Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

ingatlan eladás után fizetendő adó

lajcsó # e-mail 2017.06.26. 14:32

Az én álláspontom az, hogy a tervezési díjat a megvalósult beruházással együtt lehet elszámolni.
A tervezési díj önmagában nem minősül értéknövelő beruházásnak.
"32.Értéknövelő beruházás:
az ingó, ingatlan szokásos piaci értékét növelő ráfordítás, azzal, hogy szokásos piaci értéket növelő ráfordításnak minősül az az igazolt kiadás is, amely

1. az ingó dolog átruházása esetén annak eredeti használhatóságát növeli, javítja és/vagy az átruházást megelőző 12 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az eredeti használhatóságának megőrzése, helyreállítása céljából történt;

b)ingatlan átruházása esetében az átruházást megelőző 24 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az ingatlan állagmegóvása céljából történt." (SZJA törvény)

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

susenox. # e-mail 2017.06.26. 13:41

Valakinek van ötlete esetleg?

susenox. # e-mail 2017.06.21. 14:43

értem köszi. ha elszámolom, de a NAV szerint nem lehetett volna, akkor mi történhet? egyáltalán ez mikor fordulhat elő, csak akkor, ha egy komoly ellenőrzést csinálnak 5 éven belül? és ha igen, akkor emiatt megbüntethetnek, vagy csak az általuk vélt adóhiányt fizettetik meg? hogy forintosítsam a dolgokat, ha beleszámolom a tervezést költségnek, kb 150.ezer forinttal kell kevesebb adót fizetnem. nem tudom ennek van-e jelentősége ha meg akarnak büntetni. mondjuk nem tartanám jogosnak de gondolom ilyenkor fölösleges vitázni velük mert úgysem nekem adnak igazat.

drbjozsef # e-mail 2017.06.21. 09:08

Valóban, ha ObudaFan is azt mondja, akkor számold el. Feltéve, ha egy teleknél a ráépítendő, még nem létező ház terveztetése értéknövelő beruházásnak számít. Mert a szokásos piaci értékét a teleknek nem növeli önmagában, hiszen lehet, hogy a vevő egy teljesen más házat akar építeni rá. Vagy nem is akar építeni rá. Az, hogy Ti beleszámoltátok a vételárba, az önmagában szerintem a _szokásos_ piaci árat nem befolyásolja általánosságban.

De én nem értek hozzá. Viszont én mondjuk elszámolnám, az biztos, aztán rinyáljon a NAV, ha nem tetszik neki valami.

ObudaFan # e-mail 2017.06.20. 17:30

Én nem látok az Szja törvényben olyan szabályt, ami kizárná, hogy a tervezés költsége levonható legyen.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

http://members.chello.hu/tarczay

http://nonprofit.hu/…-megszerzese

susenox. # e-mail 2017.06.20. 15:46
köszi a tisztázást a 1
  • >5éves szabályra.
Viszont az értéknövelésnél nem értem a logikát, hiszen pont a tervezéssel növeltem meg az értékét a teleknek, mert az új tulajnak nem kellett terveztetnie. Ahogy mondtad, hogy így eladtam neki, akkor pont úgy gondolnám,hogy beleszámít (a szerződésbe nem írtuk bele,hogy a tervekkel együtt, de az én nevemen van a számla az építésztől, de a terveket már közös néven adtuk be). Vagy mi az ami értéknövelésnek számít? Ha pl építettem egy kis tárolót a telek sarkába, az már értéket növel? Ez is relatív, mert lehet,hogy az új tulajnak nem kell és le kell bontani ami költség, tehát értékcsökkentő beruházás volt az ő szempontjából.
drbjozsef # e-mail 2017.06.20. 08:43

susenox,

biztosan nem, önellenőrzésnél is az eladáskor érvényes szabályok az irányadóak.

A tervben nem lennék teljesen biztos, de 99%, hogy nem számolhatod el. Elég szűk a köre, az elszámolható értéknövelő beruházásoknak, nemigen hinném, hogy ez beleférne. Amúgy is eladtad a terveket is végülis a telekkel együtt.

susenox # e-mail 2017.06.19. 22:09

sziasztok, 2012-ben vásárolt nem lakóingatlan 2016-os értékesítése során lehet már az új, 2017-ben bevezetett 15 helyett 5 év alatt eltűnő adókötelezettségi szabályt alkalmazni, avagy ezt már nem tehetem meg a 2016-os évre?(önrevízió keretében csinálom most).

valamint szerintetek a lakóingatlanra ha terveztettem egy családi házat, ami alapján az új tulaj felépített egy házat, az építész tervezési költségét elszámolhatom értéknövelő beruházásnak?

drbjozsef # e-mail 2017.06.06. 20:41

Ha ajándékozással kerül a nevedre, akkor - a mai szabályok szerint - amikor eladod, akkor az eladási ár 25% lesz a jövedelmed, és az után kell 15% adót fizetni, és ez még csökken az eltelt évekkel, de ha idén vagy jövőre adod el, akkor nem csökken semmivel.

