Élettársi viszony - Élettársi viszony - miképpen igazolható?


JámborMoni # 2018.11.10. 21:46

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Szeretnék tanácsot kérni Öntől.
25 évet éltünk az exemmel élettársi kapcsolatban. Most nyáron derült ki, hogy ő már 3 éve barátnőt tart. Szeretném az általunk lakott házat, mely sajnos az ő állandó lakcíme is, értékesíteni.
Az ingatlan az én nevemen van, neki a tulajdoni lap szerint nincs tulajdonjoga.
25 éve, amikor összekerültünk, nekem már volt 1 egyszobás öröklakásom. Ezt a lakást eladtam, majd hitelfelvétellel egy nagyobb lakást vettem. Majd ezt a lakást is eladtam és újabb hitelfelvétellel a mostani családi házat vettem meg.
A hitelt közösen fizettük eddig, illetve az előző lakásnál is közösen fizettük.
A mostani ingatlant még banki hitel és baráti kölcsön is terheli. Ezen kívül édesanyám is elhunyt pár éve, ingatlanból és értékpapírból 2.100.000,-Ft-ot kaptam összesen. Az utóbbi 3 év cafeteria juttatását is a hiteltörlesztésre fordítottam, 1.080.000,-Ft értékben.
Jól gondolom, hogy a vételárból ezeket az összegeket levonhatom?
Az előző és a mostani ingatlan esetében is voltak értéknövelő beruházások, amelyeket közös fizetésből finanszíroztunk.
Én úgy gondolom és úgy számoltam, hogy az előző és a mostani ingatlan esetében is a növekményt osztanánk fele-fele arányban.
Számszerűleg: Saját lakásom 1.500.000,-Ft-ért adtam el. A következőt 2.000.000,-Ft-ért vásároltam. Ebben az esetben ő a 25% növekménynek a felét kapná meg. Az utóbbi lakást 10.900.000,-Ft-ért adtam el (a 12,5%-ot nézve ez 1.362.500,-Ft) és a házat 16.500.000,-Ft-ért vásároltam (az exem 1.362.500,-Ftnyi része itt 8,3% lett) Itt a növekmény már 34%, melynek a fele jár neki...
Jól gondolom, hogy ha a mostani ingatlant eladom, akkor kb 25%-át kaphatná a vételárból? Lehet, hogy itt egy kicsit bonyolult voltam :(
Illetve a közös fizetésből, de az ex nevén futó 2 autó és 1 utánfutó felére igényt tarthatok?
Előre is köszönöm válaszát..

ObudaFan # 2018.11.11. 09:17

JámborMoni

Nem feltétlenül gondolod jól. Élettársak között nem fele-fele arányban kell osztozni, hanem a szerzéshez való hozzájárulás arányában.

JámborMoni # 2018.11.11. 12:48

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A szerzés arányánál a jövedelmet kell figyelembe venni?
Én az ingatlanok értékének a növekedését vettem figyelembe...
Sajnos az exemnél a pontos jövedelem nem megállapítható, mert vagy nem is volt bejelentve vagy minimálbéres volt. Hogy lehetne ezt jól kiszámolni?
Köszönettel..

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.11. 13:06

A szerzés arányánál a jövedelmet kell figyelembe venni?
És a háztartásban végzett munka értékét. Bonyolult, nehéz.

ObudaFan # 2018.11.11. 13:21

Sajnos az exemnél a pontos jövedelem nem megállapítható, mert vagy nem is volt bejelentve vagy minimálbéres volt. Hogy lehetne ezt jól kiszámolni.

Ez inkább az ő baja, vita esetén neki kell igazolnia.

JámborMoni # 2018.11.11. 14:08

Köszönöm mindkettőjüknek a választ..

Két kérdésem még lenne, ami az első hozzászólásomban is szerepelt.

  1. Az én kezdeti (első) ingatlanom értékét figyelembe lehet majd venni?
  2. A 2 hiteltartozás összegét az ingatlan eladási árából levonhatom és a maradékot osztjuk a szerzés arányában?

Köszönöm

drbjozsef # 2018.11.12. 05:50
  1. Igen, persze.
  2. ld. KBS válaszát. Más dolgok is beszámíthatnak, de ha nincs közös gyermeketek, alapvetően mindketten dolgoztatok, és a háztartásban egyenlően vettetek részt, akkor nagyjából igen, de a régi, fizetett hiteleknél amit ő fizetett - jövedelme arányában - az "visszajár" neki.
nicsenko # 2019.01.19. 11:53

Üdvözletem!

Élettársammal 50-50%-ban tulajdonosok vagyunk egy közösen vásárolt lakásban,kapcsolatunk véget ért.
Az én jövedelmem háromszorosa az övének,saját gyűjtögetett jövedelmünkből vásároltuk a lakást.

Igényt tarthatok-e többre pénzre szerzés aránya miatt,ha eladásra kerül a sor,mint 50%?

Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.19. 12:44

Valószínűleg igen.

sissy074 # 2019.02.28. 09:15

Kedves Fórumozók!
Tavaly óta külön élek a férjemtől,augusztusban a válást beadtam.Közben lett egy új kapcsolatom.Kérdésem,ha össze költözök a barátommal,akkor ő az élettársam lesz attól függetlenül,hogy papíron házas vagyok?A lakás amiben lakok 1/2 tulajdonom másik 1/2 a még férjemé.Ha ő nem egyezik bele a lakcím bejelentésbe akkor van arra valami megoldás?Köszi.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.28. 09:21

Azt kérdezed, lehet-e valakinek élettársa, ha a házassága még nem szűnt meg? Ha a házassági életközösség már megszűnt, akkor lehet.

