munkavégzés alól.
"33. § (1) Felmentés esetén a felmentési idő legalább hatvan nap, de a nyolc hónapot nem haladhatja meg. Ettől eltérően, ha a felmentés - az egészségügyi alkalmatlanság esetét kivéve - a 30. § (1) bekezdésének c) pontján alapul, a felmentési idő harminc nap.
(2) Ha hosszabb felmentési időben a felek nem állapodnak meg és a kollektív szerződés sem ír elő ilyet, a hatvannapos felmentési idő a közalkalmazotti jogviszonyban töltött

  1. öt év után egy hónappal;
  2. tíz év után két hónappal;
  3. tizenöt év után három hónappal;
  4. húsz év után négy hónappal;
  5. huszonöt év után öt hónappal;
  6. harminc év után hat hónappal

meghosszabbodik. Kollektív szerződés 8 hónapnál hosszabb felmentési időt nem állapíthat meg.
(3) A munkáltató legalább a felmentési idő felére köteles a közalkalmazottat mentesíteni a munkavégzés alól. A munkavégzés alól a közalkalmazottat - a mentesítési idő legalább felének megfelelő időtartamban a kívánságának megfelelő időben és részletekben kell felmenteni."
Erre hivatkozzon anyukád a felmentési idő megállapításakor.

Felmentését kérje a kjt 30. § (1) e) bekezdésére hivatkozva, így nem vehetik lemondásnak.
"30. § (1) A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt - a 30/A-30/B. §-ban foglalt korlátozással - felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha
....

  1. az előrehozott öregségi nyugdíjjogosultság életkori, valamint szolgálati idővel kapcsolatos feltételeivel rendelkező közalkalmazott azt írásban kérelmezi."