Szocpol visszahelyezése egy másik ingatlanra


nina71 # 2010.06.24. 12:49

Kedves Fórumozók,

a tulajdonunkban lévő "szocpolos" lakást szeretnénk eladni.
Ca. 4 éve vettünk 1 házat, amit időközben lebontottunk, mivel annak a helyére akarunk építkezni. Az ingatlan telekké való átminősítése azonban a földhivatalnál még nem történt meg.
A szocpolt értelemszerűen az új ingatlanra avagy telekre szeretnénk áthelyeztetni.

A kérdésem arra irányul, hogy lehet-e egyáltalán már a tuladonomban lévő ingatlanra átvinni a szocpolt?
Ha nem, megoldás lehet-e az, ha átminősíttetem mielőbb telekké (mivel a bontás már megtörtént) és a telekre viszem át a szocpolt.

A segítséget és a választ előre is köszönöm!!

sziszi77 # 2010.06.14. 15:11

Antomn.Miért nem helyeztetétek egyből a telekre a szocpolt?Mi ugy csináltuk 3 éve,áterheltettük és nem kellett letétbe rakni.Csak ugy jobban jártatok volna.Nem értem miért nem a telekre raktátok át a szocpolt,és igy most nem lehet?

antonm # 2010.06.14. 13:21

Tisztel Fórumozók!

Az alábbiakban lenne szükségem segítségre, információra.

2008 szeptemberében eladtuk lakásunkat, melyre az állam részünkre szocpolt biztosított. A lakás tehermentesítése érdekében a szocpol összegét letétbe helyeztük a MÁK-nál. Tekintettel arra, hogy az új vételű lakásunk még nem került bejegyzésre a földhivatalnál így az 1 év leteltét követően a törvény adta lehetőségeknek köszönhetően kérvényeztük annak meghosszabítását újabb 1 évre("A felfüggesztés építkezésnél 3 évre, vásárlásnál 1 évre lehetséges, utóbbi azonban 1 évvel meghosszabbítható"). Mivel a meghosszabításunk idén szeptemberben fog lejárni és az építtetőnek köszönhetően onnan számítva még pár hónap szükséges a végleges lakhatási engedély megszerzéséhez, így újabb meghosszabításra lenne szükségünk.

A kérdés, hogy egy már meghosszabított kérelem esetén kérhető-e újabb hosszabítás vagy az építettő csúszása miatt elveszítjük a letétbe helyezett (2 millió Ft) pénzünket?

A segítséget és a választ előre is nagyon köszönöm!!

MajorDomus # 2010.06.10. 19:09

Ez mázli volt,de a gyerekek miatt jogos !

sziszi77 # 2010.06.10. 05:52

MajorDomus.Nekem elengedett az apeh közel 800 ezer forintos illetéket,írtam nekik levelet egyedül nevelem a 4 kiskorú gyermekemet,gyesen vagyok munkám nincs és nem tudom kifizetni az illetéket mert a megélhetésűnk vbeszélybe kerül.Talán probáld meg te is danababa ,irasd a gyereked nevére.De ugye jól értelmeztem a szocpol azon az ingatlanon van amit elakarsz adni vagyis cserélni?

MajorDomus # 2010.06.09. 20:06

Várd meg az Orbán csomag elfogadását,akkor az uj házat adó -és illetékmentesen elajándékozod a 3 gyereknek, s máris-nincs ingatlan a neveden, utána mehet a Nandy csomag !

sziszi77 # 2010.06.09. 14:09

Az igen Nandy,de nem lehet egy másik ingatlan a nevén közben.Mert sem felfűggeszteni sem átterhelni nem lehet.Tudom én is átesttem rajta ez igy van.

nandy # 2010.06.09. 14:01

Ha a lakás tulajdonosa a lakásigényét a lakás cseréjével, vagy a lakás értékesítését követően másik lakás építése vagy vásárlása útján elégíti ki, a kedvezmény visszafizetésével kapcsolatos kötelezettségét építési szándék esetében három, vásárlási szándék esetében 1 évig fel kell függeszteni.

https://ugyintezes.magyarorszag.hu/…0091202.html?…

danababa # 2010.06.09. 13:07

Jó napot!

Mi 2002-ben építkeztünk, a házon 2007-ben lett lakhatási engedély.3 gyerek után felvettük a szocpolt.Tavaly vettünk egy másik ingatlant,áthidaló kölcsönből,de a régit nem sikerült eladni,így nem tudom erre áthozni a szocpolt. Most lenne egy csere lehetőség, komfortra,értékra,szobaszámra is megfele a réginek,de mivel az új házunk a tulajdonunkba van ezért nem lehet áthozni,mivel már így van igatlan a nevünkön. Tud valaki valami megoldást? Hogyan tudom lebonyolítania cserét? Van valami kiskapu,hogy ne kelljen visszafizetni?
ÜDv.,

nagyszacsa (törölt felhasználó) # 2010.04.26. 06:03

Szia Monalisa1!

