Társasházak jogásza!


Szomorú örökös # 2019.11.15. 13:10

wers

Ennyi erővel akkor kötelezhetnél az összes 70-es 80-as években épült B30 téglából vagy rosszabb esetben beton blokkból hőszigetelés nélkül épült épületeket, hogy szigeteljenek.

Pontosan így van! Max. pályázni lehet rá, hogy kisebb költséggel, de energetikailag fejlettebb legyen az épület. Csak hát egyesek könnyen verik más farkával a csalánt. A teljes társasház megtakarítását pillanatok alatt elköltenék egyéni érdekeket megvalósító célokra. Nagyon is jól teszi a társasház, hogy ezekhez nem asszisztál.

Tudok olyan társasházról, ahol eléggé jelentős megtakarítást ért el a képviselő, aztán jött két új lakó és egyből elkezdett ötletelni, hogy mire is lehetne azt elkölteni. Úgy elhajtották őket a lakók melegebb éghajlatra, hogy már alig várták, mikor indulhatnak. :-)

wers # 2019.11.15. 11:54

hőszigetelés nélkül épült épületeket, hogy szigeteljenek

:))) péntek van. Szóval nem épületeket kötelezik, hogy szigeteljék magukat.

wers # 2019.11.15. 11:50

Majd meglátjuk, mit mond az épitéshatosági.

Én is kíváncsi vagyok, de az épület belső burkolata nem hiszem, hogy érdekelni fogja.

Még a külső sem. Ennyi erővel akkor kötelezhetnél az összes 70-es 80-as években épült B30 téglából vagy rosszabb esetben beton blokkból hőszigetelés nélkül épült épületeket, hogy szigeteljenek.

Hapciusz # 2019.11.15. 11:22

Wers,
Majd meglátjuk, mit mond az épitéshatosági. Remélem kapunk beszámolót.
Közös tulajdonú helyiségről van szó, ahol a vakolat hiánya az eredeti állapot hiányosság is jelenti, aminek több káros következménye is átvan a felette lakók hátrányára. Egészségügyi ártalom, értékcsökkenés, stb.
Mert ugye minek is vakolni?

wers # 2019.11.15. 08:48

Magánvéleményem szerint a plafon vakolatának leverése nem idézheti elő azt a jégverem állapotot amit leirsz.

Ez csak a te magánvéleményed.

Önmagában nem a vakolat a hőszigetelő, hanem a falazó - födémelemek illesztési hézagait tömíti el. Nem beszélve a nyílászáróknál a hézagokról.

Az építési hatóság ezzel nem fog foglalkozni.

Az a gond, hogy egy szakértői vélemény pl. hőkamerás fotókkal nem olcsó.

Én is azt javaslom, hogy hőszigetelő vakolattal szigeteld le a pincét saját költségen. Olcsóbb lesz, mint a szakértői vélemény + a nem túl olcsó gyógyszerek.

Hapciusz # 2019.11.15. 07:57

teljesen mindegy, hogy dönt a nagyérdemű.
Sok a tájékozatlan, megvezetett ember, egy rafkós közösképviselő akár be is döntheti a házat.

Az épitéshatóság meg egyéb hivatalok a törvények szerint kötelesek eljárni.

Szomorú örökös # 2019.11.15. 04:41

frozen

Azért még nekem az első beírásodban egy mondat a szemembe ötlött:

Én erről nem kaptam semmilyen értesítést, meghívót, a tudtom és beleegyezésem nélkül történt a dolog.

Amennyiben bizonyítani tudják, hogy te is kaptál róla értesítést, csak esetleg figyelmen kívül hagytad, akkor ezzel hiába érvelsz. Egyszer anno én vállalkozóként egy házban olyan munkát végeztem, amelynek eredményéről minden lakót értesítenem kellett. Mindenkinek bedobtam a postaládába, akit nem találtam otthon. Az egyik lakó több héttel később felháborodva hívott, hogy őt nem értesítettem. Jeleztem neki a postaládát, erre az volt a válasz, hogy ott ő az ilyen "szórólap-szerű" anyagokat soha nem olvassa, hanem dobja a kukába, ekkor mondtam neki, hogy néha nem ártana átnézni, mit is dob ki. Továbbra is azt állította, hogy én őt nem értesítettem, ekkor már kijött belőlem, hogy ne hazudozzon, mert ki lett ugyanúgy értesítve, mint mások, akik figyelmesebben olvassák a postaláda tartalmát. Nagyon nem bírom, mikor valótlant állít egy lakó velem szemben. Ebből azt akartam kihozni, hogy nem feltétlen ajánlott tértivevényes levélben kell értesítsenek egy közgyűlésről. Ha más azt fogja mondani, hogy ő megkapta az értesítő levelet, akkor kénytelen leszel elfogadni, hogy téged is értesítettek, csak figyelmetlen voltál.

