Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Tartozás elévülés 5 év után létezik?

ius latratus # e-mail 2017.07.21. 08:49

Én is köszönöm.
Közben leesett: abban az értelemben lehet a 15 nappal sakkozni, ha a fizetés letiltásáról való tudomásszerzés valóban az első tudomásszerzés a végrehajtási eljárásról. Így már értem Burn Out érveit is, én makacsul tartottam magam ahhoz, hogy azt meg kell előzze a végrehajtó felhívása, s bár ez tényleg így van, de az adós erről nem értesült.
Nos, így kerek a történet.
Halleluja.

Burn Out # e-mail 2017.07.21. 05:39

Grave7 köszönöm, hogy hozzászóltál :) már nagyon kiváncsi voltam az álláspontodra.

Grave7 #   2017.07.20. 23:19

@Burn Out és ius latratus:
Szerintem a közjegyzőtől függ majd, hogy az Fmhtv. 32. § szerinti ellentmondásnál elfogadja-e a letiltás/végrehajtónál iratok utólagos átvételét a 15 nap számítása kezdetének.
Véleményem szerint akkor lehet erre esély, ha:

• az fmh szerinti címre ment a végrehajtói felhívás + végrehajtási lap (meg minden későbbi, a tudomásszerzést megelőző irat is), és
  • az a cím már az fmh idejében sem a lakcímnyilvántartó szerinti volt.

Ennek oka talán a Pp. 99/A-B. § megengedőbb szóhasználata és az Fmhtv. 1. § (1) bekezdésében található "ha e törvény másként nem rendelkezik" szövegrész laza értelmezése lehet.

ObudaFan # e-mail 2017.07.20. 06:55

2011. óta 2 év az elévülése a hasonló tartozásoknak. Ez a 2011. után keletkezett tartozásokra irányadó szabály.
Ha végrehajtás indult, onnantól csak a végrehajtási cselekmények szakítják meg az elévülést, de ha a végrehajtási eljárásban megállapították a jogutódlást, az például megszakította.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

http://members.chello.hu/tarczay

http://nonprofit.hu/…-megszerzese

83krisztina # e-mail 2017.07.19. 22:10

Sajnos semmilyen felhívást nem kaptam meg csak ezt már.
Na de akkor mindegy, köszönöm a segítséget így is.

Még egy olyan kérdés, hogy ha behajtónál van egy ilyen kb. 4-5 éves ügy, az akár lehet, hogy elévült, vagy megszakad az elévülés azzal, hogy megkapta a behajtó a szolgáltatótól?
És ilyenkor nem is folytatják már az ingatlan végrehajtást ahová ez a tartozás esetlegesen felkerült?

Burn Out # e-mail 2017.07.19. 21:58

a felhívásról nem írt semmit, így azzal nem számoltam :)

ius latratus # e-mail 2017.07.19. 21:53

Burn Out

A fizetés letiltásáról szóló értesítőt megelőzte a végrehajtó felhívása a tartozás megfizetésére.
De legyen: ha nem így van, majd gerbera317, vagy grave igazságot tesz...
:)

Burn Out # e-mail 2017.07.19. 21:52

miért?

ius latratus # e-mail 2017.07.19. 21:50

Belebeszélünk egymás hozzászólásába. A fizetés letiltásáról szóló értesítőnél nehogymá' elkezdj a 15 napon gondolkodni!
Késő.

Burn Out # e-mail 2017.07.19. 21:48

a végrehajtó felhívásának átvételétől számítana a 15 nap szerintem. így lehet benne van a 15 napban. ha nem, akkor majd gerbera vagy Grave kijavít.

ius latratus # e-mail 2017.07.19. 21:48

83Krisztina

A végrehajtónál átnézheted, de egyébként nem most kellene elkezdeni gondolkozni, hanem akkor kellett volna, amikor a Végrehajtási lapot megkaptad.

83krisztina # e-mail 2017.07.19. 21:46

A fizetési letiltásos értesítő a héten jött.
Akkor még bőven belefér a 15 napba.
Menjek el hozzá, kérjek iratbetekintést, és akkor ki tudom deríteni, hogy elévült e vagy sem?

83krisztina # e-mail 2017.07.19. 21:44

És ha még a gáztartozás a behajtónál van pl. zalabest?
Akire 2016-ba engedményezte a behajtást?
Azzal mi a helyzet? Arra vonatkozhat az elévülés? Mert ez már bőven több mint 4 éves történet.
Ilyenkor lehet erre az elévülésre hivatkozni?

