Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

40 év munkaviszony után nyugdíj

toti0401 # e-mail 2014.10.22. 15:11
  • 36 éve egy munkahelyen dolgozom teljes munkaidőben, ebből 6 évet voltam otthon a két gyerekkel egyet pedig az unokával
  • viszont így szerintem csak 29 keresőtevékenységes évem van és 7 gyerekneveléssel eltöltött idő a max 8-ból. Viszont ha most csak 4 órás minimálbérben fogok dolgozni, attól félek hiába lesz meg a 40 év szolgálati idő, mert ott nem arányosítanak tudtommal, ha viszont a 32 év számításánál már arányosítani kell,mert akkor még 2 évvel tovább kell dolgoznom, hogy elmehessek nyugdíjba 42 év szolgálati idővel és 32 év keresőtevékenységgel. Igazából a fő kérdés csak az, hogy a 32 évnél hogy számít a 4 órás minimálbér.
mamamacoka #   2014.10.22. 14:47

toti0401

• nem szégyellem bevallani, ha olyan kérdés merül fel, amire nem tudom a választ, megmondom őszintén nem tudom, hogy az unokás gyes hogy viszonyul a 40 éves akcióshoz, de nem reménytelen a dolog,mármint válaszolásilag, úgy gondolom Lyonee ehhez is ért,
  • és még az nem világos, hogy végig szolgálati időről beszélsz, de tudjuk, hogy a jogosultsági idő és a szolgálati idő két külön fogalom és nem feltétlen egyezik meg, légyszíves pontosíts,
  • a harmadik kérdésedre, a 4 órás munkaviszony, ha a minimálbért megkeresed vele akkor mindegy hány órában dolgozol :)
toti0401 # e-mail 2014.10.22. 14:28

A nők kedvezményes 40 év szolgálati idejével kapcsolatosan lenne az alábbi kérdésem. 36 év szolgálati idővel rendelkezem, ebből 6 évet két saját gyermekemmel tgys, gyed, gyesen töltöttem, és 1 évet vagyok most az unokámmal gyesen. Eddig így az én értelmezésem szerint 29 évem van meg a szükséges 32 év kereső tevékenységből és 36 év a szolgálati időm. A munkáltatóm viszont a gyes letelte után csak részmunkaidős, 4 órás minimálbérben tudna tovább foglalkoztatni. Ha jól értelmezem a törvényt, akkor ez teljes szolgálati időnek számít, viszont a kérdésem az, hogy a 32 év keresőtevékenység esetében kell-e az arányosítást alkalmazni. Én úgy értelmezem, hogy igen és akkor 4 év múlva hiába lesz meg a 40 év szolgálati időm, ha mellette csak 31 (29 és 4-nek a fele) év keresőtevékenységgel eltöltött időm lesz.
A másik kérdésem, ha esetleg még én maradok egy évig az unokámmal gyesen és mellette találok munkát ahol minimálbérre bejelentenek, akkor ez az időszak csak a szolgálati időbe fog beszámolni, vagy a 32 év kereső tevékenységbe is beszámítana a munkaviszony.

vargahanna # e-mail 2014.10.22. 13:22

Az 1 bit-es agyammal ... tényleg azt kell gondolni, hogy valaki a kormányból ezt a fórumot olvasván, innen ötletet lopva fogja gyorsan éjjel megírni és beterjeszteni az esetleges változásról szóló jogszabályt? Én nem mondom, hogy megbízható az infóm, a lakótársam kolléganőjét érinti, neki jelezték a munkahelyén (szóban). Ő a közigazgatásban dolgozik.
Ám, megértettem, hogy itt nem szabad ilyesmiről kérdezni, tehát nem teszem többé. Természetesen türelmesen várunk, és majd remélem "nem derül ki" semmi változás.
Minden jót a fórumozó hölgyeknek.

mamamacoka #   2014.10.22. 13:06

KBS után szabadon:

OFF

na akkor most durva leszek, mert szépen hiába mondom!

