visszterhes illeték


Virág # 2006.02.27. 20:24

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
Kedves Ildikó!
Köszönöm a segítségét, a leírtak szerint fogunk eljárni.
Tisztelettel:
Hajni


Virág

ildikó31 # 2006.02.27. 11:39

emailban megírtam a választ!
Sok sikert!


ildiko31

Virág # 2006.02.27. 10:29

Kedves Ildikó31!

Szeretnénk új építésű lakást venni és ehhez szeretnénk felvenni a szocpolt. Úgy tudom,hogy ha lakás van a férjem nevén, akkor erre nincs lehetőség. A ház nem öröklés útján került a nevére, ezért nem vonatkozik rá a következő: "Azonban szocpol igénybevételénél nem minősül lakástulajdonnak - vagyis a támogatás akkor is igényelhető -, ha az igénylőnek, házastársának, élettársának, kiskorú gyermekének, valamint a vele együttköltöző családtagjának együttesen legfeljebb 50%-os tulajdoni hányada van egy olyan lakásban, amely tulajdonközösség megszüntetése vagy öröklés útján került a tulajdonukba". Van esetleg más lehetőság is?
Hajni


Virág

ildikó31 # 2006.02.26. 12:39

Kedves Hajni!

Miért lenne szükség erre a jogügyletre?


ildiko31

Bubó # 2006.02.24. 17:15

Figyelembe kell venni azt is, hogy a férjed 1/2 tulajdonrészét a szülők haszonélvezete terheli, így a részükre eladásra kerülő ingatlanhányad 4 milliós értékét csökkenteni kell a haszonélvezet értékével. Így a fizetendő illeték és ügyvédi költség is kevesebb lesz.
Az adásvétellel egyidejűleg pl. jelzálogjoggal is megterhelhető férjed javára a megvásárolt ingatlanhányad (pl. 4 mFt-tal), így az örökléskor nem sérül annyira a férjed érdeke.

ildikó31 # 2006.02.24. 14:11

Tisztelt Hajni!

Adásvétel esetén tényleg 4 millióig 2 % az illeték mértéke, de csak az 1/1 tulajdoni hányad esetén. Ha jól értettem a férjének csak 1/2-ed tulajdoni hányada van, és ezt szeretnék a szülők nevére iratni. Ebben az esetben a 2%-os illetékmérték csak 2 millió forintra vonatkozik, a forgalmi érték ezt meghaladó mértéke után pedig 6%.

az Illetékhivatal hivatalból jár el ezekben az esetekben, kimennek és felbecsülik az ingatlnat. előfordulhat, hogy a szerződésben szereplő értéknél magasabb értéket állapítanak meg és akkor ez után az érték után kell fizetni az illetéket.

az ügydéke általában a vételár 1%-ért írják a szerződéseket.

A problémát viszont ott látom, hogy ez csak úgy "simán" a szülők halála után nem fog a férje nevére visszaszállni, mivel van még egy testvére.


ildiko31

Virág # 2006.02.23. 13:16

Tisztelt Ügyvéd Úr/NÕ!
Anyósómék háza /benne laknak haszonélvezőként/ a férjem és a testvére tulajdonában van 50-50%-ban. Vidéken laknak, a ház értéke kb. 8 millió forint. Szeretnénk a férjem részét a szülei nevére íratni úgy, hogy haláluk után a férjem kapja vissza ezt az 50%-ot. Vonatkozik-e erre az esetre a visszterhes vagyonátruházás? Úgy tudom, hogy ilyenkor az illeték 4 millióig 2%. Nekünk is ennyit kellene fizetni? Hogyan és kik állapítják meg azt,hogy tényleg 8 milliót ér-e a ház? Mennyi ilyen esetben az ügyvédi díj? Mindezt azért kérdezem, mivel az ajándékozási illeték mértéke jóval több, hiszen 18 millióig 11%. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Hajni


Virág