Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

40 év munkaviszony után nyugdíj

mamamacoka #   2014.07.24. 08:45

ja, és még annyit ? gyerekkel, ? mennyi ideig voltál gyesen ?

mamamacoka #   2014.07.24. 08:43

Magdi írd ide pontosan mi van a határozatban , mi mennyi :

• szolgálati idő : ?
  • ebből a nők kedvezményes nyugdíjához elismert jogosultsági idő : ?
  • és mennyi ebből a tényleges kereseti munával eltöltött idő : ?

ezek nélkül felesleges találgatni, volt már amikor egy egész oldalon keresztül magyaráztam, és a kérdező válaszonként csepegtette a határozatban feketén fehéren már leírt dolgokat, - csak így tudok segíteni, - ha lehet ! :)

manyi57 # e-mail 2014.07.23. 15:00

Kedves Magdi!

A 41 és fél év jogviszony /szolgálati idő/nem ugyanaz mint a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjazásához szükséges jogosultsági idő.
http://www.kormanyhivatal.hu/…jba-vonulasa

Ha esetleg nem ismernéd.
Üdv

Madgi # e-mail 2014.07.22. 18:26

Kedves Fórumozók!

Tudna vki segíteni abban a kérdésben, h. miért nem vehetem igénybe a 40 éves munkaviszony után járó kedvezményes nyugdíjba vonulás lehetőségét, ha már 41 és fél év elismert jogviszonyom van és most fog megszűnni a munkám?

köszönöm előre is

mamamacoka #   2014.07.22. 06:44

keszy - nincs, és a 32 év is csak akkor 32, ha 3 gyermeket nevelt;

keszy # e-mail 2014.07.19. 13:06

Kedves Fórumozók,
Édesanyám ügyében szeretnék érdeklődni a fórumon.
Az idén számoltatta ki, hogy mennyi időt kellene még eltöltenie a 40 év utáni nyugdíjhoz. Maga a 40 éve már meg lenne, viszont a 32 ténylegesen ledolgozott időhöz még több év hiányzik. A probléma csak az, hogy az egészségi állapota elég rossz, több gerincsérve, és ízületi gyulladása van, már műtéte is volt. Ebben a pillanatban kizártnak tartjuk, hogy még éveket képes lenne dolgozni. (Ápolónőként az 50kg-os súlyával 100 kg-os embereket kell emelgetnie.) Táppénzre csak akkor írják ki amikor már megmozdulni sem tud, ami néhány havonta meg is történik, rokkant nyugdíjra pedig nem is számíthat.
Tehát a kérdésem, hogy a letöltött 40 évre és az egészségére hivatkozva van-e valamilyen mód arra, hogy megkapja a kedvezményes nyugdíjat, habár a 32 év ténylegesen ledolgozott éve még nincs meg? Van-e valamilyen méltányossági "kiskapu", amit ebben a helyzetben kérhetnénk? Vagy bármilyen ötletet szívesen fogadok, amivel megoldható lenne ez a helyzet.
Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdvözlettel

mamamacoka #   2014.07.17. 21:05

szívesen Tanerő, - használd egészséggel !

tanerő # e-mail 2014.07.17. 19:17

Kedves Mamamacoka!

Ismételten köszönöm a segítséged, és a felmentési kérelmedet szíves engedelmeddel én is adoptálom. Ezer köszönet!

tanerő # e-mail 2014.07.17. 19:17

Kedves Mamamacoka!

Ismételten köszönöm a segítséged, és a felmentési kérelmedet szíves engedelmeddel én is adoptálom. Ezer köszönet!

mamamacoka #   2014.07.12. 16:30

köszönöm gabusch, erre a területre nincs rálátásom, megengeded, hogy a pedagógus szakszervezeti fórumon ezt a hozzászólásodat felhasználjam így bemásolva egy az egyben ?

gabusch # e-mail 2014.07.12. 11:21

mamamacoka,
látom, nagyon klasszul és aktívan részt veszel máig a tanácsadásban :-)

A majdan..június-július környékén nyugdíjba készülő tanároknak hívjátok fel a figyelmét arra az apróságra is
(ami velem fordult elő)hogy az érettségi megbízási szerződéseket a Klik úgy köti az érettségiztető tanárokkal,hogy az május 7-június 27-ig tart általában,vagyis nem bontja szét írásbeli és szóbeli megbízásra.
Ebből az következik,hogy ha pl. valakinek egyébként épp a két időpont közé esik a nyugdíjazása és nem áll biztosítási jogviszonyban azon a bizonyos napon,(mondjuk június 3-n,amikor nyugdíjba megy) és minden rendben is történik a nyugdíjazással,-akkor is marad egy kritikus megbízási szerződése, ami folyamatos jogviszonyt feltételez.
Vagyis jogszerűtlenné válhat a nyugdíjazás.