"A bit az információ, de ugyanakkor az információt hordozó közlemény hosszának is egyik alapegysége. Jele: b (kis B betű). Lehetséges értékei: 0 (hamis), vagy 1 (igaz). Az elnevezéssel a számítógépek, a távközlés, az informatika tudományaiban találkozhatunk; a digitális technika legkisebb egysége. A név a binary digit (bináris számjegy) kifejezésből származik."

Kezdem azt hinni, hogy 1 bites agyakkal jöttök ide!!!!!!!!! És meg fogjátok érdemelni, ha a bőrötökön koppan a saját ötletetek !

Előre is gratulálok hozzá, - ja és nehogy valaki mást, mondjuk a kormányt hibáztassátok érte, ha megvalósítják, a tippeteket, - és ezt úgy mondom, hogy velem nem toltok ki, nekem 8! de elsősorban magatokkal, és még sok más emberrel igen !

Sértő, vagy nem sértő, akinek nem inge nem veszi magára, nem is tudom, miért kérdeztek itt, hiszen többet tudtok a törvényhozóknál !

ON

március28 # e-mail 2014.10.22. 12:30

@Vargahanna: igazad van, én is úgy kerültem ide, hogy mivel jövő év március végén lenne meg a 40 év jogosultsági időm, érdekel a téma., ezért kezdtem volna utána nézni. Eddig semmi hivatalos információ nem támasztotta alá, de valahogy mégis terjed ez a bizonyos 42 évre történő emelés. Nem kizárt, hogy valaki kitalálta, bedobta a köztudatba. Valóban nem célszerű nagyon emlegetni mint ahogy a bizonyos ördöggel a falon kérdést sem, de az is igaz, hogy főleg, akik közelednek az időhöz, izgatottak. Azt nehezen akarom elhinni, hogy már most január 1- től ez lenne. Ha mégis, az bizony gutaütés, főleg, hogy pár hónap hiányzik a 40 -hez.

mamamacoka #   2014.10.22. 12:15

Bábel,58, egy lényeges dolgot nem írtál meg, hány gyerekkel voltál gyesen, mert csak utána tudok válaszolni

vargahanna # e-mail 2014.10.22. 10:27

Üdv minden kedves hozzászólónak!

Én szeptember 23-án kérdeztem, hogy hallott-e valaki arról, (vagy tud-e elérhető leírt információt), hogy változtatni akarnak a nők 40 éves jogviszony utáni nyugdíjba vonulási lehetőségén. Akkor erre válasz nem érkezett, gondolom nem lehetett erről tudni. Lehet, hogy csak "gonosz" pletyka, én örülnék a legjobban, ha nem lenne igaz az, hogy 42 évre emelnék 2015. 01.01.-től. Nem értem, hogy miért feltételez bárki rosszat arról, aki kérdezni merészel (pl. munkásnő kbi-ről) . Szerintem vele együtt csak egyszerűen megijedtünk attól, hogy talán igaz is lehet, és próbálunk infóhoz jutni. Nem holmi ballib, "ürgebőrbe varrt kémek" (by Virág és Pelikán elvt.), vagy felforgató elemek vagyunk.
Köszönöm minden hölgynek a sok hasznos tudnivalót, jókedvű nyugdíjas napokról, hónapokról, évekről való beszámolót.

besszerrita # e-mail 2014.10.22. 10:18

Myrty
Ha eddig ( ebben az évben ) naponként számolta el akkor ezután is úgy fogja, de ha eddig a beosztás szerinti órában akkor most is úgy fogja. Azonos évben változtatni nem lehet. 2013. augusztus 1-től hatályos.
Tehát nem függ attól hogy milyen munkahétben vagytok. Ha 1nap=1 szabadságnappal volt eddig akkor mindegy az órában mennyi lenne. Nem szorzódik fel az órák száma.

