Albérlő jogai?


matthiasi # 2019.02.25. 21:15

Gyurci33 -nak !

Koltozesunk elejen mindent en ujitottam fel mert lakhatatlan volt ugyan is az elozo berlok lelaktak szo szerint egy allatkertben nagyobb rend volt!
Kérdés hogy a bérbeadó ezt jóváhagyta e ?
Mert ha nem, akkor felfogható u.n. rongálásnak is.

MajorDomus # 2019.02.25. 19:27

Azért 20 % -nál több már a jóizlésbe ütközik.

drbjozsef # 2019.02.25. 19:10

Hát az eleve bukó.

MajorDomus # 2019.02.25. 19:06

Meg ha nem volt annyi eszed, hogy kikösd előre a felújítás költségeinek jóváirását a bérleti dijból!

drbjozsef # 2019.02.25. 18:59

Ha nincs rá kikötés a szerződésben (szokott néha lenni, hogy pl. "a bérbeadó minden év január 1-től jogosult legfeljebb X%-ot emelni a bérleti díjon), akkor természetesen annyit emel, amennyit akar. A szerződés határozatlan idejű, ha nem fogadod el az emelést, te is felmondhatod.

Gyurci33 # 2019.02.25. 18:32

Kedves forumozok! Alberletben elek inmar 3 eve! Koltozesunk elejen mindent en ujitottam fel mert lakhatatlan volt ugyan is az elozo berlok lelaktak szo szerint egy allatkertben nagyobb rend volt! Az alberleti dijat illetve minden szamlat idoben es pontossan fizetek!De most gondolt egyet a tulaj es emelni akar a berleti dijon!Azt szeretnem tudni hogy a szerzodesben szerepelt dijnak a hany szazalekat emelheti amit koteles vagyok ki fizetni? Esetleg ha tobbet szeretne emelni mint amit meg tehetne akkor koteles vagyok-e el fogadni vagy ha nem akkor ki rakhat-e csak ez miatt hogy ha hatarozatlan ideju szerzodesrol van-e szo?
Varom valaszukat es elore is koszonom!!

evatunde # 2018.10.16. 04:54

MajorDomus, elnézést, rosszul írtam, nem a bérlőt, hisz az én vagyok...a tulajdonost akkor kérhetem a javítás költségének visszafizetésére, ugye? Bár tegnap említettem neki, de nem igazán reagált rá, attól tartok, be kell nyelnem...

MajorDomus # 2018.10.15. 17:39

Nem.

a berendezések működőképes állapotának biztositása a tulajdonos költsége.

a bérlő csak annak megtéritésére kötelezhető,amit ő tett tönkre. pld eltörte a wc csészét.

evatunde # 2018.10.15. 09:38

Kedves fórumozók, arra szeretnék választ kapni, a gázkazán meghibásodása esetén a javíttatás költsége kit terhel, tulajt, vagy bérlőt? A konyhában gézkazán van felszerelve, arról fűtünk, idén nem tudtuk bekapcsolni. Most volt kint szerelő, eltömődött az évek során (csak másfél éve lakom itt), a javítást kifizettem, de kérhetem-e a bérlőt ennek visszatérítésére? Köszönöm a válaszokat!

MajorDomus # 2018.07.20. 19:50

Ha már pénze nincs!

vestdijk # 2018.07.20. 19:05

nonolet

Köszi a részletes leirást és a tippeket!! :)
Igy fogok tenni, mert csak igérget és szerintem az időt húzza...

nonolet # 2018.07.20. 15:54

vestdijk

A gyors közlés módja, hogy nem postán közlöd.

Hanem személyesen viszed és átvetted vele a te példányodon.

Ha nem veszi át, akkor ráírod, hogy: "az átvételt megtagadta".

Persze két tanú kíséreteben! viszed.

Akik tanúsítanak mindent az aláírásukkal.

Így nem kell a postára várnod :-)

nonolet # 2018.07.20. 15:51

"A dijak "beszedéséhez" érdemes fizetési meghagyást inditani ellene?"

Sőt KELL, amint megvan a jogalapja.

Pénzt úgy tudsz behajtani, hogy:

1.
Felszólítod a fizetésre, határidővel.

Ha fizet OKÉ!
Ha nem fizet, akkor

2.
Kiküldöd a "Fizetési meghagyás"-t a JÓ címére.

Mivel 3% de minimum 5000 Ft a díja.
Ezért "takarékosan" 160-170 ezerFt fölött küldöd az elsőt.
(persze lehet hamarabb is, hogy érezze a törődést és végül úgyis ő fizeti meg díját elvben)

Ha fizet OKÉ!
Ha nem fizet, akkor

3.
Vagy (csak lapított) végrehajthatóvá válik és ráküldheted a végrehajtót.

Vagy (ellentmond neki) perré alakíthatod át
és a per végén, ha kell végül ráküldheted a végrehajtót.

vestdijk # 2018.07.20. 12:43

gerbera317

Köszönöm szépen a válaszokat!

