Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


csibe1982 # 2018.02.28. 11:00

Az előző hozzászóláshoz: 25ös szoba , 22es előszoba, és 2*5 ös terasz a méret. összesen lakórész kb 14nm és 10 nm terasz.

nonolet # 2018.02.28. 12:46

Ha nem akarsz szívni...
Akkor muszáj lesz kivárni a 10 év elévülést.

Mivel most még elbontatható, büntethető a jogszerűtlen építésetek.

- -

Mondjuk ha ÉRTELMESEN fogalmaznál,
akkor
érthető is lenne mi a pontos helyzet.

De a lényeg, az, hogy

  • ha ez egy régi-régi ház, aminek aligha vannak meg tervei az irattárban

ÉS

  • a légi fotókon látható külmérete illetve az alakja megmaradt az épületnek

ÉS

  • a földhivatali térképpel is egyezik a (méret+alak)

Akkor kb. senkinek nem szúr szemet a belső változtatás.
Azaz jó eséllyel megúszható lapítással a dolog.

A tervező egyszerűen a meglévő állapotot "ősrégi"-nek veszi és kész.

Larina1130 # 2018.03.02. 17:48

Üdvözlöm! Legyenszíves segíteni. Vettem egy házat ,tulajdoni lap szerint csak egy külterületi telek a rajta lévő ház több mint 40 éves engedély nélkül épült. Hogyan tudok vagy lehete fent maradási engedélyt intézni hogy be tudjak jelentkezni az ingatlanba. Ha lehetséges elintézni kb mekkora az anyagi vonzata. Válaszát előre is köszönöm!

Immaculata # 2018.03.02. 17:53

Külterületi ingatlanba nem fogsz tudni bejelentkezni, mert az nem lakóház még akkor sem, ha legálissá teteted.
A belterületi ingatlanok tartoznak lakóövezetbe.

nonolet # 2018.03.02. 21:45

Immaculata

Méretes MARHASÁG, amit Írtál...

nonolet # 2018.03.02. 22:08

Larina1130

Lakni ... nem csak lakásban lehet.
Hanem szinte bármiben, aminek van padlója.

- -
5.§ E törvény alkalmazása során:

(2) A polgár lakóhelye:
Annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él.

A lakcím bejelentés szempontjából lakásnak tekintendő !!!!!!!
az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület
vagy épületrész, amelyet
a polgár életvitelszerűen otthonául használ,

TOVÁBBÁ
... az a helyiség !!!!, ahol
valaki szükségből !!!! lakik,
vagy
amennyiben más lakása nincs, megszáll !!!

Ez utóbbiak miatt lehet gyakorlatilag bárhová lakcímet bejelenteni.
- -

Tehát...
A jegyzőnél (ő a címhatóság) a helyrajzi szám alapján kérsz egy igazolást az épület CÍMÉRŐL amiben lakni akarsz.

HA!!! netán nincs még címe az épületnek,
AKKOR pedig kéred a jegyzőtől a CÍM MEGÁLLAPÍTÁSÁT!
(ha alkotnak neki címet utána megkapod majd az igazolást is róla automatikusan)

Szóval HA MÁR biztosan tudod az épület címét,
akkor
kitöltöd a bejelentő lapot és bejelentkezel a címre.

Előfordulhat, hogy nem akarják elhinni, hogy ott laksz.
Ekkor a jegyzőnek kell ellenőriznie helyszíni szemlével, hogy valóban ott laksz...

Az is elfordulhat, hogy mindenféle indokkal nem akarják elfogadni a bejelentést az adott címre (helyre).
pl. előjönnek a nem lakás című marhasággal vagy más butasággal

Akkor idézed a fenti törvényrészt és írásban kéred a megtagadás okát!
Ettől észhez térnek általában, csak a nagyon hülyék nem.
(nagyon hülye esetén írásban panasz a felsőbb hatóságnak)

- -

Szóval, nem kell sem fennmaradási se semmi más és lakásnak sem kell lennie, lehet a sufni is akár.

CSAK...
Legyen neki címe és ott lakj benne.
Ennyi elég!

nonolet # 2018.03.02. 22:11

Larina1130

Ja igen a padló kérdéshez...