szafika # e-mail 2014.10.22. 09:28

bábel58 !
..a nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjra jogosultsághoz figyelembe vehető idő : 36 év 290 nap , ezt kell kipótolni , h 40 év legyen és inkább 1 héttel több , mint 1 nappal kevesebb !!! a jogosultsági idő a lényeg a 40 éves akciósnál ! / de jönnek a lányok , akik sokkal szakszerűbben elmagyarázzák , én csak egy kotnyeleskedő vagyok , ezért bocsi !!! /

március28 # e-mail 2014.10.22. 09:04

Elnézést, az előbb figyelmetlen voltam, mert a szolgálati időt néztem. Szóval, a kimutatásban az szerepel, hogy 2013.12.31-ig bezárólag, a 40 éves -hez figyelembe vehető jogosultsági időd: 36 év 290 nap, vagyis összesen eddig. 13430 nap. A jogosultsághoz 14600 nap kell, azaz (14600-13430)= 1170 nap jogosultsági nap szükséges még, azaz (3,2 év).

március28 # e-mail 2014.10.22. 08:56

@bábel58 : akkor, amikorra meglesz a 14600 nap jogosultsági időd. Amit kiszámoltak, 2013.12.31-ig = 14036 nap.
14600-14036 = 564 nap kell még. A 2014 évben, ha végig dolgozol, meglesz ebből: 365 nap, és 2015 évben kell még hozzá 199 nap (6,6 hónap), vagyis kb. 2015. június/júliusában.

bábel58 # e-mail 2014.10.21. 19:02

Bábel58
Segítsetek értelmezni!
A Nyufigtól kértem,hogy szedjék össze pontosan az éveimet,amit meg is tettek.
1972.11.17-től dolgozom kisebb megszakításokkal.
Elismert szolgálati idő:14036 nap azaz 38 év.166nap
ebből ipari egyéb idő.35 év.331.nap
kisiparos idő:2 év.200.nap
a nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjra jogosultsághoz figyelembe vehető idő:36 év 290nap.
ebből kereső tev.járó jogviszonyban szerzett idő:33 év 266 nap.
figyelemben nem vehető idő:1 év.241nap.
AZ ellátás összegének megállapításához figyelembe vehető idő:1972.11.17-től.2013.12.31-ig.
Azt szeretném tudni,hogy ezekkel a paraméterekkel mikor
mehetek nyugdíjba.Előre is köszönöm a válaszotokat.

mamamacoka #   2014.10.21. 16:33

Myrty azt hiszem eltévedtél, valahol munkajogi kérdésekben lenne a helyed, én azt tudom válaszolni, hogy a szabadságot azt napokban számolják, , és nem munkaórában, tehát ha még nem vettétek ki, akkor is csak azt kell könyvelni, hogy hány napotok maradt még bent. Nem hiszem, hogy tévednék, hogy az előző időre megillető napokat ugyanannyival fogják kifizetni, ha nem veszitek ki, mint ami ezekre a hónapokra jár ami 32 órás munkahéttel megy.

mamamacoka #   2014.10.21. 16:25

Szafika, ezek nem jó tippek, hanem a veszélyérzetem láttatja velem, hogy jobb ha nem tárgyaljuk ki, mert még megcsinálják, szóval, ezért jobb, ha a rossz gondolatainkat, félelmeinket nem tesszük nyilvánossá, sőt a hallomásainkat sem, hál'Istennek,az eddigi hallomások sem váltak valóra, én bízom abban, hogy az elkövetkező 4-5 évben a mi korosztályunk az ötvenesek ezzel a törvénnyel jól járnak, és ne tartsatok önzőnek, de a következő korosztálynak a lehetőségei az nem ránk tartozik, a mi előttünk járó korosztályt sem zavarta mi lesz majd velünk, kihasználták a lehetőségeiket, - nekünk is így kell tenni, a világ összes baját nem vehetjük a vállunkra :)

