Meghatalmazás


MajorDomus # 2018.12.17. 21:29

L.T
Ez az iránymutatás az erdőbe visz.
Amig nincs új képviselő,addig a régi van hivatalban,az más kérdés,én is éltem már ezzel,hogy a 90.nap után nem kötelezhető munkavégzésre . Ez nem jelenti azt,hogy nem teheti meg!

MajorDomus # 2018.12.17. 21:25

Kbs

Ugy látom neked meg a jómodorhoz kell még sokat tanulnod.

LelkesTulajdonos # 2018.12.16. 18:19

Köszönöm az iránymutatást.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.16. 17:43

Lényegében a Ptk. 6:11-17. §§. Plusz a Tht. speciális szabályai, de azokból csak egy van: "a tulajdonostárs által írásban meghatalmazott általános képviselőt a közgyűlésre minden esetben meg kell hívni". "Az általános és az eseti meghatalmazásra egyebekben a Ptk. rendelkezései az irányadók". [Tht. 33. § (3)]

LelkesTulajdonos # 2018.12.16. 17:03

Azért azt erősen kétlem (mindenféle jogi végzettség nélkül), hogy a lemondott vagy lemondatott közös képviselőnek -a lejárt határidő után- bármiféle joga lenne a társasház dolgaihoz.

És igen, akár vehetnénk úgy is, hogy nem a közös képviselő hívta össze, de írásban ő hívta össze, hivatkozva a meghatalmazottra.
Főként ezt nem (sem) értem, hogy mi alapján tehette meg.
Ha a meghatalmazottnak joga van összehívni a közgyűlést, akkor azt ő tegye meg, ne a lemondott és már lejárt ügyvezetői határidővel rendelkező közös képviselő, aki szerintem már igazából nincs is tisztségben.

De mivel a közgyűlés meg lett tartva, ott döntések születtek (és mint írtam nem szándékozom megtámadni) amik igazából nincsennek ellenemre, jó irányba halad a dolog. Egyenlőre.

És azt is leírtam már, hogy megérteni szeretném pl: a meghatalmazással járó jogokat.
A meghatalmázásokkal kapcsolatban merrefelé olvasgassak tovább? A PTK-ba keresgéljek?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.16. 12:59

Menj a csudába, Házmester! Lövésed nincs a polgári joghoz. Meg úgy általában a joghoz. És a jogérzéked is csorba.

MajorDomus # 2018.12.15. 21:14

Van joga hozzá,mert nincs új képviselő. Ha a 100.napon kikapcsolják nálatok a villanyt,akkor kit fogtok hibáztatni?

Nem lehet kétféle értelmezés,mert csak egyféle törvény van.

LelkesTulajdonos # 2018.12.14. 20:23
Köszönöm mind a két választ, úgy látom, hogy azért van itt különbféle értelmezés egy adott helyzetre, például a közgyűlés összehívásának a kezdeményezésére. ----------------------------
  • Én úgy értelmeztem, hogy ha nincs közös képviselő vagy nem akarja összehívni a közgyűlést, akkor van további lehetőség a közgyűlés összehívására
Tht 35.§ (2). Ez nem ezt mondja ki? Vagy rosszul értelmezem? ----------------------------
  • A Tht. 28.§ (3) szerint "...legfeljebb felmentésétől számított kilencvenedik nap leteltéig ügyvivőként ellátni a közösség ügyeinek intézését."
Számomra ez azt mondja, hogy utána már nem. Szerintem nem szivességet tesz, csak egyszerűen nincs már joga hozzá. ----------------------------
  • De mint írtam is, nincs szándékomban megtámadni a közgyűlési határozatokat. A tisztánlátás a célom, az értése a dolgoknak, lehetőségeknek.
Egyáltalán lehetséges ez???
MajorDomus # 2018.12.14. 19:00

Nem egészen.

1. a meghatalmazott eljárhat a tulajdonos nevében a közműveknél, képviselheti a közgyűlésen, felszólalhat,sőt szavazhat is, de nem élhet azokkal a jogokkal,amit a törvény a tulajdonos számára nevesít.
Nem lehet például jegyzőkönyvhitelesitő.
Értelemszerűen a közgyűlés összehivását sem kezdeményezheti!
2.nem jól gondolod
a közös képviselő mindaddig hivatalban van,(de maximum 90 napig) amig a közgyűlés új képviselőt nem választ.
nincs itt semmiféle 30 és 60 nap,az másra vonatkozik a társasháznál.
Fontos!
Ezen idő alatt kizárólag ő hivhatja össze a közgyűlést.
akkor lép be a törvényi kivétel,ha ezt nem teszi meg a tulajdonosok kezdeményezésére.
A 90 nap november 30-al lejárt, tehát már szivességet tesz,de csak ő hivhatja össze mert uj képviselő nincs.
3. részben igazad van, jegyzőkönyvhitelesitő csak tulajdonos lehet.
Ezzel viszont nem érdemes megtámadnod a közgyűlési határozatot,mert elfogod vesziteni!
a tárgyban született BH-k szerint,még a jegyzőkönyv hitelesitésének elmaradása sem jelenti a kgy. határozat érvénytelenségét.

