Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

40 év munkaviszony után nyugdíj

Lyonee #   2015.09.02. 19:30

Te kéred a felmentésedet és még végkielégítést is szeretnél?

69.§
(9) Végkielégítésre nem jogosult a kormánytisztviselő, ha

1. legkésőbb a kormányzati szolgálati jogviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül;

7.§
(1) E törvény alkalmazásában a kormánytisztviselő, köztisztviselő nyugdíjasnak minősül, ha

1. a 63. § (2) bekezdés f) pontja alapján a felmentését kéri.

63.§
(2) A kormányzati szolgálati jogviszonyt felmentéssel meg kell szüntetni, ha

1. a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 18. § (2a) bekezdés a) pontjában foglalt feltételt a felmentési idő leteltekor teljesítő kormánytisztviselő kérelmezi;
csöpi57 # e-mail 2015.09.02. 09:29

Kedves Melankólia!

Nagyon érdekes a kérdésed a köztisztviselő végkielégítésével kapcsolatban.
Véleményem szerint is jár a polgármesteri hivatalban dolgozó köztisztviselő számára a végkielégítés.
Indokaim:
1.
a 2011. évi CXCIX. Kttv. 1.§ e) pontja (törvény hatálya),

1. § E törvény hatálya - nemzetközi jogi vagy uniós jogi kötelezettség teljesítése érdekében törvény eltérő rendelkezése hiányában -

1. 7 a helyi önkormányzat képviselő-testületének polgármesteri hivatala, közterület-felügyelete, a közös önkormányzati hivatala (a továbbiakban: képviselő-testület hivatala) köztisztviselőjének és közszolgálati ügykezelőjének közszolgálati jogviszonyára

terjed ki.
tehát a 60.§ j) pontja szerinti szolgálati jogviszony megszűnése esetén a végkielégítés megilleti a köztisztviselőt is.

2.
A Kttv. VIII. fejezete a köztisztviselőkre vonatkozó eltéréseket taglalja.
226.§ (2) nevesíti konkrétan, hogy a

1. "államigazgatási szervet" említ, azon e fejezet alkalmazásában "közigazgatási szervet" kell érteni,
  2. "kormánytisztviselőt" említ, azon e fejezet alkalmazásában "köztisztviselőt" kell érteni,
  3. "kormányzati szolgálati jogviszonyt" említ, azon e fejezet alkalmazásában "közszolgálati jogviszonyt" kell érteni

Ezek a saját indokaim, várom mások véleményét is, mert ez egy igazi fórum téma és mert a polgármesteri hivatalban dolgozó köztisztviselők is megérdemlik a végkielégítést!

percsi # e-mail 2015.09.01. 14:05

Kedves Fórumozók!

Eljött az én időm is, év végétől nyugdíjas lehetek:)

Már írtam ide és nagyon sok segítséget kaptam, köszönöm nektek.

Ismét kérem a segítségeteket, de már csak a pontos dátum miatt, hogy mikortól kérhetem a nyugdíjazásomat.

Megjött a határozat, az alábbi adatokkal:

Utolsó elfogadott szolgálati idő vége: 2015.03.31.
Figyelembe vehető szolgálati idő: 41 év 285 nap
A nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjra jogosultsághoz figyelembe vehető idő: 39 év 122 nap

Fellebbeztem, mert az adatlapon 2013.07.11 - 13.08.11-ig 32 nap kimaradt, gondolom véletlen. 2012.04.12-jelenleg is kényszervállalkozó vagyok, nem volt szüneteltetés. Remélem a kifelejtett napokat utólag elfogadják jogosultsági időnek.

A kérdésem, jól számolom, hogy a mostani határozat alapján december 1-től kérhetem a nyugdíjazásomat, ha elfogadják a kimaradt 32 napot, akkor már november 01-től nyugdíjba mehetek?
Nekem minden hónap sokat számít, mint kényszervállalkozó ami bejön bevétel, az megy a járulékokra, semmi nem marad meg belőle, sajnos sok esetben pótolnom kell:)

Köszönettel
Erika

chava # e-mail 2015.09.01. 11:55

Melankolia, sajnos nem jár, a Kttv. 69.§ (9) szerint, valamint az általad berakott dokumentum 155. oldal 3. bekezdésében is megtalálod a részletes indokolást.