Ezt nekem 2 év múltával vette észre a Nyufi,teljesen jogosan és ügyesen,a revizor hozzáértése és ébersége dicsérendő :-)
Azóta a Klik is tud ugyan már erről, hogy erre figyelni kell, de jó ha sokan tudnak róla.
Üdv:gabusch

mamamacoka #   2014.07.12. 08:15

jav magamat : akkor és nem akor, bocs leütésbeli hiba, csak bántja a szememet :)

mamamacoka #   2014.07.12. 08:00

igen, -a felmentési idő ledolgozós részében kérd ki a szabidat, igen, így is jó, de én azt mondom arra vigyázz, a nyugdíjazásod kezdeti időpontja még az év vége valamelyik napja legyen, és 2016 január 1-én esedékes nyugdíjemelésre is jogos leszel akor, - igaz, jelenleg defláció van, ezért az nem jelentős össze, de ne maradj lée róla, ha ilyen jól összejönnek az időpontjaid;

továbbra is felmondásról beszélsz : nálunk közalkalmazottaknál felmentés van a nyugdíjazásra való tekintettel, melyet neked kell kérned írásban a főnöktől, és írásbeli választ várjál rá ;

Tanerő egyszer már ide tettem a saját felmentési kérelmemet, én is jelenleg felmentésen vagyok, én így írtam meg,lehet, hogy egyszerűbben is lehetséges, de viszont ebben minden benne van, és meg is kaptam rá a megfelelő választ:

XXXXXXX Munkahely
Város
Pontos cím
Tisztelt Intézményvezető!
Alulírott: Mamamacóka (19..; Xhónap XX, anyja neve: X.Y. ), bejelentem, hogy a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 18. § (2a) bekezdés a) pontjában foglalt feltétel megállapításához szükséges jogosultságával fogok rendelkezni a X-X-X-Megyei Kormányhivatal Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság határozata alapján 2014. augusztusi időponttal.
Ez a törvény pedig kimondja a következőket:
„(2a) Öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő is, aki
legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik, és
azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)–b) és e)–g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.”
A Kjt. 30. §-a a következõ (4) és (5) bekezdése pedig kimondja:
„(4) A közalkalmazotti jogviszonyt felmentéssel meg kell szüntetni, ha a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló
1997. évi LXXXI. törvény 18. § (2a) bekezdés a) pontjában foglalt feltételt legkésõbb a felmentési idõ leteltekor teljesítõ közalkalmazott kérelmezi.
(5) A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 18. § (2a) bekezdés a) pontjában foglalt feltétel megállapításához szükséges jogosultsági idõt a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv határozatával kell igazolni.”
Ennek alapján a következő módon kérem a felmentésemet:
2014.szeptember 1.-től szeretnék nyugdíjas lenni, tehát a felmentési időmet 2014 január 1-től 2014. augusztus 31-ig szeretném letölteni, a munkával töltött részét 2014. április 30. –ával, az utolsó munkaviszonyban töltött napot pedig 2014. augusztus 31-ével szeretném meghatározni.
Kérem felmentési kérelmem elfogadását.
A Nyugdíjbiztosítási Igazgatási szerv határozatát mellékelem.
Város, 201X. X hónap XXnap. Mamamacóka :D Mamamacóka :D

természetesen a szóban forgó határozat fénymásolatát mellékeltem hozzá, az eredeti kell majd még augusztusban :)

sok sikert !

Lyonee #   2014.07.11. 20:54

kolibri52
Már írtam pár nappal ezelőtt is. Teljesen mindegy, hogy hosszabbított GYES-en, vagy GYET-en voltál. Mindegyik beleszámít a jogosultsági idő gyermeknevelési részébe, de csak max. 8 évig.
Az ápolási csökkentette volna le a munkavégzés idejét 30 évre.

tanerő # e-mail 2014.07.11. 19:57

Kedves Mamamacoka!

Még egy kérdésem lenne. Ha mondjuk május 1-gyel kezdem a felmondási időmet, dolgozom június 30-ig, akkor még mindig marad 2 hónap, amit le kellene dolgoznom.Vagy akkor adják ki a szabadságomat? Lehet egyidejüleg felmondási idő és szabadság is? Válaszod előre is köszönöm!

tanerő # e-mail 2014.07.11. 19:37

Kedves Mamamacoka!

Nagyon köszönöm a segítséged. Aranyos vagy, hogy ilyen önzetlenül segítesz.
A főnököm sajnos nem naprakész ezekben a dolgokban, rám hagyta ,hogy érdeklődjek. én meg nem szeretnék rosszul járni. Még egyszer nagyon köszönöm!!!

tanerő # e-mail 2014.07.11. 19:37

Kedves Mamamacoka!