alaki hiba.

az I.pont miatt sem támadhatod a közgyűlést !
A kizárólagos jogosult hivta össze,a lemondása miatt a megbizatása nem szünt meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.14. 12:06
  1. A meghatalmazott minden olyan nyilatkozatot megtehet a meghatalmazott nevében, amelyre a meghatalmazása kiterjed. (Az általános meghatalmazás mindenre kiterjed, amit nem csak személyesen lehet megtenni.)
  2. Szigorúan véve az a közös képviselő, akinek már megszűnt a megbízatása, nem hívhat össze közgyűlést. (De lehet úgy tekinteni, hogy nem is ő hívta össze, hanem a kezdeményező tulajdonostársak.)
  3. Ha egyszer úgy szól a törvény. (Látod, ez olyan, amit nem lehet képviselő útján megtenni. Szerintem.)
LelkesTulajdonos # 2018.12.14. 10:21

Nincs konkrét probléma, én nem akarom megtámadni a közgyűlés határozatait, csak számomra egyáltalán nem világos a különböző meghatalmazások lehetőségei és nem találtam rá magyarázatot/útmutatást.
Szeretnék tisztánlátni a kérdésekben (már amennyire lehet), tájékozottabb lenni.

1, ezek szerint a szembeszomszéd Julcsi néni is kezdeményezheti a közgyűlés összehívását, ha adok neki meghatalmazást?

2, melyik része szabályos? 60 és a 90 napból is kicsúszott már.

3, tehát akkor jól gondoltam, hogy csak tulajdonos lehet a jegyzőkönyv hitelesítő?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.14. 10:06
  1. Igen.
  2. Nem teljesen.
  3. Nem.

Mi a konkrét porobléma?

LelkesTulajdonos # 2018.12.14. 09:50

Tisztelt fórumtagok!

Társasházi közgyűléssel kapcsolatos meghatalmazások kérdésében szeretnék segítséget/útmutatást kérni.

1, A 6 lakásos társasház egyik tulajdonosának a házastársa (aki nem tulajdonos a tulajdoni lap szerint), kezdeményezheti a közgyűlés összehívását, meghatalmazásra hivatkozva? (A Tht. 35. § (2) bekezdésében tulajdonostársakat említenek, nem találok meghatalmazottra való utalást)

2, 2018.09.01-i dátummal a közös képviselő lemondott, akkor ha jól tudom a hatálybalépés 60 nap. De 2018.12.12-re ő hívott össze közgyűlést (az első pontban említett házastárs kérésére). Jól gondolom, hogy ez teljesen szabálytalan?

3, A közgyűlés jegyzőkönyvét -ha jól értelmezem a Tht. 39. § (2) bekezdését- akkor csak tulajdonosok hitelesíthetik. A közgyűlésen egy nem tulajdonost is megválasztottak hitelesítőnek (az hogy mit keresett ott, az külön témát is megérne, de ezt most nem firtatom). Létezik ilyen esetre valamiféle meghatalmazás?

Jól gondolom, hogy ha bármelyik pontban igazam van, akkor a közgyűlés egésze (nagy valószínűség szerint sikeresen) megtámadható?

Amúgy én a társasházban tulajdonos vagyok.

Az útmutatást és a segítséget előre is köszönöm!

lajcsó # 2018.12.11. 12:31

Akkor is lehet eseti gondnokot kirendelni ha az állapota (betegség, stb.) miatt szükséges. Voltam már így kirendelve.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.11. 10:54

Azt csak akkor lehetne, ha gondnokság alatt állna a fél, és a gondnoka és közötte az ügyletben ellenérdekeltség lenne.

lajcsó # 2018.12.11. 08:59

Az illetékes gyámhatóságtól kell kérni eseti gondnok kirendelését, az adásvételi szerződés megkötéséhez!

MajorDomus # 2018.12.10. 18:53

Miért nem ir alá egy szabályos meghatalmazást?

drbjozsef # 2018.12.10. 18:31

Nincs gondnoka édesapádnak kijelölve?

gibaeva # 2018.12.10. 17:42

Akkor mit tehetnénk ilyen esetben?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.10. 16:53

Hogy pontosak legyünk, a szerződés érvényes úgy is, csak nem alkalmas arra, hogy az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezzék.

lajcsó # 2018.12.10. 16:46

"Ezzel a meghatalmazással aláírhatja-e édesanyám az adásvételi szerződést?"
Sajnos nem, mivel a "két tanús" meghatalmazás nem felel meg az alaki feltételeknek.

gibaeva # 2018.12.10. 15:43

Tisztelt Fórum!
Eladásra kerül egy telek, ami az édesapám nevén van. Ő súlyos demenciában szenved, jelenleg egy erre szakosodott otthonban lakik. Nyáron, mikor még olyan állapotban volt, adott egy "Általános meghatalmazást" édesanyámnak. (Ügyvédi iroda oldaláról töltöttem le a mintát)Ez géppel van írva, még ő is, és két tanú is aláírta akkor. Ezzel a meghatalmazással aláírhatja-e édesanyám az adásvételi szerződést? Előre is köszönöm a segítségét! Éva