Kötelező kémény és fűtőberendezés használat


Davcell # 2017.04.17. 07:00

Ez egy régi parasztház ahol bizony több mint 20 centis a válaszfal is... Szóval ha jól értem, nem engedélyköteles a bontás? De attól még gondolom be kell jelentenem, hogy lebontottam. Máskülönben fizethetem tovább a kemény adót nemigaz?

alfateam # 2017.04.17. 07:34

Máskülönben fizethetem tovább a kemény adót nemigaz?
Te hol-élsz,nálatok van kémény adó ?!
A kémény tisztítás is ingyenes!
És van lezárt kémény is...

nanemaaa # 2017.04.21. 09:52

Davcell
Természetesen, ha megszünteted a kéményt, a korábbiaknak megfelelően be kell jelentened, hogy töröljék a nyilvántartásból. Mellesleg a kémény ellenőrzés olyan szinten lett ingyenes, hogy most kb a dupláját fizetem érte, mint mielőtt ingyenes lett volna. ;)

Dzsingisz # 2017.07.25. 13:51

Egy 2000-ben épült családi házban lakunk, a fűtést a pincében elhelyezett nyílt égésterű Buderus kazán biztosítja, ami 2 könyökcsővel, és egy kb. 50 cm-es egyenes füstcsővel csatlakozik a kéményhez. A kéményseprő tavaly is és idén is azt mondta, hogy a könyökcsöveket tisztítónyílásosra kell cserélni (kb. 40-50eFt). Főgázt hiába kérdeztem a jogszabályról, és annak visszamenőleges hatályáról. Tényleg mindenütt Magyarországon ki kell cserélni ezeket a csöveket a rezsicsökkentés jegyében?

SolnesM # 2017.07.25. 15:21

kéményseprő tavaly is és idén is azt mondta, hogy a könyökcsöveket tisztítónyílásosra kell cserélni (kb. 40-50eFt). Főgázt hiába kérdeztem a jogszabályról, és annak visszamenőleges hatályáról. Tényleg mindenütt Magyarországon ki kell cserélni ezeket a csöveket a rezsicsökkentés jegyében?
A kémény seprők nagyon tágan értelmezik a szabályokat, nincsenek a helyzet magaslatán. De hogy közölte ?

írta vagy csak úgy szóban ??

Dzsingisz # 2017.07.25. 17:18

SolnesM

Csak a Tanúsítvány lapon jelölte be a hibakódokat (3A és 3C), aminek a hátoldalon van az értelmezése. Szóban elmondta, hogy tokozott füstcső kell, mindkét könyökre tisztítónyílás, és valamilyen gyűrű is.

Lexy79 # 2017.08.10. 15:05

Tisztelt Fórumozók!

Skary-hoz hasonlóan én is kaptam felszólítást a Katasztrófa védelemtől, hogy 30 napon belül ki kell béleltetnem a kéményt.
Nagyjából negyven éve működik ebben a formában, most mégis béleltetni köteleznek 30 napon belül.
Először 2008-ban írták rá a papírra, hogy bélelni kell, de állítólag nem kell vele foglalkozni, ha nem cseréltetünk kazánt. Utána évekig nem írtak semmi problémát az ellenőrzési papírra.
Valakinek van tapasztalata, hogy ez tényleg vonatkozik a több évtizede így működő kéményekre is, itt is béleltetni kell?
Ráadásul két kémény is van a lakásban, ahol a nyugdíjas nagyim lakik.

Köszönöm szépen előre is a válaszokat / tapasztalatokat

Üdv,
Lexy

nonolet # 2017.08.10. 21:36

9 éve tudod ...nem 30 napod volt rá!

Igen, kell.

Lexy79 # 2017.08.11. 05:42

Igen ebben igazad van. Köszi a választ.
Viszont nagyim lakik a lakásban és a 2008-as infó is csak most jutott el hozzám - véletlenül, mert az ideit akarta odaadni. Úgyhogy én csak tegnap óta tudom, de ez az én bajom.
Amikor kérdeztem, akkor kiderült, hogy ellentétes infókat is kapott, egyszer az volt a papíron, hogy bélelni kell, másik alkalommal rendben volt. Illetve azt is mondták neki a kéményseprők, hogy ez csak az új bekötésekre vonatkozik, a régiekre nem (negyven éve ilyen).

Hapciusz # 2017.08.11. 06:38

menj be a katvédelem ügyfélfogadására, a főkétüsznél mégfellebbezhettél volna, de kérhető halasztás is, és alaposabb vizsgálat a kéményesektől
Elvileg ha életveszélyes a kémény, akkor zárhatják el.
Ebben a témában is akkora a katyvasz, hogy csak na!!

Zoltanuss # 2017.08.15. 06:51

Ebben a témában is akkora a katyvasz, hogy csak na!!

van benne valami.

