Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

40 év munkaviszony után nyugdíj

március28 # e-mail 2015.01.24. 07:14

Köszönöm szépen a hasznos tanácsot Lyonee ! Mindenképp figyelni fogom a 'történéseket', eredetileg is január 1 -et terveztem.

MrWatson # e-mail 2015.01.23. 18:51

munkásnő,
Az 1955. december 31 előtt születettek már mind benne vannak a védett korban. http://www.aktualitasok.hu/…_nyugdij.jpg

mamamacoka #   2015.01.23. 18:10

Lacikulcsar-nak! most találtam !

Mit kell tenni a nyugdíjkorhatár közeledtével annak, aki korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesül?
A korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvény 7. fejezete szól a korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülő személyek öregségi nyugdíjáról. Az alábbiakban összefoglalom a főbb rendelkezéseket.

A korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvény 7. fejezete szól a korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülő személyek öregségi nyugdíjáról.

Eszerint:

18. § (1) Ha a korhatár előtti ellátásban részesülő személy az öregségi nyugdíjkorhatárt betölti, az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésének napjától a korhatár előtti ellátás ... összegét öregségi nyugdíjként kell továbbfolyósítani.

(2) Ha a szolgálati járandóságban részesülő személy az öregségi nyugdíjkorhatárt betölti, az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésének napjától a szolgálati járandóság csökkentések nélküli teljes összegét öregségi nyugdíjként kell továbbfolyósítani.

(3) Az öregségi nyugdíj (1) vagy (2) bekezdés szerinti folyósítása esetén a nyugdíjas - a nyugdíjkorhatár betöltését követő hat hónapon belül - a nyugdíjmegállapító szervtől kérheti az öregségi nyugdíj összegének ismételt megállapítását, ha a korhatár előtti ellátásban, illetve szolgálati járandóságban részesülés időtartama alatt legalább 365 nap szolgálati időt szerzett. Az öregségi nyugdíj összegét - az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésének napjától kezdődően - abban az esetben lehet ismételten megállapítani, ha az így megállapított öregségi nyugdíj magasabb az (1), illetve (2) bekezdés szerint folyósított összegnél.

Vagyis a nyugdíjkorhatár betöltésével a korhatár előtti ellátás vagy a szolgálati járandóság automatikusan átalakul öregségi nyugdíjjá úgy, hogy a törvényben elrendelt csökkentések megszűnnek (nincs többé szja levonás a szolgálati járandóság, illetve az országgyűlési képviselők korhatár előtti ellátása tekintetében. A többi korhatár előtti ellátást nem terheli csökkentés, így azok változatlan összegben alakulnak át öregségi nyugdíjjá).

Teendője az érintett személynek csak akkor van, ha az ellátása/járandósága folyósítási ideje alatt összesen legalább 365 nap szolgálati időt szerzett, ilyenkor ugyanis kérheti az öregségi nyugdíj összegének megállapítását (nyilván abban reménykedve, hogy az újonnan megállapított nyugdíj összege magasabb lesz, mint az ellátása/járandósága csökkentések nélküli összege).

Az öregségi nyugdíj összegének ismételt megállapításához szükséges 365 nap szolgálati időt a korhatár előtti ellátás/szolgálati járandóság folyósításának kezdő időpontja (legkorábban 2012. január 1-je) és az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző nap közötti időtartamban kell megszerezni.

Miután a korhatár előtti ellátásban/szolgálati járandóságban részesülő személy a nyugdíjkorhatár betöltésétől kezdődően a törvény erejénél fogva automatikusan öregségi nyugdíjasnak minősül, az öregségi nyugdíj összegének ismételt megállapítása során az öregségi nyugdíjjogosultsági feltételek fennállását nem kell vizsgálni. Így ha az igénylő az öregségi nyugdíjkorhatára betöltésének napján biztosítással járó jogviszonyban áll, az öregségi nyugdíj összegének ismételt megállapítása érdekében a jogviszonyát nem kell megszüntetnie.

Az öregségi nyugdíj ismételt kiszámítása iránti kérelmet a nyugdíjkorhatár betöltése napjától számított 6 hónapon belül lehet benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő, azonban igazolási kérelem előterjesztésére lehetőség van.

Öregségi nyugdíjasként a versenyszférában végzett nyugdíj melletti munka tekintetében a korábbi kereseti vagy munkaidőt illető korlátozások is megszűnnek.

