ingatlan eladás után fizetendő adó


nandy # 2008.02.16. 11:03

Elnézést, visszavontam.

Kbs számolt jól.

(helyesen a lavezetés vége: 2008-ban 70%-kal csökkentheti az adóalapot. Már összezavarodtam :) )

nandy # 2008.02.16. 11:00

donx:

a különbség 10%-a után kell a 25%-os adót megfizetni.

(2004, 2005-ben: 100%, 2006-ban: 90%, 2007-ben: 60%, 2008-ban: 90%-kal csökkenthető a jövedelem)

nandy # 2008.02.16. 10:56

Ildee:
Édesapád 9 millió forintért szerezte a lakást, most 8 millióért adja el, így jövedelme nem keletkezik (8 - 9 = -1).

nandy # 2008.02.16. 10:53

Annyit hozzátennék még, hogy az új szabály szerint az adóhivatal az adózó kérésére méltányosságból elengedheti vagy csökkentheti a befizetendő adót. Szja tv. 63.§ (7).

nandy # 2008.02.16. 10:51

Nemena:

Dombi Á. a lakáscélú HITEL törlesztésének kedvezményére vonaktozó átmeneti szabályt akarta egy kalap alá vonni a lakásértékesítés jövedelmével, pedig a kettő nem ugyanaz!

http://www.apeh.hu/…thuzodo.html

Hidd el, a törvény egyértelműen kimondja, hogy a 2007.dec.31-ét követően értékesített lakás már az új, 2008-tól érvényes szabályok szerint adózik.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.16. 10:42

25% az adó.
Azonban a szerzést követő negyedik évben annak a bizonyos különbözetnek a 30%-a az adóalap. 30/4=7,5.
Gondoltam, az eredmény érdekel, nem a számítás menete. :)

donx # 2008.02.16. 10:23

Tisztelt Kovács Béla Sándor!
Köszönettel vettem segítségét. Akkor én rossz információkkal bírtam, úgy olvastam, hogy 20% az adó az eladott ingatlan után, mivel nem fektetem be újra ingatlanba. Tehát ha jól értelmezem, akkor az akkori vételár (6000000 ft) és a mostani eladási ár (6500000 ft) közti különbség 7,5%-a lesz az adózott? Elnézést a tudatlanságomért.

Tisztelettel: donx (Kovács Zoltán)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.16. 09:35

Tudomásom szerint édesapám bevallásában fel kell tüntetni mindkét összeget a lakásszerzési kedvezmény érvényesítéséhez.
Milyen kedvezmény? Hiszen jövedelme sem volt!

Te majd illetéket fogsz fizetni, nincs mit feltüntetni az adóbevallásodban.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.16. 09:33

Milyen összeg után kell neki adózni, illetve mennyi annak az összege? Lehet ezt bármivel csökkenteni.
A szerzéskori értékből levonhatók a megszerzés költségei (ügyvédi munkadíj, illeték, földhivatlai szolgáltatási díj) valamint az esetleges értéknövelő beruházások. Ezen összeg és a eladási ár különbözetének 7,5%-a lesz az adó.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.16. 09:28

Dombi Ágoston alaposan félreolvasta a törvényt.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.16. 09:23

Azaz mentesülök-e az ingatlanadó alól így, hogy lakáscélú a befolyt összeg felhasználása.
Nem.

Ildee # 2008.02.16. 07:53

Kedves Fórumozók!

A lakásszerzési kedvezménnyel kapcsolatosan lenne a következő a kérdésem.
Édesapám örökölt egy házat 2006-ban, a hagyatéki tárgyalás után a 9 M-ra értékelt házra kivetett örökösödési illetéket is kifizette.
Az örökölt ház 2007-ben értékesítésre került 8 M forintért.
Ebből a pénzből részemre 2008 elején egy (használt) lakás lett vásárolva 7,3 M-ért.
Tudomásom szerint édesapám bevallásában fel kell tüntetni mindkét összeget a lakásszerzési kedvezmény érvényesítéséhez.

