Tartozás elévülés 5 év után létezik?


ttmozer # 2014.03.13. 14:43

Az elévülést az inkasszó, folyószámla értesités vagy felszólitás 6 hónappal meghoszabbitja, de hányszor 6 hónappal, ahányszor ezeket kiküldik? Köszönöm előre is a segitséget.

synister (törölt felhasználó) # 2014.03.13. 08:27

nandy

Nem egészen igaz, amit írt, csak félig az elévülésről.

A TB tartozás nem tudni, hogy 2008-ban melyik hónapra vonatkozik, így a 2008. decemberi TB járulék 2009.01.12-vel íródik elő, aminek az elévülése 2014.12.31. Plusz a végrehajtás fél évvel, a fizetési kedvezményi eljárás meg további idővel hosszabbítja az elévülést.

nandy # 2014.03.11. 12:02

Lara, a 2008. évben esedékes kötelezettség fő szabály szerint 2013. dec. 31-én elévült.
Ha nem veszik figyelembe hivatalból, akkor észrevételt kell tenni a folyószámlára, hivatkozással az elévülésre.

http://nav.gov.hu/…revetel.html

nandy # 2014.03.11. 12:00

Szinte kizárt, hogy elévüljön. Jobb lenne fizetni. Banki átutaláshoz nem kell személyes ügyintézés.

peter13131313 # 2014.03.10. 22:46

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A következő kérdéssekkel fordulnék Önhöz: 2012. decemberében fejeztem be felsőoktatási tanulmányaimat és ezután egy hónappal külföldre költöztem és azóta itt is tartózkodom. Tanulmányaim alatt diákhitelt vettem fel, amit kb. 4 hónapon keresztül tudtam fizetni, azóta sajnos nem és lehetőségem sincs rá, hogy hazautazzak és személyesen rendezzem a helyzetet. Azóta a végrehajtás/behajtás már átkerült a NAVhoz. Azt szeretném tudni, hogy ilyen esetben lehetséges-e az elévülés és ha igen, akkor mennyi idő? Mik a feltételei az elévülésnek?

Válaszát előre is köszönöm:

Horvát Péter

Lara1987 # 2014.03.07. 18:38

Sziasztok!
Nekem is lenne egy tartozás problémám. 2008-ról maradt 3 hónap nem fizetett TB tartozásom. Eddig csak folyószámla kimutatást kaptam, nem volt semmi felszólítás vagy végrehajtás.
Akkor ez a tartozás elévült? Mert az 5 év lejárt...
Vagy ha nem, akkor kérhetem a tartozás elengedését? 30 ezer forintról van szó de nekem az rengeteg pénz.

Pepe1983 # 2014.02.18. 15:16

Üdvözlök Mindenkit!

Nekem egy olyan kérdésem volna,hogy a múlt héten voltam bent a Raiffeisen Bankban,szerettem volna beállitatni a számlámhoz a számlahitelt egy vésztartalék gyanánt mire kiderült hogy én KHR listán szerepelek,amiről vajnyi fogalmam sem volt.
Kértem,hogy kérdezzék le pontosan ki és miért is tett fel engem oda.
A mai nap meg is küldték a KHR kimutatásom amiben egy behajtó cég szerepel és állitólagosan a Budapest Banktól vették át a hitelem amit 2005-ben vettem fel és 2009-ben járt volna le.
Felvett összeg 105.000ft - visszafizetendő 225.000ft mely jelen állás szerint a KHR rendszerben 86.000ft tőketartozást és 106.000 ft mulasztást mutat.
Fel is hivtam a drága adósság kezelő vagy minek is nevezzem céget,mire össze vissza kapcsolgattak és elég zagyva ismertetést kaptam.
Állitásuk szerint az ő kiadásaikkal együtt ez az összeg már nem is 80 nem is 100ezer forint hanem 222ezer plusz még a végrehajtónak is lehet dijja és még vele is egyezzek meg.
Azt se tudom volt e ilyen hitelem,fizettem,meddig fizettem,ezt mondtam az ügyintézőnek is és kérdeztem,hogy én erről miért nem kaptam semmi értesitést sem?
Sem arról,hogy feltettek a KHR listára - sem arról,hogy nekem van felmondott hitelem,az a hitel hogy áll,hogy az a hitel már végrehajtáson van.
A hölgynek annyi volt a válasza hogy de hát küldtek ők,mindjárt meg is nézi ... 2007-ben én magam átvettem tőlük egy levelet ... és nem is érti mert a végrehajtó már fizetési letiltást kért 2012 5.hóban.
Kérdezem én: hol van az az időszak 2007-től 2012-ig és 2012-től mostanáig ... sőt időközben semmiről nem tudtam.
Csak úgy dobálgatják a szerződésem, adataim bankon belül ... behajtó és végrehajtó között ... várják hogy had menjen a kamat,az adminisztrációs és egyéb költségek.
Ha azt veszem alapul,hogy én 2005-ben vettem fel ezt a hitelt,2007-ben vettem át levelet tölük és most 2014 van azaz eltelt 7év és most is ÉN kerestem őket,hogy miért is tettek fel a KHR listára akkor ez nem évült el?
Ha nem is évült el, ez az időszakra a költségeket nem lehet lefaragni?

