ingatlan bérbeadás


monalisa1 # 2013.01.31. 11:51

Javítva: http://www.nav.gov.hu
A lakhely szerinti regionális adóhívatal ügyfélszolgálatát keressed.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.31. 14:10

Szamosi és Trs. Végrehajótól most kaptam 1. levelét amelyben 85.781,-Ft költségét követeli.
Ez még mindig a vízdíj? Hagytad, hogy egy nem is megalapozott követelés jogerős és végrehajtható legyen?

Zoltanuss # 2013.01.31. 14:35

T. zsu0502 !
és miért nem bérbe adod a lakásodat ?
Az albérlet egy elavult fogalom , van persze olyan is !

Titiána # 2013.02.01. 17:40

zsu0502: a bevétel után levonhatsz 10 %-ot, mint értékcsökkenés, majd ennek a 16%-a az adó. Tavaly még volt egy vmennyi %, de most már nincs, mert kivezették a szuperbruttót. Én most nagyon egyszerűen fogalmaztam, mert én csak tanú vagyok, de mintha ennyi lenne.

Titiána # 2013.02.01. 17:43

Magyarázzátok már meg légyszíves, mert nem értem.

Egyszerűsített adózást lehet kérni, ha - többek között -, ingatlan bérbeadásából kifizetőtől származott bevallásköteles jövedelem van.

Ezt a "kifizetőtől", ezt nem értem. Hiszen, ha én vagyok a tulaj, akkor a bérlő a kifizető? Én úgy gondolom, hogy ha pl. vizsgáztatok, a munkahely elküld egy másik városba időnként, akkor a munkahelyem a munkáltató, az a másik hely a kifizető, én pedig az adózó.
A bérbeadásnál hol van a kifizető?

PMici # 2013.03.04. 14:17

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Társasház (szerződés alapján ) bérbe ad helyiséget egy 4-es adószámmal rendelkező egyéni vállalkozónak.
A megelőző években a közös képviselők a bérbeadás összegéből a számlán (külön soron)azonnal levontak 16 % Szja-at.
Az idei évtől a számlát én állítom ki, viszont a 16% Szja-t nem vonom le a számlán, mert véleményem szerint azt nem szabad levonni.
A bérbevevő vállalkozó sajnos ezt nem fogadja el, nem hajlandó fizetni a számlán feltüntett (Szja levonás nélküli) összeget.
Kérem szíves állásfoglalását - törvényi hivatkozással - az ügyben!
Válaszát előre is nagyon köszönöm!

KisskKrampusz # 2013.03.04. 17:55

Tisztelt Fórumozók!

A segítségetekre lenne szükségem. Kötöttem egy határozott idejű albérleti szerződést amit idő előtt felmondok. Gondolom már kitaláltátok, hogy a kauciót szeretném visszakapni ami 120.000 Ft. A szerződésben nem esik szó arról, hogy mi történik akkor ha idő előtt távoznék. Illetve az egyik pont azt írj:

"A jelen megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyv vonatkozó rendelkezései, valamint a bérleti jogviszonyra vonatkozó, mindenkor hatályos jogszabályok irányadóak."

Én sajnos nem tudom mit tartalmaz a Polgári Törvénykönyv ilyen kérdésekben. Ha valaki tudna erre válaszolni nagyon megköszönném.

Lenne még egy kérdésem, mi van akkor ha felmondok, de nem fizetem a csekkeket a mai naptól azzal a címszóval, hogy a kaució elvileg az ilyen esetekre is való és abból bőven telik majd rá. Vagy ez így már súlyos vétségnek számít? Remélem érthetően fogalmaztam. Szóval ha már így is úgy is bukom a kauciót akkor legalább a csekkeken akarok spórolni.

Még egy utolsó kérdés. "A felek megállapodnak, hogy a jelen szerződést a a Bérlő jogosult a Bérbeadóhoz intézett írásbeli nyilatkozattal, 30 napos felmondási idővel felmondani."
Ez akkor is kötelez engem ha idő előtt mondok fel?

Üdv.: Egy kedves KissKrampusz

Peeter # 2013.06.21. 08:17

Üdvözlök Mindenkit!

Tervezem, hogy az egyik lakásomat bérbe adnám hosszabb távra, ezzel kapcsolatban az lennének kérdéseim.

A lakást kb. 60.000 Ft+ rezsi/ hónap díjért szeretném kiadni.

Nem vagyok egyéni vállalkozó és nincs adószámom se. (Csak adóazonosító jel mint magánszemély)

Szükséges-e a NAV-nál előre bejelenteni a lakás bérbeadási szándékomat?
Kell-e adószámot (7-es adószámot) kérnem vagy nem szükséges?
Szükséges számlát illetve bevételi pénztárbizonylatot is adnom a bérlőnek?