Ha édesanyád nevén marad, és ő adja el, akkor nem kell adót fizetnie. Utána a pénzt neked ajándékozhatja illetékmentesen.

Target # e-mail 2017.06.06. 20:13

Még annyi kérdés fekmerült bennem, hogy ha most eladjuk ezt a telket, akkor utána édesanyám szeretné a lakóingatlant és egy másik üres épitési telket a nevemre iratni, vagy is ajándékozás cimszó alatt az én nevemre kerülne. Gondolom ez megszerzésnek számit, igy ha én az idén vagy jövőre ezeket elszeretném adni, akkor adó köteles lesz ?! De ha úgy adjuk el, hogy édesanyám nevén marad , akkor szintén nem terheli adó , mert már túl van az 5 éven.

Target # e-mail 2017.06.06. 19:55

Dr. Szücs Lajos!

Köszönöm a gyors és pontos válaszát !

Édesanyám nevére 2008-ban , akkor 2013-tól nem adó köteles.

lajcsó # e-mail 2017.06.06. 19:49

"Ha jól tudom 15 év után nem kellene adót fizetnünk ? !"
Rosszul tudod, mert a szerzéstől számított 5 év után nem kell adót fizetni. (Ez a rendeltetéstől függetlenül, valamennyi ingatlanra érvényes!)

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

Target # e-mail 2017.06.06. 19:44

Üdvözletem!

Kérdésem lenne, hogy ezután kell adót fizetnünk ? !

Történet:
Jelenlegi lakhelyünkre költöztünk 2000-ben édesanyám élettársához, akik 2003-ban összeházasodtak. Nevelőapukám 2008-ban elhunyt és édesanyám örökölte egyedül ezt a lakó ingatlant (ahol 2000 óta lakunk) illetve egy üres telket.
A lakó ingatlanhoz tartozik még pluszban egy 1000 nm telek, amit a szomszéd megszeretne vásárolni tőlünk , vagy is édesanyámtól, de nem tudjuk , hogy adó köteles -e ? Természetesen megyünk majd ügyvédhez intézni az adás vételt , csak jó lenne tudni előre, hogy még is mire számoljunk.
Ha jól tudom 15 év után nem kellene adót fizetnünk ? !
A telek eladási ára 5.000.000 Ft.

Köszönöm, ha valaki tud adni érdemi segitséget !

Tisztelettel: Target

drbjozsef # e-mail 2017.05.16. 18:38

Tumen,

laikus hozzászólóként szerintem a 6.2millió forint 25%-ának a 15%-a a fizetendő adótok, vagyis fejenként 116.250.- forint.

Nem számít sem a haszonélvezet, sem az ajándékozási szerződésbe írt összeg.

Tumen # e-mail 2017.05.16. 13:35

Tisztelt szakértők!

2015-ben ügyvéddel ellenjegyzett, 7300000 ft értékben ajándékozási szerződében kaptunk 50-50%-ban a testvéremmel édesapánktól egy ingatlant. haszonélvezete rajta volt. halála után, 2016-ban 6200000 ft-ért értékesítettük. Érdekelne az adóvonzata!

köszönöm a segítséget! :)

drbjozsef # e-mail 2017.05.16. 11:42

anyama,

megint csak lásd előző hozzászólások, nem számít adózás szempontjából, hogy másik lakásra költötted-e a bevételedet.

Adózás számolásához kell az, hogy a hagyatéki végzésben mi szerepel az ingatlan értékének, és az, hogy mennyiért adtad el idén.

Egyébként a közös tulajdon megszüntetésből férjedtől megvásárolt rész illetékmentes.

drbjozsef # e-mail 2017.05.16. 11:38

Reichert,

lásd előző hozzászólás, nem számít mire költöttétek, vettetek-e lakást belőle.

Attól függ az adózás, hogy mikor, mennyiért és milyen jogcímen szereztétek azt az ingatlant, amit most eladtatok, és hogy azt mikor és mennyiért adtátok el most.