- -
OTÉK

Helyiség:
A rendeltetésének megfelelően

épületszerkezettel minden irányból körülhatárolt
járófelülettel rendelkező tér
a beépítetlen tetőtér kivételével.
- -

Ez azért fontos, mert az imént ugye a HELYISÉG volt a lényeg.

"... az a helyiség !!!!, ahol
valaki szükségből !!!! lakik,"

nonolet # 2018.03.02. 22:15

Larina 1130

Ha legalizálni is akarod az épületet, azaz feltüntetni a földhivatali térképen, akkor kicsit alább megtalálod az ügymenetet.

Röviden a 2018.02.23. 13:42 hozzászólásban.

Bővebben pedig fórumban, csak olvass el belőle bő félévet.

Miki81 # 2018.03.02. 22:23

Sziasztok!
Szeretnénk segítseget kérni. Találtunk nagy nehezen egy ingatlant amit szeretnénk megvenni. Kértem a földhivatalban betekintést és az ott szereplő rajz nem teljesen egyezik az ingatlan jelenlegi kinézetével. Azt a tulaj is mondta hogy az édesanyja átépítette a házat meg is mutatta hogy hol és mit. Ez kb annyiban merült ki hogy volt egy terasz amihez kb 2.5 3 hozzá toldottak es be is építették. A ház egy másik pontján pedig volt egy kisebb beépítes úgyszintén. Ott az épületnek volt egy trapéz alaku terasza amit kihoztak derékszögbe és azt is beépítették.De meglátásom szerint ezek a hozzáépítések kb 20 m2 vagy talán még akkora területet sem foglal magába. A telek 875 m2 ha jól emlékszem az ingatlan pedig kb 100 m2. Az átépítes valószínűleg több mint 10 éve történt. Az ingatlant szeretnénk mindenképpen megvenni de ugye az értékbecslő a beépített résszel nem számol illetve azért csak hivatalosa kellene tenni a dolgot.
Valaki szájbarágósan letudná írni nekünk hogy mit mi után kell intéznünk illetve elindítanunk? Illetve kb mekkora költsegekkel és mennyi idővel kell számolni?
Meg úgy álltalában mennyi esélyünk van erre?
Olvasgatom a fórumot vannak hasonló esetek szóval nem láom remenytelenek a dolgot.

A segítséget előre is köszönöm!

nonolet # 2018.03.02. 22:26

Nem kell mindenhová behányni a kérdést...
Mondjuk ez a jobb helye.

Ebből a fórumból olvass el 20-30 oldalt és kellően kiokosodsz a témában.

Miki81 # 2018.03.02. 22:42

Utólagos engedelmeddel ide is azért raktam be mert ez aktívabb csoport mint a másik de ezt kesön vettem észre. Olvasgatok vissza. Már beszéltem egy földmérővel aki hétfön a földhivatalnál utána néz a dolgoknak. A bankár azt mondta hogy a hitel elindításához az is elég ha látják hogy a földmérő elidította az engedelyezést.
Most én azt nem tudom hogy jól indítottam el a dolgot vagy előbb az épitesugyön kellett volna kezdeni? Nekem erre mindenképpen kelleni fog fenmaradasi engedely?

Larina1130 # 2018.03.03. 05:12

Nagyon szépen köszönöm a választ! Larina

Kriszibá # 2018.03.05. 19:54

Sziasztok,

most kezdenénk építkezésbe. E-naplóba minden feltöltve. Viszont felmerült pár olyan dolog, amit bár kértünk nem került a tervekbe. A kivitelező hívta fel a figyelmünket. Nem lett feltüntetve az nyílászárók kávaszigetelése, a redőnytokról meg sem kérdeztek minket csak betervezték a vakolható redőnyöket és van két faoszlop ami az előtetőt tartja. Mindhárom kérdésben egyeztettem a statikussal és azt mondta, hogy nem kell tervmódosítás ahhoz amit én szeretnék, azonban a tervező tervmódosítást akar. A kérdés, hogy most akkor elkezdhetjük a kivitelezést azokkal a változtatásokkal, ahogy statikussal megbeszéltem? A tervmódosításért a tervező díjat számíthat fel? Mennyi időbe telik egy ilyen tervmódosítási procedúra? Már nem tudom kinek van igaza és tanácsra lenne szükségem. Egyszerű bejelentéssel építendő házról van szó.

