ajándékozási illeték


cst79 # 2006.06.14. 11:43

Az alábbi ügyemben kérnék szakmai segítséget.Vásároltunk egy lakást, melynek adásvételi szerződésében van egy bekezdés amelyben nyilatkozom arról, hogy a lakásvásárlás az édesapám xxx.hrsz. ingatlanja értékesítéséből származó jövedelme felhasználásával történt. Az illetékhivatal megküldte a vagyonszerzési illetékről a határozatot, utánna kaptunk egy újabbat, amiben ajándékozási illetékfizetésre is köteleznek, mivel a fenti bekezdésből arra következtetnek, hogy a lakásra az összeget ajándékba kaptam az édesapámtól. Ez ténylegesen szerintem nem következik abból a szóból, hogy "felhasználásával", mivel ez lehet akár szóbeli szerződésben megfogalmazott kölcsön is. Az illetéktörvényben megkerestem az illetékmentességre vonatkozó szabályokat, amelyben azt találtam, hogy mentes az illeték alól az a dolog, ami után az ajándékozót, vagy az ajándékozottat szja fizetési kötelezettség terhel. Nos ez ez összeg, amiből vásárolva lett a lakás, ugye szja köteles, mivel értékesítésből származó jövedelem, az az adó meg is lett fizetve, be is lett vallva, de ezt nem fogadta el az illetékhivatal. Kérném egy szakértő állásfoglalását ezzel kapcsolatosan, mert nem tartom jogosnak az ajándékozás feltételezését, azt hogy egy dolog után kétféle közterhet állapítottak meg, és amúgy is adózott jövedelem felhasználásról van szó, ami a törvény szerint illetékmentes.
Segítségüket előre is köszönöm!