Azonban ettől még ha a közgyűlés többsége eldönti, akkor ahhoz bármennyire is felette van a te lakásod, nem fogják a te beleegyezésedhez kötni. A pince közös helyiség, a közgyűlési többség dönthet róla, akármi is történik ott. Ha nekik így jó, akkor egyáltalán nem biztos, hogy az szabálytalan. Lehet komoly orvosszakértői véleményt is fognak kérni, hogy az egészségi problémád ebből származik. Szóval készülj fel rá, hogy nem egyszerű menet lesz.

frozen # 2019.11.14. 21:54

Rendben. Felkészültem.

Köszönöm!

Hapciusz # 2019.11.14. 21:39

Elvileg ki fognak szállni, jegyzőkönyvet vesznek fel, és ha vannak papírjaid, lefotózzák vagy másolatban odaadod nekik.
Az épitéshatoságon lehet, le kell írnod a problémádat, lehetőleg tömören, tárgyilagosan.
Próbáld lenyegretoroen fogalmazni, ha tudsz, hivatkozz rendeletekre is.

frozen # 2019.11.14. 21:23

Szomorú örökös

Nem a széllel szemben háborúzom, hanem a törvényes jogaimért: egészséges élethez való jog, magántulajdon védelme, az érvényes törvények betartatása.

Milyen jogon teszik tönkre egyes felelőtlen tulajdonosok meggondolatlan döntéseikkel, mert nekik úgy tetszik, ráadásul őket egyáltalán nem érinti a dolog; az egészségemet, életemet, tulajdonomat?

Nem ők betegek hónapok óta, nem ébredtek arra nyáron hajnalban, hogy csontig át vannak fázva, nem tudnak átmelegedni, állandó rossz közérzet, deréktól lefelé olyan érzés mintha le lennék fagyva, égő, zsibbadó talpak, lábak, derékfájás, izületi, reumatikus fájdalmak, altesti panaszok; sokszor reggel nem tudok felkelni, menni.

A fűtésköltségem már most jelentősen megnőtt, ha nem teszek semmit, a jövőben még tetemesebb költségeket fog okozni; az egészségem még jobban károsodik.

Ha valaki nem a saját bőrén tapasztalja meg, el sem tudja képzelni.

Kíváncsi lennék rá fordított helyzetben, hogy ők meddig bírnák...

Fentebb már leírtam, hogy nem csak a plafonról tűnt el a vakolat...

Itt valaki hibázott, azt próbálják leplezni minden áron...

Nem adom fel! Egészségesen akarok élni!

Hívok szakértőt.. az építésügyi hatóságot!

Köszönöm!

Szomorú örökös # 2019.11.14. 20:12

frozen

Azért csendben felhívnám a figyelmedet MajorDomus fórumtárs csendes megállapítására, aki nem mellesleg ráadásul „szakmabeli”:

Magánvéleményem szerint a plafon vakolatának leverése nem idézheti elő azt a jégverem állapotot amit leirsz.

Gondold inkább végig, hogy érdemes-e háborúzni széllel szemben. Hívj egy szakértőt és döntse el ő, hogy igazad van-e...de ha lehet, akkor ne zavard el, amennyiben nem a te verziódat támogatja.

frozen # 2019.11.14. 19:50

Rendben!

Remélem, hogy most már csak jót tudok majd írni!

Köszönöm!

Hapciusz # 2019.11.14. 19:18

Sok sikert! Kérlek, számolj majd be a fejleményekről, sokunknak tanulságos lehet.

frozen # 2019.11.14. 19:13

Holnap van ügyfélfogadás, reggel megyek is hozzájuk.

Ez a műszaki állapot megváltoztatása, rongálás és károkozás, mivel a Ttv-ben egyértelműen ott van a felújítás pontos meghatározása.

Az egészségkárosítás is egyértelmű, az OTÉK 56., 108. §-a is jól körülírja.

Köszönöm!

