Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

ingatlan eladás után fizetendő adó

drbjozsef # e-mail 2018.02.10. 22:08

Eladnám a 2013. Szeptemberben a nevemre került ingatlant

Került? Hol kerül az ember nevére ingatlan? Alá állok rám is esik egy? Én is oda szeretnék menni.

A számítás valszeg nem jó. Ha örökölted, vagy visszterhesen vetted 2013-ban, akkor az akkor értéket (hagytéki végzés vagy szerződés szerint) levonhatod az eladási árból, és csak az után kell a x0,3 x0,15.

Ha ajándékozás jogcímmel szerezted, akkor a 10Mx0,25x0,15 a képlet, és nem vonhatsz le semmit.

SaireyVMK # e-mail 2018.02.10. 19:41

Mondjuk hozzá kell tenni,hogy szja kötelezettség csak az eredeti érték felett van. Magyarul ha 10millió van feltüntetve az adásvételin(vagy tulajdoni lapon) vagy az öröklésin,akkor ha 10millióért vagy az alatt adja el,akkor nem kell SZJA-t fizetni,csak az érték feletti részre.
"Nincs jövedelem nincs adó" Attól,hogy az ingatlanba fektetett vagyont pénzzé alakítja jövedelme nem származik,amennyiben a két érték megegyezik ,vagy utóbbi (bevétel) kevesebb.

SaireyVMK # e-mail 2018.02.10. 19:37

A végösszeg jó, a számolásban a kifejezések sorrendje már nem annyira,de matematikailag tökéletes.

Weiss Péter # e-mail 2018.02.10. 17:45

Üdv,

Csak egy rövid megerősítést szeretnék kérni, hogy helyesek-e a számításaim.

Eladnám a 2013. Szeptemberben a nevemre került ingatlant, vagyis még csak 4 év telt el.

Tételezzük fel a 10M FT-os eladási árat, amit kapok érte:

10M x 0,15 = 1,500,000 (adóalap)
1,500,000 x 0,30 (a 4 eltelt év miatt) = 450,000 FT

Vagyis ha 10M FTért adom el a lakást, akkor 450,000 FT adóbefizetési kötelezettségem van?

A válaszokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.02.06. 19:14

Jövedelemadót esetleg

www.kbs-ugyved.hu

santhika # e-mail 2018.02.06. 16:01

Tisztelt Üfyvéd Úr!

2014-ben vásárolt lakásunkat idén szeretnénk eladni és egyből utána vásárolni is szeretnénk egy családi házat aminek az összege kevesebb lesz mint az eladási ár.

Kérdésem lenne hogy kell e illetéket fizessünk az eladás után?

Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
Santhika

drbjozsef # e-mail 2018.02.05. 16:30

a vásárolt és az eladott lakástulajdon különbözete.

drbjozsef # e-mail 2018.02.05. 16:30

Már 3 és 1 év a kedvezmény ideje.

Magánszemély vagyonszerző esetén az illeték alapja
...

1. lakástulajdon vásárlásakor, ha a vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül eladja, a vásárolt és az eladott lakástulajdon

Mindkét esetben a szerzés illetve az eladás dátuma az a nap, amikor az adásvételi szerződést az ingatlannyilvántartáshoz benyújtották.

Ha időhatáron belül vagy, akkor nem kell illetéket fizetned, mert olcsóbban veszel lakást, mint eladsz.

(Viszont az eladás után adót kellhet fizetni, attól függően mikor szerezted az eladandó ingatlant. Itt nem számít már, hogy másikat veszel az eladási árból)

Wehy # e-mail 2018.02.05. 16:20

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Illetékfizetéssel kapcsolatos kérdésem van.

Meglévő lakásom eladását követően Újépítésű lakást vásárolok. Tudtommal ha az eladás után a vétel egy éven belül megtörténik, illetékkedvezményt kaphatok.

Kérdésem:
melyik dátum számít eladás esetében?
melyik dátum számít vétel esetében?

Az általam eladott lakást 36m forintért fogom értékesíteni, míg az újonnan vásárolt újépítésű lakás vételára 34,1m forint.

