Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

40 év munkaviszony után nyugdíj

mamamacoka #   2014.10.25. 20:51

igen Veci, egy próbát megér, - itt olvashatsz bővebben róla :

http://www.budaorsiinfo.hu/…lem-alapjan/

ott vannak a nyomtatvány letölthetőségek is, károd biztos nem származik belőle, esetleg ha eligazítást kérnél előtte a volt ügyintéződtől, aki a nyugdíjbiztosítónál nyugdíjadat intézte, mi ilyenkor a teendő...

Veci #   2014.10.25. 20:39

ikotak!
Szerintem a 0,5 %-os nyugdíjemelésnek nézz utána.

Üdvözlettel Veci

ikotak # e-mail 2014.10.25. 20:28

Mamamacoka!

Köszönöm a válaszodat.

mamamacoka #   2014.10.25. 19:05

biztos van aki számszakilag is ért hozzá, én nem hiszem, hogy nagyon megnövelné a nyugdíjadat, és nem hiszem, hogy érdemes, de ez csak egy laikus válasz - te döntésed...

ikotak # e-mail 2014.10.24. 18:08

Segítségeteket szeretném kérni !

Nyugdíjas vagyok már a 40 évvel. Régi munkahelyemről most kaptam meg a végkielégítést, ami nem kis összeg, szerintetek menjek újra kiszámíttatni a nyugdíjat ? vagy örüljek, hogy megkaptam egyáltalán, mert már lemondtam róla.

Válaszotokat előre is köszönöm.

mamamacoka #   2014.10.23. 18:16

.....- fórum motor - ......

mamamacoka #   2014.10.23. 08:45

A szám elején angolul Nagy Imre kéri a nemzetközi segítséget, a felvétel eredeti és archív, egy amatőr rádiós vette fel az éterben :)

mamamacoka #   2014.10.23. 08:07

toti0401 # e-mail 2014.10.22. 21:21

Nagyon szépen köszönöm a segítséget, már írtam a nyugdíjfolyósítónak is levelet, csak a hivatalos helyről érkező válaszok általában csak a törvényt idézik. Szép hétvégét!

Lyonee #   2014.10.22. 21:12

Akkor, amikor mehetnél, ha teljes időben dolgoznál. A jogosultsági időt nem befolyásolja a részmunkaidő, nem kell arányosítani. 36 jogosultsági éved van, még 4 kell. Legalább 3 év munkavégzés, hogy a 32 év meglegyen, a 4. lehet GYES is, ha a 8 évbe belefér. Ha munka mellett leszel GYES-en, az a munkavégzés idejét növeli, a GYES-sesbe nem számít. Csak egy jogcímen vehetik figyelembe.

Azért ajánlom, hogy kérdezd meg a Nyugdíjbiztosítótól is, mert a gyakorlatban (itt a fórumon) ilyen esettel (a szolgálati idő az arányosítás után kisebb, mint a jogosultsági idő)nem találkoztam, de a törvényekből ez következik.

bábel58 # e-mail 2014.10.22. 21:09

Bábel58. Köszönöm nektek a gyors választ,de most már nagyon össze zavartatok.
Kettő gyermeket neveltem 1980, 1983-ban születtek,de egyikkel sem voltam 3.éig otthon nem tudom mennyire számít az hogy nem vettem igénybe a hat évet.
Vérom válaszotokat.

toti0401 # e-mail 2014.10.22. 19:55

Tisztelt Lyonee!

Köszönöm a gyors választ. Ha fordítva gondolom, akkor mikor mehetek nyugdíjba, ha most 4 órás minimálbéren fogok még addig dolgozni?köszönöm

Évi61 # e-mail 2014.10.22. 19:52

Tisztelt fórumozók!
Én is szeretném kérni a segítségetek hasonlóképpen mint bábel58.

Az Én esetemben az alábbi adatokat kaptam kézhez.

Az első elfogadott szolgálati idő kezdete:1970.06.16
Az utolsó elfogadott szolgálati idő vége:2013.10.13.
Elismert szolgálati idő:14560 nap azaz 39 év.325nap
Figylembe vehető szolgálati idő: 39 év 325 nap
ebből ipari egyéb idő.39 év.325.nap

a nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjra jogosultsághoz figyelembe vehető idő:38 év 350nap.
ebből kereső tev.járó jogviszonyban szerzett idő:22 év 118 nap.
figyelemben nem vehető idő:0 év.340nap.