Köszönöm!

nanemaaa # 2018.03.06. 09:03

Feltételezem, hogy az eredeti építés is csak egyszerű bejelentés alapján került sor. Módosítani a módosított kiviteli tervek feltöltésével lehet. Természetesen ahányszor kérsz a tervezőtől új tervet, azt annyiszor fogod neki kifizetni, hisz boltba is naponta jár az ember, és mindig fizetnie kell a pénztárban. Ez alól kivétel lehet, ha bizonyítani tudod, hogy mást tervezett, mint amit te megrendeltél. Az eltérés során egyeztetni kell a felelős műszaki vezetővel is, mert az eltérést be is kell naplózni, ahol a műszaki vezető lenyilatkozza, hogy a módosulás egyrészt nem engedély köteles, másrészt az épület szerkezeteinek, szerkezeti rendszerének állékonyságát nem veszélyezteti.

nonolet # 2018.03.06. 09:35

"Módosítani a módosított kiviteli tervek feltöltésével lehet."

... és ilyenkor a 15 napot is ki kell várni ?

nanemaaa # 2018.03.07. 10:03

Ha az építőipari kivitelezési tevékenységet a bejelentéstől eltérően kívánják folytatni, akkor ezt a szándékot az eltérő megvalósítás kezdő napját megelőző napon, a változást bemutató tartalmú kivitelezési dokumentáció elektronikus építési naplóba történő feltöltésével, eseti bejegyzéssel egyidejűleg kell megtenni, ha a változás

  1. az épület alaprajzi méretét,
  2. az épület beépítési magasságát,
  3. a lakások, önálló rendeltetési egységek számát vagy
  4. az épület telken belüli elhelyezkedését

érinti.

blueprint # 2018.03.12. 13:28

Sziasztok,

egy korábbi ügyben folyt a vita köztünk és a szomszédközt lassan 3-4 hónap leteltével minden kért dokumentum benyújtása után 500.000 forintra bírságoltak meg.
Mivel tudom, hogy a törvény nem ismerete nem mentesít alóla, de mivel nem önszántamból bontottam le a kis előteremet hanem mert magától omlott össze, érdemes-e megfellebbeznem ezt a határozatot?

nonolet # 2018.03.12. 16:50

Létezik a karbantartási kötelezettség is...

zoe10 # 2018.03.13. 06:00

Sziasztok!

Elég bonyolult az én ügyem, de reménykedek hozzáértő segítségben. Adott egy telek a 17. kerületben, amit 7 éve örököltem. 7.95 m széles és 50 m hosszú, vagyis iszonyú keskeny. Van rajta egy főépület, ami kb 18 m2. Ahhoz elkezdett a nagyapám még egy toldalékot (8,5 m2), aminek kb. 35-40 éve állnak a falai, van alapja, de a tető és az aljzatbeton azóta hiányzik. Ezt szeretnénk befejezni, hogy lehessen fürdőnk és konyhánk.
A kérdés, hogy akkor volt-e építési engedély, mert ha volt, azok fennmaradtak, tehát befejezhető. Ha viszont nem volt, azt mondták engedélyt kell kérnünk a befejezésre és meg kell rajzolni, ami már itt el bukik, mert a helyi építési szabály szerint 6 m távolságnak kell lennie az oldal kerítéstől. Ez nyilván nem lesz meg egy 7,95 m széles telken. A kérdés, hogy mi ilyenkor a teendő? Van bármilyen kiskapu, amivel mégis befejezhető, ha az derül ki, hogy nem volt engedély? Egyébként az is érdekes, hogy arra kértek, hogy határozzunk meg max. 5 évet, amikor épülhetett, mert úgy nézik át az engedélyeket a levéltárban. Mondtunk egy számot, de épülhetett előtte meg utána is 5 évvel, révén fogalmunk sincs, mikor csinálta a nagyszülőm. Most emiatt bukhatjuk az építkezést, mert ők lusták átnyálazni 10-15 évet?
Lehet valahol kérelmezni, hogy tekintve a telek szélességét befejezhessük, annak ellenére, hogy a jelenlegi szabályzatnak nem felel meg?
Ha engedély nélkül fejezzük be, mik lehetnek a következmények?
Huszonéves házaspár vagyunk, ez az egyetlen "vagyonunk". Mindketten dolgozunk, mellette főiskolára járunk, de sose lesz annyink, hogy albérlet mellett sajátra gyűjtsünk. Szerettük volna ezt megcsinálni, majd később eladni, de ellehetetlenítenek. Ha így marad, gyereket ide nem tudunk vállalni, és eladni is lehetetlen lesz. Ki lehet lépni ebből a sakk-mattból? Kétségbe vagyunk esve és dühítő az egész.