Természetesen szeretném megúszni vagy minimalizálni a befizetendő összeget. Segítségét köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.01.20. 09:59
Edömér # e-mail 2018.01.19. 21:56

Jó estét!
2011-ben megörököltem egy ingatlan felét, tavaly a másik felét (végrendeleti öröklés, nem rokontól). Az ingatlant idén tervezem értékesíteni. Ha jól tudom, adóköteles jövedelmem csak a mostanában örökölt hányad után keletkezik. Kérdésem: csökkenthető az adóalap az örökhagyó élettársának fizetet hagyatéki hitelezői igény összegével, esetleg a jelenleg tulajdonomban álló ingatlanon még fennálló bankhitel összegével, amennyiben azt az eladásbólszármazó összegből egyenlítem ki?
Köszönöm válaszát.

drbjozsef # e-mail 2018.01.18. 22:06

Krizi,

se bevallani, se adót fizetni nem kell, mert 2011-es szerzés után több mint 5 évvel idegenítetted el. (a szerzés öröklésnél az örökhagyó halálának napja, nem számít, ha csak később jegyeztek be, a tullapon visszamenőleg annak a dátumnak kell szerepelnie)

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.01.18. 20:31
Krizi # e-mail 2018.01.18. 19:59

Tisztelt Ügyvéd úr!

2011 év végén örököltem,mely 2012 év elején lett bejegyezve egy lakás részt a "családi társasházból" és egy nyaralóból. A lakásrészt 2017 május végén eladtam a családnak. A nyaralót szintén családtagnak 2017 októberében. A kérdésem,hogy ezt most kell bevallanom a személyi jövedelem adóbevallásban és ha igen mennyit kell fizetnem ,illetve mi után hány százalékot?

Köszönöm.

Krizi

Atti66 # e-mail 2018.01.08. 22:34

Kedves Ügyvéd Úr,

Köszönöm a választ.

Attila

drbjozsef # e-mail 2018.01.08. 18:04

Csak egy kérés volt, nemisigen hittem, hogy hatni fog. Sebaj, egy próbát megért. Csak megerősítetted a típosdat.

nonolet # e-mail 2018.01.08. 17:38

Hagy legyen már a magánügyem,
hogy mennyire nem komálom az ilyen
lusta és nem gondolkodó embereket...

Nomeg, hogy miként bánok velük.

drbjozsef # e-mail 2018.01.08. 17:33

Atti,

már minden ingatlan adóalapja 0% a szerzést követő ötödik év után (és nem az adókulcsa, de az most mindegy).

Nincs fizetendő adód, és bevallanod sem kell semmit az adóbevallásodban. Tedd el a szerződést, ennyi.

drbjozsef # e-mail 2018.01.08. 17:29

nonolet,

próbáld már meg, hogy aki legalább normálisan kérdez - még ha számodra nyilvánvalót, vagy hamar megtalálhatót is guglival -, legalább azokból a válaszokból hagyd ki a parasztkodást. Egyszerűbb ha nem válaszolsz.

Persze nyugodtan bunkózz azzal, aki hozzád hasonló bunkónak tűnik.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.01.08. 16:42
nonolet # e-mail 2018.01.08. 15:52

Nem, de ezt google is megmondta volna neked pár másodperc alatt!

HA nem lennél lusta és vags hülye hozzá...

pl.
http://adozona.hu/…_ados_WEZNWQ

Atti66 # e-mail 2018.01.08. 15:44

Kedves Ügyvédek,

Segítséget kérnék, ha 2006-ban vásároltam egy telket és most eladom, akkor mennyi adót kell fizetnem?
Érvényes még az a szabály, hogy 15 év alatt változik 0% -osra az adókulcs?

Előre is köszönöm a válaszokat.

Attila

drbjozsef # e-mail 2017.12.01. 06:07

Nikoletta,

Másik lakás vásárlása miatt járó adókedvezmény már évek óta nincs. Ráadásul az csak lakásokra vonatkozott. Úgyhogy az adózott jövedelmedet a telek eladásából arra fordítod, amire csak akarod.

Adózni pedig kell : a hagyatéki végzésben szereplő értékből kiszámolod, hogy az a rész, amit eladtál mennyit ért akkor. Ha ennél többért adtad el, akkor a különbözet 30%-ának a 15%-a lesz az adó (előbbi a 2013 szerzés miatt, utóbbi az adókulcs).

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.11.30. 17:51

Miért ne fektethetnéd? Ez egy szabad ország.

www.kbs-ugyved.hu

V.Nikoletta # e-mail 2017.11.30. 15:51

Tisztelt Szakértő!

Kérdésem az lenne, hogy a jelenlegi jogszabályok alapján, ha beépítetlen belterületi ingatlant értékesítek, annak eladási árát fektethetem e lakóingatlanba? Milyen adófizetési kötelezettségem van, fent említett területet 2013-ban örököltem és csak egy bizonyos részét értékesítettem jelenleg, de magasabb áron mint a szerzési ár.