Melankólia # e-mail 2015.08.31. 17:04

KEDVES fÓRUMOZÓK!
Tisztelt Szakértő!

Egy pár hónap múlva 40 éve lesz, hogy ugyan azon polgármesteri hivatalban dolgozom.
Természetesen amint lehet nyugdíjba vonulok.
Több kollégámmal egy ideje vesézzük a köztiszt.v. tv., - jár e végkielégítés.
Arra jutottunk, hogy sem az nincs leírva, hogy nem jár, sem az konkrétan, hogy igen.
Olvasható az alábbi megfogalmazás
A nők kedvezményes nyugdíját igénylő hölgy köztisztviselő végkielégítésre viszont jogosult lehet, miután e jogosultságát a köztisztviselői törvény 69.§ (9) bekezdése nem zárja ki. A tényleges jogosultság azonban csak akkor állhat fenn, ha a köztisztviselői törvény hatálya alá tartozó jogviszonyban kinevezésétől felmentéséig megszakítás nélkül legalább 3 évet töltött el (a részletes szabályokat a köztisztviselői törvény 69.§-a tartalmazza.)
Olvasható továbbá egy " Közszolgálati Tisztviselői törvény magyarázata" 2012.03,.31. kéziratba,( http://magyaryprogram.kormany.hu/…5_online.pdf )melyben szinte egyértelműen leíródott, hogy jár a köztisztviselőnek végkielégítés
- "nők esetében a 40 év szolgálati jogviszony megszerzésére való tekintettel, kérelemre történő
nyugdíjazás" -kor.
Szakmai körökben minden előfordult már, egyes Kormányhivatalok felsőbb állásfoglalás kérése nélkül negatív véleményt adnak, de felelősség vállalás nélkül.
Kérem szíveskedjenek a fentiek összevetésével értelmezni és véleményt nyilvánítani.

Üdvözlet

Tatamo # e-mail 2015.08.27. 10:55

Mindketten öregségi nyugdíjasok vagyunk és 15 éve házasok.
Mivel két ingatlanunk van ezért 10 éve két külön lakcímre vagyunk bejelentve. Egyikünk elhalálozása esetén okoz e valamilyen gondot az özvegyi nyugdíj igénylése?
Esetleg praktikusabb közös lakcímre bejelentkezni?

Korall54 # e-mail 2015.08.25. 22:59

julish

Lapozz vissza 7-8 oldalt. Meg fogod találni az Özvegyi nyugdíj feléledése c topikot. Ott Ahamina szokott szakszerű választ adni, bár úgy láttam, hogy már régen írt.
Én úgy tudom, hogy az öregségi korhatárod betöltésekor fog föléledni az özv-i nyugdíjad és 30%-os lesz, tehát 2016-ban.

Üdv: Korall (53-as nö)

julish # e-mail 2015.08.25. 16:24

Tisztelt Fórumozók!
A segítségüket szeretném kérni!
Édesapám 2014.augusztusában hunyt el.Édesanyám 1 évig kapta az ideiglenes özvegyi nyugdíjat.Ő a rendes nyugdíjkorhatárt 2016.januárjában éri el.Jogosult-e özvegyi nyugdíjra most, vagy csak 2016.januárjától?
Válaszukat köszönettel várom!

pir75 # e-mail 2015.08.25. 15:52

szeptember 26.-án lessz meg 40 évem, 2013-ban 9 hónapot 2014-ben 12 hónapot KATA-S vOLTAM 50000-EL 2015-BEN JANUÁRTÓL 75000-REL ez VÁLTOZTAT VALAMIT KöSZÖNÖM A VÁLASZT

georg53 # e-mail 2015.08.24. 09:34

Tisztelt Korall54!

Köszönöm a tájékoztatást.

Korall54 # e-mail 2015.08.24. 08:06

georg53

A törvényben megtalálod azt a skálát, ami a szolgálati évekhez tartozó számítási %-okat tartalmazza.
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?… (2. melléklet)
48 év szolgálati időre a valorizált nettó 96%-a lesz a nyugdíj.

Üdv: Korall (53-as nö)

georg53 # e-mail 2015.08.21. 23:00

Jövőre, 2016 októberben megyek nyugdíjba, 48 év 85 nap igazolt szolgálati idővel. A 8 év után jár valamilyen bónusz? Úgy hallottam évenként 1.6- 2 %. Igaz ?

