Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel


drbjozsef # 2019.05.16. 11:10

andebo,

Ha a lakást 5 éven belül értékesíteni akarjátok, akkor igen, érdemes nem elajándékoznia nektek, mert nektek feltehetőleg több adót kellene akkor fizetnie.

Adja el ő. Pénzt természetesen illetékmentesen ajándékozhat nektek, egyenesági rokonnál már NAV bejelentés sem szükséges, összeghatártól függetlenül eltörölték azt.

andebo # 2019.05.16. 11:04

Tisztelt Hozzáértők!
Édesapám örökölt pénzösszeget és lakást is. Fele-fele arányban testvéremnek és nekem szánja ezt a pénzt illetve lakást. Ajándékozás címén illetékmentesen teheti ezt meg? Illetve lakásnál maradjon az ő nevén és úgy értékesítsük, ugye? És az ebből befolyt összeget ajándékozza nekünk, jól gondolom?
Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2019.03.29. 18:01

Bárkire írathatod. Idegenre is. El is adhatod. Ha a bíróság megállapítja az elbirtoklást, attól veszik el, akinél éppen van.

Jutka70 # 2019.03.29. 17:03

de igen, csak annyi lenne még a kérdésem, hogy amennyiben az unokámra íratnám, elállna e a felperes?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.29. 16:59

Nem válaszoltunk még erre?

Jutka70 # 2019.03.29. 16:28

azt szeretném kérdezni, ajándékozni szeretnék a lányom nevére aki kiskorú. Jelenleg polgári per van ellenem, tulajdon jog megállapítás, elbirtoklási jogcímen. Oka fosztottá válna az ajándékozás után ellenem a per?

Lyonee # 2019.03.22. 18:53

Réka 75
Lakóingatlan ajándékozási illetéke 9%, (nem azért mert testvér) más ingatlané 18%. Mivel nem egyenesági az ajándékozás illetékköteles.

wers # 2019.03.22. 11:55

drbjozsef remélem nem arra célzol, hogy a falu másik felét még várhatjuk.

wers # 2019.03.22. 11:53

:D

drbjozsef # 2019.03.22. 11:50

Már a fél falu megkérdezte.

wers # 2019.03.22. 11:22

Matine, mintha lett volna már ez a kérdés, sőt az anya/feleség is kérdezte ezt már.

drbjozsef # 2019.03.22. 11:12

Réka 75,

Célszerű a valós értéket rögzíteni (vagy kicsit kevesebbet csak), de tulajdonképpen mindegy, mert a NAV felülbírálhatja, és saját körben megállapíthatja az illetékalapot.

Testvértől kapott ingatlan(rész) ajándékozási illetéke 9%.

Réka75 # 2019.03.22. 10:59

Üdvözlöm,
testvérem, részemre szeretne egy negyedrészt ajándékozni egy olyan ingatlanban, ahol már 3/4 rész tulajdonjogom van.
Kérdésem, hogy mennyi illetéket kell majd fizessek az ajándékozás után, 9 illetve 18%-ot? Azt tudom, hogy az illetékhivatal állapítja meg az illetéket, de egy olyan ingatlannál, aminek az értékét az ingatlan.com "határozza" meg, jóval kevesebbet árat is rögzíthetek a szerződésben?

drbjozsef # 2019.03.21. 06:42

Nem.
Utálnak 10x elmondani mindent, pláne ha 4 különböző nicken 7 különböző topikban kérdezi azt valaki.

Lyonee # 2019.03.20. 15:34

"(2) Aki számára az ingyenes adománynak a juttatáskori értéken való számításba vétele súlyosan méltánytalan, a bíróságtól kérheti a körülmények figyelembevételével vett más érték megállapítását.”

Én szerintem ez arra ad lehetőséget, hogy ha a juttatáskori valós értéktől eltér a juttatáskor számított érték, akkor ezt korrigálják.
PL. 5M értékűnek lett ajándékozva egy akkor már 8-10M-t érő ingatlan.

wers # 2019.03.20. 15:22

Akkor annyira nem járhatott ügyvédnél.
Nem írnád le részletesen mi volt a teljes örökség, kik voltak az örökösök, ki mit örökölt. Értékrkkel. Úgy számíthasz értékelhető válaszra.

wers # 2019.03.20. 14:22

A jelenlegi értéket figyelembe venni viszont a megajándékozott számára lenne méltánytalan.
Ha kocsi lett volna, akkor is a jelenlegi értéket akarná?

drbjozsef # 2019.03.20. 13:19

Therma,

Az illető már tájékozódott ügyvédnél úgy látom.
Mert igaza is lehet :

7:80. § [A kötelesrész alapja]
(1)A kötelesrész alapja a hagyaték tiszta értéke, valamint az örökhagyó által élők között bárkinek juttatott ingyenes adományok juttatáskori tiszta értéke, ideértve az örökhagyó által bizalmi vagyonkezelésbe adott vagyon értékét is (a továbbiakban: ingyenes adomány).
(2) Aki számára az ingyenes adománynak a juttatáskori értéken való számításba vétele súlyosan méltánytalan, a bíróságtól kérheti a körülmények figyelembevételével vett más érték megállapítását.

Én nem tudom, hogy pontosan mire vonatkozna ez a kitétel, mi a bírósági gyakorlatban az a speciális körülmény, ahol ezt érvényesíteni lehetne. Talán egy gyakorló ügyvéd.

wers # 2019.03.20. 12:58

mai értéket fognak nézni a bíróságon nem az ajándékozás kori forgalmi értéket

Szerinte. Szerintem meg csalódni fog.

wers # 2019.03.20. 11:48

Fogd rá a nyuszira :D

drbjozsef # 2019.03.20. 11:41

wers,

Sándor rontotta el, már nem tudtam azt javítani... :)

wers # 2019.03.20. 11:16

Apropó Kedves József, nem nagyon vagyok ám a tegnapi teljesítményeddel megelégedve. Talán majd Benedek.

wers # 2019.03.20. 11:15

:D

drbjozsef # 2019.03.20. 11:09

wers,

abból a válaszból úgy tűnt, hogy igen? :)

drbjozsef # 2019.03.20. 11:09

Therma,

Egyébként a Ptk. szerint ajándék visszakövetelésének a három ok valamelyike esetén lehet helye :

6:237. § [Ajándék visszakövetelése]
(1) A meglévő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti, ha arra a szerződéskötés után bekövetkezett változások miatt létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti. A megajándékozott nem köteles az ajándék visszaadására, ha az ajándékozó létfenntartását járadék vagy természetbeni tartás útján megfelelően biztosítja.
(2) Ha a megajándékozott vagy vele együtt élő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket.
(3) Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha a szerződő felek számára a szerződéskötéskor ismert olyan feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékozó az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és e nélkül az ajándékozásra nem került volna sor.

Önmagában az, hogy az azóta eltelt idő óta az ajándék piaci értéke nőtt, nem számít. Önmagában.