A kérdésem az lenne, hogy a két ár különbözetét (8 M - 7,3 M = 700 ezer Ft) lehet-e még további költségekkel csökkenteni:

  • pl. a lakásvásárláskor felmerült ügyvédi költséggel, illetve
  • pl. a megvásárolt lakásra kivetésre kerülő nevemre szóló illetékkel (amely valószínűleg nem fog megérkezni az adóbevallás benyújtásáig). Ha nem érkezik meg, akkor a jövőre valahogy felhasználható?
  • vagy milyen egyéb költségek számolhatók még el az fizetendő adó csökkentésére?
  • Az örökösödésnél említett 9 milliós adat ,illetve az örökösödési illeték levonható valahol az adóbevallásban vagy az már lejárt ügy?
  • Szerintetek kell majd adót befizetni (lakással kapcsolatosan) ilyen adatok ismeretében?

A lakásvásárlást az én adóbevallásomban is fel kell-e tüntetni vagy csak az édesapám adóbevallásában?

Választ előre is köszönöm.

donx # 2008.02.16. 07:18

Sziasztok!
Egy kis tanácsra lenne szükségem. A párom vásárolt 2002 szeptemberében egy lakást 6000000 ft-ért. Ezt a lakást csereszerződéssel 2004 decemberében elcserélte értékkülömbözet nélkül. Szeretné ezt a lakást most eladni. Milyen összeg után kell neki adózni, illetve mennyi annak az összege? Lehet ezt bármivel csökkenteni.
Segítségetek előre is köszönöm.
donx

nemena # 2008.02.16. 07:07

Sziasztok!

Ha 2006-ban örököltem egy ingatlant amit idén (2008-ban)szeretnék értékesíteni és vételárat teljes mértékben lakóház építésére fordítom. Mennyiben vonatkozik rám a 2008-as adótörvény? Azaz mentesülök-e az ingatlanadó alól így, hogy lakáscélú a befolyt összeg felhasználása.

E szerit a cikk szerint igen:
http://ingatlanok.hu/…vagy_jovore_

"Fontos, hogy a már meglévő lakások eladásánál továbbra is megmarad majd az a lehetőség, hogy az újabb lakóingatlan értékét le lehet vonni az adóalapból a 2007-ben hatályos jogszabályok szerint. "

A válaszokat előre is köszönöm:
Péter

nandy # 2008.02.14. 23:16

Köszi :)

Tudod, én akkor lennék happy, ha ezekről az alapvető tudnivalókról mindenkit megfelelően, közérthető módon tájékoztatna az arra illetékes hivatal. Vagy a média.

wigwam # 2008.02.14. 16:20

Éva!
Közben befutott Nandy, így nyugodtan hátradőlhettek a fotelban! Happy van!

wigwam # 2008.02.14. 16:12

Éva!
Mielőtt elrohannátok lakást venni szerintem még kérd ki Nandy véleményét is! Én nem értek hozzá, de olvasva soraid szerintem nem ilyen egyszerű a helyzet.
Abban mindenképp egyetértek első az egészség!
Üdv!

nandy # 2008.02.14. 16:06

Szja. tv. 63.§ (7) „Az állami adóhatóság az adó fizetésére kötelezett magánszemély kérelmére jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire, valamint az ingatlan vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem felhasználási körülményeire figyelemmel (különös tekintettel, ha a felhasználás saját maga, közeli hozzátartozója, a vele egy háztartásban élő élettársa, volt házastársa lakhatását biztosító célra történik) az (1) bekezdés szerinti adót mérsékelheti vagy elengedheti.

Ezt érdemes kérni az APEH-tól, szerintem nektek elengednék a fizetendő adót.

Rexor # 2008.02.14. 15:59

Eva, igen jól látjátok a kettő különbözete után fizetitek az adót, illetve ezt még csökkenthetietek a megszerezés, illetve az eladással kapcsolatos igazolt költségekkel. Az illetékkel, ügyvédi dijjal pl. csökkenthettek (tehát a 700.000 Ft illetéket beszámithatjátok).