Ez eddig rendben van, de mi olcsóbbat szeretnénk venni, mint amennyiért adjuk. Azt lehet-e , vagy vissza kell fizetni a szocpolt?

monalisa1 # 2010.04.25. 21:41

Mivel egy szoc.polos lakásra 5 (?) év az eladási tilalom, ezen összeget letétbe kell helyezni, aztán ha egy éven belül az újabb vásárlás, a MÁK-tól lehet kérni az átvezetést. (Előtte vizsgálni fogják hogy a a család a jogszabályban előírt szobaszámot nem lépte-e túl.)

Az újabb babát 60 napon belül be kell jelenteni különben visszafizetendő az állami támogatás.

"Lisa"
laikus hozzászóló

nagyszacsa (törölt felhasználó) # 2010.04.25. 21:24

Üdv!

Szeretnék én is kérdezni.

2007-ben nagyon jó áron hozzá tudtunk jutni egy lakáshoz.
17 millióért vettük. Felvettük rá a szocpolt egy meglévő gyerekre és egy másikra megelőzőleg. Most várjuk a második babát, egy hónap múlva születik.
A lakásra felvettünk 5,5 millió hitelt.
Most szeretnénk eladni a lakást, amit kb.23 millióért el tudnánk adni. Visszafizetnénk a lakáshitelt ami a deviza árfolyam miatt most kb 7 millió. Szeretnénk egy kis kertes házat venni, de csak 20 millió ft körül, hogy ne kelljen sok hitelt felvennünk. Megoldható ez a szocpol átvitelével?
Ha visszafizetjük a lakáshitelt az összes megmaradt pénzt visszaforgatnánk, de kevesebbért vennénk mint amennyiért eladtuk.

nagyon szépen köszönöm.

monalisa1 # 2010.04.13. 20:38

A kifejezés helyesen: a méltányolható lakásigény.

monalisa1 # 2010.04.13. 20:36

Az általam lentebb belinkelt tájékoztatóban külön olvasd el a méltányolható lakásmértékre vonatkozó tájékoztatót.

monalisa1 # 2010.04.13. 20:28

Én úgy tudom hogy az előzőekben megkapott szoc.pol. támogatást előbb be kell fizetni (= letétbe helyezni) aztán ha egy éven belüli a másik lakás vásárlása akkor megvizsgálják, hogy emez lakásra is adottak-e a szoc.pol. jogosultság feltételei. Tehát az összeg visszakapás nem automatice...

twisty # 2010.04.13. 20:10

A meglévő gyermek után megkapott szocpolhoz mi köze a banknak? Hitelem nincs, csak elidegenítési és terhelési tilalom 10 évre a magyar állam javára...

monalisa1 # 2010.04.13. 19:38

Ott már valószínüleg érdeklődött de nem azt a választ kapta amit "szeretett" volna hallani - hát irány a jogi fórum...

MajorDomus # 2010.04.13. 19:26

A bank hitelosztályán egy telefonnal megtudod.

twisty # 2010.04.13. 17:00

Köszi, de a kérdésemre egyik sem adott választ.
Nem általánosságban a szocpolról, hanem az "áthelyezés"-ről és annak szabályairól érdeklődöm.

monalisa1 # 2010.04.13. 15:04

Vagy itt balra az "Adattár" rovat keresőjébe beírni úgyszintén a szoc.pol. támogatás kifejezést.

monalisa1 # 2010.04.13. 15:02

Aktuális adatok végett írd be a Google keresőbe a szoc.pol. támogatás kifejezést és az ott megjelenő x számú találatból...

monalisa1 # 2010.04.13. 15:01

A lakásépítési támogatásról (szoc.pol.)
http://www.bankweb.hu/cikk.php?…

twisty # 2010.04.12. 22:46

Üdv!

Az lenne a kérdésem, hogy a szocpol áthelyezés ügyében érvényes szabályokat, rendeleteket, törvényeket hol lehet megtalálni? Interneten megvan valahol?

Én esetemben előbb vennék egy használt (drágább) lakást, majd eladnám a régit (családi kölcsönnel áthidalva a köztes időt), és a teljesült gyermek utáni szocpolt vinném át (900ezer Ft). Itt azt olvasom, hogy ennek semmi akadálya, míg másik fórumon azt írják, hogy ez nem fog menni...
Mi az igazság?

köszi

monalisa1 # 2009.11.18. 18:59

A kétszeres összeg okát meg kell tudni indokolni a banknak és főleg elfogadtatni - nem lesz könnyű. Igazából két ügyletről lenne szó: egy hitel a vásárláshoz és egy másik a felújításhoz., a második kölcsönek már egész mások lesznek a feltételei...

Fiktív összegű adásvételi szerződést nem tanácsos készíteni mert mind a bank mind az APEH ellenőriz.

Külön írva: előszőr próbáljátok megvenni az ingatlant, aztán ha a bank látja, hogy a törlesztőrészletekkel nincs probléma, később adhat újabb hitelt a felújításhoz is.

"Mona"
laikus hozzászóló

jenei001 # 2009.11.18. 18:16

Üdv! Egy kérdésem volna szocpol átvitellel kapcsolatban. A megvásárolni kívánt ingatlan ugyan annyiba kerül mint a régi, de kétszer annyi kölcsönt szeretnénk rá felvenni, mert fel kell újítani, mint amennyi a régin volt. Kérdezem ez számít-e.