Termőföld szerződés


satriani # 2024.01.10. 13:56

Köszönöm.

Hogy tudnék akkor "fölműves" lenni, hogy akkor elővásárlási jogom legyen a szomszédos gyümölcsösre.
új szabály szerint 30 nap.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.10. 13:23

Ha nem vagy földműves, nincs elővásárlási jogod. (Attól még nem válsz - a földforgalmi törvény alkalmazásában - földművessé, hogy gyümölcsös művelési ágú ingatlan tulajdonosa vagy.)

(A "kifüggesztés ideje 60 nap, és nem az eladó végzi.)

satriani # 2024.01.10. 13:16

Üdvözlet!

Gyümölcsös elővásárlási jogom van. Szomszédos telekről van szó.
30 napra ki fogja függeszteni az eladó, aztán én gondolom majd jelzem valahogy a vételi szándékomat, és az elővásárlási jogomat.
Ezt igazolandó a következőkről ír a törvény:
" Elővásárlási joga van az olyan földművesnek, aki helyben lakó szomszédnak minősül.

(Az elővásárlási jogosultság fennállásának bizonyítása történhet különösen: földműves igazolással, lakcímet igazoló hatósági igazolvánnyal, 15 napnál nem régebbi tulajdoni lap másolattal, ingatlan-nyilvántartási térkép másolattal.)

A kérdésem az lenne, hogy földműves igazolásom nincs. Sosem volt. A szomszédos gyümölcsös van a nevemen.
Ezt nem kell kell beszereznem., vagy a tul. lappal ez igazolható?

Köszönöm

Majordomus # 2023.11.08. 20:39

Majd számolj be...

Aranka # 2023.11.08. 07:19

Nem ijedtem meg. Megköszöntem a választ.

Quercus # 2023.11.08. 05:44

Föl kell hívni a földhivatalt, beszélni kell azzal az ügyintézővel, aki a földhasználati nyilvántartást vezeti. Meg fogja adni a választ.
Én a magam részéről meguntam azt, hogy idejön valaki, megkapja a válszt, amitől úgy megijed. hogy eltűnik.

További sok silert, nyugodt életet mindenkinek.

Majordomus # 2023.11.06. 21:34

Hát azért ez szerződésszegés...

Quercus # 2023.11.06. 05:31

2013. évi CXXII. törvény
a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról

"70. §

(2) E törvény hatálybalépése előtt megkötött haszonbérleti, feles bérleti, részesművelési, szívességi földhasználati szerződések módosítására e törvény rendelkezéseit kell alkalmazni, ha a szerződés módosítása a fölhasználati jogosultság időtartamának meghosszabbítására, illetve ha a módosítás a haszonbér mértékének a csökkentésére irányul.

12. A haszonbérlet időtartama

44. § (1) A haszonbérleti szerződés határozott időtartamra, legalább 1 gazdasági évre, és – a (2) bekezdésben meghatározott kivételekkel – legfeljebb 20 évre köthető meg.

58. § (1) * A haszonbérleti szerződés módosítása esetén ebben az alcímben foglaltakat akkor kell alkalmazni, ha a módosítással a szerződés időtartama kerül meghosszabbításra, illetve ha a módosítás a haszonbér mértékének a csökkentésére irányul. A szerződés meghosszabbított időtartama nem lépheti túl a 44. §-ban meghatározott maximális időtartamot.

(3a) * A haszonbérlet időtartama meghosszabbítása esetén a mezőgazdasági igazgatási szerv kizárólag azt vizsgálja, hogy a szerződés meghosszabbított időtartama megfelel-e a 44. §-ban meghatározott követelményeknek."

Ha nem akarod meghosszabítani a szerződést, akkor januárban írj egy levelet a földhivatalnak -megjelölve a helyrajzi számot -, és kérd, hogy a szerződés lejárta okán töröljék a haszonbérlőt a földhasználati nyilvántartásból. Ha ez nem tetszik majd neki, akkor perelheti a földhivatalt.
Utána lesz lehetőséged új szerződést kötni.

Majordomus # 2023.11.05. 22:20

És joggal!

A bérlő erre nyugodtan hivatkozhat.
Arra viszont nem hogy a bérleti díj is változatlan maradjon.

Aranka # 2023.11.05. 21:50

Köszönöm a válaszokat! Én is a Majordomus által kiemelt pont miatt vagyok bizonytalan.

Majordomus # 2023.11.05. 21:41

A szerződésben az van.hogy automatikusan meghosszabbodik ha nem jelzik fél évvel előtte a másik szándékot.

Ez nem számit?

Quercus # 2023.11.05. 09:35

A Földforgalmi törvény szabályai szerint termőföldre max. 20 éves időtartamra lehet haszonbérleti szerződést kötni, Ez érvépnyes a Fftv. hatályba lépése lőtt kötött szerződésekre is. Az ominózus szerződést meg lehet hosszabítani 5 évvel, ha erre a feleknek van akarata, de ez hatósági jóváhagyáshoz kötött. Ha a bérbeadó nem akarja meghosszabítani, akkor a szerződés a 15 év leteltével megszűnik.
Ezután a tulajdonos újra haszonbérbe adhatja. Ha a jelenlegi bérlőnek akarja bérbe adni - új feltételekkel, bérleti díjjal -, akkor ebben az esetben még a szerződés lejárta előtt ildomos megkötni az új szerződést, hogy a jelenlegi bérlő élni tudjon előhaszonbérleti jogával. De ehhez föl kellene veni a kapcsolatot egymással.
Ha a tulajdonos új bérlőt szeretne, akkor várja meg míg letelik a bérleti idő.

Majordomus # 2023.11.04. 20:18

Minden szerződést fel lehet mondani. Olyan meg a mesében sincs hogy ujabb 15 évre változatlan díjjal bérelje a földet.

Fordulj úgyvédhez.

Aranka # 2023.11.03. 22:00

Pár éve örököltem egy termőföldet, amire volt érvényes haszonbérleti szerződés, 2008-ban lett kötve 15 évre. Azt a tanácsot kaptam, hogy nagyon alacsony a bérleti díj és amikor lejár a szerződés, akkor jobb feltételekkel szerződjek. A szerződésben az áll, hogy lejárat előtt nem lehet felmondani és a lejárat évében június 30-ig kell jeleznem, ha nem akarom meghosszabbítani, ellenkező esetben változatlan 15 évre meghosszabbodik. Ezt elmulasztottam megtenni, a szerződés idén decemberben járna le.

A MAGOSZ tájékoztatóiban azt olvastam, hogy már nem lehet 20 évnél hosszabb időre szerződni és ha egy szerződést meghosszabbítunk, akkor a meghosszabbított időtartam sem haladhatja meg a 20 évet. Mivel ez a szerződés még a 20 éves szabály előtt lett kötve, ráadásul ezzel az automatikus meghosszabbítási feltétellel, ezért nem világos számomra, hogy a meghosszabbítására az új vagy a régi szabályok vonatkoznak.

Két kérdésben szeretnék segítséget kérni:

  • Meghosszabbodik automatikusan a szerződésünk változatlan feltételekkel vagy nem?
  • A földhivatalnak kell mindenképp jelezni, hogy meghosszabbítjuk a szerződést, vagy csak akkor, ha nem automatikusan hosszabbodik meg?