Immaculata # 2018.03.13. 12:06

A környéken, a szomszédos telkek is ilyen szélesek?

Immaculata # 2018.03.13. 12:08

ondtunk egy számot, de épülhetett előtte meg utána is 5 évvel, révén fogalmunk sincs, mikor csinálta a nagyszülőm. Most emiatt bukhatjuk az építkezést, mert ők lusták átnyálazni 10-15 évet?

Fogj hozzá Te és nyálazd át nagyapád dokumentumait. Neked kevesebb melód lesz, mint cirka 200.000 ügyet másnak átolvasni.

Immaculata # 2018.03.13. 12:12

ellehetetlenítenek.

Így kell eladni, ahogy van, a főiskolát pedig végig kell csinálni, mert a jelenlegi életszemlélet gyerekesen önző.

zoe10 # 2018.03.13. 18:18

Köszönöm a kioktató válaszod. Nagypapám mentális beteg, gyűjtögető volt, több tonna papírt dobtunk ki, amiket nehéz lett volna átnyálazni, mert nagy részét megrágta az egér, vagy pl. kutya ürülék borította.
Egészségtudományi diplomám képzeld már van, csak sajna az nem mérnöki fizetést ad.
Van a környéken több ilyen "széles" telek.
"Mert amilyen ítélettel ítéltek, olyannal ítéltettek; és amilyen mértékkel mértek, nektek is olyannal mérnek." Máté 7:2

nonolet # 2018.03.13. 20:38

Zoe10

"A kérdés, hogy akkor volt-e építési engedély, mert ha volt, azok fennmaradtak, tehát befejezhető."

Ezt én kétlem...

- -

Jómagam más utat választanék.

Azt HINNÉM és ÁLLÍTANÁM hogy: az a bővítés anno ELKÉSZÜLT!!!!

Csakhát időközben kicsit lepukkant az épület ....
Aztán ebben a hitemben jól FELÚJÍTANÁM.
Mivel a felújításhoz NEM KELL engedély :-)
(a bővítéshez viszont már kell)

A kockázat kicsi.
Hisz az önkorinak kéne bizonyítania, hogy sose volt teteje ...

Persze most, hogy hebehurgya módon
felhívtad már magadra a figyelmet,
változott kicsit a leányzó fekvése is.

-

Megj: azért diplomás ésszel a kicsit szélesebb látóterű téma felderítés és gondolkodás és nem ártott volna...

pl. azt 6 méter elhagyandó kérdést is érdemes jobban körül járni!

Mert a szabályozás ismer ám olyanokat is pl., hogy

  • kialakult állapot
  • illeszkedés

Csakhát nem farkastól (építéshatóság) kell kérdezni a kecskeőrzés (befejezés) mikéntjét!

Hanem inkább rafkósabb agyú építészektől kéne...

zoe10 # 2018.03.14. 04:59

A felujitas jo otlet lenne, csak hat amellett, hogy mar boritottuk a bilit, ha pl eszukbe jut megkerdezni a 2 kozvetlen szomszedot, nem fognak hazudni. Mindketto itt lakik mar 40 eve.
Sajnos valoban nadragszijrol van szo, de az utcankban is van meg ilyen, illetve a kornyeken tobb is.