Újra indítható egy per ha már jogerőre emelkedett?


Bernadett00 # 2011.10.06. 09:09

Otp Bank felé Én voltam az egyik kezes,a másik is fizetésképtelen.A per nem lett elindítva bírósági úton,és jogerőre emelkedett:a pert megszüntették.
Később mondhatja azt a bank,hogy újra indítja?Meg lehet nekik támadnia a jogerőt?Kérem akinek van tapasztalata írja meg,köszönöm.

hunfrakk # 2011.10.06. 09:13

ha van jogerős bírói ítélet
akkor nem lehet
ugyanazon tárgyban (ugyanazon jog iránt) pert indítani
(ítélt dolog)

Bernadett00 # 2011.10.06. 09:17

Nagyon köszönöm!Ez tapasztalat,vagy van erre törvény?Mert szeretném tudni megnyugodhatok e,mivel ez tíz éves dolog,2 millióra felment az összeg nekem jelenleg árverezés előtt a lakásom.Ebből tanultam hogy kezesnek senkinek sem szabad elmenni.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.06. 10:13

Szűk körben, határidővel, szigorú feltételek megléte esetén lehetséges perújítás.

lewho # 2011.10.06. 10:29

"A per nem lett elindítva bírósági úton,és jogerőre emelkedett:a pert megszüntették."

Hol a jogerős ítélet?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.06. 11:06

:O)
Így jár, az aki nem olvassa végig a rovatot. A megjegyzésem csak hunfrakk posztjára vonatkozott, a rovatindítót én sem értem.

Bernadett00 # 2011.10.06. 12:34

Ma kaptam meg,hogy jogerőre emelkedett!Csak arra lennék kiváncsi,hogy újra lehet e indítania a bankanak ha már jogerős!!!

hunfrakk # 2011.10.06. 18:02

törvény mondja ki:

Pp. 229. § (1)
A keresettel érvényesített jog tárgyában hozott ítélet jogereje kizárja,
hogy ugyanabból a tényalapból származó ugyanazon jog iránt
ugyanazok a felek
egymás ellen
új keresetet indíthassanak
vagy az ítéletben már elbírált jogot egymással szemben egyébként vitássá tehessék
(anyagi jogerő).

*

DE:

PERÚJÍTÁS

260. § (1) A jogerős ítélet ellen perújításnak van helye, ha

  1. a fél oly tényre vagy bizonyítékra, illetőleg olyan jogerős bírói vagy más hatósági határozatra hivatkozik, amelyet a bíróság a perben nem bírált el, feltéve, hogy az - elbírálás esetén - reá kedvezőbb határozatot eredményezhetett volna;
  2. a fél az ítélet hozatalában részt vett bírónak, az ellenfélnek vagy másnak bűncselekménye miatt a törvény ellenére lett pervesztes;
  3. a perben hozott ítéletet megelőzően ugyanarra a jogra nézve már korábban jogerős ítéletet hoztak;
  4. a keresetlevelet vagy más iratot a fél részére a hirdetményi kézbesítés szabályainak megsértésével hirdetmény útján kézbesítették.

261. § (1) A perújítási kérelem előterjesztésének határideje hat hónap; ezt a határidőt a megtámadott ítélet jogerőre emelkedésétől, ha pedig a perújítás okáról a fél csak később szerzett tudomást, vagy csak később jutott abba a helyzetbe, hogy perújítással élhessen, ettől az időponttól kell számítani.

*

FELÜLVIZSGÁLAT

270. § (2) A jogerős ítélet vagy az ügy érdemében hozott jogerős végzés felülvizsgálatát a Legfelsőbb Bíróságtól - jogszabálysértésre hivatkozással - a fél, a beavatkozó, valamint a rendelkezés reá vonatkozó része ellen az kérheti, akire a határozat rendelkezést tartalmaz.

271. § (1) Nincs helye felülvizsgálatnak

  1. az első fokon jogerőre emelkedett határozat ellen, kivéve, ha azt törvény lehetővé teszi;
  2. ha a fél a fellebbezési jogával nem élt és a másik fél fellebbezése alapján a másodfokú bíróság az elsőfokú határozatot helybenhagyta;
  3. a jogerős határozatnak csupán a kamatfizetésre, illetve a perköltségre vonatkozó rendelkezései ellen, kivéve ha a fellebbezés is kizárólag az elsőfokú határozat e rendelkezései ellen irányult;
  4. a jogerős határozatnak csupán a teljesítési határidőre, illetve a részletfizetésre vonatkozó rendelkezései ellen;
  5. ha a határozatot a Legfelsőbb Bíróság hozta;
  6. az egyezséget jóváhagyó végzés ellen;

272. § (1) A felülvizsgálati kérelmet az elsőfokú határozatot hozó bíróságnál a határozat közlésétől számított hatvan napon belül kell benyújtani.

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

hunfrakk # 2011.10.06. 18:04

tehát újraindítani nem lehet
legfeljebb a jogerős ítéletet lehet megtámadni

(pl. felmerül új tény, bizonyíték,
bűncselekményt követett el bíró, és ez befolyásolta ítéletet,
már korábban elbírálták ügyet;
vagy ha jogilag téves az ítélet)

igen magas illetéke van ezeknek a perorvoslatoknak egyébként...