Hapciusz # 2019.11.14. 18:30

Valami olyasmire is hivatkozz, hogy nem állították vissza az eredeti állapotot, kovetkezeskeppen egészségre káros helyzet is ki alakult.
Ne add fel, nekem így sikerült elerni hogy a tetőt felújítsák a fejünk felett.
Sőt, hivatkoztak az egészségi állapotra is! Határidőt szabtak ki, meg komoly büntetési tételeket is kilátásba helyeztek a társasház számára.

frozen # 2019.11.14. 12:39

Hapciusz

Utána nézek.

A hivatalokban erre kijelölt lepasszoló emberek vannak, saját rossz tapasztalatom ez sajnos nekem is.

Közel 80 napot elvettek az életemből, de semmivel sem vagyok előbbre.

Remélem, itt végre tényleg tudnak segíteni érdemben is,rövid időn belül.

Köszönöm szépen!

Hapciusz # 2019.11.14. 05:00

Frozen,

Megprobalkoznék a kormányhivatal epiteshatosaganal, jokarbantartási kötelezettség mulasztása miatt vagy akár az OTÉK-rá rákeresnék. Első körben menj be javaslatot kérni az epitéshatosághoz, segítenek.
Különben én is tapasztalom, hogy igyekeznek mindenhonnan lepasszolni a panaszokat, hogy ne kelljen dolgozni...

frozen # 2019.11.13. 19:32

MajorDomus

A plafonról és a falakról, valamint az ablaknyílásokból is leverték a szigetelő vakolatot, a csupasz falakat és plafont utána csak lefestették; közgyűlési határozat, a tudtom és a beleegyezésem nélkül.

A vakolat a ház építésekor került rá, gondolom nem véletlelenül.

A padlón parketta is volt, mivel ez a két helyiség (kb. 35 m2)régen ikv műhely, utána meg szolgálati lakás volt.

Így semmi sem akadályozza meg a hideg terjedését, holott a vakolásnak pont az lenne a szerepe.

Augusztusban már be kellett fűtenem, mert nem bírtam tovább (fel- és megfázás, hidegrázás, ízületi bántalmak), holott nappal 30° volt éjjel sem ment 20° alá, orvos írt gyógyszert, de az állandó hideg ellen nem használ...

A többiek sem akarják elhinni, hogy dől a hideg alulról, persze ők a másodikon nem a saját bőrükön érzik; a szervezet nem hazudik.

Több mint ötven éve lakom a földszinten, van összehasonlítási alapom.

Anyagilag nem igazán állok jól.

Pont a bíróságot szerettem volna elkerülni.

Köszönöm!

frozen # 2019.11.13. 19:01

Utána néztem én is, csak a bíróságon érdeklődtem és ott ajánlották, bár már akkor sem értettem.

Elég szomorú, hogy a jegyző (megbízottja) nem tesz semmit, holott a Ttv. szerint ezekben az ügyekben az eljárást meg kellett volna indítania.

Valamint a kormányhivatal törvényességi és felügyeleti osztálya sem (holott tudtommal a kormánymegbízott a jegyző felettes szerve a polgármester után), visszairányítottak a jegyzőhöz, aki egyszer már nem csinált semmit...

Köszönöm!

MajorDomus # 2019.11.13. 19:01

Akkor mire vársz?
Szigeteltesd le saját költségeden,és pereld be a társasházat a költségek megtéritése érdekében.
Előtte gondosan dokumentáld a jelenlegi állapotot. Nem árt egy szakértői véleménnyel alátámasztani.
.
Magánvéleményem szerint a plafon vakolatának leverése nem idézheti elő azt a jégverem állapotot amit leirsz.
A műpadló nem szigetelés.

Szomorú örökös # 2019.11.13. 18:00

frozen

Közjegyző tud ebben segíteni?

A közjegyzőnek ez nem tartozik a feladatai közé.

frozen # 2019.11.13. 16:59

Ha lesz új közös képviselő az sem tudja szerintem megoldani, ha a tulajdonosok sem akarják.

A háznak se intéző, se számvizsgáló bizottsága nem volt az elmúlt évben, volt egyetlen számvizsgálóbiztos, de már ő is lemondott, de semmi nyoma a megválasztásának.

Le vagyok betegedve hónapok óta, ha megjönnek a mínuszok akkor nem tudom mi lesz, most is jelentősen túl kell fűtenem a lakást, de a nyirkos hideg alulról ugyanúgy jön és árt.

Szerintem ez a műszaki állapot megváltoztatása, rongálás , károkozás és egészségkárosítás; a szándékosság valószínűsíthető.