AZ ellátás összegének megállapításához figyelembe vehető idő:1970.06.16-től.2013.10.13-ig 39 év 303

Mind az 5 gyermekemmel GYES-en voltam
Ezen adatok alapján melyik a legkorábban várható időpont amikor nyugdíjba mehetek.

Előre is nygon szépen köszönöm a válaszokat!

mamamacoka #   2014.10.22. 19:44

Lyonee, a te szavaid nekem sokat számítanak - köszönöm !

Lyonee #   2014.10.22. 18:56

mamamacoka!
Nagyon tetszett a beírásod a nyugdíjas életedről.
A bit fogalma nagyon jó! Egy informatikus veszett el benned?! A tegnapi kérdező (kbi) szerintem Rózsika101 volt, más néven. Megismerem a stílusáról, és új nick volt. Erre ma még ketten rákontráztak.
Én is jó párszor már leírtam, hogy nem kell ötleteket adni a törvényhozóknak. Csak azt nem értem, hogy az "azt hallottam"-mal miért "jogi" fórumra jönnek, van más fórum is erre.

Lyonee #   2014.10.22. 18:36

Bábel58
2017.03.15-én meglesz a 40 éved, de mindenképpen számolj rá legalább egy hete. 2017.04.01-t ajánlom a nyugdíjazás idejének.

Lyonee #   2014.10.22. 18:31

toti0401
Nálad a jogosultsági idő nagyobb lesz, mint a nyugdíjszámítás szorzójánál használt szolgálati idő.
Fordítva van, mint, ahogy gondolod. A szolgálati időnél arányosítanak a minimálbérhez, de a jogosultságnál teljes napnak, évnek számít az 50%-s foglakoztatás. Az unokáddal töltött GYES idejét is elfogadják, nincs olyan kitétel, hogy saját gyermekkel.

" A (2a) bekezdés tekintetében jogosultsági időnek minősül a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal, valamint a terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban
és a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel megállapított ápolási díjban eltöltött idővel szerzett szolgálati idő."
Csak az ápolási díjnál van kikötve a saját gyermek.

toti0401 # e-mail 2014.10.22. 15:11
  • 36 éve egy munkahelyen dolgozom teljes munkaidőben, ebből 6 évet voltam otthon a két gyerekkel egyet pedig az unokával
  • viszont így szerintem csak 29 keresőtevékenységes évem van és 7 gyerekneveléssel eltöltött idő a max 8-ból. Viszont ha most csak 4 órás minimálbérben fogok dolgozni, attól félek hiába lesz meg a 40 év szolgálati idő, mert ott nem arányosítanak tudtommal, ha viszont a 32 év számításánál már arányosítani kell,mert akkor még 2 évvel tovább kell dolgoznom, hogy elmehessek nyugdíjba 42 év szolgálati idővel és 32 év keresőtevékenységgel. Igazából a fő kérdés csak az, hogy a 32 évnél hogy számít a 4 órás minimálbér.
mamamacoka #   2014.10.22. 14:47

toti0401

• nem szégyellem bevallani, ha olyan kérdés merül fel, amire nem tudom a választ, megmondom őszintén nem tudom, hogy az unokás gyes hogy viszonyul a 40 éves akcióshoz, de nem reménytelen a dolog,mármint válaszolásilag, úgy gondolom Lyonee ehhez is ért,
  • és még az nem világos, hogy végig szolgálati időről beszélsz, de tudjuk, hogy a jogosultsági idő és a szolgálati idő két külön fogalom és nem feltétlen egyezik meg, légyszíves pontosíts,
  • a harmadik kérdésedre, a 4 órás munkaviszony, ha a minimálbért megkeresed vele akkor mindegy hány órában dolgozol :)
toti0401 # e-mail 2014.10.22. 14:28

A nők kedvezményes 40 év szolgálati idejével kapcsolatosan lenne az alábbi kérdésem. 36 év szolgálati idővel rendelkezem, ebből 6 évet két saját gyermekemmel tgys, gyed, gyesen töltöttem, és 1 évet vagyok most az unokámmal gyesen. Eddig így az én értelmezésem szerint 29 évem van meg a szükséges 32 év kereső tevékenységből és 36 év a szolgálati időm. A munkáltatóm viszont a gyes letelte után csak részmunkaidős, 4 órás minimálbérben tudna tovább foglalkoztatni. Ha jól értelmezem a törvényt, akkor ez teljes szolgálati időnek számít, viszont a kérdésem az, hogy a 32 év keresőtevékenység esetében kell-e az arányosítást alkalmazni. Én úgy értelmezem, hogy igen és akkor 4 év múlva hiába lesz meg a 40 év szolgálati időm, ha mellette csak 31 (29 és 4-nek a fele) év keresőtevékenységgel eltöltött időm lesz.
A másik kérdésem, ha esetleg még én maradok egy évig az unokámmal gyesen és mellette találok munkát ahol minimálbérre bejelentenek, akkor ez az időszak csak a szolgálati időbe fog beszámolni, vagy a 32 év kereső tevékenységbe is beszámítana a munkaviszony.