Bernadett00 # 2011.10.06. 20:52

Nagyon köszönöm!!!!!

Béla József # 2014.04.07. 14:41

Tisztelt Fórum!

Jogerős végzéssel, válóperben elfogadta a Bíróság a felek vagyonmegosztó szerződését.
Földhivatali bejegyzések is megtörténtek. Megtámadhatja-e harmadik fél ezt a végzést?

Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.07. 14:51

??

Béla József # 2014.04.07. 17:00

Válóper közös megegyezéssel történt. A vagyon megosztásáról a felek két évvel korábban (válókereset beadása előtt), két tanú jelenlétében, írásban megállapodtak.
A válást ítéletben, a vagyonmegosztást a bontó bíró végzésben jóváhagyta. Meg is történtek az ingatlan átírások a Földhivatalban.

Ezt a vagyonmegosztó, már jogerős végzést idegen, harmadik fél - mondjuk fedezetelvonás ürüggyel - megtámadhatja-e?

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.07. 19:04

Ezt mondhattad volna elsőre is. Nem kell megtámadnia, elegendő, ha a fedezetelvonó jellegre tekintettel kéri, hogy tűrésre kötelezzék az új tulajdonost.
Megjegyzem, a házastárs amúgy is kötelezett a közös vagyonból rá eső rész erejéig.

ezsuzsa # 2015.04.26. 03:55

Üdv mindenkinek!
Tudna valaki segíteni nekem? Felülvizsgálatot szeretnék indítani Nrszh-val szemben vesztett perben. A bíró egy jogszerűtlen szakértői véleményre alapozta az ítéletet. Az utolsó előtti tárgyaláson bebizonyosodott hogy a szakértői vélemény ellentmondásos. A bíró felszólította a szakértőt, hogy az ellentmondást oldja fel. Ez nem történt meg, ennek ellenére a bíró elfogadta a véleményt.
Kérdésem hogy milyen jogszabályra hivatkozzak a felülvizsgálati kérelmemben?
A másik kérdésem hogy van-e lehetőségem megtámadni a szakértői véleményt valamilyen hatóságnál? Ugyanis messzemenően eltér a szakértői hivatás szabályaitól. Klinika által diagnosztizált betegség meglétét kétségbe vonta, értékelésnél nem az előírt rendeletet alkalmazta.
A másik (nem jogi) oldala a dolognak, hogy folyékonyan hazudott, olyan vizsgálatok elvégzése hivatkozott, ami meg sem történt, olyan megállapításokat tett, amely pontosan ellentétes a klinika szakorvosai által vizsgáltaktól.

gerbera317 # 2015.04.26. 14:20

Mitől lett jogerős az az ítélet? Attól, hogy nem fellebbeztél, vagy attól, hogy másodfokon is elvesztetted?

ezsuzsa # 2015.04.26. 14:40

Abból gondolom, hogy a bíró amikor felolvasta az ítéletet, közölte hogy fellebbezésnek helye nincs.

ezsuzsa # 2015.04.26. 14:41

Ja, csodálkoztam is, mert elvileg ez I. fokú eljárás. Nem is igazán értem, hogy miért nincs helye fellebbezésnek.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.04.26. 14:51

gondolom ez egy közig. határozat bírósági felülvizsgálata iránti per volt, ezért nincs helye fellebbezésnek.

gerbera317 # 2015.04.26. 17:51

Így már érthető.
Tanulmányozd a Pp. XIV .fejezetét (270. § ff), valamint XX. fejezetet, különösen a 340. és 340/A. §§-t. Ha ez az NRSZH valami tb-s dolog, akkor a 341. §-t is.
Meg nem ártan fontolóra venni, nem inkább egy profinak kéne-e képviselni az ügyben.

ezsuzsa # 2015.04.27. 03:33

Köszönöm a válaszokat! Beleásom magam a jogba. Valóban jobb lenne ha profi képviselne, de sajnos anyagi helyzetem nem teszi lehetővé.

Dr.Attika # 2015.04.27. 04:05

Felülvizsgálati eljáráshoz mindenképpen ügyvéd szükséges. Kérni kell pártfogó ügyvéd kirendelését.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.04.27. 06:41

Ezek a perek inkább orvosszakértői kérdések, szerintem egy pártfogó ügyvéd sem tud benne nagyon mit csinálni. Max. leírja, hogy miért nem ért egyet a döntéssel.

Van egyáltalán ezekben a perekben Kúria előtti eljárásnak helye?

Dr.Attika # 2015.04.27. 08:04

Mint első fokon jogerőre emelkedett közigpernek van helye felülvizsgálatnak a közlést követő 60 napon belül.

Dr.Attika # 2015.04.27. 08:05

A pártfogó ügyvéd azért szükséges, mert a Kúria előtt jogi képviselet kötelező és írta a kérdező, hogy jogi képviselőt nem tud megfizetni.