Nagyon köszönöm a segítséged. Aranyos vagy, hogy ilyen önzetlenül segítesz.
A főnököm sajnos nem naprakész ezekben a dolgokban, rám hagyta ,hogy érdeklődjek. én meg nem szeretnék rosszul járni. Még egyszer nagyon köszönöm!!!

kolibri52 # e-mail 2014.07.11. 19:07

mamamacoka
Köszönöm a segítséget. Nagyon rendes vagy.Bárcsak akkoriba ne hallgattam volna az ügyintézőre és hajthattam volna azt, amit akkor is akarta, a hosszított gyest a beteg gyerekre tekintette. Most már nem lehet mit tenni.
Még egyszer köszönöm.

mamamacoka #   2014.07.10. 22:55

kedves Tanerő, most néztem vissza, és látom, te felmondásról kérdezősködsz : nehogy felmondjál, az más fogalom, a felmentésedet kérd! ez jár az öregségi nyugdíj előtt, márpedig a 40 éves női akciós az ! :)

mamamacoka #   2014.07.10. 15:57

a 40.-ik évfordulóra számolj rá pluszban legalább 5! napot, nehogy a végelszámolásba valami hiba csússzon, 1 nap hiánya is gond lehet, ha valaki rosszul kalkulál; Amikor ez megvan jelöld ki magadnak azt a napot, amikortól biztos, hogy nyugdíjas akarsz lenni, onnan számold ki a felmentési idődet, - ha végig közalkalmazott voltál akkor ez 8 hónap lesz, melynek felét le kell dolgoznod, másik fele távolléti díjjal elszámolva munkából való felmentés, - de akkor még állományban leszel, a helyedre akkor még nem vehetnek fel senkit, csak ha megürül az állásod, - ennek utolsó napja a nyugdíjkérelmedet megelőző nap, - és így tehát az utolsó napod előtti 8 hónappal előbb neked kell beadnod a felmentési kérelmedet, melyet köteles a főnököd elfogadni; ha marad a nyarad után még éves szabadságod, akkor a ledolgozós részben úgy és akkor kell kiadni ahogy kéred, ;

mivel gyakorlatilag a jövő éved majdnem végig állomány, a legtisztább dolog így tervezni:

• mondjuk, hogy december 25-én meg lesz a 40 éved,és mind a 40 éved közalkalmazotti, mert akkor jár a 8 havi felmentés - -> dec 31-től lennél nyugdíjas,
  • dec 31-én mindenképpen legyél nyugdíjas már, mert akkor a január 1.-i nyugdíjemelésbe már bele is kerülsz, akkor is, ha nem nagy összeg még számít

akkor április 30 -tól kell kérned a felmentésedet írásban a nyugdíjazásodra tekintettel, ezt a nyugfi határozatával bizonyítod, hogy jogosult vagy rá, - ezt előtte szerezd be , állítólag ősztől kiadják mindenkinek aki eddig nem kérte, 59-es születési évekig, de ha már van határozatod az összeszámolásról, akkor azzal,-

a felmentési kérelemben jelöld meg a felmentés kezdési időpontját, a tényleges munkával töltött utolsó napot,a munkaviszonyod végének napját, és azt, hogy a ledolgozós időben nyáron hogy kéred ki a szabidat - a felmentési idő munkától felmentett második felében nem is dolgozhatsz, tehát előtte kell hozzájutnod, ha nem tudják kiadni valamiért, ki is fizethetik, de egy pedagógusnak nyáron inkább kiadják, így ésszerű ;

erre a kérelemre írásbeli választ kapsz a főnöködtől, mely minden megjelölt tételt, napot helyben hagy, mindent úgy adnak ki ahogy kéred, a törvényesség figyelembe vételével :)

• a felmentési kérelmedet legalább egy héttel add be a felmentés megkezdése előtt, jelen esetben amit a példában írtam, ápr 22 táján :)
tanerő # e-mail 2014.07.10. 11:47

Segítséget szeretnék kérni. 2015.decemberében lesz meg a 40 éves munkaviszonyom. Tanárként dolgozom. A felmondási időm 8 hónap. Meddig kell dolgoznom, hogy decemberben nyugdíjas lehessek? Mennyi szabadság jár? A segítséget előre is köszönöm!

oszlopos # e-mail 2014.07.10. 07:37

Lyonee, köszönöm.

Lyonee #   2014.07.09. 21:15

oszlopos
A munkára kötelezett részben lehetsz táppénzen is, ha beteg vagy.

mamamacoka #   2014.07.09. 20:36

Lyonee, köszi ! nagyon korrekt csajszinak tartalak :)

Lyonee #   2014.07.09. 10:55

mamamacoka!
Jól értelmezted, én nem vettem észre, hogy munkavégzésnek szeretné. Az pedig nem megy, a hosszabbított GYES sem menne, csak az ápolási, az csökkentené a 32 évet, de az is csak súlyosan fogyatékos gyermeknél. Kolibri viszont nem ápolásin volt. Így csak 8 évet vehetnek figyelembe összesen GYES-re és GYET-re. Utólag kár ezen morfondíroznia kolibrinek.