Kérem, osszák meg barátaikkal is ezt az összefoglalót, és persze kérjék meg őket is, hogy osszák tovább és szeressék a NyugdíjGurut :-)

• Dr. Farkas András - NyugdíjGuru

2015.01.21

munkásnő # e-mail 2015.01.23. 08:10

mamamacoka,köszönöm szépen a részletes tájékoztatásodat,nagyon kedves vagy,ezt így fogom megmondani. Jó hétvégét kívánok.

mamamacoka #   2015.01.22. 19:59

még annyit, a közös megegyezés nem kirúgás, hiszen megegyeznek, és akkor az van amiben megállapodnak;

mamamacoka #   2015.01.22. 19:50

a védettkor fogalma:

a nyugdíj előtt állóra vonatkozó saját korhatár előtti 5 év, tehát,ha 57 éves a pontos dátumok nélkül írom bizonyára 65 év a nyugdíjkorhatára, vagyis betöltött 60 éves korától lesz védett korban.

a 40 éves nyugdíj korhatárhoz nincs kötve, tehát nem vonatkozik rá, csak ha a a rá irányadó korhatár előtt 5 évvel van, 57 éves ember viszont bőven előtte van még annak, nem az számít, hogy csak 2 évnyire van 40 évtől, de most éppen 3 évnyire van a 60 évtől mint a védett korának alsó küszöbétől;

de nem akarlak elkeseríteni a védett kor önmagában nem jelent kirúgás elleni védettséget, hanem a KSZ-ben vagy az MT-ben meghatározott módon valamivel magasabb végkielégítéssel akkor is elbocsájthatják, ha akarják, - persze megfelelő indokkal, és anyagiakkal;

munkásnő # e-mail 2015.01.22. 17:07

§ "Lányok"! Ki tudja erre a választ?....57 éves nőt érdekelné az,hogy ha 2016.Június.30 án eltud menni a '40 évesbe,akkor abban az esetben is létezik a védett kor ? Vagy ez csak akkor van,ha a tényleges öregségi előtt áll....? És ha létezik a 40 éves előtt is, mi a helyzet akkor,ha ki akarják rúgni,akár közös megegyezéssel,akár máshogyan ? Köszi,ha valaki segítene,mert én nem tudtam erre a választ! §

Lyonee #   2015.01.17. 19:43

Nem biztos, hogy célszerűbb.
2015-ben a valorizációs szorzók szerintem 2,5-3%-kal nőnek,de a nyugdíjemelés csak 1,8% volt. Az járt jól, aki a jan. 1-t válsztotta.
Ezért írtam, hogy decemberben a nyugdíjemelést már tudni fogod, az átlagfizetést is jól meg lehet becsülni az addigi adatokból. Ezért el tudod dönteni, hogy idén dec. 31-én, vagy 2016 jan. 1-én menjél nyugdíjba.

március28 # e-mail 2015.01.17. 17:10

Kedves előrehozott jelölt és Lyonee ! Nagyon szépen köszönöm a válaszaitokat, és a hasznos tanácsokat, erre nem is gondoltam, (mármint arra, hogy célszerűbb dec. 31-én már nyugdíjasnak lenni).

mamamacoka #   2015.01.15. 22:16

Előrehozott jelölt, kérlek, máskor is gyere, mert mint látod, kevés matekos van köztünk, pedig szükség van rá !

mamamacoka #   2015.01.15. 22:15

Péceli Gizus, veled örülök!

péceli Gizus #   2015.01.15. 20:09

Sziasztok!!!

Mar 3 eve nagy izgalommal olvasom a forumot,es nagyon boldog vagyok mert ebben az evben sikerul a 40 evessel elmennem nyugdijba.Nagyon boldog vagyok ,es koszonom a segitsegeteket,es tiszta szivbol kivanom,hogy aki szeretne annak sikeruljon.

péceli+ Gizus

előrehozott jelölt # e-mail 2015.01.15. 19:21

Mamamacoka
Engem is érdekel, és csak azért gondolom, hogy valami ilyesmi lehet, mert a közölt 75 %-kal szemben nekem 78 % jött ki, de a pontos adatokat én nem ismerem.
Remélhetőleg Macóka majd tájékoztat bennünket a végeredményről, aminek én már ismételten csak olvasója leszek, mert most is lejeleztkezem innen, mivel emiatt regisztráltam vissza.

mamamacoka #   2015.01.15. 19:00

Előrehozott jelölt, elhiszem, és borzasztóan érdekes a számítási mód, na és a végeredmény is pfff

Lyonee #   2015.01.15. 15:47

március28
Elképzelhető, hogy a jan. 1-i nyugdíjazással jobban jársz. Szerintem a valorizációs szorzó változása nagyobb mértékű lesz, mint a januári nyugdíjemelés.
A valorizációs szorzó a nemzeti átlagfizetés változásával egyezik meg (az utolsó ismert érték az októberi: 2,9%), a nyugdíjemelés nagymértékben az inflációtól (kismértékben a kormány akaratától) függ. 2015. jan. 1-től 1,8%. Az infláció ennél jóval alacsonyabb, de egy kicsit meglökte a kormány a nyugdíjemelést. Jövőre, ha figyeled ezeket az adatokat, akkor is el tudod dönteni év végén, hogy mikortól kéred a nyugdíjazást. Ha az utolsó napod dec.30, akkor még választhatsz, hogy dec.31-én, vagy jan. 1-én mész nyugdíjba.

előrehozott jelölt # e-mail 2015.01.15. 15:38

Macóka!

