Végrehajtási jogi fórum


osztap # 2024.03.12. 07:09

bucuka,

Általában egy-két hónap az elsőfok, ha a másodfokra megy, az még lassabb lehet. Nem vagyok teljesen biztos, hogy egy megnyert másodfok után még idén birtokba fog adni, mert jön majd a moratórium megint. Remény van, persze.

bucuka # 2024.03.11. 22:11

osztap
Bocs hogy ide irok de az "ingatlan arveres"-hez nem tudtam hozzaszolni.
Beadtam a vegrehajtoi kifogast 2 heten belul es az lenne a kerdesem hogy mikorra varhatok valaszt? Ez is a Torvenyszeken fog kikotni, es ha igen van-e remeny hogy megkapjam a lakast meg ebben az evben. Koszonom a valaszt

gerbera317 # 2024.03.09. 08:53

Azt írja a kérdező, 2012-ben kapott fizetési meghagyást. Ha tényleg azt kapott, és még csak most rendelték el a végrehajtást, akkor nyugodtan lehet elévülésre hivatkozni, akármi is az a követelés. Ha viszont csak most vette észre, hogy 12 éve folyik ellene végrehajtás, akkor előbb meg kell vizsgálni a körülményeket, és úgy hivatkozni elévülésre, ha annak a feltételei fennállnak.
Tartok tőle, hogy nem lesz könnyű rábírni a valós tényállás közlésére. Azt írja, "kaptunk" (többesszám első személyben). Tapasztalatból mondom, hogy aki így fogalmaz, nem tudja, hogy mit kapott, ki kapta, és talán még azt se, hogy kitől.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.03.09. 07:47

A 2014. március 15. után kötött szerződésekből eredő követelések elévülését nem szakítja meg a fizetési felszólítás. A fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelem igen - feltéve, hogy jogerős, végrehajtható döntéssel végződik. Viszont a távközlési szerződésből eredő követelések elévülési ideje 1 év; így ez a követelés akár a fizetési meghagyás jogerőre emelkedése óta is elévült, ha nem kértek végrehajtást. (Még sőtebb: a végrehajtásban is elévülhetett.)

Majordomus # 2024.03.08. 21:21

Valami zavar van.
2012-ben kaptál levelet a 2014-es tartozásról?

Nem 2022-ben?

Nem évült el, ha kaptál időközben felszólitásokat.

"Mi lenne a teendőm?"

Fizetni.

Vedd fel a kapcsolatot a behajtó céggel.

gesztenye77 # 2024.03.08. 20:44

Tisztelt Fórumozók
Ma kaptunk, egy behajtócégtől, egy levelet. 2014-es telefonszámla tartozást akarnak érvényesíteni! Ajánlatuk, ha befizetjük kb. a tartozás részét, a kamatokat, ami 150 ezer körüli, el engedik! Még 2012-ben kaptunk egy fizetési meghagyás!
A régi iratok között előkerült!
Azt sem tudom, ki lett e fizetve?
Kérdésem az lenne, hogy mi lenne a teendőm? Elévült már?
Köszönöm válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2024.03.04. 06:08

Nem, Major, neki nem csak ez a lényeg. Jól érzékelhetően aggódik valakiért, akinek az ügyben tiltják a fizetését. (Nem mellesleg az a valaki követelheti tőle, hogy részben vagy egészében térítse meg neki, amit tőle letiltottak. Persze, csak az örökösi felelősség keretein belül.)

Majordomus # 2024.03.03. 21:38

Csak az öröksg erejéig felelsz a tartozásokért ez a lényeg.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.03.03. 17:17

a tulajdonlapon már befejezett az ügy,
Ha te vagy a tulajdonos és a testvéred, akkor dehogy fejeződött be! Számodra akkor fejeződik be, ha sikeresen elárverezték az ingatlant. Te, ahogy osztap is mondja, más vagyontárgyaddal nem felelsz, a te fizetésedből nem fognak tiltani. Akitől viszont tiltanak (adóstárs, készfizető kezes), azok tiltani fognak, amíg a teljes tartozás ki nem egyenlítődik. (Az ingatlan lefoglalásával egy fillér sem térült meg.)

osztap # 2024.03.03. 15:51

Körülbelül egy hónapja örököltem meg ezt az adósságot
Ez fontos, mert az örökös csak a hagyaték erejéig, elsősorban a hagyaték tárgyaival felel az adósságért. Már ha egyébként nem adóstárs, kezes, stb. A hitelezők meg a végrehajtó persze nem tudják, mennyi az örökség, ezért meg kell nekik ezt mondani.

