közjegyzöi tartozás elismerés


zsofar # 2009.10.15. 13:49

Sziasztok ! Olyan kérdésem lenne , hogy ha készült egy közjegyző előtt egy tartozás elismerés az megtámadható-e jogi úton ?

Zs

pazs # 2009.10.15. 14:02

Mármint hogy Y közjegyző előtt kijelentette hogy X összeggel tartozik Z-nek, a közjegyző meg tanúsította, hogy Y ezt mondta? Attól függ. Ki akarja támadni és milyen indokkal, miért?

zsofar # 2009.10.16. 05:58

Szia .

Y akarja mert nem tartja jogosnak mert akit még a bíróság ki nem mondta hogy Y volt adig nem Ö volt , és Y bele ment ebbe a közjegyzösdi-be mert Z azt ígérte bele megy a közvetítői eljárásba s akkor nem lesz tárgyalás és Y-nak nem lesz priusza . Nem így történt ! Ezért kérdezem.

Zs

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.16. 07:01

Na, így már sokkal érthetőbb!

pazs # 2009.10.16. 07:19

Vagyis Y meggondolta magát? Amúgy igazából tartozik?

jack4 # 2009.10.16. 08:33

Ptk. 242. (1). "...az elismerőt terheli annak bizonyítása, hogy tartozása nem áll fenn, bírósági úton nem érvényesíthető, vagy a szerződés érvénytelen."

A szerződésekhez hasonlóan meg lehet támadni, a tartozáselismerő nyilatkozatot is, ha a nyilatkozat tevője bizonyítani tudja, hogy a nyilatkozat megtételekor tévedett, megtévesztették vagy fenyegetés hatása alatt állt. Ha olyan körülmények álltak fenn, amelyek az akaratát kizárták, a nyilatkozat semmis.

zsofar # 2009.10.16. 08:58

Y-t zsarolta egy ember aki azóta már előzetesben van és várja a tárgyalást , Y fizettet neki és azt Z-töl vette el . ezt Y be is vallotta . Közben Z-nek nagyobb hiánya volt és úgy gondolta ott az Y-on írjunk egy olyan feljelentést ami okés . Y-on úgy volt vele sajnos, hogy ne legyen priusza ezért elviszi a balhét mert Z megígérte hogy belemegy a közvetítői eljárásba , de nem így volt . Most vissza adták az ügyét az ügyészségre és a pénzt is vissza kell fizetnie még ha nem is Ö volt .

Ebben tudd nekem segíteni valaki .

pazs # 2009.10.16. 09:13

Tehát Y mégiscsak tartozik Z-nek. Értem én, hogy azért, mert Y-t zsarolták, de Y szépen szerezze vissza a zsarolójától a pénzt, miért Z járjon rosszul?
Vagy még mindig nem értem?

zsofar # 2009.10.16. 09:28

Igen Y tartozik Z-nek de nem annyival amennyi a tartozás elismerésben szerepel . Z azt ígérte hogy bele megy a közvetítői eljárásba és még sem tette Y azért vállalt annyi összeget magára . Kérdésem az hogy megtudom-e támadni valahogy a tartozás elismerést jogi úton ?

Zs

ObudaFan # 2009.10.16. 10:29

Igen, polgári perben.

zsofar # 2009.10.16. 10:34

köszönöm szépen a segítséget . Akkor felkeresem az ügyvédem !

Zs

ObudaFan # 2009.10.16. 11:28

Nincs mit.

zsofar # 2009.10.16. 11:43

Vagy netán te is tudsz segíteni ebben ?
Zs

ObudaFan # 2009.10.16. 15:50

Hát írj egy e-mailt, ha gondolod.

zsofar # 2009.10.20. 10:41

Ügyvéd úr . Elküldtem az email-t a rövid de tartalmas leírással együtt .

Zs

zsofar # 2009.11.02. 17:08

Szóval ha van egy közjegyzői tartozás elismerést amit én jogi úton meg akarok támadni hogy lehet, mert amiben hivatkoznak a tartozásra abban az ügyben nem történt tárgyalás nem bizonyítót hogy én voltam ? Mi a menete ? Sürgős lenne . Nekem még a héten .

ObudaFan # 2009.11.02. 18:22

Polgári pert kell indítani.

zsofar # 2009.11.02. 18:41

A városi bíróságon én megtehetem ?

W

Ilona73 # 2009.11.11. 14:40

Tisztelt Szakértők!