Az alábbiakban leírt számolás csak a jogértelmezésem, mert gyakorlati tapasztalatom nincs benne, és kommentárt sem olvastam hozzá, így a tévedés lehetőségét fenntartom.

Azt írtad, hogy 3 évvel ezelőtt magánnyugdíjpénztári tag maradtál, és a 40 évessel akarsz elmenni. A nyugdíjpénztár 75 %-os szorzót mondott.

A törvény melléklete szerinti képlet: Sz = h + (1-h) * 0,75.
A leírtak szerint 2010. szeptember 30-át követő szolgálati időt kell osztani az összes szolgálati idővel.
Február 15-ig számolva 2010. szeptember 30-tól = 1598 nap, A 40 évesnél az összes szolgálati idő minimum 14600 nap. (Szakmunkást vagy felsőfokút végeztél, akkor azokat éveket a 14600-hoz hozzá kell adni napokban, ami ezt a példa számolást megváltoztatja.)

1598 : 14600 = 0,11, ez a h. 1-h = 0,89 x 0, 75 = 0,67 + 0,11 = 0,78, vagyis 78 % lesz a szorzószám.

Lyonee #   2015.01.15. 15:25

macóka11
Szerintem is úgy van, ahogy te gondolod. Mármint a megállapítás ideje. A korábbi kérdéseddel kapcsolatban nekem sincs tapasztalatom, esetleírásom.

macóka11 # e-mail 2015.01.15. 14:26

Kedves előrehozott jelölt!
Kösz az infót, megtaláltam-elolvasom, de azt már most látom, hogy kiszámolni nem fogom tudni, meg kell bíznom az ő számításaikban.
Viszont még egy kérdés hozzátok: mennyi az elintézési határidő, ugyanis van olyan ismerősöm aki azzal riogat, hogy hónapok is eltelnek a nyugdíj megállapításáig, de van olyan is akinek egy hónap alatt meg volt állapítva-papiron a nyugdíj jogosultsága és az összege is. Mik a tapasztalatok? Októberi dátummal már van egy szolgálati idő megállapításom ami 2013.12.31-ig időről szól, emiatt ugy gondolom hogy csak az azóta eltelt időt kell vizsgálniuk és ez még talán gyorsítja is az ügymenetet.

előrehozott jelölt # e-mail 2015.01.15. 10:28

Macóka azt írta, hogy nem találja a nyugdíj törvényben, amire én leírtam, hogy hol van benne.
Az is le van írva, hogy az ismeretlenek melyike, mit jelent.

mamamacoka #   2015.01.15. 10:26

lacikulcsar, miért változna ? arra gondolsz, hogy az előrehozott nyugdíjadat csökkentették bizonyos százalékkal és a csökkentés mértékét hozzászámítják-e, ha valaki betölti a nyugdíjkorhatárt ? Nem, - a nyugdíj összege megállapított, és a minden évben meghatározott inflációs százalékkal nő, mint a többi nyugellátás;

ha esetleg másra gondoltál, akkor légyszí írd meg,

mamamacoka #   2015.01.15. 10:21

hát, Előrehozott jelölt, én ettől nem lettem okosabb, lehet, hogy Macóka11 igen, számomra ez sokismeretlenes egyenlet;

előrehozott jelölt # e-mail 2015.01.15. 10:14

Március 28
A jubileumi jutalmat nem vonhatják meg. A felmentési idő is a jogviszony része.
Célszerű december 31. napján nyugdíjba menned, mert akkor részesülsz a januári nyugdíjemelésből, ha lesz.
Ezt választod, akkor december 30. napjával kérd a felmentést, az legyen az utolsó munkanapod.

március28 # e-mail 2015.01.15. 09:56

Üdvözletem Mindenkinek !
Elnézést ha ostobaságot kérdezek, de tudni szeretném mire számíthatok.
Március végén lesz meg a 40 év jogosultsági időm.
Köztisztviselőként a 40 évem viszont csak december 10 -én, és így a 40 éves jubileumi jutalom is csak ekkor jár. A nyugdíjat jövő év január 1-től venném igénybe, visszaszámolva 2 hónapot: november-december hónapokban tölteném a felmentési időt. Vagyis a jubileumi pénz esedékessége napján (dec.10) felmentési időn lennék. Kérdésem, hogy megvonhatják e emiatt a jubileumi pénz kifizetését, mondván: felmentésen vagyok, és úgyis nyugdíjba megyek !?
Előre is köszönöm a válaszokat.

előrehozott jelölt # e-mail 2015.01.15. 08:33

Macóka
A számítási mód az 1997. évi LXXXI. tv.21/A. § és az 1. számú melléklet.

lacikulcsar # e-mail 2015.01.14. 20:36

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődni szeretnék, hogy előnyugdij utáni rendes nyugdíj ősszege hogyan vátozik?
Köszönöm a válaszokat.

Üdv.:Kulcsár László