Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

40 év munkaviszony után nyugdíj

Zengőbérci # e-mail 2014.08.29. 10:03

nessy1186 2014.08.27. 15:58

55 eves vagyok,1977-ben keztem el dolgozni. 2 gyermekem van,es 2004 ota az USA-ban elek es dolgozom. Azt szeretnem megtudni,hogy USA-ban eltoltott evek beleszamitanak-e valamilyen formaban a szolgalati idombe,illetve a munkaviszonyomba. Nagyon sokat valtozott a nyugdij jog az utobbi evekben,nem igazan latom at a rendszert. Nyilvan nem jatszik szerepet a nyugdij osszegebe,de fogalmam sincs hogy a magyar 27 ev es amerikai 11 ev munkaban eltoltott ev tulajdonkeppen mennyi is,es mikor kerhetem legkorabban a nyugdijazasomat. Koszon a valaszokat.

Csatlakozom a témában előzőleg hozzászólóhoz, kiegészítve azt az alábbiakkal.

Főszabály, hogy a különböző államokban eltöltött szolgálati időket csak az EU-s országok tekintetében lehet összeszámítani az EU koordinációs reneletekben előírt módon.

Un. 3. államban eltöltött időt beszámítani nem lehet. ez alól kivételt képez az, ha Magyarország és az un. 3. ország között létrejött un. szociálpolitikai egyezmény.

Ilyen pl. a magyar-szovjet (illetve utódállamai) közötti egyezmény, praktikusan a magyar-ukrán egyezmény. (Rendkívül kedvező az elcsatolt területen -Kárpátalja- élők szempontjából.)

Azt, hogy Mo és az USA között van-e ilyen egyezmény és az mit tartalmaz azt ONYF-nél tudhatja meg.

mamamacoka #   2014.08.29. 09:23

szívesen, mint mindig

Piros9 # e-mail 2014.08.28. 11:34

Kedves Mamamacoka!
Nagyon szépen köszönöm, a rendes táppénz érdekelt, szerencsére passziv táppénzen nem voltam. Én végig dolgoztam, csak közben voltam táppénzen. Mostmár csak a visszajelzést kellene megkapnom a Nyugdíjbiztosítótól, megkértem az ügyfélkapun keresztül, két hónapja nem válaszolnak. Be fogok menni hétfőn.

mamamacoka #   2014.08.28. 11:19

igen, beleszámít a munkaviszonyban igénybe vett táppénzes idő, összeg természetesen nincs rá, mivel a táppénzből nem vontak járulékot senkinek, de szolgálati és jogosultsági idő;
kivétel : a megszűnt munkaviszony után igénybe vett úgy nevezett passzív táppénz, erre régen volt lehetőség, ma már nincs ilyen, de többen elmentek ilyenre a munkaviszonyuk megszűnése után, mivel ez járhatott egy ideig, és csak utána mentek el munkanélkülire, ezzel is hosszabbították azt az időt, amíg pénz jött valahonnan a rendszerből, na ez a passzív táppénz nem jogosultsági idő;

Piros9 # e-mail 2014.08.28. 09:29

Kedves Hozzáértők!
Szeretném megkérdezni, hogy a jogosultsági időbe beszámításánál (nők 40 éves nyg. jogosultsági ideje) beleszámít-e a táppénz ideje. Jók az infok, hogy az idő igen, a Ft- összeg az nem?
Köszönöm!

mamamacoka #   2014.08.27. 17:53

visko, nessy 1186, - hát, ne haragudjatok, a nemzetközi nyugdíj jogintézménye előttem ismeretlen, szerintem erre itt nem kaptok választ, - bocs, mi Magyarországon élő és dolgozó nődolgozók vagyunk, talán jól ismerjük a hozzánk hasonló magyar állampolgárok, magyar alkalmazottak helyzetét a magyar viszonyok között a jogszabályok függvényében, szerintem a nemzetközi jogban jól eligazodó szakértő jogászt kellene keresnetek, ez a fórum nem az....