Sajnos családon belül megloptak kb. 3M Ft összeggel. A lopást úgy értem, hogy családtagomra bíztam a pénzem, aztán lényegesen kevesebbet kaptam vissza. Miután családtagról van szó, nem akartam feljelentést tenni. A tartozást elismerte, váltig állította, hogy vissza fogja fizetni. Gondoltam, senkinek sem hiányzik a feljelentés, esetleg büntetés... Az első sokk után közjegyzőhöz fordultam, ahol nem közjegyzői okiratban, hanem tartozáselismerő nyilatkozatban leírtuk, családtagom mennyivel tartozik és ezt meddig köteles kifizetni, majd ezt a közjegyző aláírta. A visszafizetési kötelezettség határideje nemsokára lejár és sajnos a tartozásból még egy fillért sem kaptam vissza. Több év alatt kuporgattam össze ezt az összeget és nem engedhetem meg magamnak, hogy elvesszen. Nagy szükségem lenne rá, de miután eddig semmi nem történt, egyre kevesebb esélyt látok arra, hogy a családtagom rendesen visszafizesse. A kérdésem az, hogy mit tehetek, ha lejár a határidő? Kénytelen leszek a rendőrséghez fordulni és feljelentést tenni, vagy esetleg van más megoldás a pénzem visszaszerzésére? Nem tudom, a feljelentésnek, ha nincs más esélyem, milyen következményei lehetnek?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.11. 14:46

Tévedsz. Amit leírtál, az pontosan a tartozáselismerő nyilatkozatnak a közokiratba foglalása. A közokiratba foglalt követelés végrehajtható. Tehát az esedékesség után kérhetsz rá végrehajtási záradékot.

A feljelentésből még nem nagyon lett pénze senkinek. Arról nem beszélve, hogy egyáltalán nem is biztos, hogy bűncselekmény történt. Ha tartozást határidőre meg nem fizetni bűncselekmény lenne, az egész ország a börtönből járna dolgozni. Na jó: néhányan épp a börtönbe.

guba # 2009.11.11. 17:29

Nem mindegy, hogy milyen célból bíztad a pénzed a családtagodra. Feltételezem, hogy nem letétbe helyezted nála, hanem valamilyen üzletet ajánlott, vagy hozamot ajánlott a pénzed után. Ebben az esetben feltehetően nem történt bűncselekmény.

Ilona73 # 2009.11.11. 17:39

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Köszönöm a gyors válaszát! Lehetséges, hogy nem jól fogalmaztam: A pénzem nem forintban volt, bankban. A családtagom rávett, hogy vegyem ki a bankból, mert lehet, hogy bankcsőd lesz. A pénzt vissza szerettem volna váltani forintra és Ő ebben segített volna. Csak sajnos nem pénzváltóhoz vitte... Azóta sem tudom, hová tette. Ez nem lopás?
A közjegyző pedig először elvállalta, aztán miután a családtagommal beszélt, nem készítette el a közjegyzői okiratot, hanem nekem kellett ezt megírnom (szerencsére ügyvéd diktálta), és csak ezt pecsételte le. Ez is közjegyzői okiratnak minősül? Vagy ahogy eddig gondoltam, csak egy közjegyző előtt aláírt tartozáselismerő nyilatkozat? Most mit tehetek??? Válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2009.11.11. 17:48

Lopásnak nem lopás, hanem a körülményektől függően lehet csalás, vagy sikkasztás. Nem derül ki, hogy közjegyzői okirat-e.

Ilona73 # 2009.11.11. 17:51

Tisztelt Guba!

Válaszát köszönöm! Nem tudom, hogy mit jelent a letétbe helyezés. Semmiféle haszonról nem beszéltünk, sőt! Amikor felvetette a befektetés lehetőségét, egyértelműen megmondtam, hogy én ezért a pénzért nagyon sokat dolgoztam, (eladtam a lakásomat és másikat akartam venni belőle),és még véletlenül sem szeretném akármennyi haszon érdekében megkockáztatni, mert nagy bajban lennék, ha elbuknám. Így ezt a témát el is vetettük. Később Ő azt vállalta, hogy segít nekem, (miután én sokat dolgoztam és nem értem rá bankba és pénzváltóhoz szaladgálni) visszaváltja pénzváltónál a pénzt forintra. Aztán sajnos lényegesen kevesebbet adott vissza, mint amit rábíztam. Össze-vissza hazudozik, hogy hová tette. Ilyenkor mit tehetek? Válaszát előre is köszönöm!

guba # 2009.11.11. 17:58

Igen, másról van szó, mint amit előzőleg feltételeztem, ez egy bűncselekmény-gyanús történet. A feljelentésből valóban nem lesz még pénzed, de két előnnyel mégis szolgálhat egy polgári perrel szemben:
ha tud, akkor valószínűleg egy közvetítői eljárásban inkább fizet a családtagod, minthogy elítéljék, a másik, hogy ha a büntetőeljárásban ítélik meg végül a polgári jogi igényedet, akkor nem kell előlegezned az illetéket.