Lacaca #   2015.08.09. 08:15

Tisztelt Rexor!
Köszönöm a választ, sikerült tájékozódnom a gyerekeim bérjegyzékéről is.

Rexor # e-mail 2015.08.07. 09:03

Lacaca: rosszul hallottad, van most is nyugdíjjárulék, ami megváltozott, hogy a munkáltató által fizetendő 27% járulékot átnevezték adónak.

marioon # e-mail 2015.08.07. 06:57

Még 5 és fél évem van a nyugdíjig. Jelenleg dolgozom, közmunkásként, de csak aug. 31-ig.
Érdeklődőm, hogy van- e lehetőség a nyugdíjas évek megváltására, s ha igen mennyi időt lehetséges, s mi az az összeg.... ?
Válaszukat előre is köszönöm.

Lacaca #   2015.08.07. 06:21

Tisztelt K_B_S!
Azt olvastam, hogy már nincs nyugdíjjárulék, hanem adó van helyette, amit nem köteles a költségvetés nyugdíjra költeni, hanem bármire fordíthatja.
A nyugdíj sem jár, csak adható.
Bármikor csökkenthető, megvonható lett a már megállapított összeg?
Tehát a régi nyugdíj már nem nyugdíj, hanem valamiféle szociális gondoskodás az állam részéről?
Akkor senki fele sincs a államnak nyugdíjfizetési kötelezettsége? A 40 év is csak átmeneti állapot, és bármikor megszűnhet?
Aki már elment 40-el csak nem küldik vissza dolgozni? Amennyiben segély, akkor külföldről is kérheti? Ebben az esetben megkapja-e, és milyen pénznemben?
Erről eddig nem hallottam tájékoztatást.
CIKK:
"Hisztériakeltés a „férfi 40” nyugdíj körül"

szafika # e-mail 2015.07.30. 18:11

Tényleg szerencsés voltam , nemcsak azért , mert nem szűnt meg a munkahelyem , csak akkor , mikor már nyögdíjas lettem , sajnálom is a kollegákat , h nekik már bizonytalan lett minden , de a környezetemben többen voltak úgy vele , h a bejelentett munkájukat megszüntették és csak alkalmi munkákból tartják fenn magukat , mostanra még mindig fényévnyire vannak a korosztályunkra vonatkozó nyugdíjkorhatárhoz . Sajnos nem mindenki önmaga határozott így a sorsáról , mert a dolgok se alakultak éppen túl jól , nem a melósokon múlott , h milyen összeggel jelentették be őket , ha volt is munkahelyük ! + nem mindenhol adtak a zsebbe pluszt !

Muci59 # e-mail 2015.07.30. 17:51

szafika! Sok éved van. Igen, az is számít hogy alakul az ember élete, szerencsés voltál. Jó pofa a 16 éves "gyes" munka.... Nem látják a fától az erdőt...

MajorDomus! Húúú! Bántás nélkül: aztán majd ők lesznek a "kisnyugdíjasok". Szintén a fa meg az erdő....

üdv.

szafika # e-mail 2015.07.30. 09:51

Muci , beleszámolnak sok mindent , mire az ember lánya igazi nydíjas lehet , nekem a 42 évből , amivel végül az akciósba elmehettem 38.5 év melóval telt el . Nagyon sokan nem tudtak nyugiba menni , mert mindent kivettek menetközbe , amit csak tudtak , persze nem olyan munka , mintha az alatt is dolgozni jártam volna . Nekem + a gyerekeimnek is mázlijuk volt , mert napközibe se kellett járniuk , mégse csavarogtak , váltott műszakba dolgoztunk , a férjem állandó du . én + de . Megoldottam a mindennapi ebédjüket is , meló előtt főztem hajnalba , de ehhez az is kellett , h itt helyben találtam munkát , ha napi 3 órát utaztam volna , biztos nem megy ilyen simán és a 8 óra tényleg 8 óra volt , nem úgy , mint a mostani dolgozóknak !!!! / régebben volt túlórázós munkahelyem is , de csak addig , míg nem voltak a gyerkőcök / A 32 évet megkövetelik 3 gyerek esetén , 34-et ha 2 gyerkőce van az ember lányának , volt olyan emberke , aki érdeklődött , mikor mehet az akcióssal nyugiba , mert ő már dolgozott 16 évet , 16 évet volt otthon gyesen , gyeden ..... és kap állambácsitól még hozzá / szerinte ! / + 8 évet ! itt megkapta a felvilágosítást , mert ez egy jó kis fórum , csakhát , egyre kevesebben fognak tudni elmenni nydba ezzel a jó kis lehetőséggel .