myrty # e-mail 2014.10.21. 12:45

Tisztelt Címzett!
Érdeklődnék, a munkahelyünk 2014. október elsejétől közös megegyezéssel áttért a 32 órás munkahétre. Szeretnénk megkérdezni, a szabadság hogy jár, az elkövetkező 3 hónapban. Ugye ha heti 40 órát dolgoztunk 55 évesen 30 náp jár az alap és pótszabadsággal együtt. Mennyi szabadság jár így ha az adott évben 9 hónapot 40 órás 3 hónapot 32 órás munkahéttel dolgoztunk. Hogy tudjuk kiszámítani mert páran nem értünk a könyvelés által számolttal?
A törvényt olvastuk, de nem nagyon értjük
kösz

szafika # e-mail 2014.10.21. 11:46

Mamamacoka !!!! azért jó tippekre igazán vevők lehetnének mind egy szálig !!!!

március28 # e-mail 2014.10.21. 11:15

@@@ beszerrita: Igen, pont ezt linkeltem be én is. Sokan hallank valamit, hogy módosulás lesz, és azonnal hozzátársítják a saját kitalációjukat, ez viszont nem jó. :(

@@@ manyi57: a Kimutatásban nálam csak "J" ill. "N" szerepel (amikor munkanélkülin voltam). J. van a gyed/gyes időszakára is, vagyis a J= jogosult időt, N= nem jogosult időt jelenti.

mamamacoka #   2014.10.21. 08:53

viszont attól, hogy ezt itt mindenki a saját világnézete alapján magyarázza, vitatja, vagy védi valaki nem lesz nyugodtabb senki, ha meg tudná itt mondani valaki, hogy mi lesz nyugdíj ügyben, akkor ő O V lenne nnna!

Ezért aztán kérek mindenkit maradjunk a földön, konkrét kérdésekre tudunk válaszokat keresni, jóslatokba nem bocsátkozhatunk,- semmi értelme az ilyen vitáknak, legfeljebb hajba kapnak itt néhányan, - miért ? nincs értelme, - csak remélni tudjuk a legjobbakat,. és már egy párszor írtam, ne adjunk tippeket az ötletelőknek, nem feltételezem, hogy csak 40 éves akciósra készülő nők olvassák a fórumot;

Lányok, ne legyünk már saját magunk ellensége !

puszi mindenkinek ! :)

szafika # e-mail 2014.10.21. 08:25

....munkásnő!....oké , de talán azok is kicsit félnek , h mi lesz , akik néhány évvel előtte vannak , h elérhessék azt az időt , ami nekünk már valóság !

besszerrita # e-mail 2014.10.21. 08:03

a módosítás nem egyenlő a megszűnéssel.Én is olvastam a nők 40 pluszról. Lehet erre gondolt a kérdező

munkásnő # e-mail 2014.10.21. 06:38

....'szafika'....itt nem az a lényeg,hogy a "baloldalnak" milyen hírét keltik,mert annak jelenleg vége,hanem az,hogy mostanában eléggé sűrűn előjön a Nők 40-éves Nyugdíja kapcsán,hogy ..."azt hallottam,hogy eltörlik"...és más egyéb kritika,illetve az,hogy ez a nyugdíjazási forma hogyan "nem illeszkedik bele a nyugdíjrendszerbe". Hagyjanak már békén minket és a pasik is a "Ratkó gyerekek" is 2-3-év múlva elmennek nyugdíjba utána meg már a fiatalabbak vannak! És ismétlem,legalább mi nők akik internetezünk és akiket még fog érinteni a Nők 40-éves legyen már annyira tájékozott,hogy ne kérdésként vagy főleg ne állításként tegye fel azt a kérdést,hogy ....'valólóban eltörlik......?! Milliószor nyilatkozták már és leírták,hogy NEM és Nem IS FOGJÁK!Ha tettszik,ha nem,ha idegesít valakiket,ha nem...! Hagynak már minket békén a fenébe! Ez a lényege az egésznek !És ha észreveszed akkor mostanában egyre inkább megy az uszítás a félelemkeltés a nyugdíjasok ellen illetve a mostani nyugdíjazási forma ellen,na persze ebbe a pénztárak is ludasak,akik így akarják toborozni az embereket a nyugdíjpénztárukba! Lehetne még írni erről,de mást nem írok illetve még egyet,hogy ki tudja húsz-harminc év múlva mi lesz,lehet,hogy már az ország sem lesz meg,kár ezt úgy előtérbe helyezni,hogy félelemkeltés gyanánt a mostani és a közeljövőbeni nyugdíjasokat cseszegessék mindenféle hülyeséggel és riogassák a "csökkentéssel-megadóztatással-stb.", mert ez úgy sem vezet semmire sem! A baloldal meg nem érdekel,de a jobb sem és a közép sem! Üdv.

