rágalmazás, személyiségi jogok megsértése


Aune # 2015.01.28. 21:05

Kedves Szakértők,

Mit tehetnék akkor,ha egy,a rolam keszult fényképet hozzájárulásom nélkül egy szórólapon,reklámanyagon közzétettek? A fotó digitálisan erősen módósított,ez látszik is rajta,de még így is felismerhető vagyok.Milyen lépéseket kell tennem ,hogy megbizonyosodjam arról,tenyleg sérültek személyiségi jogaim? A képet bevásárlás közben,egy áruhazlánc egyik boltjában készíthették rólam,a tudtom nélkül.

Köszönöm előre is tanácsokat!

margit75 # 2015.01.19. 13:29

Köszönöm szépen!

Sherlock # 2015.01.19. 12:46

A büntetőnek inkább próbára bocsátás vagy alacsony pénzbüntetés. A polgári pernél neked kell kérni mit szeretnél; lehet pl kérni a jogsértő eltiltását a további jogsértéstől, sérelemdíjat is lehet kérni, ez maximum néhány tízezer forint egy ilyen ügyben.

margit75 # 2015.01.19. 12:32

Köszönöm Sherlock
Itt mi szokott lenni a végkimentel, felfügesztett vagy részemre kártérítés?

Sherlock # 2015.01.19. 11:37

Tehetsz büntetőfeljelentést és személyiségi jogi pert is indíthatsz.

margit75 # 2015.01.19. 10:58

Tisztelt szakértők!

Anyósommal már 10 éve összevesztünk, azóta rágalmaz, aláz, és egyfolytában azt mondja, hogy a gyerekünk nem az ő fiától van. Ezt a leveleiben is leírja (3 levelet írt - egyet névtelenül) hogy bizonyítsuk be, hogy a fia a lányunk édesapja. Ismerősöknek is egyfolytában ez a témája és nekik is ezt ecseteli. Tehetek-e ellne feljelentést és milyen jogcímen? Köszönettel Margit

zitamami # 2015.01.07. 16:29

Tisztelt szakértő!
Azzal a kérdéssel fordulok önhöz, mely munkahelyemen ért atrocitás, és rágalom.
Cukorbeteg vagyok, és egyéb betegségeim is vannk, melynek során gyógyszereket szedek, és 20 éve ott dolgozom a konyhán mint szakács. A táskám átkutatásával, amiben a redikülöm volt abban voltak a gyógyszerek és megnézése után köteleztek hogy milyen gyógyszereket szedek, és elektronikai dolgokat hozok magammal,erről listát kell írnom, mert az idősek otthonában is vannak ilyenek. Mi nem is mehetünk oda fel, és ezt nagyon nehezményezem, 20 évi munka után ezt kapom.
Várom válaszát:
Üdvözlettel: Zitamami

ObudaFan # 2014.11.27. 14:27

Szerintem valószínű, hogy nem sérti, ez tömegfelvételnek tekinthető és vélhetően közérdeklődésre számot tartó eseményről készült a felvétel. Ha mágis ért valamilyen sérelem ezzel kapcsolatban, akkor polgári pert lehet indítani.

kika120702 # 2014.11.26. 22:45

Tisztelt Szakértő!
Részt vettem egy tárgyaláson, mint a hallgatóság egyik tagja, melyen a média is jelen volt. Nem járultam hozzá, hogy bármilyen formában mutassanak a Tv-ben, ennek ellenére teljes mértékben felismerhető vagyok. Ez serti a személyiségi jogaimat? Ilyenkor mit tehetek?

ObudaFan # 2014.11.20. 13:20

Az én véleményem szerint önmagában egy kérdőív kitöltetése a munkahelyi felettesről nem jogellenes. Persze, nem mindegy, hogy milyen kérdések szerepelnek benne.

Polly99 # 2014.11.19. 22:41

Tisztelt Szakértő!

GYES-en lévő kismama vagyok, 2015 júliusában térek vissza a munka világába. Vezetői beosztásban dolgoztam, így mindenképp szeretném visszakapni a pozíciómat. A kollega, akit a helyemre kineveztek és a helyettese összefogtak ellenem, nem szeretnék, hogy visszamenjek. 22 fős csoportot vezetek/vezettem. Állítólag kérdőívet akarnak kitöltetni rólam a hozzájárulásom nélkül, hogy a csoportom miért nem volt elégedett a munkámmal (holott mikor én voltam a vezetőjük, nagyon jó csapatot alkottunk). A kérdésem, hogy szabályos-e, hogy úgy, hogy 1,5 éve nem is láttak és hozzá sem járulok, kitöltetnek rólam egy olyan kérdőívet, melynek egyértelmű célja, hogy megakadályozzák a visszatérésemet?

Válaszukat előre is köszönöm.
Polly

kedves29 # 2014.11.15. 12:59

Köszönöm a válaszokat.