Közjegyző tud ebben segíteni?

Valami más megoldás nincs?

Nem bírok ki még 3 hónapot.

Köszönöm!

MajorDomus # 2019.11.13. 14:07

Várj türelemmel mig lesz új közös képviselő,már csak 3 hónap.

frozen # 2019.11.11. 22:33

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyben:

Idén januárban a lakásom alatt lévő két közös tulajdonú pincehelyiségben rendbetétel címén indokolatlanul eltávolították az összes vakolatot a falakról, a mennyezetről és még az ablaknyílásokból is, valamint a parkettát és a rajta lévő műpadlót is felszedték. A vakolatot és a padlószigetelést nem újították fel, egyszerűen csak fehérre lett festve a vakolatlan fal és a mennyezet, alul csak a csupasz beton maradt.

A tavalyi közgyűlésen a vegyes ügyekben döntötték el ezt, erről határozat nem született.

,,Vegyes ügyek keretében megtárgyalták a legfontosabb feladatokat amelyeket el kell végezni:

  • pincében lévő közös helyiség rendbe tétele..."

Én erről nem kaptam semmilyen értesítést, meghívót, a tudtom és beleegyezésem nélkül történt a dolog.
A szigetelés hiánya miatt a közvetlen a pince felett lévő lakásom alulról rendkívül hideg, hónapok óta beteg vagyok, meggyógyulni nem tudok. A fűtés számlám jelentősen megnőtt, de lentről jövő állandó hideget nem tudom ellensúlyozni.

Többszöri kérésem és levelezésem ellenére a mai napig a közös képviselő nem intézkedett.
Személyesen vetettem át a számvizsgálóbiztossal egy felszólítást az eredeti állapot azonnali visszaállítására, a közös képviselő a tértivevényes levelet nem vette át, egyikük sem intézkedett.

Panasszal éltem a jegyzőnél a társasház ellen egészségkárosítás miatt, de nem foglalkoztak vele. (Szerintük én csak a véleményemet fogalmaztam meg a közös képviselőről...)
- 6250 Ft tulajdoni lapra...

A kormányhivatalnál panaszt tettem a jegyzőre, új eljárást kérve, de 30 nap után csak a telefonálásom után válaszoltak levélben:

,,A kormányhivatal - jogszabályi felhatalmazás hiányában - nem rendelkezik hatáskörrel arra, hogy a jegyzőt új eljárás lefolytatására kötelezze a társasházak feletti törvényességi felügyeleti eljárása alapján hozott döntésével kapcsolatban.
Az említett ügyek (nincs intézőbizottság, SZMSZ-t nem tartják be) vizsgálata a jegyző hatáskörébe tartozik a Ttv. fent hivatkozott (27/A § (1) rendelkezése alapján."

Nem rég volt rendkívüli közgyűlés, a vegyes ügyekben felolvastam és átadtam a felszólító levelet a közös képviselőnek, kérve a tulajdonosokat a kk. azonnali leváltására, felelősségre vonására, az okozott kár megtéríttetésére, az eredeti állapot azonnali visszaállítására.

A jelenlévő tulajdonosok nem támogattak;
,, örüljek, hogy milyen szépen ki lett festve a pince; hívjak a saját költségemen szakértőt és ha bebizonyosodik az állításom (a vakolat leverést elismerték, jól látható a hiánya, fénykép készült), akkor majd a következő közgyűlésen döntenek..."

A közös képviselő ezután szóban lemondott november 1-től, még 3 hónapig ellátja a feladatát.

Kérdéseim
mit lehet tenni törvényesen a leggyorsabb megoldás érdekében a vakolat azonnali visszaállíttatására (bíróságon voltam de ott a közjegyzőt ajánlották),
ha a kk. lemondott, akkor milyen jogai vannak (megrendelhet e munkákat (ablakcserére árajánlatokat kér);
a Ttv. 21. és 43. §-a szerintem pont az esetemre vonatkozik, a helyiségek közvetlen alattam vannak, a leveréshez én nem járultam hozzá, sértik a jogos érdekemet (egészséges élethez való jog, a lakást nem tudom rendeltetésének megfelelően használni; lényegében pincét csináltak belőle).

Kérem segítsenek jó tanácsokkal a problémám gyors megoldása érdekében.

Köszönöm szépen előre is!

MajorDomus # 2019.11.09. 20:55

Egyetértünk.