Ha 1 éven belül vesztek lakást, akkor az eladás és a vételi ár különbözete után fizetitek az illetéket (ezt hivják halasztott cserének).

kisseva # 2008.02.14. 15:37

Sziasztok! Tanácsot szeretnék kérni, mert teljes a zűrzavar a fejemben... 2005. januárjában vettünk egy használt lakást 13,5 m Ft-ért. 2 év alatt nagy nehezen kinyögtük rá a majd' 700 000 Ft illetéket (természetesen hitelre vettük a lakást, első lakás, fiatal házaspár, előtte kb. 10 évig albérletezés). Most szeretnénk nagyobba költözni, végre babát is mertünk vállalni, tervezzük a következőt, de itt nem férünk... Mi a helyzet az adóval? Mennyit kell fizetnünk? Mondjuk ha eladjuk 16 millióért, a különbözet (16-13,5) 60%-a után kell a 25 %-ot becsengetni (idén adnánk el), jól értem? Ezt lehet valamivel csökkenteni? Konkrétan az illetékre és az ügyvédi díjra gondolok...
És ha másikat veszünk, akkor mi van az illetékkel? Ha használtat veszünk mondjuk 20-ért, akkor hogyan számolom az illetéket? Mondjuk 16-ért eladtuk, 20-ért veszünk, akkor 4 m-ra kell megfizetni? És ha újat veszünk 20-ért? Akkor a 15 m Ft feletti részre hogyan számoljuk az illetéket? 5 m-ra 6%? Az nem is számít, hogy már egyszer közel 700 000 Ft-ot befizettünk illetékre??? Tehát mondjuk olyan 700 000 Ft ez a kis hóbortunk, hogy nagyobb lakásba költöznénk (adó és illeték együtt kb)? Ha új lakást vennénk, arra felvennénk a 2 bébire járó szocpolt, ez sem változtat semmin? Meg az sem, hogy hitelből vennénk java részét újra? Van itt valami méltányosság? El vagyok keseredve, pedig mi mindig igyekszünk előre nézni, örülni annak, ami van, de ez olyan kilátástalan... Mindegy, nem kesergek, örülök, hogy egészségesek vagyunk, és tudunk jó sok adót és illetéket fizetni az államnak, csak legalább érteném már meg, hogy mi a helyzet!!! Köszönöm előre is, ha segít valaki!

nandy # 2008.02.14. 14:17

Arról nem is beszélve, hogyha nem veszed meg az ingatlant, hanem csak bérled, akkor nem áll benne a pénzed sem. Ha van olyan befektetési lehetőség, melyből magasabb haszon származik, mint abból, hogy 5-10 évig lakod az ingatlant, mielőtt eladnád, hát akkor érdemesebb a tőkét megforgatni, a lakást pedig bérelni.

A vállalkozás az ingatlan után évi 2% écs-t tud leírni, míg a bérleti díjat teljes egészében - ez utóbbi nyilván magasabb összeg.

wigwam # 2008.02.14. 11:58

Köszi Nandy!
Ahhoz képest, hogy ebben az évben szerettem volna eladni, szinte mindjárt itt van 2010.
Kezdem megérteni külföldön miért bérlik inkább az ingatlant. Tényleg, miért akarunk mi annyira magántulajdont szerezni, hiszen megannyi problémától megszabadulunk, ha bérlünk.
Mindent köszönök!
Üdv!
Attila

nandy # 2008.02.14. 11:10

Rexor: lewy azt írja, hogy már megtörtént a "hagyatéki ügyintézés", vélhetően a hagyaték átadásra került 8.500 ezer forintos összegben, így az illetéket is azután fogja fizetni.

nandy # 2008.02.14. 11:09

wigwam: 2010-ben már eladhatod az ingatlant.

Rexor # 2008.02.14. 10:31

Lewy a kérdés, hogy mekkora összeg után szabták ki az öröklési illetéket, mi volt az alapja. Az ingatanértékelés során megaállapitott összeg ebből a szempontból nem releváns.