Börtönök belülről - tapasztalatok


_Wasp_ # 2008.11.28. 13:13

Benccce:
az a baj, hogy a jogrendszer: "rendszer"
A laikusok ebből annyit értenek, hogy: "ne lopj!"
ez végülis az esetek 99%-ban bőven elég...

De ha azt kezdjük boncolgatni, hogy hogyan kéne egy-egy elemet megváltoztatni, akkor nem szabad elfeledkezni azokról a szálakról, amiket megránt.

Az említett felsorolás tulajdonképpen a teljesség igénye nélkül volt való, csak arról szólt, amit feltétlen megismerendőnek tartottam az érdemi vita megkezdése előtt.

Ránézésre ez sok (egyébként valóban nem kevés) viszont közel sem elegendő. Nem szóltam kommentárokról, cikkekről, szociológiai tanulmányokról/statisztikákról, jogelvekről, jogtörténetről. Nyugodtan hidd el, hogy mindezen dolgok ismerete nélkül értelmes változási javaslatot nehéz megalapozottan tenni.

Szóval nem bántásból, de ez marha bonyolult terület, és nem hiszem, hogy egy laikus mint Te (és ez esetben ÉN is!) többet tehet, mint ötletel, kritikai észrevételt tesz.

Valahogy úgy próbáld meg elképzelni a jogtudományt, mint egy piramist, aminek az alján vannak a jogalanyok, felettük a jogalkalmazók, felettük a jogtudósok, felettük a jogalkotók és legfelül a jóisten.
Az ábra vizszintes tengelyén az alanyok száma, a függőleges tengelyén a tudás áll.

Persze van olyan, hogy néhány hatalomgyakorlóra rájön a jogalkotási görcs és pikkpakk meghoznak néhány törvényt...kis szerencsével jogászi közreműködés híján, mint pl az Eü törvényt, ami közvetlenül a csótányirtás mellett tárgyalja a betegek személyiségi jogait :) lássuk be, ez egy vicc...
Viszont pl a Ptk koncepció jó néhány éve (évtizede? ha belegondolok már vagy 40 éve!) vajúdik, és korántsem eredménytelenül!

Szóval ez nem egyszerű...

ha azt akarod, hogy egyszerűsítsünk, akkor kérlek bocsásd meg nekünk a szakmaiatlanságot.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kacsa1111 # 2008.11.28. 12:44

corrigendum:
...idevágó jogszabály releváns tartalmát...


Kacsa11

Kacsa1111 # 2008.11.28. 12:43

Kedves Benccce,

általában az idevágó releváns tartalmát szoktuk elmondani, de Te ezekre, mint szakmaiatlan ökörségekre tekintesz...
ha nekünk nem hiszel, akkor megkapod a jogszabályt.


Kacsa11

Benccce (törölt felhasználó) # 2008.11.28. 12:39

Nos valoban nem lenne rossz az a felvetett ertekelesi rendszer. Most mindez egy laikus szemevel nezve egyenlo a nullaval. Marpedig laikuskent kell nezni hiszen a kerdezo laikus! Ha jogasz lenne nem jonne ide! Ezt tenyleg olyan nehez megerteni? Csessze meg, olvasni en is tudok, itt adott jogszabaly ertelmezeserol van / lenne szo. Bence

_Wasp_ # 2008.11.28. 12:29

Jogászi megközelítés?

javaslom ez esetben a

de különösen a

  • 1979. évi 11. törvényerejű rendelet a büntetések és az intézkedések végrehajtásáról

és a

áttanulmányozását....


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.11.28. 12:20

Bencce, kollégám kedvenc mondását idézem: "olvassa el a jogszabályt, benne van a válasz".

Benccce (törölt felhasználó) # 2008.11.28. 12:14

OK am legyen, ezt a kritikat elfogadom.
De akkor kernek szepen egy jogaszi megkozelitest is! Bence

Kacsa1111 # 2008.11.28. 09:03

Kedves Benccce,

bölcsészi naivitással állsz a kérdéshez...:)


Kacsa11

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.11.28. 07:55

Mester, nyitott kapukat dönget.

Benccce (törölt felhasználó) # 2008.11.28. 07:49

Nem a biron mulik valoban, oke. Nem lehetne tenni valamit akkor ennek erdekeben. Egy nap alatt meg lehetne szavazni a Btk modositasat a buntetesi nemek kerdeseben de persze ne nalunk.
Egy valamit qurvara nem ertek: Ha mindenki tudja h egyreszt a bortonok nem felelnek meg az europai normaknak + sokszorosan tultelitettseg van masreszt az is koztudott h nagyon draga fenntartani oket, nem kell nemi debilitas ahhoz h ennek ellenere sorra szabjak ki a bortonbunteteseket es masban nem is tudnak gondolkodni? Na ezen kellene valtoztatni. Ez alatt pedig a korhazak jo reszeben mindennapos problema meg egy fecskendo is es egy fajdalomcsillapito is. Normalis ez az orszag? Bence

Kacsa1111 # 2008.11.27. 20:52

csak számodra...


Kacsa11

Benccce (törölt felhasználó) # 2008.11.27. 20:40

Kacsa egyetert velem valamiben. Ez szinte elvi sikon is eleve kizart. Bence

Kacsa1111 # 2008.11.27. 19:57

Kedves Benccce,

ez nem a bírótól függ...nulla poena sine lege.

alternatív büntetések iránti igényeddel azonban egyetértek.