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2015.07.30. 09:48

Tudod, a társadalombiztosításnak épp a biztosítottak érdek- és kockázati közössége lenne a lényege. Tehát az, hogy a befolyó járulékokból (és az esetleges vagyon hozadékából) fizessék a járandóságokat; ne pedig a központi költségvetésből.
(Nem mellesleg a katonák, rendőrök korai nyugdíjazását is megszüntették.)

www.kbs-ugyved.hu

munkás61 # e-mail 2015.07.30. 08:26

Nagyon lapos a fórum , már látom a kormány egy ügyes nyilatkozattal elintézte a dolgot .Nincs pénz! Megaztán a mostani nyugdíjasoknak kellene fizetni férfiak nyugdíját..Nincs pénz..Erre mert minden másra van! Működik a megosztás politikája a már nyugdíjasok és a jövőbeliek között. Hogy mit lehetne tenni az szóba sem kerül! Esetleg azon gondolkodni ,hogy a sok évvel rendelkezőknek valamilyen csökkentett lehetőség.Minek? Megaztán nincs pénz!!Ha belegondolok hogy az egy évvel idősebb ismerősöm 20 éve nyugdíjas ja ő katona volt.Más ember..ja igen nincs pénz..

MajorDomus # e-mail 2015.07.29. 21:36

Szülészorvos barátnőm azon háborog,
hogy az egyetemi évei nem számítanak bele a nyugdíjba.

6 évig tanult, ösztöndíjat kapott, s még nyugdíjat is szeretne arra az időre, míg a padot melegítette.

Azért hogy egy szülesenkent 80 ezret kasszirozzon, amiből nem sokat látott a nyugdijkassza.

Muci59 # e-mail 2015.07.29. 12:06

szafika! Értelek. Persze, hogy sok munka van a gyerekek körül, de nem MUNKAHELY. A nők 40-et a munkáért kapjuk... Sokszor úgy érzem, hogy a szülők mintha teher lenne úgy beszélnek a gyermek ellátásáról, neveléséről. Ha rossz a gyerkőc, akkor az iskola az oka, az ebédet oldja meg a suli... (Nem vagyok tanár, de ez fura.) Bízom benne, hogy csak nekem van rossz tapasztalatom.... Üdv.

Muci59 # e-mail 2015.07.29. 11:52

Lyonee! Igazad van! :( Köszi. Kaptam írásos választ az e-mailemre, mert ezt a témát mindenhol kérdezgettem, csak kivonatosan, a lényeg:

"Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságra küldött - végkielégítéssel kapcsolatos - levelére válaszolva az alábbiakról tájékoztatom.

A társadalombiztosítási nyugellátásról rendelkező 1997.évi LXXXI. törvény (Tny.) 18.§ értelmében : Öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik....

A végkielégítés időtartama a biztosítási időt nem hosszabbítja meg.
.... 1997.évi LXXX. (Tbj.) törvény 7.§ (2) bekezdését módosította az 1998.évi LXVII.törvény melynek 1999.01.01-től 1999.12.31-ig hatályban volt rendelkezése szerint: ha a biztosított a jogviszonya alapján végkielégítésben részesült a biztosítási ideje annyiszor 30 nappal hosszabbodott meg, ahány hónapra a végkielégítés járt, de legfeljebb 12x30 nappal.
Tehát a végkielégítés időtartama a nők kedvezményes nyugdíja szempontjából csak ezen rövid időben ismerhető el.
Kérem tájékoztatásom szíves elfogadását.

Budapest, 2015. július 29.

Tisztelettel:
Név
nyugdíjbiztosítási szakügyintéző"

szafika # e-mail 2015.07.29. 11:04

Muci ! nemá ! hát a bölcsisek ? ovisok ? az is meló ! igaz , h ott több a kisporonty ! mint otthon !