szafika # e-mail 2014.10.21. 01:19

Munkásnő ! ne keltsd a baloldal rossz hírét , van annak így is elég rossz híre , de semmivel se rosszabb , mint !!!!..... mert nem olyan biztos , h a másik oldal az , aki megszüntetné , sokkal inkább azoké , akiknek sehogy nem jön össze előbb a 40 év , mint a megemelt nyd-korhatár betöltésekor . Azért , ha belegondolsz abba , h azt a lehetőséget elvették , h bárki is elmehessen előbb nyd-ba a hosszú szolgálati idejével , mikor sokan kaphatnak úgy bármilyen segélyt , v éppen hatalmas jövedelmet / lásd bármelyik politikus oldal !!!!! / h nemhogy 40 évnyi , hanem még 10-20 év ledolgozott idővel se rendelkeznek !!!

munkásnő # e-mail 2014.10.20. 20:20

....@@@...Kedves 'kbi'!....@@@.... A mai korszerű internet világában már mindent ellehet olvasni,így lehet olvasni sokat a Nők 40-éveséről is! Ha rosszindulatú lennék,akkor most azt írnám,hogy provokáló vagy és azoknak a megbízásából kérdezel és írsz hülyeségeket,akik a Nők 40-éves nyugdíjazásával nem ért egyet és ezek főleg baloldalon vannak,na és azok akiknek nem tettszik ez a lehetőség,nőknek és férfiaknak,vagy "más" megbízásából írsz -kérdezel ilyeneket........! De most üzenem ezeknek,hogy hála Istennek /és a kormánynak/ a 2018-i választásokig biztosan megmarad ez a nyugdíjazási forma,akár tettszik,akár nem valakiknek...! Legfeljebb ha a baloldal kerül a kormányra akkor fogják eltörölni. Sok ilyen olyan hülyeségeket írnak nyugdíjügyben,de Téged is kérlek,hogy az internetet tájékozódásra is használd,ne csak játékra ! Bocs a kemény fogalmazásért,de erről a nyugdíjazási formáról és a nyugdíjról már régebben és mostanában is annyit beszélt a kormány és írt a sajtó és mindenben megerősítette azt,hogy "kitartanak" ,nem terveznek semmit sem,ez és minden más rosszindulatú hír, a baloldal rémhíre...! Üdv.

március28 # e-mail 2014.10.20. 18:31

Kedves kbi. és manyi 27 ! Valóban terjdnek ilyen hírek, az elműlt 2 hétben többször is, hallottam. Igaz, az egyik egy buszon történő beszélgetésből származik a másikat viszont ismerősöm mondta, hogy valamelyik Önkormányzati Hivatalban hallotta. Azt azért nem árt tudni, hogy mindenki beszél össze-vissza, részigazságokat hall, majd kiegészíti a saját elképzélésével, és úgy adja tovább. a legutolsó témában hallott, ill. leírt információt (2014. október 17.) az előbb találtam, belinkelem.

http://www.letenyemedia.hu/…dosult-.html