De vissza témára, csak azt nem tudjuk, hogy milyen kéménye van a nagyinak.... azaz milyen fűtőberendezéshez csatlakozik. Maguk a kéményesek is eléggé alulképzettek, így hogy a renoméjük nagyobb legyen keménykednek.
tehát a bélelésről . Sok eseteben hasznos... lényegesen növeli az élttartamot, de olyan hogy kell, nincs.
Az a kémény vagy elhasználódott vagy sem.
ha elhasználodott /annak is sok sok ismérve van / akkor javítani kell és nagyon hasznos a bélelés.
Ezek a nyomorult kéményseprők egy nagy nagy szereptévesztésben vannak.

Zoltanuss # 2017.08.15. 06:55

nonolet ! csak nem szakértő vagy ?

Hapciusz # 2017.08.15. 08:10

zoltanuss, hogy fokozzam a dolgot, az micsoda, hogy egyikévben bélelteni kell, a következőben még nem? Ahány kéményseprő, annyi tanúsítvány :-D

Ha tisztán akarsz látni, le kell járnod a lábad infókért.

nonolet # 2017.08.15. 08:56

A tartós és jó megoldás a bélelés...ennyi.

Egyben a legolcsóbb is a javításra.

(amire szinte biztosan szükség van már, igazából)

Hapciusz # 2017.08.15. 11:50

nem tartós és nem is olcsó (150 ezer átlagban)

utánajárásom eredményeképpen kéményvakolást is csinálnak, ami jóval olcsóbb

drbjozsef # 2017.08.15. 12:37

Az szerinted tartósabb is?

Hapciusz # 2017.08.15. 16:10

a tartósságot úgy értem, hogy papíron nem biztos hogy tartósnak számít, ugyalis egy ismerős a béleltetés után ha zárt égésterű kazánt akar berakatni, már közölték vele higy újra kell béleltetni ehhez is a kéményt.
Kész káosz van, átverik az embereket.

nonolet # 2017.08.15. 19:04

Nincs katyvasz.

Lehet béleltetni...

Csak "hagyományos" gázra, vegyesre
ami
nem lesz jó a kondenzációshoz!!!

A kondenzációshoz ugyanis dupla cső kell.

Szóval: nem kéményseprő a hülye.
Hanem a tulaj kavarj a dolgokat.
(nomeg te is)

Szomorú örökös # 2017.08.16. 04:13

Hapciusz

ha zárt égésterű kazánt akar berakatni, már közölték vele higy újra kell béleltetni ehhez is a kéményt. Kész káosz van, átverik az embereket.

Semmi káosz nincs! A zárt égésterű kazán a kéményen keresztül kapja az égéshez szükséges levegőt is, ezért duplafalú. A külső részen szívja a levegőt, középen pedig távozik az égéstermék, ezáltal egyben melegíti is a beszívott levegőt. Ha egy icike picikét is konyítanál hozzá, akkor nem állítanál ekkora hülyeséget és persze nem kavarnád a hangulatot feleslegesen, mint ahogy most is teszed. ;-)

Fdani # 2017.09.20. 12:07

Kedves Szakértők

Kell e kémény bélés Fatüzelésű kályha esetén ha kémény téglából (190mm átmérőjű kerek lyuk van az amúgy is üreges téglában)
A ház használatba vételéhez kell a kéményseprő hozzájárulása.
Úgy tudom a normál kisméretű tömör téglából épült kéményeket nem kell béleltetni ha fatüzeléses rendszer van rajta. De állítólag a lukacsos kéménytégla kéményeket ki kell bélelni.

igaz ez? vagy ez is mehet bélés nélkül?

nonolet # 2017.09.20. 12:13

Igaz lehet...

Fdani # 2017.09.25. 07:36

Továbbra is az lenne a kérdésem a kedves szakértőkhöz hogy kell e béleltetni kéménytéglából épült kéményt fatüzeléshez jelen pillanatban használatbavételkor.
A kémény középen 19cm belső átmérőjű kerek lyukkal bíró kéménytáglából készült.
így néz ki: https://goo.gl/images/agytgL

Klusek # 2017.09.27. 18:47

Sziasztok! Akérdésem az lenne, hogy társas házban szeretnék a régi nyilt égésterű készüléket kondenzációsra cserélni. A kéményseprő meg is érkezett viszont az állítja hogy ő csak úgy veszi át a kéményt ha a levegőt a kazánnak a homlookzatról hozzuk be. A kéményunk egyedi nem gyűjtő. Teljesen jó állapotú. Simán bélelhető es a levegő bevezetésere alkalmas. 18 éves a társasház. Most van e törvényi előírás ami alapján ő csak az oldalfali megoldással veszi át a munkát? Segítsetek mert minden reményem oda. Nem elég hogy a kémény bélelés 1 vagyon de még a fél házon át vezessek 1 csövet ami beviszi a kazánnak a levegőt. A kémény hossza 10 méter. Köszönöm a válaszokat.

nonolet # 2017.09.27. 21:58

Kondenzációshoz ...

Vagy "dupla cső" (koaxiális) kell a kéménybe.
Belefér, belerakható?

Vagy a kazán helyiség homlokzati falán át kell/lehet friss levegőt behozni neki egy önálló csővel.
És a normál bélelt kéményen át megy ki majd.

nonolet # 2017.09.27. 21:59

Fdani

Elnézve ezt a téglát, szerintem kell bélelni.