SOS lakásgondok!


Szatti # 2008.03.15. 20:34

Üdv, Segítséget szeretnék kérni a következő témában, ami lehet, hogy első ránézésre kicsit bonyolultnak tűnik:
Család: anya, és két fiú gyermek, szülők elváltak. Van egy lakás a tulajdonukban kb. 10 éve. az anya keresete labilis, ezért a sokévi rezsielmaradás miatt elárverezték a lakást, amit megvásárolt potom összegért mondjuk Gipsz Jakab. A család jelzáloghitelt vett fel, és visszavásárolta jakabtól a lakást, de úgy, hogy a tulajdonosi rész 50-50%-ban a két fiú nevére került. Mivel csak a nagyobbik fiú keresőképes (a kisebbik még tanuló), az anya keresete pedig jutalékrendszerű, ezért a jelzáloghitel a nagyobbik fiú nevére került 100%-ban, 20 éves futamidőre.
Közben a nagyobbik fiú elköltözött otthonról, élettársi kapcsolatban él, és oda is kellene némi rezsit fizetni, illetve megélhetési egyéb költségek.
Most az a helyzet, hogy a nagyobbik fiú fizeti az anyja és az öccse lakhatását, a hitelt, holott ő csak 50%-os tulajdonos, és nem lakik a lakásban. Nagy vaszínűség szerint nem is fog, hiszen az anya még fiatal, és ő az örökös haszonélvező.
Hogyan lehetne azt jogilag megoldani, hogy a hitel lekerüljön a fiú nevéről, akár olyan áron is, hogy lemond a lakás feléről, bárki javára?
Egyáltalán kivitelezhető-e ez olyan esetben, ha a kisebbik testvér még csak 19 éves, ipari tanuló, kb. két év múlva lesz keresőképes, és az anya ügynöki munkájából adódóan nincs fix fizetése?
Nagyon szépen kérem, hogy bárki tud valami okosat mondani, segítsen, mert így végeredményben a család a nagyobbik srácon "élősködik", aki pedig becsületesen dolgozik, mégsem tud családot alapítani, és egyről a kettőre jutni.
Köszönöm a válaszokat.

dodek # 2008.03.13. 13:31

Jól hangzik...

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.13. 13:24
  • a haszonélvező megtilthatja, hogy beköltözz a lakásodba.
Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.13. 13:18

Ha kölcsön ad, ahhoz van joga, hogy kamatot kérjen.

De tudod mit, kérj a banktól.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.13. 13:15

jajajaj
A haszonélvezet mindennél erősebb. Amíg él a haszonélvező, addig a tulajdonosnak csak annyi joga van, hogy fizethet.
A haszonélvező használja, élvezi a lakás előnyeit, használhatja, kiadhatja, beszedheti a bérleti díjat, te pedig viseled a lakásban bekövetkezett javításokat, felújításokat.

dodek # 2008.03.13. 12:53

sejtettem..csak nem akartam ilyen konkrétan..mert pl. ő akarja odaadni az előleget is, nem is fontos, h ott legyek...
Dehát hogy lehet ez, hogy tudná, mire kellene figyelni?
a tulajdonos én lennék, de lehet ő haszonélvező?Vagy ha ő fizeti, akkor van bármihez joga?
Mennyibe kerül egy üdvéd, aki eljön velünk papírokat megnézni?Huhh...

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.13. 12:42

Teeee, fogadj saját ügyvédet, lehet, hogy az új lakásból részesedést akar a testvéred. A te ügyvéded téged fog képviselni, de ha a testvéred fizeti, bizony nagyon rosszul járhatsz.

dodek # 2008.03.13. 12:40

Jó, bocs, csak bonyolódik a helyzet, sajnos a testvérem mondta, h majd az adásvételibe beleírjuk, h ő adott kölcsön...

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.13. 12:34

Ezt nem kérdezted komolyan, csak viccelsz, úgye.

A kölcsön, ami sajtpapíron is lehet, 2 tanúval, oda ügyvéd nem kell, az két testvére között bonyolódik.

Az adás-vételi pedig te mint vevő és egy ismeretlen eladó között.

dodek # 2008.03.13. 12:23

Na, mostmár tiszta!Nagyon szépen köszönöm!Még lenne egy kérdésem: a kölcsönről teljesen külön kell szerződés, vagy bele lehet írni az adásvételibe?