Kérem aki járatos ezekben a kérdésekben az válaszoljon.

Előre is köszönöm.

Remir # 2013.08.24. 12:28

Kedves Fórumozók!
A korábbi hozzászólások között nem találtam meg azt a választ, amit keresek, illetve nem vagyok benne biztos, hogy az rám is érvényes. Ezért kérem a témában jártasak segítségét!
Felmerült, hogy az öröklés útján tulajdonomba került családi házat bérbe adnám 1 évre. A telken garázs is található (ez után kellene adót fizetni, ha jól értelmeztem korábban). Jelenleg tanulok és nincs adózási kötelezettséggel rendelkező jövedelmem (árvaellátást és tanulmányi ösztöndíjat kapok).
Milyen bejelentési kötelezettségem van (NAV, helyi önkormányzat)?
Mit és hogyan kell fizetni? (negyedévente adó, vagy semmit mert nem érem el a 1 millió Forintos jövedelemhatárt)
A bérleti szerződéssel kapcsolatban milyen teendőim vannak? Önkormányzatnál kell kötni, vagy elég, ha tanúk jelenlétében egy szerződést kötünk?
A segítséget előre is köszönöm!

kedit # 2013.09.09. 11:35

Tisztelt Fórum! Ingatlan bérbeadás kapcsán a levonható költség mértékének módjáról szeretnék hozzáértő eligazítást kapni. Mivel kicseréltettük a nyílászárókat, ezért a 10% átalányt valószínűleg meghaladó mértékű költséget számolhatunk el, de pontosan milyen mértékben? A felújításra kifizetett ( természetesen számlával igazolt) teljes összeg hány év alatt amortizálódik, vagy itt hogy kell ezt értelmezni? Köszönöm a segítséget!

Őszikék57 # 2013.09.11. 16:24

Kedves Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni. Van egy kis lakásunk amit szeretnénk bérbe adni. Nem most vettük. Ahogy utána néztem a dolgoknak, azt láttam, hogy két féle módszert választhatok az elszámolásnál. Az egyik amikor a bevétel 90 %-a után fizetem az SZJA-t. A másik az amikor a tételes elszámolást választom. Az addig világos, hogy ebben az esetben mindent számlával kell alátámasztani. Mi van az értékcsökkenéssel? Jól tudom, hogy a mértéke 2 %?
De milyen értékből kell kiindulni?
Efy 2011-es cikkben azt olvastam, hogy a költségekkel csökkentett bevételt szuperbruttósítani kell. Nem szüntették meg ezt azóta?

Mindenkinek előre is köszönöm a válaszát!

400volt # 2013.12.04. 10:04

Kedves Jogászok!

Van egy üzlethelyiségem (magán vagyonomban) és egy egyéni vállalkozásom (kereskedelemmel foglalkozik). Jelenleg a vállalkozás székhelye ez az üzlethelyiség.

Bérbe adhatom-e saját vállalkozásomnak ezt az üzlethelyiséget, vagy más magánvagyonomban lévő ingatlant raktárnak, irodának, telephelynek stb.?

Kérhetek-e magánszemélyként ingatlanbérbradásra is adószámot, úgy hogy egyéni vállalkozóként is van adószámom (Áfa körös).

Ha nem lehet, akkor feleségem kérhet-e magánszemélyként ugyan ilyen adószámot és bérbe adhatja-e ezeket az ingatlanokat az én vállalkozásomnak?

Szabályos és törvényes-e?

Ne kérdezzétek mi értelme, legyen elég annyi, hogy az egyik legkedvezőbb adózási forma az ingatlan bérbeadása.

Köszönöm a válaszokat!

wers # 2013.12.04. 11:05

egyik legkedvezőbb adózási forma az ingatlan bérbeadása.

ugye ezt nem a könyvelőd mondta neked

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.04. 17:09

Úgy értette, hogy a vállalkozás nyereségét bérleti díj címén vonná ki, mert annak nincs járulékterhe. Csakhogy az osztalékot sem terheli járulék, és a minimálbér utáni járulékot akkor is meg kell fizetni, ha nincs jövedelem.

Egyébként senki sem adhat saját magának bérbe semmit. A tulajdonoson kívül a haszonélvező és a bérlő adhat bérbe egy ingatlant, a tulajdonos házastársa - csak azért, mert házastárs - nem.

