Lakás bérbeadás + KATA ÁFA értékhatár


2345678 # 2017.12.27. 11:37

Ma voltunk bent a NAV-hoz,most nézem,hogy szószerint ugyanazt írtad amit Ott mondtak.Köszönöm a a segítséget !

nonolet # 2017.12.27. 07:49

ÁFA alanyi mentesség csak EGY van egy, összesen 8 millióig.
Tehát MINDEN alanyi menete bevételt össze kell számolni.
DE CSAK az alanyi mentes bevételeket!
(a kompenzációs feláras, adott esetben más eset)

Magánszemélyként bérbe adva, nem biztos, hogy az vállalkozói bevétel.

Lásd:

file:///C:/Users/Joco/Downloads/10._Ingatlanok_berbeadasanakegyeb_hasznositasanak_alapvetszabalyai_20170116%20(2).pdf

2345678 # 2017.12.26. 18:02

Magánszemélyként,alanyi adómentességet kérve ingatlant adtam bérbe.Éves bevételem a 8.000.000 Ft-ot nem haladta meg.Őstermelőként 4.000.000 Ft bevételem volt. Általány adózó vagyok mindkét tevékenységben.Tanácsot szeretnék kérni,hogy össze kell-e adni,össze kell-e vonni, ezt a két tevékenységből származó bevételt,mert,ha igen akkor,nagyon elrontottam ezt az egészet,mert akkor túlléptem az alanyi adómentesség összegét.Minden segítséget megköszönök.

drbjozsef # 2017.12.19. 08:26

A KATA keretein belül e.v. nem adhat bérbe ingatlant, ez a kivétel még most is benne van a KATA törvényben.

Magánszemélyként kell kiadnod, nem vállalkozóként, egyéb jövedelem, jövőre már csak 15% adóval (EHO fizetés megszűnik), adószámmal vagy anélkül, költségátalánnyal vagy tételes elszámolással, szóval ugyanúgy mint bárki aki magánszemélyként ad bérbe ingatlant.

11Kérdezősködő11 # 2017.12.19. 06:17

Kedves mindenki, januártól KATA-s e.v leszek burkolóként de mellette ki is adnék egy szobát a házamból. Áfa mentességet választanék. Az illetékes helyen azt mondták, hogy aki KATA-s az nem adhat bérbe ingatlant, mert nem lehet változtatni valamin (mondta a hölgy a törvényt de nem jegyeztem meg sajnos.)
Ha ez igaz akkor a KATA-s nem adhat ki ingatlant?

nonolet # 2017.05.14. 18:44

ÁFA alanyiság csak egy van...

Ezért MAGÁNSZEMÉLY VÁLLALKOZÓ esetén (egyéni vállakozó, stb.) valóban egy be kell számolni a különböző bevételeket ÁFA mentességi szempontból.

DE!

A bt tagja az már egy másik eset...
Hisz akkor maga a bt az ÁFA alany !!! és nem a magánszemély.

Ezért a KATA-s bt beltag nem ÁFA alany (csak a bt).

Így neki nem kell a MAGÁNSZEMÉLYKÉNT szerzett
bérbeadás (és más egyéb) ÁFA-jat a bt-jével összeszámolni.

drGeri # 2017.05.14. 18:17

Mellesleg nem választható KATA alanyiság ingatlan bérbeadása esetén. De szerintem is más lapra tartozik a magánszemélyként bérbeadásból szerzett bevétel. Ne mosd össze.


dr. Bodó Gergely LL.M.
ügyvéd, közgazdász,
közbeszerzési szakjogász,
adótanácsadó

drbjozsef # 2017.05.14. 17:02

Hol szembesültél vele, hogy egy KATÁS Bt-be be kellene számolni egy magánszemélyként bérbeadott ingatlan bevételeit? Akár csak az ÁFA mentes határhoz is.

lajcsó # 2017.05.14. 11:27

"hiszen a vállalkozásnál is az összes bevételt, és nem a költségek levonása után fennmaradó részt kell figyelembe venni."
El vagy tévedve! A vállalkozásnál persze, hogy be kell írni az egyik rovatba az összes bevételt, de a másik rovatba a költségeket is be kell írni. Így leegyszerűsítve, a kettő különbözete képezi az adó alapját.
Ha magánszemélyként adtad bérbe az ingatlant akkor úgy kell adózni (SZJA). Ha BT adta bérbe az ingatlant akkor meg úgy kell adózni (Társasági adó).

HunZolka # 2017.05.14. 10:38

Azt nem írtam hogy nem egyéni vállalkozás, hanem BT a kérdés.

HunZolka # 2017.05.14. 10:31

Azért gondoltam hogy talán a teljes bevétel részt kell esetleg a 8 Millió forintos keretbe beszámítani a lakás után, hiszen a vállalkozásnál is az összes bevételt, és nem a költségek levonása után fennmaradó részt kell figyelembe venni.

Az jutott még eszembe, hogy csak a beltag esetén kell a bérbeadásból származó bevételt/jövedelmet figyelembe venni, vagy a kültagét is ha neki is van ilyen bevétele? Esetleg a tulajdoni arányuk szerint elosztva?

lajcsó # 2017.05.14. 08:54

A költség nem minősül jövedelemnek.

HunZolka # 2017.05.14. 07:55

Üdvözletem,

most szembesültem azzal, hogy a magánszemélyként kiadott lakásból származó pénzeket be kell számolni a KATA-s vállalkozás bevételeibe az ÁFA-mentességi határ figyelembe vételekor.

Arra viszont nem találtam leírást, hogy a bérbeadásból származó, a levonható költségek leszámítása után fennmaradó jövedelmet, vagy az összes bevételt (bérleti díj + rezsi) kell beszámítani?
Elég furcsa lenne ha a vállalkozás bevételeibe be kellene számolni azt is, hogy mennyit fizettek nekem villanyszámlára, de már nem lepődnék meg rajta.

A válaszokat előre is köszönöm