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.13. 12:14

Ha eladjátok a jelenlegi lakást, akkor mindketten szja-t fizettek, de ha örökségként maradt rátok akkor az eladás környékén visszatérünk és kiszámolom neked, hogy mennyi adó esik rád.

Amikor meg veszel egy új lakást, akkor illetéket kell fizetned 4m-ig 2%, a fölött 6%.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.13. 12:12

Nem tudod megmondani, hogy mikor fizeted vissza.

Írjátok bele a jelenlegi lakásotok adatát, ebből mennyi a te tulajdoni részed és ezen lakás értékesítése után a tulajdoni részedből kívánod a testvéred tartozását megfizetni.

A kölcsön, az kölcsön, két magánszemély között. Miért akarsz az államnak fizetni.

dodek # 2008.03.13. 12:06

Szval akkor csinálok számlát, tesómmal egy szerződést, és aztán, ha ezek megvannak akkor fizetek bármiféle előleget, és aztán a lakást magát.
És a szerződésben benne kell lenni, h mikor folyósítom vissza neki az összeget?
Ez milyen illetékekkel, és kifizetésekkel jár rámnézve?
Nincs valami egyszerűbb módja ennek?
Nagyon köszönöm a türelmet, bocsánat, h ilyen "szájab rágósan" kell nekem magyarázni...:)

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.13. 11:46

2006. július 17-től az adózás rendjéről szóló tv. előírja, hogy a vagyongyarapodás forrásának, szerzés tényének és időpontjának igazolásaként pénzforgalmi számla adatai szolgálnak.

Ez azt jelenti, hogyha veszel egy lakást, az vagyongyarapodásnak minősül, azt, hogy milyen pénzből vetted, ehhez fel kell mutatnod a kölcsönszerződést és a számládat, amire a testvéred utal.

dodek # 2008.03.13. 11:36

Tyűha!Akkor én mostmár nem értek semmit!Akkor hogy lehet ezt megoldani, hogy teljesen tiszta legyen a dolog, és lehetőleg ne kelljen horror ajándékozási illetéket fizetni?
A vagyonosodási eljárás hogy lehetséges, ha nem vagyonosodom, hiszen egy meglévő lakásból vásárolnék, csak a tesóm megelőlegezi nekem az összeget?Aztán megkapja, ha eladtuk, lehetőleg még ebben az évben, és akkor év végén tiszta lesz mindenkinek az adóbevallása..vagy szóljatok, mert én csak félig-meddig elkapott dolgokból informálódom, sajnos teljesen sötétben tapogatózom...
És ha megvenné tőlem a lakás felét?
Miért fontos, h a számlámra utaljon?Nekem nincs számlám...:(

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.12. 19:19

Dodek!
A kölcsön folyósítása, a testvéred számlájáról kerüljön a te számládra.

Obudafan, lennél olyan kedves picit bővebbet elárulni nekünk?

ObudaFan # 2008.03.12. 18:49

Ez persze egy esetleges vagyonosodási vizsgálaton édeskevés, de hát reméljük, hogy arra nem kerül sor.

dodek # 2008.03.12. 08:48

Nagyon köszönöm a választ, megnyugodtam, azt hittem, majd fizethetem a nagy illetékeket, és egyebeket!Mégegyszer köszi!

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.11. 19:41

:)
Írjatok a kölcsönről egy szerződést, vagy csak pár sort egy papírra. A testvéred kölcsön ad lakásvásárlásra, te pedig a ..... lakás eladásának árából fizeted vissza.

Ha a kezedben a kölcsön, az új lakást te is leelőlegezheted, amiről szintén papírt kell írni az eladóval, amiben már te szerepelsz, mint vevő, aki átadta az új lakás vételárának előlegét.

dodek # 2008.03.11. 18:57

Segítséget szeretnék kérni!A testvéremmel közösen van egy lakásunk.Én el szeretnék költözni, a lakásra, ahova mennék, a testvérem adna pénzt. A kérdésem az lenne, h jogilag létezik e olyan, h ő kölcsön ad nekem, és ha a közös lakást eladjuk, akkor abból visszafizetem neki?Vagy csak az ajándékozás létezik ezekre az esetekre? Vagy ha van ilyen, akkor milyen illetékkel kellene számolni? Gondolom erről, h ő adott nekem pénzt, kell írnunk egy szerződést?
A másik kérdésem, ha a tesóm fizeti ki helyettem az előleget, akkor a jövőben neki lesz köze a vásárolt ingatlanhoz?
A választ előre is nagyon köszönöm!Üdv.:dodek