Az utolsó szó jogán


guba" # 2012.02.17. 09:35

Mondtam, hogy talán meg kellene várni a vádbeszédet. A hölgy kérdezte, hogy minek? Úgy sincs értelme.

A védőbeszédnek akkor is van értelme, ha más lehetősége nem maradt a védőnek, mint hogy az enyhítő körülményekre hivatkozzon. Ha nem üres frázisokat mond, hanem egy alapos felkészülés után jól felépítve ad elő egy hatásos védőbeszédet, az ilyenkor is hoz a konyhára: a büntetés kiszabásánál.

Dr.Attika # 2012.02.16. 17:30

xita!
Nem mindíg lehet tudni, hogy mikor kell védőbeszédet előadni. Volt, hogy háromszor mentem tárgyalásra védőbeszéddel és a negyedik alkalommal közölte a bíró, hogy vád és védőbeszédek következnek.
Olyan is volt, hogy a tárgyalás szünetében a jegyzőkönyv vezetője megkért, hogy a védőbeszédet nyújtsam be írásban, hogy ő haladhasson. Mondtam, hogy talán meg kellene várni a vádbeszédet. A hölgy kérdezte, hogy minek? Úgy sincs értelme.

efi99 # 2012.02.16. 16:58
  • Bíró úr, másik ügyvédet kérek.
  • Aztán miért?
  • Mert a jelenlegi nem figyel ide.
  • Nocsak, nocsak. Ügyvéd úr, mit szól ehhez?
  • Ööö...bocsánat miről van szó?
wers # 2012.02.16. 07:11

Ez elég elkeserítő

Okoska13 # 2012.02.16. 07:03

Majd átadok egy olyan iratot a bírónak, amit egyszer már átadtam.
Ha nem szól semmit, hogy pl. ezt már átadtam, akkor tényleg nem figyel!

Igaz az én esetemben nem a gyerekért kell majd sietnie, hanem azon fog gondolkodni, hogy mit eszik aznap ebédre?! :-)

wers # 2012.02.16. 06:57

Nincs időkorlát és a bíró sem figyel...
Akkor ennek mégis mi az értelme ?

Ezek szerint nem nézel amerikai filmeket, a fél bíróság könnybelábadt szemmel hallgatja, meg már Mari némi is a zsebkendőjét keresi a képernyő előtt, majd lerágja a körmét izgalmában, és végre meghozzák az ítéletet... innen a képzeletre bízom a folytatást

ObudaFan # 2012.02.15. 21:26

Az általad hivatkozott jogszabály-helynek semmi köze a kérdéshez.

Már hogyne lenne. Legalábbis van olyan jogirodalmi álláspont is, ami szerint ez a korlát, és én maximálisan ezzel értek egyet.

efi99 # 2012.02.15. 20:31

Nincs időkorlát és a bíró sem figyel...
Akkor ennek mégis mi az értelme ?

Okoska13 # 2012.02.15. 20:18

Köszönöm a válaszokat!

xita # 2012.02.15. 18:33

Egy közbevetőleges kérdés: az, hogy a védőbeszéd elmondására mikor kerülhet sor, ezt előre lehet tudni, pl. a következő tárgyaláson, vagy van a tárgyalás, és szól a bíró, hogy na akkor most.

Egyjogász # 2012.02.15. 08:55

Vagy: "hogyan fogok odaérni a gyerekért az óvodába, ha ez itt még sokáig pofázik":))
(Ügyvéd kolléga mesélte, de ott a bíró - miután egy idő óta már láthatóan türelmetlenül izgett-mozgott - halkan odaszólt neki, hogy nem biztos hogy jót fog tenni a védencének, ha még órákig monologizál, és ezért a bíró nem fog odaérni a gyerekért az óvodába..:)) )

Dr.Attika # 2012.02.15. 06:58

Kollégám!
Az általad hivatkozott jogszabály-helynek semmi köze a kérdéshez.Az utolsó szó jogán bármit elő lehet adni, időkorlát nélkül. A vádlott akár a gyermekkorát is elmesélheti, mert köze lehet a terhére rótt bűncselekményhez. A bíróság köteles azt meghallgatni.
Az más kérdés, hogy akár a védőbeszéd, akár az utolsó szó csak a jegyzőkönyvet vezetőnek ad munkát, a bíró nem igazán figyel annak tartalmára. Egy azóta sajnos elhunyt egyetemi tanárom - Dr. Loss Sándor- mondta előadáson, hogy ilyenkor ne gondoljátok, hogy a bíró figyel a mondandótokra. Ilyenekre gondol, hogy "Vajon van még otthon a hűtóben a töltött káposztából, amit az asszony pár napja csinált? Van-e hozzá tejföl? Hol tudom megvenni a visszapillantó tükröt, amit valamelyik csibész letört az autómról tegnap éjszaka?"

ObudaFan # 2012.02.14. 21:05

Be. 245. § (2) Azt, aki a tárgyalás rendjét zavarja, a tanács elnöke rendre utasítja, ismételt vagy súlyos rendzavarás esetén a tárgyalásról kiutasíthatja, illetőleg kivezettetheti. A tanács elnöke ugyanígy jár el azzal szemben, aki a tárgyalás szabályszerű menetét zavarja.

Ez a korlát. Ha a vádlott nem az ügyről beszél, vagy szándékosan obstruál, azt azért megakadályozhatja a bíróság.

Dr.Attika # 2012.02.14. 21:00

Nincs időkorlát. Akár a Bibliát is fel lehet olvasni. Volt már rá példa.

Gabicsek # 2012.02.14. 20:56

Elmondhatod, amit akarsz, de azért ne másnap reggelig, mert nem hiszem, hogy a bíró tolerálná.

Okoska13 # 2012.02.14. 20:46

Az utolsó szó jogán milyen hosszan lehet beszélni?
Korlátozva van az időtartam, vagy elvileg korlátlan idejig beszélhetek?
Az eljáró bíró milyen esetben szakíthat félbe?

Előre köszönöm a válaszokat!