vargahanna # e-mail 2014.10.22. 13:22

Az 1 bit-es agyammal ... tényleg azt kell gondolni, hogy valaki a kormányból ezt a fórumot olvasván, innen ötletet lopva fogja gyorsan éjjel megírni és beterjeszteni az esetleges változásról szóló jogszabályt? Én nem mondom, hogy megbízható az infóm, a lakótársam kolléganőjét érinti, neki jelezték a munkahelyén (szóban). Ő a közigazgatásban dolgozik.
Ám, megértettem, hogy itt nem szabad ilyesmiről kérdezni, tehát nem teszem többé. Természetesen türelmesen várunk, és majd remélem "nem derül ki" semmi változás.
Minden jót a fórumozó hölgyeknek.

mamamacoka #   2014.10.22. 13:06

KBS után szabadon:

OFF

na akkor most durva leszek, mert szépen hiába mondom!

"A bit az információ, de ugyanakkor az információt hordozó közlemény hosszának is egyik alapegysége. Jele: b (kis B betű). Lehetséges értékei: 0 (hamis), vagy 1 (igaz). Az elnevezéssel a számítógépek, a távközlés, az informatika tudományaiban találkozhatunk; a digitális technika legkisebb egysége. A név a binary digit (bináris számjegy) kifejezésből származik."

Kezdem azt hinni, hogy 1 bites agyakkal jöttök ide!!!!!!!!! És meg fogjátok érdemelni, ha a bőrötökön koppan a saját ötletetek !

Előre is gratulálok hozzá, - ja és nehogy valaki mást, mondjuk a kormányt hibáztassátok érte, ha megvalósítják, a tippeteket, - és ezt úgy mondom, hogy velem nem toltok ki, nekem 8! de elsősorban magatokkal, és még sok más emberrel igen !

Sértő, vagy nem sértő, akinek nem inge nem veszi magára, nem is tudom, miért kérdeztek itt, hiszen többet tudtok a törvényhozóknál !

ON

március28 # e-mail 2014.10.22. 12:30

@Vargahanna: igazad van, én is úgy kerültem ide, hogy mivel jövő év március végén lenne meg a 40 év jogosultsági időm, érdekel a téma., ezért kezdtem volna utána nézni. Eddig semmi hivatalos információ nem támasztotta alá, de valahogy mégis terjed ez a bizonyos 42 évre történő emelés. Nem kizárt, hogy valaki kitalálta, bedobta a köztudatba. Valóban nem célszerű nagyon emlegetni mint ahogy a bizonyos ördöggel a falon kérdést sem, de az is igaz, hogy főleg, akik közelednek az időhöz, izgatottak. Azt nehezen akarom elhinni, hogy már most január 1- től ez lenne. Ha mégis, az bizony gutaütés, főleg, hogy pár hónap hiányzik a 40 -hez.

mamamacoka #   2014.10.22. 12:15

Bábel,58, egy lényeges dolgot nem írtál meg, hány gyerekkel voltál gyesen, mert csak utána tudok válaszolni

vargahanna # e-mail 2014.10.22. 10:27

Üdv minden kedves hozzászólónak!

Én szeptember 23-án kérdeztem, hogy hallott-e valaki arról, (vagy tud-e elérhető leírt információt), hogy változtatni akarnak a nők 40 éves jogviszony utáni nyugdíjba vonulási lehetőségén. Akkor erre válasz nem érkezett, gondolom nem lehetett erről tudni. Lehet, hogy csak "gonosz" pletyka, én örülnék a legjobban, ha nem lenne igaz az, hogy 42 évre emelnék 2015. 01.01.-től. Nem értem, hogy miért feltételez bárki rosszat arról, aki kérdezni merészel (pl. munkásnő kbi-ről) . Szerintem vele együtt csak egyszerűen megijedtünk attól, hogy talán igaz is lehet, és próbálunk infóhoz jutni. Nem holmi ballib, "ürgebőrbe varrt kémek" (by Virág és Pelikán elvt.), vagy felforgató elemek vagyunk.
Köszönöm minden hölgynek a sok hasznos tudnivalót, jókedvű nyugdíjas napokról, hónapokról, évekről való beszámolót.