nessy1186 # e-mail 2014.08.27. 15:58

55 eves vagyok,1977-ben keztem el dolgozni. 2 gyermekem van,es 2004 ota az USA-ban elek es dolgozom. Azt szeretnem megtudni,hogy USA-ban eltoltott evek beleszamitanak-e valamilyen formaban a szolgalati idombe,illetve a munkaviszonyomba. Nagyon sokat valtozott a nyugdij jog az utobbi evekben,nem igazan latom at a rendszert. Nyilvan nem jatszik szerepet a nyugdij osszegebe,de fogalmam sincs hogy a magyar 27 ev es amerikai 11 ev munkaban eltoltott ev tulajdonkeppen mennyi is,es mikor kerhetem legkorabban a nyugdijazasomat. Koszon a valaszokat.

mamamacoka #   2014.08.27. 00:16

Bogi 56 - nincs ilyen,a 40 éves akciós önmagában nagy lehetőség, ezt már nem lehet tovább űberelni, ha lehetne, sokan tennének, szerintem keress magadnak akár minimálbérért kedvezőbb munkát, 2 év minimálbéren nem sokat ront a nyugdíjad összegén, és az egészségi állapotod fontosabb, - esetleg valamelyik családtag bejelenthet a vállalkozásába, és mikor nyugdíjat kapsz, abból megtéríted neki,akár részletben, - tudom, hogy nem ilyen ötleteket vársz, de nincs jobb, nincs más hidd el, ha 56 éves vagy akkor a saját korhatárod 65 év, és ehhez képest nyersz 7 évet, ha csak kettő hiányzik hozzá, szóval muszáj kihúznod, muszáj kibírnod....

Bogi56 #   2014.08.26. 15:59

Üdvözletem!
56 éves elmúltam,ahol dolgozom 12 órából 11 órát talpalnom kell.Gerincemet műtötték,jelenleg is állandóan mozgásszervi problémákkal küszködöm.A 11 órás igénybevételt nem bírom. Másfél-két évem lehet a nyugdijig. Tud e valaki mondani valami lehetőséget,hogy ezt a hátralévő időt ne kelljen ledolgoznom.
Köszönöm a segítséget!

szafika # e-mail 2014.08.25. 15:12

Húha !!!!
Visko ! ide már Lyonee v Veci kellene , ha erre járnak , biztosan segítenek !

visko # e-mail 2014.08.25. 14:14

Kedves Hozzáértők!

Nő létemre van még néhány évem a 40 év szolgálati idő megszerzéséig.
Ilyenkor nyilván minden szóbajöhető szolgálati idő után kutatunk.
Én a következő egyedi kérdésemre szeretnék választ kapni:
első gyermekemet 3. középiskolai évemet megszakítva szűltem, férjhezmentem, majd a férjemet katonának vitték. Ebben a pillanatban semmilyen jövedelmem nem volt CSAk a családi pótlék 1 gyermek után. Utánajárásunkra a gyerek 3. éves koráig (8 hónap) "Katonai segélyt" kaptam (1.800 Ft/hó).

A Katonai segély ideje (amiből a gyermekemet és jómagat tartottam) jogosultsági időnek számít e?

Kicsit láthatóan elszúrtam az nagykorú életem kezdetét, de ezért később ÉN fizettem. Munka és 2 gyerek mellett 10 év tanulással 2 diplomát szereztem. Ebben a 10 évben triplán "amortizálódtam", amit a jelenlegi szolgálati időmben nem tudok megjeleníttetni (tudom más sem).

Tudom, nincs MINDENKI számára igazságos rendszer. Még egyszer a kérdés Katonai segély ideje számít e? Ha igen honnan, kitől kell igazolást kérnem erről?