Kacsa11

Benccce (törölt felhasználó) # 2008.11.27. 18:42

Bocsanat nem teljesen a tapasztalatok tamajaba illik, de hadd osszam meg veletek. Mi csak borton vagy nem borton, ebben tudunk gondolkodni sajnos. A napokban hallottam egy aranyos iteletet portugaliabol hogy a biro arra kotelezte a par fiatalbol allo bandat akik megoritettek a szomszedjaikat a hangos zenehallgatasal h nem tudom hany oran vagy napon keresztul olyan zenet kotelesek hallgatni hangosan amilyet utalnak :-D Mikor lesznek nalunk ilyen birok? :-) Aztan a bortonok meg haramszorosan is zsufolasig vanak hihetetlen. Nagyon tetszik ez a megoldas. Alternativ buntetesekben mi miert nem tudunk gondolkodni amikor mindenki mondja milyen sokba kerul a bortonok fenntartasa? Ez tenyleg olyan bolcs biroi dontes volt. Bence

Wviki75 # 2008.11.24. 04:29

Sziasztok!
Tudja valaki hogy lehet ágyas beszélőt kérni és hol van ilyen?Párom Bernátkúton van és többeket is érdekelne a dolog!Köszi a választ!Viki

EszterT # 2007.10.27. 03:31

Mégis ott nyomorognak.A legdrágább költségvetésű intézményekben. Ezt is olyan jól csinálják.
Amúgy persze, az iskolákban nem kell teljes ellátás a benntlévőknek, vagy fizetnek érte. Pl. kaja.

balageboy # 2007.10.26. 16:11

és hadd kérdezzem meg, mi az, hogy "takaró dupla"? bocsi, biztos hülye vagyok, egyszerűen nem értem a két szó kapcsolatát ... ugynaaz, mint a "dupla takaró" ? Azaz 2 db takaró/fő?
Bocsi tényleg, de annyira cseszi a csőrömet, hogy nem értem, pedig magyarul van :D

balageboy # 2007.10.26. 16:09

Jó hát nézd, miért ne járhatna jogi karra?

Egyébként pedig valóban így van, egyszer én is hallottam, hogy napi szintre lebontva milyen költséget jelent egyetlen fogvatartott, és nem véletlenül kerül elő sokszor az a kérdés, hogy Magyarországon miért is nem szeretik alkalmazni az alternatív büntetési formákat, pontosabban miért nem vezetnek be ilyeneket. Ehhez pedig csak egy kis apróság még, hogy korántsem a börtön a legnagyobb büntetés ám valaki számára, de hát sok víz fog lefolyni még a Dunán, amíg ezt is valaki racionálisan hajlandó lesz elismerni és tenni is vmit.
Balázs

C a s a b l a n c a # 2007.10.26. 07:58

Kedves Fórumozók!

Én csak a Csillag Fegyházat tudom jellemezni (Szeged):

  • 8-10 emeletes ágyas szobák, takaró dupla
  • a fürdőt az emeletek/részlegek beosztás szerint használhatják, tehát: hétf és péntek az első emelet keleti oldala
  • lehetőség van a munkavállalásra
  • felsőfokú tanulmányt hárman végeznek, a tanárok vizsgára kijárnak hozzájuk (ebből egy jogi egyetemre jár)...
  • egy elítélt egyszer sérelmezte, hogy pénteken a halászlé után miért csak két szelet kalácsot kapott...

Figyelmébe ajánlom mindenkinek, hogy a legdrágább költségvetési intézmények nem a kórházak vagy oskolák, hanem a büntetés-végrehajtási intézmények...

Szigeti.R # 2007.10.20. 17:36

Köszönöm EszterT!Nagyon ideges vagyok mert október 7. óta nem tudok rólla semmit .A kapcsolattartó papír sem jött még.


béka

EszterT # 2007.10.20. 15:58

A barátom most volt nemrég 1 hetet ott. Nagyon kell vigyázni az ottani rabokkal.
Na ez a gyilkosság is sokmindent elárul.

Szigeti.R # 2007.10.15. 10:50

Sziasztok !

Tud nekem valaki segíteni ,hogy Tököl milyen hely?
előre is köszönöm:Szigeti.R


béka

EszterT # 2007.10.10. 17:54

Én azt hallottam, illetve olvastam, hogy az egyik legrosszabb. Elsősorban a társaság miatt.

KrisztiánBp (törölt felhasználó) # 2007.10.10. 07:06

Nem mondod, hogy ilyen van? És aza sok iylen-olyan szervezet hol a frászban van úgy mégis?
Kriszt

balageboy # 2007.10.09. 20:19

Én csak káét éve ismertem olyat, aki ott járt. Elég kegyetlen hely, nem akarlak elszomorítani, akkoriban azt hallottam, hogy a "társaság" még hagyján, bár ez is vegyes azért, szóval ki kell fogni mindent, inkább a körülmények borzasztóak, mondhatni balkániak vagy az alattiak (konkrétan pl. hallottam télen a legnagyobb hidegben sem volt üveg az ablakon a tusolóban, és a kutyát nem érdekelte, a wc nem igazán működött mindig ..stb). Egyik hely se túl fényes ahogy hallom, Sándorháza olyan közepes, talán kicsit az alatti a sok borzasztó között. Na itt se járt még emberjogi képviselő, az biztos.
Balázs