Garancia, élettartam, felelősségbiztosítás?


nonolet # 2018.02.20. 22:15

Te kevered a garanciát/jótállást a szavatossággal...
Pedig a kettő KURVÁRA nem ugyanaz.

Tisztázd a fogalmakat!!!!!!!!!

Egyébként

Szavatosság 2 év jár.
Kivéve, ha hosszabb a "kötelező alkalmassági idő"
(lásd a rendeltben)
Megj: a szóban forgó hőszipka esetén kétlem az 5 évet.

De neked kell bizonyítani, hogy eleve "rejtett hibás" volt cucc.

Garancia/Jótállás pedig a törvény szerint 1 év jár, de önként vállalható több is.

- -

Ne kutyuld már megint a dolgokat, vazze!
Más dolog felelősség biztosítás és más az árfolyam.

Tájékozódj, ne találgass... jobban jársz.

kismukk # 2018.02.20. 21:32

nonolet:
Tavaly tették be az új beltéri egységet, 1.5 millió, erre a korm.rend. szerint 5 évet kellett volna adni. De csak kettőt adott, és felajánlotta hogy plusz 100 ezerért köthetek garancia kiegészítést újabb 3 évre. Megkötöttem, mert akkor nem ismertem ezt a rendeletet. Most kifogásoljam-e?

Amit írsz, hogy a kivitelező köthet felelősségbiztosítást tetszése szerint, ez nem automatikusnak tűnik nekem, gondolj csak a devizahitelesekre, akiknek nem volt lehetséges árfolyambiztosítást kötni még ha akartak volna is...

nonolet # 2018.02.20. 15:31

Azok a csak 5 évesek...

kismukk # 2018.02.20. 14:48

ObudaFan,
köszönöm! Ez hasznos lehet!
Megnéztem a belinkelt korm.rend-t, de inkább nem a 4.sz hanem a 3.sz. melléklet 9.5 pontja a vonatkozó, ahol van a fűtési, hőtermelő berendezések (ha jól értelmezem, a hőszivattyú ebbe tartozna).

nonolet # 2018.02.18. 00:28

"Hogyan köthetne a főmérnök-kivitelező felelősségbiztosítást"

Hát ajánlatot kér a biztosítóktól és választ egyet...
Hogyan máshogyan köthetne?!

nonolet # 2018.02.18. 00:26

Jár-e kártérítés, ha a készülék rendeltetésszerű használat mellett a várható élettartam alatt meghibásodik?

Kártérítés akkor járhat,
HA

  • a hiba a szavatossági(alkalmassági) idő alatt következik be

ÉS

  • a károkozás oka meghibásodás

ÉS

  • a kár bizonyítható

Garanciális/Jótállási hiba esetén kártérítés nem kérhető.

Kijavítás és/vagy csere és/vagy pénzvissza akkor kérhető,

HA

  • a hiba a szavatossági(alkalmassági) idő alatt következik be vagy derül ki (rejtett hiba volt)

VAGY

HA

  • a hiba a garancia/jótállási idő alatt következik be

- -

Mint látod

  • a szavatosság(alkalmasság)

és

  • a garancia/jótállás

az két külön dolog!

Nem keverendő össze...

ObudaFan # 2018.02.17. 20:32

Itt találod a 4. sz. mellékletben a 10 éves garanciával járó termékeket:

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

kismukk # 2018.02.17. 14:03

Nagyértékű épületgépészeti berendezés (hőszivattyú) 5 millióba került. Épp a garanciaidő után (4. évben) kilyukadt a beltéri egység kazánja (gyári hiba, anyaghiba?), hegesztés sem tartott sokat, két év múlva (6. év) le kellett cserélni újra, 1.5 millió. A hetedik évben a kültéri egység ment tönkre, újabb 1.5 milliós kiadás várható.
Főmérnök-kivitelező sajnálkozik, ő még ilyet nem látott, de garancia már nincs. Pedig induláskor állította, a rendszer 25 évig hibátlan lesz, szerelők szerint 30 évig hozzá sem kell nyúlni.
Kérdés: beépített vízgépészeti rendszerre hány év a garancia? Egy fogyasztóvédelmi jogász tv-ben úgy mondta, 10 év kötelezően, hol van ilyen jogszabály, rendelet?
Jár-e kártérítés, ha a készülék rendeltetésszerű használat mellett a várható élettartam alatt meghibásodik?
Hogyan köthetne a főmérnök-kivitelező felelősségbiztosítást (mint orvosoknál, ügyvédeknél, gépkocsivezetőknél) arra az esetre, ha rajta kívülálló ok miatt keletkezik kár?