ObudaFan # 2014.11.15. 09:57

Ha nem volt még büntetve, akkor próbára bocsátásnál több aligha lesz.
NEm hit kérdése, a bírósági eljárásokban bizonyítani kell.

kedves29 # 2014.11.13. 10:02

Én úgy érzem a barátom eléggé vesztett helyzetben van. Azért gondoltam, hogy kellene neki jogi segítség. De nem tudom, hogy igazam van-e, mert nem vagyok járatos ezekben az ügyekben, és ő se járatos, ezért kértem segítséget.
Azt tudom, hogy 2 év letöltendőt és 10 millió Ft büntetést is kiszabhatnak rágalmazási ügyekben. De ő mennyire számíthat kb? A bíró elhiheti-e neki, hogy igazat írt az e-mailben, vagy tanukat kell szereznünk?

ObudaFan # 2014.11.12. 19:10

kedves29

Azt neki kell tudnia, hog van-e szüksége jogi segítségre, vagy sem.

Fury

Az a baj, hogy amiket írsz, azokat annyira az általánosság szintjén írod, hogy lehetetlenség megállapítani, hogy történt-e jogsértés. Felmerülhet itt egy jó hírnév sérelmének megállapítására irányuló per is akár, de amit írsz, az kevés ahhoz, hogy meg lehessen ítélni.

kedves29 # 2014.11.12. 12:35

Előre is köszönöm a válaszokat! :)

kedves29 # 2014.11.11. 19:20

A barátomat nemrégen beidézték a rendőrségre tanúnak, ahol kiderült, hogy XY feljelentette rágalmazásért. Megkérdezték tőle, hogy ő írt-e e-mailt XY-ról XY munkáltatójának névtelenül, amit a barátom elismert a nyomozónak. A nyomozó állította, hogy IP-cím alapján találták meg.
A barátom azért írta az e-mailt, mert véletlenül hallott egy beszélgetést, amikor XY éppen a beosztottaival beszélt eléggé embertelenül, és ezen teljesen felháborodott. És másoktól is hallotta már, hogy XY-nak ez a szokása, szóval nem először fordult elő.
Az lenne a kérdésem, hogy kell-e ügyvéd, hogy megvédje? (Mert a barátom úgy gondolja, hogy az igazság győzni fog, nem kell ügyvéd.)
Milyen büntetésre számíthat?
(Mondjuk elég rossz a helyzet, ő csak megsajnálta a beosztottakat, és leírta az igazat, és neki jár büntetés?)

Fury # 2014.11.11. 19:17

Tisztelt Fórum!

Tanácsot szeretnék kérni.
Mit tehetek akkor ha munkahelyemen, a felettesem , munkaadónknál rossz színben tüntet fel ès rossz képet alakított ki rólam az Ő szemében.
Következményképp elkezdtek figyelni és várták az alkalmat, hogy mikor teszek valamit amibe bele lehet kötni, majd ezek után írásbeli figyelmeztetést is kaptam( személyes szóbeli figyelmeztetés elmaradt).
Tudomásomra jutott, hogy fényképet is készített, de ezt nem láttam és nem hiszem hogy meg tudnám szerezni.
De rendszerint kivételez velem és kollégaimhoz képest nekem jobban be KELL tartanom a házirend szabályait a továbbiakban, ha még ezen a munkahelyen szeretnék maradni.

Előre is köszöm válaszukat.
Üdv.:
F.

ObudaFan # 2014.11.10. 21:18

Csaky ami meg 30 napnál régebben történt, az nem vehető figyelembe az eljárásban.

cica122 # 2014.11.10. 15:30

Ha még most is csinálják, akkor szerintem folytatólagos a bűncselekmény. Ilyenkor úgy tudom, hogy legutóbbi bűncselekmény tudomásodra jutásától számított 30 napon belül benyújthatsz új magánindítványt. (Remélem, egy végzett jogász is megerősít, és nem mondtam túl nagy hülyeséget, mert még csak joghallgató vagyok.) :-)

ObudaFan # 2014.11.10. 14:14

Neked kell bizonyítani szükség esetén, hogy nem évült el.

va1975 # 2014.11.10. 00:18

Köszönöm a válaszát. De honnan tudhatom, hogy mi a befejezés időpontja?! Valószínűleg még továbbra is csinálják az illetők...
A rendőrség nem is nyomozott, ráadásul csak 3 évvel a feljelentés után kezdték e! Mi ilyenkor a teendő?

Köszönöm. :)


..........
András

ObudaFan # 2014.11.09. 22:28

Az elkövetési magatartás befejezésétől kell számítani az elévülési időt.

va1975 # 2014.11.09. 21:59

Még olyan kérdésem lenne, hogy a becsületsértés, rágalmazás bünmtethetőségének elvülése mitől függ, mely időponttól kell számolni az éveket? Mi a legjobb módszer az elkövető kilétének felderítésére?

Köszönöm a segítséget. :)


..........
András

va1975 # 2014.11.09. 19:58

Szia!

Én találtam már pár jó irodát...de nem tudom, mégis melyik a legjobb!
Van esetleg ötletetek?!

Köszi :)


..........
András