Mi a gyakorlati jelentősége a kérdésednek?

sissy074 # 2019.02.28. 10:17

Kedves Kovács Béla Sándor!Köszönöm a választ!Az életközösség már tavaly megszűnt.A lakcím bejelentés meg csak azért érdekel,mert ebben a lakásban fog lakni a barátom,és úgy tudom elméletileg kötelező lenne a címre akkor bejelentkeznie.Viszont ha a másik tulaj nem egyezik bele,nem tud bejelentkezni.Vagy rosszul tudom?

wers # 2019.02.28. 10:24

Viszont ha a másik tulaj nem egyezik bele,nem tud bejelentkezni.

Igen nagy a valószínűsége, hogy a másik tulaj hozzájárulását kérik, vagy egy meghatalmazást tőle.

drbjozsef # 2019.02.28. 10:59

sissy,

A beleegyezése kell, de az aláírása nem :

146/1993. (X. 26.) Korm. rendelet
...
33§
...
(4) Közös tulajdon esetén a tulajdonostársak hozzájárulását a lakcímbejelentés során eljáró szállásadó írásbeli nyilatkozatával igazolja.

Vagyis ha ott nyilatkozol, hogy beleegyezett, azt el kell fogadják. Természetesen büntetőjogi felelősséged tudatában kell ezt tenned.

sissy074 # 2019.02.28. 11:05

Köszönöm a válaszokat!Ő tuti nem fog bele egyezni sajnos. :-( Mondjuk ez is érdekes,mert elvileg 3 napon belül be kéne jelentkezni oda ahol lakik az ember,viszont ha a másik tulaj nem egyezik bele akkor,ennek nem tudunk eleget tenni.....

drbjozsef # 2019.02.28. 11:16

Nézd, ha nem egyezett bele, hogy ott lakjon, akkor nem is lakhatna ott ugye...

wers # 2019.02.28. 11:20

Vagyis ha ott nyilatkozol, hogy beleegyezett, azt el kell fogadják. Természetesen büntetőjogi felelősséged tudatában kell ezt tenned.

Valóban, de ha a másik tulaj most szóban rá is bólintana, de fél év múlva letagadja, és felülvizsgálatot kér, akkor gond lehet.

drbjozsef # 2019.02.28. 11:21

Egyébként, én megmondanám mit csinálnék:

Szereznék bizonyítékot róla, hogy a férjed TUD arról, hogy az új párod ott lakik. Telefonbeszélgetés felvétele például. Nem konkrétan rákérdezni, vagy engedély kérni. Csak valahogy szóba hozni, hogy ott lakik, és ha nem mondja egyből azt, hogy na takarodjon onnan kifele most rögtön, akkor nyilvánvalóan nincs a kialakult helyzet ellen kifogása.

Ez nem a "hallgatás = beleegyezés". Ha tudomással bír a tényről, hogy ott lakik, és semmilyen eljárás elindítását nem kezdeményezte ez ellen, akkor nem lehet kifogása az ellen, hogy a lakcím nyilvántartásba is bejelentkezzen. Hiszen az kötelező, törvény írja elő.

Ez után, én simán megtenném azt a nyilatkozatot, és bejelenteném.

sissy074 # 2019.02.28. 11:27

Hát én erre nem is gondoltam,hogy ha az én részembe költözik,akkor is kell az engedélye. :-(

wers # 2019.02.28. 11:29

Ez után, én simán megtenném azt a nyilatkozatot, és bejelenteném.

Hát, nekem volt kellemetlen fél évem, mikor az ex feleség letagadta, hogy megengedte.

drbjozsef # 2019.02.28. 11:38

sissy074,

Ha te az exeddel két különbejáratú, két külön lakásban laktál, akkor nem kell. Vagy wc-t csak Te használtad, a konyhát meg csak Ő? Ugye, nem így volt? Akkor pedig nincs "én részem". Osztatlan közös tulajdon esetén minden tulajdonos egyformán jogosult az egészet használni. Nincs olyan, hogy a te feledbe költözik.

Lyonee # 2019.02.28. 11:39

Miért is engedné meg a volt férj?
A közös lakhatást másképpen is meg lehet oldani. Pl. az új pasi lakásában.

sissy074 # 2019.02.28. 11:43

Igazából nem ebben a házban éltünk.Ő maradt a másik közös tulajdonú lakásunkba én,a gyerekekkel beköltöztem ebbe az ingatlanunkba.Az alsó szint egy külön bejáratú lakás azt nem használom,és a tetőtérben a 4 szobából is csak kettőt.Így tulajdonképpen a felét használom csak.

wers # 2019.02.28. 11:54

sissy074 talán ezt a válással és vagyonmegosztással rendezhetnétek. Nem csak a lakcímbejelentés szempontjából lenne szerencsés.

sissy074 # 2019.02.28. 12:05

Én is szeretném,ha hamar és normális módon le tudnánk mindent zárni,viszont a férjem nem ilyen.Ő inkább pereskedni fog,ami tudom jó hosszadalmas lesz.Köszönöm a válaszokat!