Burn Out # e-mail 2017.07.19. 21:44

a végrehajtónál kell kérni iratbetekintést. ha nem a Te tartozásod és kifizeted, akkor külön eljárásban (fizetési felszólítás, fizetési meghagyás) kérheted a megtérítését attól, aki valóban tartozik. az már más kérdés, hogy meg fog-e a térülni.

ius latratus # e-mail 2017.07.19. 21:42

Burn Out

Mivel már fizetésletiltást kezdeményezett (sic!) a végrehajtó, így rendkívül kicsi az esélye, hogy a 15 napon belül van...
:)

83krisztina # e-mail 2017.07.19. 21:35

Kedves Burn Out!

Ezeket az adatokat hol tudom megnézni?

"sok adat hiányzik, így nem tudni, hogy mikor volt fizetési meghagyás, az mikor emelkedett jogerőre, mikori a követelés stb"

Mert akkor ha meg tudom nézni, akkor már jobban tudnánk gondolkodni ezen.

Köszönöm a választ előre is.

Burn Out # e-mail 2017.07.19. 21:13

83krisztina: ha a fizetési meghagyást nem vetted át, és az kézbesítési vélelemmel jogerőre emelkedett, akkor a végrehajtható okirat kézbesítésétől számított tizenöt nap alatt ellentmondással élhetsz. az ellentmondás előterjesztésével egyidejűleg a jogosult által előlegezett költségeket ki kell fizetned a végrehajtónál.

a gáztartozás két év alatt évül el.

sok adat hiányzik, így nem tudni, hogy mikor volt fizetési meghagyás, az mikor emelkedett jogerőre, mikori a követelés stb.

arra nem érdemes hivatkozni, hogy a postázási címed nem volt azonos a szerződésen lévő címmel.

83krisztina # e-mail 2017.07.19. 21:06

Igen, az én nevemen van sajnos. Exel szétmentünk én elköltöztem a házból. Azóta minden ki van köttetve, hogy ne legyen még több tartozás, végrehajtás a házra rátéve.
Akkor már semmit nem tudok tenni. :(
Annyira nem nagy összeg, inkább az elv miatt nem szeretném rendezni, de ha nem tudok mit tenni akkor ez van.

Vadsuhanc #   2017.07.19. 20:54

Azért leírhatnád...hátha.

Gázszolgáltatási szerződés Te nevedre szólt?
Röviden mi történt ?

83krisztina # e-mail 2017.07.19. 20:45

Kedves Vadsuhanc!
Nem tartózkodtam ott, ahová a leveleket küldték, most kaptam meg sajnos. :(
Akkor már csak annyit tudok, hogy várom, hogy letiltsák és akkor ki lesz fizetve.
Nem az a bajom egyébként, hogy nem fizetném ki, csak nem én csináltam, de ezt így most hosszú lenne leírni az egész történetet.
Köszönöm a választ.

Vadsuhanc #   2017.07.19. 19:47

Kedves 83krisztina!

Tulajdonképpen most már semmit. Miért vártad meg, hogy végrehajtóhoz kerüljön?

Sok a tartozás ?

83krisztina # e-mail 2017.07.19. 19:41

Tisztelt Fórumozók!

Alábbi ügyben kérném a segítséget, tanácsot. Kb.4-5 éves gázdíj tartozásom átkerült az Eos Faktorhoz, ők pedig átadták egy végrehajtónak. Ő most fizetési letiltást kezdeményezett.
Kérdésem lenne, nem e évült el ez a tartozás az új törvény miatt.
Amennyiben igen, akkor mit tudok tenni.
Előre is köszönöm a segítséget.

drbjozsef # e-mail 2017.07.17. 14:44

kranya,

Amikor utoljára bármit is fizettetek, onnan kezd el számolni az 5 év elévülést. Szóval még messze nem évült el, ha 1-2 hónapja fizettetek.
Ha nem fizettek, akkor igen hamar végrehajtásra fogják adni feltehetőleg. Lehet, hogy már ott van.

Inkorrekt és mohó tartozás eléggé nézőpont kérdése, nézd meg az eredeti szerződést, a késedelmes fizetésre valószínűleg ott van egy kétszámjegyű késedelmi kamat, amit, ha jól sejtem, aláírásoddal elfogadtál. Onnantól meg...

Ha keveset fizetgettetek, akkor szinte biztos, hogy az eltelt idő alatt még NŐTT is a tartozásotok.

ObudaFan # e-mail 2017.07.17. 14:36

Igen, a 2014. márc. 15. után keletkezett kötelmek esetén nem szakítja meg.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

http://members.chello.hu/tarczay

http://nonprofit.hu/…-megszerzese

drbjozsef # e-mail 2017.07.17. 13:35

ObudaFan,

2014 UTAN keletkezetteknel NEM szakitja meg, nem?