Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

40 év munkaviszony után nyugdíj

Lyonee #   2014.04.22. 12:52

Angelka
A 40 éves nyugdíjra mamamacoka válaszolt.
Ha az MT alá tartozol, a tv. nem biztosítja a felmentés kérését.
A megüresedett munkakörbe a munkáltató azt vesz fel, helyez át, akit akar.

mamamacoka #   2014.04.22. 11:48

Angelika, - bocsi, most olvastam el még egyszer a kérdésedet, - és látom, nem írod, hogy közalkalmazott lennél, - én zsinórból annak vettelek, - tehát, akkor vonatkozik rád a felmentési lehetőség, ha! közalkalmazottként dolgozol, ha nem, akkor nincs, - csak a közalkalmazottaknál van a felmentési idő, a Kjt a mi törvényünk a közalkalmazottaké amire hivatkoztam, amennyiben te nem vagy közalkalmazott, rád a Munka Törvénykönyve, és a munkahelyed Kollektív Szerződése vonatkozik, ezekben van a válasz, - elnézésedet kérem :)

mamamacoka #   2014.04.22. 10:42

Angelika, az első kérdésedre Lyonee szerintem kompetensebb én nem tudom, a második kérdésedre idézek egy régi válaszomból :
2012. dec 27.-i dátummal megjelent MK 180. számában
" A Kjt. 30. §-a a következõ (4) és (5) bekezdéssel egészül ki:
„(4) A közalkalmazotti jogviszonyt felmentéssel meg kell szüntetni, ha a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló
1997. évi LXXXI. törvény 18. § (2a) bekezdés a) pontjában foglalt feltételt legkésõbb a felmentési idõ leteltekor teljesítõ közalkalmazott kérelmezi.
(5) A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 18. § (2a) bekezdés a) pontjában foglalt feltételmegállapításához szükséges jogosultsági idõt a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv határozatával kell igazolni.”
A Kjt. 78. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(4) Ha a közalkalmazott közalkalmazotti jogviszonya − a 25. § (2) bekezdés b) 1. pontja
szerinti áthelyezés vagy g) pont ga) alpontja szerinti rendkívüli felmentés kivételével −
megszűnik és legkésőbb a megszűnés időpontjában nyugdíjasnak minősül (Mt. 294. § (1)
bekezdés g) pont) vagy felmentésére a 30. § (4) bekezdése alapján kerül sor, továbbá legalább
harmincöt évi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik, a negyvenéves közalkalmazotti
jogviszonnyal járó jubileumi jutalmat részére a jogviszony megszűnésekor ki kell fizetni.”
"
Tehát a munkáltató köteles felmenteni a nők 40 éves nyugdíjára jogosult közalkalmazottat, és min. 35 év közalkalmazotti jogviszony esetén köteles megadni a 40 éves jubileumi jutalmat is.
Hatályba lép 2013. január 1-én.

Tehát nem adható lehetőség, hanem a nyugdíjba vonulónak kell kérnie a nyugdíjazásra való tekintettel a felmentését, és fel kell menteni!

Angelka # e-mail 2014.04.20. 15:45

Két kérdésem lenne

• a munkáltatónak fel kell-e ajánlani, egy megüresedett magasabb besorolású munkakört, ha a dolgozónak megvan hozzá a szakképesítése?
  • kötelező-e a felmentési idő, ha valaki 40 éves munkaviszonnyal nyugdíjba megy?
mamamacoka #   2014.04.18. 17:07

sajnos, államilag finanszírozott munkahelyen nem alkalmazhatnak tavaly júl. 1-től nyugdíjasokat, ez a technikai dolgozókra is vonatkozik, bármilyen nem állami, maszek, egyházi, alapítványi munkahelyen dolgozhatsz, de a közalkalmazott vagy nyugdíjat kap, vagy fizetést - ez van sajna :(

(úgy tudom, pedagóguséknál az óraadói lehetőség megmaradt, de az nem számít közalkalmazottiságnak, és vannak korlátai óraszámban és keresetben)

manna40 # e-mail 2014.04.18. 11:20

manna 40 - nem

Jó lett volna bővebben válaszoltál volna, hogy -miért nem??

mamamacoka #   2014.04.18. 08:44

köszi, örülök, hogy megértettél! :)

okkati # e-mail 2014.04.18. 08:29

Mindenkinek sikeres ügyintézést kívánok!

mamamacoka #   2014.04.17. 20:23

rendben okkati, - fogadd el, - csak fejezd már be, - és hagyd, hogy mindenki úgy intézze, ahogy neki sikerül...

okkati # e-mail 2014.04.17. 18:36

Bocsánat, csúnyán elírtam: Dr. Farkas Andrásnak hívják a NyugdíjGurut. De a lényegen nem változtat. A törvény nem írja konkrétan a kivételek között a felmentési idő munkavégzés nélküli részét szabadságra jogosító időnek. Számomra egy munkaügyi bíró állásfoglalása hitelesnek tűnik és nincs az ellenkezőjére hasonlóan hiteles személytől más vélemény. Sajnálom, hogy így van mert ez nekem veszteség.

mamamacoka #   2014.04.17. 17:58

manna 40 - nem

manna40 # e-mail 2014.04.17. 08:55

Közalkalmazottként megyek nyugdíjba, technikai dolgozó vagyok, azt szeretném kérdezni, hogy utána, minimálbéren, napi 8 órában dolgozhatok e tovább ugyan ott??

sallagi # e-mail 2014.04.16. 20:28

Lyonee segítsége, ajánlása nekem bejött.