KTAlex # 2013.12.10. 12:01

Sziasztok! Az lenne a kérdésem,hogy nyugdíjasnak kell-e albérlet után fizetnie? És ha igen van-e összegkorlát? Köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.10. 12:08

Úgy érted, lakás bérbe adása után személyi jövedelemadót? Kell.

KTAlex # 2013.12.10. 12:15

Igen,vagyis szobát adtak ki nekünk bérbe,de már nem ott lakunk és nem akart albérleti szerződést adni,arra hivatkozva,hogy rokonok vagyunk,viszont a bérleti díjat elkérte. Azért kérdeztem,hogy én ezzel a panasszal be mehetek-e az APEH-hoz. Kap-e érte valami bírságot?

monalisa1 # 2013.12.10. 12:58

Nem minden esetben szükséges az írásbeliség, szóban is meg lehet állapodni. A szja bevallás az ő dolga/gondja, jövő év május 20-ig ráér eldönteni.

KTAlex # 2013.12.10. 13:15

Papír nincs,viszont hivatalos,közalkalmazott is tanúként alá tudja támasztani az albérleti viszonyt.Akkor ez azt jelenti,hogy az APEH-tól ez miatt semmilyen vonzata nem lesz az illetőnek? Köszönöm a válaszokat!

landlord # 2014.06.09. 11:10

Üdvözletem!

Lakást adnánk ki először.
Bérlőt találtunk, szóban már megállapodtunk vele, foglalót már adott, arról papírt is írtunk. Napokban költözne, akkor írnánk alá a szerződést is. Nézegettem mintákat a neten, de azért szakértőket kérdeznék: mire kell ügyelni, mi az ami mindenképpen szerepeljen a szerződésben, ami általában az ilyen mintákban nem szokott szerepelni. Kell-e, érdemes-e közjegyzőhöz/ügyvédhez fordulni, akkor is ha csak a beköltözés után kerülne sor rá?
Sok rémtörténetet olvastam már, hogy a bérlőt nem tudták kitenni meg ilyesmi. nem szeretnék ilyesmibe beleszaladni, szeretném magunkat minden oldalról levédeni.
Kezdetnek év végééig írnánk alá a szerződést.
Gondolom kell egy átadás átvételi papír is, hogy mi van a lakásban beköltözéskor.
A számlák hozzánk jönnének, mi fizetnénk azután, hogy bérlővel minden hó 15.-én egyeztetünk. Ezt külön le kell papírozni minden hónapban? És ha igen, hogyan?
Mit kell tartalmazzon a szerződés, hogy a fix idő ellenére, ha nem megfelelően használja az ingatlant, kárt tesz, vagy a többi lakó panaszkodik, felmondhassuk a szrződést?
Lakásnak papíron van haszonélvezője(szülő), de ő nem él a jogával, és tisztába van azzal, hogy a lakás ki lesz adva. Ez mennyiben számít?

Esetleg valaki tudna küldeni/linkelni egy korrekt szerződésmintát?

Előre is köszönöm

laurea # 2014.07.03. 14:43

Tisztelt Jogászok!

Megvásároltunk egy bérleti szerződéssel terhelt ingatlant, nem lakóingatlan, nem termőföld.

Nekem, mint az új tulajdonosnak kell e új bérleti szerződést kötnöm a tulajdonossal. Az eredeti szerződés alapján még öt év van a lejáratig.

Köszönöm a válaszokat

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.03. 15:07

Nem kell. Minek kettő?

laurea # 2014.07.03. 15:34

Szerintem se kell, de a bérlő azt mondja, hogy nem vagyok az előző tulaj jogutódja, ezért új szerződést akar velem és addig nem is fizethet.

Mivel érveljek?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.03. 16:04

Haha.

De ha csak ez a baja, egy megfelelően szerkesztett okiratot nyugodtan aláírhatsz neki.

PeliScan # 2014.07.23. 11:32

Sziasztok! 2011/2012-ben béreltem egy lakást, a kiköltözés után pár hónappal a tulajdonos teljesen alaptalanul beperelt, most lett ítélet, nyertem, a fellebbezés/másodfok most a kérdés.

Peren kívüli megegyezésben felhozzam-e/felhozhatom-e, hogy biztosan tudom, hogy nem adózott az általam fizetett lakbér után, pedig szerződéssel és rendszeres banki átutalással tudom igazolni (plusz magával a perrel) a bérlés tényét.

  1. Hogy működik az állampolgári bejelentés ilyen esetben?
  2. Milyen szankciókra számíthat?
  3. Elévült esetleg 2-3 év alatt?

Nem fő célom, hogy bejelentsem, de el szeretném kerülni a fölösleges másodfokot.

Nagyon köszönöm a válaszokat!