annarita12 # 2024.03.03. 13:59

Azt értem, hogy miért van végrehajtás az ingatlanon, sőt azt is értem, hogy miért tilt le akár munkabérből vagy nyugdíjból, azt is tudom, hogyha maradt fent tartozás, arra ugyanúgy végrehajtás lesz kérve. Mindenesetre csak egy kérdés volt ez részemről, mert eleinte nem láttam az összefüggést, de így hogy egy nyilvántartást néztem, teljesen más a dolog. Viszont, egyáltalán nem lassú a felfogásom, megértem a végrehajtó állásait is. Körülbelül egy hónapja örököltem meg ezt az adósságot és próbálom átlátni, de ettől függetlenül nem tartom magam lassú felfogásúnak vagy bármi ilyesminek és a végrehajtót sem.

gerbera317 # 2024.03.03. 13:18

A végrehajtást nem a földhivatal foganatosítja. Az csak nyilvántartja, ha az ingatlant lefoglalta a végrehajtó.
Lennél csak egyszer végrehajtást kérő! Rögtön értenéd, miért kell a végrehajtást folytatni, ha az árverésből a követelésednek csak egy része térült meg. De hát nem vagy, így aztán marad neked az adósok lassú felfogása. Ugyebár.

annarita12 # 2024.03.03. 12:51

Azt nem értem meg, hogyha a tulajdonlapon már befejezett az ügy, akkor miért von ugyanúgy azoktól akik a kezesek voltak? Az ingatlan amin a végrehajtás van, az enyém és a testvéremé, örököltük a tartozással együtt. Haszonélvezeti joga édesanyánknak van. A nagyszüleim háza lett árverezve, belement a tartozásba. Akkor ők is ugyanúgy adósok maradtak?

Kovács_Béla_Sándor # 2024.03.03. 12:45

???
Fuss neki mégegyszer!

gerbera317 # 2024.03.03. 12:44

Az attól függ. Ha az árverési vételár mindenre elég, akkor a végrehajtások befejeződnek. Ha pedig nem elég, akkor a fennmaradó tartozások behajtása iránt folynak tovább a végrehajtások. Ez nem magától értetődő?

annarita12 # 2024.03.03. 10:55

Üdv!

Olyan kérdésem lenne a kedves fórumozókhoz, miszerint ha egy ingatlanárverés során a jelzálogjoggal terhelt ingatlan kerül árverezésre, a volt tulajdonosokat ugyanúgy terhelik a végrehajtás révén a letiltások?

drbjozsef # 2024.02.27. 09:57

tritaa,

Egyébként a kérdésed alatt három hozzászólással papinianus88 le is vezeti az eljárási határidőkből mi következhet.

drbjozsef # 2024.02.27. 09:56

tritaa,

Milyen folyamat?

Ha úgy érted, hogy az ingatlan nem került árverésre, az nem meglepetés. A végrehajtási jogok bejegyzése nem jelenti azt, hogy egyből árverezik is az ingatlant. A végrehajtás "ura" elsősorban a végrehajtást kérő. Neki kell kérnie az árverést, ezek szerint ez eddig nem történt meg. Vagy ezer más ok is lehet. Elképzelhető, hogy folyik az árverés, csak hibázott valaki, esetleg jogorvoslati eljárások is vannak, az mind meghosszabbítja.

Ha elindul az árverés, és nincs semmi extra, az akkor is félév-egyév, míg végig fut.

tritaa # 2024.02.27. 08:46

Sziasztok.

Tul lapra bejegyzett 2.4m nav tartozás (2021), most ugye 3 évvel később... ennyire hosszú folyamat lenne az árverezés? Illetve azóta 2023-ban újabb végrehajtói követelések egyszer 4,6m (2023) majd 1m (2023)!

Ez a folyamat ennyire hosszú lenne???

papinianus88 # 2024.02.23. 07:24

Kollar:

Nem megnyugtatni akartalak, mert azért gond van. Mindenképpen vegyed át a leveleket, vagy jelentsd be az elektronikus kapcsolattartást (rendelkezési nyilvántartás, ügyfélkapun belül, önként vállalhatod az elektronikus kapcsolattartást, így ha külföldön tartózkodnál, értesülsz a megküldött okiratokról + a készkiadás levelezési költsége sem téged fog terhelni). Információhiányban szenvedünk így is. Én a helyedben azért törekednék a Vht. 52/A. § (1) bekezdése szerint kiköhögni egy első teljesítést, hogy legalább a részlettel történő szünetelés fennálljon (erre még 15 napon belül kifejezheti nem tetszését a vh kérő)

Kollar # 2024.02.23. 04:41

drbjozsef és papinianus88 köszönöm szépen!

Ezek számomra nagyon fontos információk. Ezek alapján úgy érzem nincs olyan nagy gond, mint azt eddig gondoltam.
Most minden igyekezetemmel munkát keresek, lehet, hogy külföld lesz belőle, mert abban van egy pár éves tapasztalatom.