Lyonee #   2014.04.16. 20:23

A magát nyugdíjgurunak nevező dr Farkas András legnagyobb igyekezetére is adott már téves választ.
Nem is egyet!

okkati # e-mail 2014.04.16. 19:06

Természetesen alaposan körbejártam a témát és többek közt Dr. Hegedűs Andrást (facebookon NyugdíjGuru néven ad nagyon hasznos tanácsokat) is megkérdeztem, az ő válaszából is idéznék:
A szabadságot illetően: a szabadság a kötelező munkavégzés idejére adható ki a Munka Törvénykönyve ez esetben is alkalmazandó rendelkezése szerint, azaz a felmentési idő felére vonatkozóan a szabadság jár. (Ha teljesen felmentenék a munkavégzés alól, akkor pénzben meg kell váltani a felmentési idő felére járó szabadságot).

Lyonee #   2014.04.16. 18:28

van egy csomó kivétel, amikor a munkavégzés nélküli időre is jár. Csak el kell olvasni!
Dr. Cséffán József is tévedhet a törvények értelmezésében!

okkati # e-mail 2014.04.16. 13:35

Sallagi sajnos nem jár, szerencsés vagy, hogy megkaptad. Korábban már beidéztem és most újra megteszem:
Dr. Cséffán József A Munka Törvénykönyve és magyarázata 2014. c. kiadványból (482. o.):
A törvény a szabadságra való jogosultságot a tárgyévben munkában töltött idő alapján írja elő. Így nem indokolt a törvény szerint olyan időtartamokra szabadságot biztosítani amikor munkavégzés nem történt. (az MT. 115-116 §-ához fűzött indoklás) A próbaidő alatt, a felmentési idő alatt a közalkalmazott munkavégzésre köteles ezért a próbaidő és a felmentési idő tartamára - munkavégzés esetén - szabadság illeti meg. Ellenben a közalkalmazott a kötelező felmentési idő alatt, illetva a felmentés teljes tartamára a munkavégzés alól mentesítették munkát nem végez, ezért ezekre az időtartamokra szabadság nem illeti meg.

sallagi # e-mail 2014.04.15. 18:14

okkati
közalkalmazottként a felmentési idő teljes időtartamára megkaptam a szabadságot. A felmentési idő minden tekintetben jogszerző, munkaviszonyod a felmentési idő végén szűnik meg.

manna40 # e-mail 2014.04.15. 14:44

okkati

köszönöm a segítséged!

okkati # e-mail 2014.04.15. 12:53

manna 40
A felmentési idő azon részére amikor dolgozol jár szabadság, a munkavégzés alóli felmentés idejére viszont nem. Mivel 6 hónap a felmentési időd, ennek a felére a munkaadó mentesít munkavégzés alól, tehát 3 hónapnyi időre jár szabadság.

fagyongy55 # e-mail 2014.04.15. 11:54

Nem nagyon vagyok jártas a közalkalmazotti dolgokba butaságot nem akarok írni, kérdezd meg itt a fórumon Lyone-t Ő profi e témában , vagy olvass vissza a válaszaiban.

manna40 # e-mail 2014.04.14. 19:40

fagyöngy55.

Azt szeretném kérdezni, 6 hónapos,felmentési időre,- (mivel több mint 20 éve közalkalmazott vagyok)- jár e szabadság. Köszönöm a segítséget.

érdeklődő111 # e-mail 2014.04.14. 19:35

Hali!

Rokonom ezt a választ kapta a Nyugdíbizt.Ig-tól:

"...34 év 352 nap figyelembe vehető szolgálati idővel, illetve
34 év 38 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül
15 év 186 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel rendelkezik..."

Rokonom emellett 9 saját gyermeket nevelt fel.

Azt szeretném tudni, hogy akkor most mehet nyugdíjba azonnal vagy mikor?

Köszi előre is a választ!

fagyongy55 # e-mail 2014.04.14. 18:35

ebből a nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjához jogosultsági idő 13041 nap, azaz 35 év 266 nap.
anna 40 ehhez add hozzá a 2011-12-13-14 éveket,megkapod ,hogy 2014 év végéig lesz 14501 napod durván jövőre 110 napot kell dolgozni hogy 14611 napod legyen a 11 ráadás.

mamamacoka #   2014.04.13. 16:09

ha 2011-ben összeszámoltattad az idődet, akkor a gyes benne van az akkori 32 év 183 napban, - nem értelek, ez már eleve kedvezmény, hogy gyesen voltál és munkaviszonyként, sőt jogviszonyként beszámítják, - nem lehet kétszer sorba állni ugyanazért a dologért, a régiek, akik kaptak a gyermekeik után + egy évet gyermekekként, azoknak nem volt lehetőségük gyesre menni,mert nem volt gyes, csak '68 óta van, tehát csak a 68 előtt született gyermekekre jár,, és te gyermekeid kora alapján voltál gyesen, az állam fizette utánad a járulékokat, volt biztosításod, és most megkapod jogviszonyként, - akkor most milyen plusz éveket hiányolsz ?

• a másik kérdéseddel kapcsolatban én nem tudok rá válaszolni, nem ismerem az önkormányzati képviselőség lehetőségeit...
  • ezek függvényében akkor mehetsz nyugdíjba, ha megvan a 40 év jogosultsági viszonyod, a gyeses évekkel együtt, vagy betöltöd a korhatárodat,,,