gerbera317 # 2018.07.20. 12:32

Akkor hatályos, ha a felmondás közöltnek tekinthető, és az abban közölt határidő eltelt. Közöltnek akkor tekinthető a felmondás, ha azt a címzett átvette, vagy nem kereste.

vestdijk # 2018.07.20. 12:28

gerbera317

Köszönöm. Szerencsére az óra az ingatlanon kivül helyezkedik el, a lépcsőházban, igy az nem lesz gond.
Még két kérdés: mit jelent a gyakorlatban, hogy hatályos a felmondás?
Felmondom irásban, ő átveszi és onnantól vagy nem veszi át és amikor a posta visszaküldi onnantól számit hatályosnak? Vagy amikor letelik a felmondási határidő, tehát a felmondást követő hónap utolsó napja utáni naptól?
A dijak "beszedéséhez" érdemes fizetési meghagyást inditani ellene?

gerbera317 # 2018.07.20. 12:15

Szóval akkor felszereltethetem jogszerűen avagy sem?
Attól függ, mire hatalmaz fel a bérleti szerződés. Ha hatályos a felmondás, akkor már megcsinálhatod, hiszen ő jogcím nélkül tartózkodik ott, és te sem leszel szerződésszegő. Már csak az a kérdés, hogyan jutsz be az ingatlanba, hogy az ne tűnjön önkényesnek.

vestdijk # 2018.07.20. 11:45

gerbera317

Igen, ez már folyamatban van a szerződés szerint, tehát felszólitottam irásban, amit nem vett át, megvárom amig a posta visszaküldi a felszólitó levelet, várok 8 napot majd felmondom a szerződést. Természetesen követelek rajta minden elmaradt dijat és költséget, de úgy tudom ez a hivatalos menete és a szerződésben is ez van.
Hogy motiválva érezze magát addig is a rezsi fizetésre és ne tetézze tovább a rezsiköltségeket a mi kárunkra erre szolgálna a mérőóra átcserélése előrefizetősre.
Szóval akkor felszereltethetem jogszerűen avagy sem?
Mert ha jogszerűen nem, akkor feleslegesen nem verem magam ilyen jellegű kiadásokba.

gerbera317 # 2018.07.20. 11:22

Akkor ne célozgass arra, hogy el kellene menni, hanem írásban mondd fel a bérleti szerződést, szerződésszegés jogcímén, és szólítsd fel az ingatlan 15 napon belüli elhagyására.
Követeld tőle, hogy a 15 napon belül fizesse meg a felmondás napjáig esedékes, de el maradt bérleti díjat és rezsit, és ugyanígy közöld vele, hogy a felmondás napjától az ingalan átadásának napjáig használati díjat követelsz tőle, valamint az ottlakásával járó rezsit.
Ezek nélkül aligha mehetsz bíróságra, hogy kérd a kilakoltatását.

vestdijk # 2018.07.20. 11:00

gerbera317

Sajnos semmit sem fizet és szeretnék is minél hamarabb megszabadulni tőle, de jogszerűen, hogy ne kelljen ismételni.
A felszólitást már kiküldtem, persze nem veszi át..
A további rezsiköltség felhalmozását megelőzendő szeretném ezt az előrefizetős órát felszereltetni, amig nem sikerül kirakni.

nonolet
a szerződésben ez szerepel:
A rezsi összege utólag a küzüzemi számlák bemutatásával kerül megfizetésre.
De nem került...
Más nincs erre vonatkozólag. Még annyi hogy ami nincs a szerződésben szabályozva bban a PTk. ide vonatkozó törvényei az irányadóak.

Ez alapján akkor véleményetek szerint felszereltethetem vagy sem?

nonolet # 2018.07.20. 10:36

vestdijk

A szerződésed szerint... kell eljárnod.

Mit ír a rezsi fizetésről a szerződésed MOST?

gerbera317 # 2018.07.20. 10:16

Nem leendő bérlő, hanem a mostani. Az "előre" az "előre fizetős" (= prepaid) szerkezet része. :-)
A mérőóra átépítése a tulajdonosi jogokhoz tartozik. A tulajdonosi jogaidat a bérleti szerződés szerint gyakorolhatod.
Mit nem fizet hónapok óta? Közüzemi költségeket, vagy semmit se? Az ilyentől inkább meg kell szabadulni.

vestdijk # 2018.07.20. 10:14

És a jelenlegi bérlőt is értesitenem kell?
Vagy mivel az én tulajdonom a lakás ezért jogomban áll felszereltetni az előre fizetős órát a tudta nélkül ezzel megakadályozandó, hogy még több költségbe verjen minket?

nonolet # 2018.07.20. 10:03

Fel.

Csak tudjon róla leendő bérlő.

Aztán eldönti, hogy így is bérli vagy így nem.

vestdijk # 2018.07.20. 09:01

Kedves Fórumozók!

Felszereltethetek előre fizetős mérőórát a bérlő lakta lakásomhoz? Ezzel nem követek el rá nézve jogsértést?
A szolgáltatókkal már leegyeztettem, csak nem szeretném ha jogsértés miatt le kellene szereltetni.
A bérlő nem fizet hónapok óta.

Köszönöm a válaszokat