Remélem azért lehet érteni :)
Előre is köszönöm a választ!

További szép napot!
Üdvözlettel: Péter

ObudaFan # 2014.02.13. 11:51

Vállalok. Írj egy e-mailt, ha gondolod.

Mici87 # 2014.02.13. 07:44

Obudafan.
Köszönöm szépen.
Még lenne 3 kérdésem, de érdeklődöm,hogy magán konzultációt is vállalsz?
Ha igen, akkor légyszives privátban írd meg a részleteket.
Köszönöm

ObudaFan # 2014.02.10. 09:23

Melak
A volt férjem halálakor tudomásunk szerint 6 hónapja van a hitelezőnek, hogy értesítsen a tartozásról

Ez tévedés.

Több, mint 6 év eltelt a volt férjem halála óta, azaz az elévülési időn már túl van

Ez viszont könnyen lehet, hogy alapos hivatkozás, jó eséllyel elévült a követelés.

A jog szerint amennyiben /bizonyíthatóan/ tudomásom nem volt a tartozásról, ezért a halála utáni kamatot nem számolhatják el
A Cib Banktól semmiféle levelet nem kaptunk sem a halálozás utáni napokban, sem évekkel később, amiben figyelmeztetnek arra, hogy nem teljesítés esetén átadják egy követeléskezelőnek

A kamatokat szerintem sem lehet követelni, akkor sem, ha bármely okból mégsem évült volna el ez a követelés.

A levélben nincs arról információ, mikor vette fel a kölcsönt, mikortól nem teljesítette, csak szerződés azonosító szerepel, nem írják, hogy mióta vették át a tartozást, egyáltalán miért vártak vele eddig?

Ha kéritek, ezeket az adatokat nyilván meg fogja adni a bank.

A levél végén dr. Harsányi Orsolya jogtanácsos írta alá, akinek nevét nem találtuk sehol az interneten és az ügyvédi kamarában sem szerepel.

A jogtanácsos az nem ügyvéd, így a kamarai nyilvántartásban sem szerepel.

ObudaFan # 2014.02.10. 09:20

Mici87

Be kell nézni az iratokba a végrehajtónál. Ha sem a végrehajtó nem csinált semmit több, mint egy évig, sem a végrehajtást kérő nem kérte több, mint egy évig, hogy tegyen valamit, akkor elévült és akkor lehet indítani a végrehajtás megszüntetése iránti pert.

Mici87 # 2014.02.09. 13:50

Kedves Fórumozók!

Távközlési (mobiltelefon számla)Végrehajtási ügyemben utoljára 2011.09.hóban történt befizetés(fizetésletiltás).
2013 január végéig nem kaptam a végrehajtótól újabb levelet, ez is "csak" egy részdijjegyzék volt, más nem.
Ezek után pedig 1 hete kaptam a következő levelet a végrehajtást kérőtől( Magyar Telekom),hogy egy ideje nem történt befizetés, és felszólították a végrehajtót,hogy folytassa a követelés végrehajtását, illetve hogy befizethetem részletekben is a tartozásomat.
Nem értem,hogy most miért a vh-t kérőtől kaptam levelet, hogy rendezzem a tartozásom?
A másik kérdésem pedig,hogy 2011 09. hó után a következő cselekmény 2013-ban volt, akkor az egy éves elévülési idő érvénybe lépett valóban? Ezt az egyik gyakori hozzászóló írta az egyik hasoéló cipőben lévő kérdezőnek.
Köszönöm a segítséget.

Melak # 2014.02.02. 16:43

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Idén januárban kaptunk levelet az InHold Zrt.-től, miszerint néhai Főcze Zoltán Cib Bank felé való tartozását nem egyenlítette ki. Ez az összeg a tőketartozást nézve 279.424 forint, amit a két nappali tagozatos gyermek örökölt. Ez a tartozás 2250.000-re nőtt, azaz összesen 500.000 forintot követelnek a kézhezvételtől számított 8 napon belül, amit nem áll módunkban kifizetni, a következő okok miatt:

  • A volt férjem halálakor tudomásunk szerint 6 hónapja van a hitelezőnek, hogy értesítsen a tartozásról
  • Több, mint 6 év eltelt a volt férjem halála óta, azaz az elévülési időn már túl van
  • A jog szerint amennyiben /bizonyíthatóan/ tudomásom nem volt a tartozásról, ezért a halála utáni kamatot nem számolhatják el
  • A Cib Banktól semmiféle levelet nem kaptunk sem a halálozás utáni napokban, sem évekkel később, amiben figyelmeztetnek arra, hogy nem teljesítés esetén átadják egy követeléskezelőnek
  • A levélben nincs arról információ, mikor vette fel a kölcsönt, mikortól nem teljesítette, csak szerződés azonosító szerepel, nem írják, hogy mióta vették át a tartozást, egyáltalán miért vártak vele eddig?
  • A levél csak a követelésük jogosságára hívja fel a figyelmet, a mi jogainkat figyelmen kívül hagyja, így a levél agresszív és nem tájékoztat teljes körűen
  • A levél végén dr. Harsányi Orsolya jogtanácsos írta alá, akinek nevét nem találtuk sehol az interneten és az ügyvédi kamarában sem szerepel.