Ha nem keletkezik jövedelem, akkor nem kell bevallani. Egyébként kell.

drbjozsef # e-mail 2017.05.16. 11:36

attizs,

sok éve nem számít már, hogy mire költötted el a lakáseladásból befolyt bevételedet, nincs másik lakás vétele miatti kedvezmény.

Azt írd meg, hogy azt az örökölt 1/4-ed részt mennyiért adtad el.

drbjozsef # e-mail 2017.05.16. 11:34

Anita,

Ajandékozás esetén az eladási ár 25 %-át mi alapján vesszük figyelembe? Hol találok erre jogszabályt?
Ön irta: Az eladási ár 25%-ának 90%-ának 15%-a lesz az adó.

Amit linkelt az adózónából, az alapján :

Az eladási ár csökkenthető 75%-kal az ajándékozás miatt (tehát 25% az alap), ennek 90%-át kell venni az eltelt két év alatt, és 15% az adókulcs.

drbjozsef # e-mail 2017.05.16. 11:32

Anita,

Azt olvasom interneten, hogy egyéb ingatlan esetén
ha 5 éven belül kerül sor az értékesítésre, akkor az adóalap a vételár 100 %-a.

Nem, 2017.január 1-étől minden ingatlan egyformán adózni, a szerzést követő 5. évben már 0% az adóalap. A 2015-ös szerzés és 2017-es értékesítés esetén 90% az alap.

http://adozona.hu/…szol_ajandek
A 25 %-ra itt hivatkozik
Ez alapján nem lehet további költségeket elszámolni.

Ez viszont valóban igaz sajnos, én tévedtem, ajándékozással szerzett ingatlannál 75%-kal csökkenthető az alap, DE semmi más költség nem számolható el.

anyama # e-mail 2017.05.16. 08:13

Tisztelt Hozzászólók!
Segítséget szeretnék kérni abban,hogy fel kell-e tüntetnem az adóbevallásomban a következőket:
2015-ben örököltem testvéremmel 1/2-1/2 lakásrészt édesanyám halála miatt. Ezt az ingatlant 2016-ban eladtuk, az abból származó összegből most 2017.májusában kivásároltam volt férjemet a közös néven lévő ingatlanból (házassági vagyonmegszüntető szerződéssel).
Hogy kell ezt feltüntetnem a mostani adóbevallásomban (ha fel kell egyáltalán), igaz hogy ez így ebben az esetben adó és illetékmentes teljes mértékben?
Nagyon köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.05.15. 21:27

Azon nem múlik.

www.kbs-ugyved.hu

Reichert # e-mail 2017.05.15. 20:46

Jó napot!
Azt szeretném kérdezni, hogy párom nevén lévő ingatlant​ eladtuk a vételárat​ az lakásra fordítottuk . ilyenkor az adóbevallásban szerepelnie kell? Köszönöm

Anita68 # e-mail 2017.05.09. 17:56

drbjozsef
http://adozona.hu/…szol_ajandek
A 25 %-ra itt hivatkozik
Ez alapján nem lehet további költségeket elszámolni.
Vélemény? Köszönettel: Anita

Anita68 # e-mail 2017.05.09. 17:38

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Helyzetem az alábbi:
*2015 szeptemberében ajándékozással szereztem egy zártkerti gazdasági épület tulajdonjogát. Az ajándékozási szerződésben az is szerepel, hogy az ingatlanrész forgalmi értékét 4.000 eFt állapítjuk meg, azért került bele az ajándékozási szerződésbe mert ezt az összeget tettem bele felújításra aminek a fejében a férjem nekem ajándékozta a tulajdoni hányadot.
*2017-ben a tulajdoni hányadom értékesítésre került 8.450 eFt értékben válás miatt.
2017-ben belterületi lakóingatlant fogok vásárolni 5.700 eFt értékben, ez nem számít az adózásnál csökkentő tételként? Számlákkal igazolt felújítás nem csökkenti az adóalapot?
Mennyit kell adózni jövőre az ügylet után?
Az új lakás vásárlásakor illetéknél mit fognak figyelembe venni? Mennyi illetéket kell fizetni?
Melyik ügyletnél számít hogy zártkerti gazdasági épületet adtam el és belterületi lakóingatlant vásárolok?

drbjozsef
Ajandékozás esetén az eladási ár 25 %-át mi alapján vesszük figyelembe? Hol találok erre jogszabályt?
Ön irta: Az eladási ár 25%-ának 90%-ának 15%-a lesz az adó.

Köszönöm a segítségüket!