Székhelyváltozás - tulajdoni lap?


ObudaFan # 2009.09.16. 09:38

Szükséges az Ütv. szerint, csak már nem kell a cégbíróságnak benyújtani.

dobosgerlai # 2009.09.16. 09:11

Sziasztok,

A segítségeteket szeretném kérni jogszabályértelmezésben, habár elképzelhető, hogy én vagyok az egyetlen, aki nem tudja, vagy rosszul értelmezi :).

Egyszerűsített cégeljárás esetén az eljáró ügyvédnek a székhelyül szolgáló ingatlannal kapcsolatban szükséges bármilyen "hozzájáruló" nyilatkozatot beszereznie, vagy szükséges meggyőzödnie arról, hogy az ingatlan tulajdonosa vagy jogos használója "engedi" az ingatlant székhelyként bejegyezni?

Tudom, hogy korábban volt a Ctv. 1. mellékletében egy 4. pont, ami előírta, hogy kell ez a befogadó nyilatkozat, de ez már régen nincs benne, továbbá a 3. mellékletben sem találok semmi erre utalót.

Szóval a törvény szövege szerint kell az ügyvédnek az ingatlannal valamit csinálnia, ellenőriznie, valamilyen nyilatkozatra van e szüksége vagy nincsen?

Köszi előre is.

ObudaFan # 2008.01.04. 20:52

Egyszerűsített cégeljárás van változásbejegyzésnél is már. A LB álláspontja szerint (!!!) átalakulásnál és végelszámolásnál nincs.

Dr.Attika # 2008.01.04. 19:52
woodslave (törölt felhasználó) # 2008.01.04. 18:50

de hogy ne tűnjek teljesen dilettánsnak, eredetileg a nem mintával készült társasági szerződés módosításra gondoltam.

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.01.04. 18:23

nem vagyok biztos. A Ctv-vel kapcsolatban abban se vagyok biztos, hogy fiú vagyok vagy lány :-)

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2008.01.04. 16:21

Woodslave!
biztos vagy ebben a kijelentésben?
2007. szept 1-től vátozott a ctv.
a hatályos ctv. 50§ (2) bek rögzíti:
"Ha a cég létesítő okirata szerződésminta alkalmazásával készült, a változásbejegyzési eljárásra - a (9) bekezdés kivételével - a 48. § rendelkezéseit kell alkalmazni. Egyéb változásbejegyzési eljárásban a 48. § rendelkezései nem alkalmazhatóak, és a változásbejegyzési kérelemhez az 1. és 2. számú melléklet szerinti iratokat kell csatolni.

a 48. § az értjhetőség kedvért az egyszerúsített cégeljárást tartalmazza

azonban ha figyelmesen kitöltöd a cég változásbejegyzési nyomtaványt ottis láthatod hogy szept 1-től van egy olyan lap ami III. számú melléklet szerinti iratok listáját tartalmazza
"A kérelem mellékletét nem képező okiratok száma fajtánként részletezve" 1 Egyszerűsített cégeljárás esetén a Ctv. 48. § (3) bekezdés alapján sorolja fel a változásbejegyzési kérelem tartalmára tekintettel szükséges, a kérelem mellékletét nem képező okiratokat!

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.01.04. 12:39

ja, csak változásbejegyzésnél nincs egyszerűsített cégeljárás. Tehát attól függetlenül, hogy elektronikusan adod be, ugyanúgy a 1. melléklet szerintieket kell(ett) csatolni.