Tisztelettel várom válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.02. 13:54

A szerződéseknek eleve nincs. A követeléseknek van.

petertaylor # 2014.02.02. 13:52

Hello.

Kérdésem.

Egy adás vételi szerződésnek van e elévülési ideje?

Zizzz # 2014.01.30. 18:06

Rendben, értem. Köszönöm!

Monica740821 # 2014.01.30. 18:00

Tisztelt Kovács Úr!

Nekem is tudna választ adni a kérdésemre?

Nagyon örülnék,ha lenne valami megoldás rá

Köszönettel

Monica

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.30. 17:37

Az elévülési kifogást kérdezted. Az ennyi.
A többi már az ellenkérelem illetve fölösleges duma. A bíróságot nem érdekli, ki mennyire jóember vagy nem.

Zizzz # 2014.01.30. 17:34

Ennyi? Nem kell kérni, hogy a költségekben a másik felet marasztalják el, ha helyt ad a bíróság, akkor az automatikus? Nem kell hivatkozni arra, hogy szerintem rosszhiszeműen jár el a másik fél, amiért 70 hónapot várt a követelése jogi útra terelésével, és így nekem csökkentette a védekezési esélyemet? (Konkrétan az akkori férjem pl meghalt, pedig az ügy egy részét meghatalmazottamként még ő intézte).

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.30. 17:14

El se fogod inni: "szerintem ez a követelés elévült".

Zizzz # 2014.01.30. 16:58

Kedves Fórumtársak!
Elévülési kifogás mintára lenne szükségem, hogy hogy is néz ez ki, tudnátok-e ebben segíteni?
Előre is köszönöm!

Monica740821 # 2014.01.29. 14:20

Sziasztok!

Olyan gonddal fordulok hozzátok,hogy valamikor,1993-1994-körül az OTP-nél nyitnom kellett lakóssági folyószámlát,hogy a gyesemet oda utalják.Aztán sajnos 9-10 ezer forintos minuszba este
  • amit nem fizettem vissza...szégyen ide-szégyen oda ez történt.Nyitottam egy új számlát másik banknál,azóta is ott vagyok-ez lassan 18-19 éve--minden gond nélkül---de most jött egy levél valami ALPHA FINANCIAL SERVIZ nevű behajtó cégtől,hogy én tartozom az OTP felé:
  • Tőke:26.749-ft
  • Kamat:133.921-ft
  • Költség:230-ft
-----
  • Összesen: 160.900-ft.

BAR listara tesznek emiatt,és ha befizetem az első majd 6 ezer forintos csekket akkor csak 90ezer körül kell visszafizetnem,és 18 hónapra elosztják a tartozásom.

Szeretnék tanácsot kérni,hogy mit tegyek?? Majd tizenjópár év után fenyegetnek és követelőznek :( Van elévülési idő ilyen esetekben vajon? És ha igen akkor mennyi? És hol volt az OTP az elmúlt majd 19 évben,hogy most kerestetett meg csupán?És mért kellene nekem 10 ezer forintr
  • amiből valahogy 26.749-lett--160ezret visszafizetnem???
Kérlek segítsetek valami ötlettel mit tehetnék!

Nagyon köszönöm előre is!

Lopaka # 2014.01.28. 17:58

Persze, gondolom, hogy nem hagyják azt azért.
De kedvezményes fizetésért hova fordulhatok, ha a diákhitel központ nem túl megértő?
Pl a kamatok eltörlését hol indítványozhatom?
Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.28. 17:48

Az elévülés nem abszolút, ha megszakítják, mindig újra indul.

Lopaka # 2014.01.28. 17:47

Kedves Hozzáértők.

Diákhitelem 2006-ban került felmondásra, és decembertől vonják a fizum 33 %-át.
Sajnos ez komoly megélhetési problémákat okoz hiszen albérletben egyedülállóként nevelem gyermekem. Megkerestem a diákhitel központot, de azt mondták, hogy semmi esély nincs arra, hogy elengedjék a kamatot. Ami idő közben magasabb mint az alap hitel összeg volt.
Így 360 000 Ft-os hitelem miatt majdnem egy milliót követelnek.
Igazság szerint bőven eltelt az 5 év. Nem évült még el? Hová fordulhatok hogy kedvezményt harcoljak ki magamnak?

Mert a törvények olvasásgatása közben láttam, hogy méltányosságból elengedhetik a kamatot.