Köszi: Visko

maramaros51 # e-mail 2014.08.24. 08:26

62 évet betöltött férfi ismerösöm nyugdíjügyintézését szeretném segíteni...20-25 évet dolgozott romániában majd budapesten,magyar állampolgár...a munka bejelentései hiányosak..ilyenkor mit lehet tenni???nyugdijfolyositonál volt ,másfél éve nem történik semmi...hová forduljon,mit lehet tenni???előre is köszönöm

erica20 # e-mail 2014.08.23. 10:36

Szép napot Mindenkinek!
A következő kérdésre szeretnék választ kapni. 36 éve közalkalmazottként dolgozom, s 5 éven keresztül egyéni váll.-i tevékenységet is folytattam, minden járulékot..stb fizettem. Ezt követően a főállásommal egy időben (a munkáltatóm hozzájárulásával), 3 évig napi 4 óra bejelentett alkalmazotti munkám is volt. Ezek közül mely munkaviszony számíthat be a 40 éves nyugdíj igénybevételébe? A választ előre is köszönöm!

Zsuzsika129 # e-mail 2014.08.19. 18:34

Köszönöm Mamamacoka!
Sokat segítettél :)
Zsuzsa

Lyonee #   2014.08.19. 13:35
mamamacoka #   2014.08.19. 12:47

Linda56, ebben Lyonee az aki kompetens választ tud adni, reméljük erre jár hamarosan ; ((amit nem biztosan tudok, azt nem akarom ide írni - bocs))

mamamacoka #   2014.08.19. 12:41

Zsuzsika129, igen, mivel a K02-es eltér a régi K01-estől, valóban nem határozat a válasz, de rajta van a válaszon az ügyintéződ elérhetősége telefonszámmal, erről őt kell megkérdezned, valamint a munkáltatódat, hogy elfogadja-e ezt a papírt határozat helyett, vagy mi a megoldás - mi még határozatot kaptunk a K01-es nyomtatványra kapott válasszal, ez a mostaniak új gondja, - bizonyára van megoldás.

mamamacoka #   2014.08.18. 22:33

fájdalmas, de érdekes és itt megtaláltam az egyik múltkori kérdésre, hogy helyesen válaszoltam, szerintem ti is felismeritek :

http://adozona.hu/…_65LCJB.aspx#rss

és az ominózus rész, amire ugyanígy válaszoltam :

„A nők negyvenéves jogosultsági idejével szerettem volna nyugdíjba menni az időm meg is lenne, csak a munkáltatóm tavaly 3 hónap munkabéremet nem fizette ki, és időközben felszámolás alá került. Ezt a három hónapot a NYUFIG nem akarja elismerni jogosultsági időnek, holott én munkaviszonyban voltam, csak nem kaptam meg a számfejtett béremet, kérdésem: jogosan vonták le a 3 hónapot, vagy sem?” – kérdezte másik olvasónk.

Winkler Róbert válaszában leszögezte: miután a kérdésben foglaltak szerint a 3 havi munkabért nem fizette meg a munkáltató, s ennél fogva nyugdíjjárulékot sem vont le (és a vélelme sem merül fel, hogy levonta volna), helyesen járt el a nyugdíjbiztosítási szerv, amikor az említett időtartamokat figyelmen kívül hagyta a szolgálati idő elismerésekor.

A kérdésben említett időszakot kizárólag abban az esetben lehet szolgálati időként figyelembe venni, ha a munkáltató, vagy a munkáltató felszámolója az elmaradt munkabért ténylegesen ki is fizeti, és az előírt járulékokat is lerója.

Mama 2011 kérdésére én is ezt válaszoltam, - tény, akik itt 3-4 éve megfordulunk, nem sok újat találunk a nap alatt ebben a témában - sajnos, bár jobb hírekkel lennénk jobban ellátva;

linda56 # e-mail 2014.08.18. 19:00

Tisztelt Válaszoló!

Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy 2014.08.15-vel 40 év szolgálati idő után nyugdijba mentem.A 40 év szolgálati időmből az első 4 évben 1974.08.23.-1978.10.17-ig egy Állami cégnél dolgoztam, majd állami alkalmazottként 1978-tól voltam honvédségnél polgári alkalmazott , rendőrségnél közalkalmazott, önkormányzatnál köztisztviselő és jelenleg kormánytisztviselőként nyugdijaztak. A nyugdijazásomkor több mint 35 év közszolgálati jogviszonyom volt.A 40 éves jubileumi jutalmamat nem kaptam meg.Olvastam olyat ,hogy 1992 év előtt állami cégnél munkaviszonyban eltöltött időt is elismerik közszolgálati jogviszonynak. Igaz -e ez van e kereskedni valóm, vagy nyugodjak bele, hogy nekem mint kormánytisztviselőnek ez nem jár? Köszönettel, üdvözlettel

Zsuzsika129 # e-mail 2014.08.18. 17:42

Kedves Mamamacoka!

Köszönöm válaszod.
Még egy kérdésem lenne: a nyugdíjfolyósító csak összeszámolta az éveimet,de határozatot nem kaptam. Azt mikor kell kérnem?
Üdvözlettel:Zsuzsa

mamamacoka #   2014.08.18. 15:38

a negyedik oldalon ott van a felmentési kérelmem, természetesen személyes adatok nélkül, egy évvel járok előtted, sok szerencsét neked !

http://www.jogiforum.hu/…16/25795.3.0

mamamacoka #   2014.08.18. 15:36

első kérdésedre : úgy értem, végig közalkalmazotti a viszonyod, tehát 8 hónap felmentési idő jár neked, amelynek a felét munkával kell töltened, másik fele távolléti díjjal fizetett szabad idő - erre a 8 hónapra is jár neked a szabadság a pótszabival együtt, - felmentési időd miatt a felmentési kérelmedet neked kell benyújtani a munkáltatód felé idén karácsony tájékán, attól függ jövőre hanyadikától szeretnél nyugdíjas lenni, onnan számold vissza a 8 hónapot;
lapozz vissza, - a saját felmentési kérelmemet nemrég bemásoltam ide én most töltöm utolsó napjaimat a nyugdíj előtt;
második kérdésedre : Igen!
harmadikra : Igen ((persze minden igen csak úgy, ha nem változik a kjt, és reméljük, hogy nem, jelenlegi állás szerint minden IGEN))

Zsuzsika129 # e-mail 2014.08.16. 12:33

Tisztelt Jogi Fórum!

2015.08.17-én lesz meg a 40 éves közalkalmazotti jogviszonyom(1975 óta egy munkahelyen).
Kérdéseim a következők:

• munkáltatómnak mikor kell jeleznem,hogy igénybe szeretném venni a kedvezményes nyugdíjaztatást?
  • pedagógus portfóliómat megírtam,elfogadták- részesülök-e béremelésben,ha esetlegesen felmentési időmet töltöm?
  • jogosult vagyok-e a 40 éves közalkalmazotti jutalomra?

Válaszukat előre is köszönöm.

Tisztelettel: Sipos Kálmánné

mamamacoka #   2014.08.15. 15:49

Tengerszem, megnyugtattál, - így teljesen okés, ügyes vagy ! :)

Tengerszem # e-mail 2014.08.15. 13:25

Mamamacoka!

Amikor felszámolásra került a cég kikészültem és akkor mentem el tp-re. Annyira bántott, hogy nincs 42 évesen nincs munkahelyem. Nem bírtam volna elmenni munkanélkülire. Ezért voltam tp-en addig még nem sikerült újra elhelyezkednem.
Így december 31-től már nyugdíjas leszek. 2,5 hónappal dolgozom többet mint a 40 év. Azért dec. 31-ével megyek el, mert akkor már a januári emelést is kapom, illetve az ez évi szorzóval számolnak, ami a leírásotokból jobb mint az eddigi volt. Gondolom ez a 2,5 hónap plusz a nyugdíjnál nem jelent semmit. (De nem kell visszafizetnem a cafetériát, és a szabadság is egy évi marad. Amiből még több mint 20 nap van, de a munka miatt nem lehet kivennem. Remélem kifizetik, de ez a plusz összeg sem számít már a nyugdíjba.) Legfeljebb 5-10 forintot. :)