Még egyszer nagyon köszönöm!

papinianus88 # 2024.02.22. 12:28

Annyi, hogy a fokozatosság-arányosság vezérelve alapján a hatósági átutalási megbízás - letiltás egy szinten van -, akár párhuzamosan is kiadható (sőt ha fennállnak a feltételek ki is kell). A letiltásnál szerepel egyedül törvényi határidő a végrehajtható okirat postai kézbesítéstől számított 15 napot követően foganatosítható.

Az árverés hosszú folyamat. Elsődlegesen kérelemre járhat el a végrehajtó (Vht. 139. §)Egyrészt változott 2022.decemberében a Vht. a 139. § (9) bekezdése szerint ha - valamennyi - tőketartozás nem éri el az 500 ezer forintot becsérték nem közölhető (ebben az esetben árverés sem). Az átmeneti rendelkezéseknél a 304/K § (10) bek. alapján ez az árverésre is vonatkozik, valamint a hatálybalépéskor folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell.
Ha közölhető becsérték, akkor vizsgálni kell, hogy eléri-e - ismételten tőketartozás - a 2 millió vagy 3 millió forintot (Vht. 52/B. §-t kell megnézni), ebben az esetben lakóingatlan értékesítésénél egy kötelező részletfizetést kell biztosítania a végrehajtónak.

Amennyiben nem állnak fenn a feltételek, abban az esetben is hosszú folyamat. (lakóingatlan esetén) Végrehajtási jog bejegyzése ha ma lenne, akkor megkapja arról a határozatot a végrehajtó mondjuk 2024.02.29., Vht. 138/C alapján 03.02. tájékoztatja a jegyzőt. 139. § (1) alapján el kell telnie 60 napnak a jegyzői tájékoztatástól. (2024.05.02.) , 140. § (1) alapján bekéri az adó -és értékbizonyítványt, átlagosan másfél hónap mire megérkezik. (2024.06.15.) Innentől 6 hónapja áll a rendelkezésére, hogy a figyelembe vételével közöljön becsértéket, de általában nem húzzák sokáig, reálisan 2024.06.30.. Amennyiben nincs jogorvoslat, zálogjogosulti bekapcsolódás ,miegymás, akkor kb 2024.07.30. napjával foganatosítja az árverést, pár napot ráhagy a jogorvoslat miatt, az EÁR-ban 2024.08.07. kerül mondjuk közzétételre. És innentől 20/40/60 nap alatt lezárul a licitnapló, majd behívja a vevőt, árverési jegyzőkönyv, ott is lehet jogorvoslat stb.stb. A lényeg, hogy a sztereotípiákkal, a média fals információival ellentétben nem megy gyorsan.

drbjozsef # 2024.02.22. 10:40

Kollar,

Ha nem fizetsz, első körben jövedelmet keres, hogy letiltson belőle, bankszámlát, hogy inkasszóza , és nyilvántartott vagyontárgyakat lefoglal (autó, ingatlan, műkincs), majd akár házhoz megy ingóságokat foglalni. Utóbbi nem feltétlenül azt jelenti, hogy el is veszi rögtön.

Az ingatlan árverése egy folyamat, több hónap, becsértéket kell közölni, árverést kiírni. Ha közben találsz munkát, és lesz jövedelmed, megpróbálhatsz a végrehajtást kérőkkel megegyezni részletfizetésben, hogy ne árverezzék el az ingatlant.

Igen, ha magasabb áron kel el árverésen az ingatlanod, mint a követelt összeg (beleértve a kamatokat és minden költségét is a végrehajtásnak), akkor a különbözetet megkapod természetesen.

Kollar # 2024.02.22. 10:10

Ezzel én tisztában vagyok Gerbera. Minden erőmmel azon vagyok, hogy dolgozhassak és legyen jövedelmem, amiből kifizethetem a tartozásokat. Inkább arra lennék kíváncsi, hogy a Dr. Gyovai Márk Végrehajtó Iroda által 2023.10.26.-án kelt bírósági végrehajtói felszólítás (azóta sem jött több) mikor kerül olyan szakaszba, hogy ténylegesen végrehajtják.

Illetve, ha az ingóságaim értéke nem fedezi a tartozást, elárverezhetik-e a saját tulajdonú lakásomat?
És ha igen, az hogyan működik? Ha eladják X összegért, leveszik belőle az összes tartozást, a maradék az enyém?

gerbera317 # 2024.02.22. 09:13

@Kollar
Nem kell feltölteni sehová, mert itt mindenki tudja mit jelent az, hogy fizetési felszólítás. Most akkor tudd meg te is: Azt jelenti, hogy tartozol, és az, akinek tartozol, nagyon szeretné, ha megfizetnéd a tartozásodat. Amire pedig számíthatsz: a végrehajtó felkutatja a pénzeszközeidet, jövedelmedet, vagyontárgyaidat, és azokat le fogja foglalni.