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2008.01.04. 12:34

igazad van béla! köszi a kiegészítést ez így kerek...
de nem kell csatolni a CB felé ha jól értem a jogszabályváltozást mert az ellenjegyzés igazolja hogy az ügyvéd meggyőződött a jogosságáról

szóval elutasításra katusznak nem kell számítania

persze győződjön meg ez fontos
egyszerűsítet elektronikusról volt szó
ott meg 3. számú melléklet az irányadó és ott alpból nem kell(et) ilyet csatolni szept 1-től
persze meggyőződni ott is kell(et)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.04. 11:52

2008. jan 1-után már nem kell bajlódnod ilyen dolgokkal
Dehogynem. Ugyancsak január 1-jével életbe lépett az ügyvédi törvény 27/E. §-a:
Cég létesítő okiratának és a létesítő okirat módosításának ellenjegyzése során az ügyvéd az ingatlan-nyilvántartási adatok és a tulajdonjogra vonatkozó, használatra feljogosító okiratok megtekintésével győződik meg arról, hogy a jognyilatkozatot tevő fél (meghatalmazottja) által az okiratban a cég székhelyeként, telephelyeként, fióktelepeként megjelölt ingatlan a cég tulajdonát képezi-e vagy használatára a cég jogosult-e, továbbá meggyőződhet arról is, hogy az más cég székhelyeként, telephelyeként, fióktelepeként be van-e jegyezve a cégjegyzékbe. Ha ennek eredményeként az ügyvéd azt állapítja meg, hogy az ingatlan székhelyeként, telephelyeként, fióktelepeként való megjelölése a jogszabályokkal ellentétes, köteles a közreműködést megtagadni.

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2008.01.04. 09:41

kaktusz74!

hogy némi segítséget is nyújtsak neked
a többiek figyelmét valószinűleg elkerülte hogy 2008. jan 1-től törölték ezen rendelkezést

1. számú melléklet a 2006. évi V. törvényhez
Azok a mellékletek, amelyeknek hiánya esetén a cégbejegyzési, illetve a változásbejegyzési kérelem hiánypótlási eljárás nélküli elutasítására kerül sor:


"4. a székhelyül, telephelyül, fióktelepül szolgáló ingatlan használatára feljogosító okirat;"

azaz 2008. jan 1-után már nem kell bajlódnod ilyen dolgokkal

kaktusz74 # 2008.01.04. 08:36

Sziasztok,

Köszönöm a válaszokat.

kaktusz74

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.03. 22:04

S már csak azért sem érdemes kockáztatni, mert a székhelyhasználati jogosultságot igazoló okirat hiánya nem is hiánypótlási hane elutasítási ok. (Ctv. 1. melléklet, 4. pont)
De már az ügyvéd is törvénysértést követ el, ha ilyen okirat hiányában is vállalja a cégeljárásban a képviseletet.

ObudaFan # 2008.01.03. 20:23

Azt kell beleírni, hogy a használatra jogosultak engedélyezik, hogy a cég használhatja az adott ingatlant.
Egyszerűsített eljárásban hp. nincs.

kaktusz74 # 2008.01.03. 19:52

Sziasztok,

Székhelyhasználati nyilatkozba mit kell feltétlenül beírni? Az aláírási mintából látszik, hogy ott van a beltag állandó lakása.
Ha csak a nyilatkozatot csatoljuk de tullapot nem akkor az egyszerűsített elektronikus cégeljárásban hiánypótlást kérnek v. kapásból elutasítják?

köszi a válaszokat.
Kaktusz74

ObudaFan # 2008.01.02. 20:43

Nekem az a tapasztalatom, hogy a jogszabály hatálybalépése után a legtöbb bíró nem kért tullapot, mára viszont a legtöbb kér.

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.01.02. 11:58

a székhelyhasználat jogcímét igazolni kell. Válaszd ki a megfelelő megoldást erre, amivel eltalálod a bíró akaratát.
Biztos ami biztos a tullap nem árt. Volt hogy átment olyan telephelybejegyzés is, ahol nem csatoltunk tullapot, csak bérleti szerződést.
Ha magánlakás, akkor a legbiztosabb a tullap és egy székhelyhasználati nyilatkozat.

kaktusz74 # 2008.01.02. 11:12

Sziasztok,

Szeretnénk bejelenteni egy székhelyváltozást a cégbírósághoz. A korábbi székhely a beltag lakása volt, most elköltözött és ezzel a székhely is változik. Ebben az esetben szükséges tulajdoni lapot kérni Fh-tól a változásbejelentési kérelemhez. Új telephely bejelentéséhez is kell tulajdoni lap?
köszi

kaktusz74