Ingatlanügyek


C.Kati # 2018.04.03. 08:08

Tisztelt Címzett! 2012-ben örököltünk 1/4 ingatlan részt. Eladhatom-e ezt az ingatlanrészt, ha a többi örökös nem miván élni elővásárlási jogával? Az örökhagyó halála utáni felértékelés, vagy a mindenkori ingatlan értéken ajánlhatom fel megvételre az örökös társaknak? Az ingatlan fele a feleségé, 1/4 rész testvéremé. Az 1/4 részemet elajándékozhatom a testvéremnek?
Várom szíves válaszukat, Üdvözlettelí: C.Kati

ObudaFan # 2018.04.03. 07:09

Annyiból valóban nem tudsz mit tenni, hogy közös az a hitel, tehát a bank rajtad is behajthatja. Természetesen ugyanakkor te meg a volt férjedtől a felét követelheted, ha kifizetted a banknak. Persze kérdés, hogy abból mit fogsz tudni behajtani.

nonolet # 2018.04.02. 21:49

A hitel és a közös tulajdon megszüntetése a megoldás.
Kb. bármi áron!

Mérd fel a lehetőségeid...

Egyáltalán

  • az ingatlan többet ér a tartozásnál?
  • van érdemi jövedelmed?
  • tudod növelni?!
Kati78 # 2018.04.02. 11:23

Tisztelt cîmzett! A törtènetem a következő ;elváltam a közös lakást elhagytam a kèt gyermekkemmel .Azt hogy visszamenni nem szándèkozom ezt belefoglalták a válási papîrba.A volt fèrjem a lakást teljesen lelakta.Kölcsönt számlát nem fizetett.Adóstárs vagyok a kölcsönnèl ès az eszközkezelőnek átadását láttam megoldásnak az eladósodásból .Ezt el is inditottam .A lakást próbáltam kicsit rendbe szedni abból az állapotból nèmi szabadidőmben.De ez meghiúsúlt mert nem vette át az állapota miatt.Voltam ügyvèdeknèl azt mondták nem tudok mit csinálni .Elkeseredèsemben fordultam önökhöz hátha lenne valami megoldás.Köszönettel : Kati

akero # 2018.04.01. 13:45

koszonom.
nyilvan nem akarok perre menni, annyit nem er.
a mienk az utcaban a 2.haz. a szomszede saroktelek, a bejarata a masik utcarol van, ezert eszembe sem jutot, hogy errol az oldalrol, azaz mellolunk fog bejarni autoval. (korabban nem volt azon a telken garazs, ugy tudjuk).
nekrm van egy 6honapos es egy 2 eves gyermekem es egy non stop dolgozo ferjem, igy valoban lehet, hogy agyam mar kb semmi, ezert tettem fel itt a kerdest, mert gondoltam hatha gyorsabban tudok valami kis infot szerezni, mintha elkezdek jogszabalyokat keresgelni es bujni.
meg egyszer koszonom. be fogok menni a hivatalba es ott probalok infot szerezni.
kellemes unnepeket minden forumozonak!

nonolet # 2018.04.01. 08:14

akero

Okosnak lenni nyilván csak a teljes helyszín
ÉS!!! a helyi rendezési terv!!! ismerete alapján lehet.

A rendezési tervet kell elsőnek megnézni és megérteni.
Az írja elő az utca kialakítási módját-rendjét.

HA!!! az alapján lehetséges lenne neked JOBB kialakítást is csinálni.
Akkor én kérném a tervek módosíttatását a hatóságnál.

Úgy, hogy

  • vagy legyen neki is külön 50 méteres felhajtója.
  • vagy legalább a kaputól messzebb legyen az elágazódás a szomszéd számára, mondjuk 8-10 méterre.

Szóval, építéshatósághoz beballagni.
Elmesélni a gondot és tájékozódni.
Aztán javaslatot kérni.

Illetve kifogást emelni írásban...

nonolet # 2018.04.01. 07:59

Miért kellett volna értesíteni?!
Első körben közöd hozzá, hogy a KÖZ területen mi történik?
Ja semmi.

Igen ott fog közlekedni, lakások millióihoz hasonlóan.
Azt nyilván már a vételkor is tudtad hogy hol a telekhatár... és hogy a többi telekre hol járnak (majd) be.

- -

"Hol tudom azokat a szabályokat elolvasni?"

Ne légy már ennyire butus...
Hát a jogtárban pl. https://net.jogtar.hu

Kezdve mondjuk a KRESZ-el és az OTÉK-kal, nomeg a nálatok érvényes HÉSZ-szel.
Aztán a közúti közlekedésről szólóval, a zajtörvénnyel, a környezetvédelmivel, stb. stb. ... akad még pár egészen a PTK-ig.

Ja igen az Alaptörvény (régebben alkotmány) is játszik.

- -

Igazából egy dolgot tehetsz...

Besétálsz az építés hatósághoz és megnézed,
hogy
valóban arra szól-e az engedély, ami történik.
(sőt, hogy van-e egyáltalán?!)

HA úgy érzed, hogy JOGOS!!! kifogásod van akkor azt is ott adhatod elő, célszerűen írásban.

Amennyiben a kapott válasz nem tetszik és továbbra is jogosnak érzed a kifogást, akkor pedig pert indíthatsz az igazadért.

Aztán kiderül... hogy kinek ad igazat a bíróság.
Akinek veszít az pedig állja perköltséget és az esetleg okozott bizonyítható kárt is.

akero # 2018.04.01. 05:38

hol tudomm azokat a szabalyokat elolvasni? koszonom a valaszokat.
igazabol a legnagyobb problemama az, meg ha kapott is ra epitesi engedelyt,hogy nem kellett volna errol minket ertediteni? ertem, hogy kozterulet, de akkor is a haloszobank ablaka elott fog kozlekedni a szomszed...

nonolet # 2018.03.31. 20:53

akero

Kié az az út terület?!

Ha közterület, akkor az ott érvényes szabályok játszanak!
(használat, parkolás, takarítás stb.)

MajorDomus # 2018.03.31. 20:19

Talán kérd el tőle az épitési engedélyt.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.31. 20:01

Akkor az önkormányzattal van elszámolni valótok. Mind a kettőtöknek.

akero # 2018.03.31. 18:57

Azt mondja a ferjem, a tulajdoni lapon nincs semmi. A haz elotti resz ugyebar kozterulet. De bennem felmerul, hogy ha ott sem lehetne az az ut, akkor hogy kaphatta mev az elozo tulaj az epitesi engedelyt, hiszen a garazsbol kiallva csak azon az uton tudunk az utcara lejutni...

akero # 2018.03.31. 18:44

Kedves Kovacs Bela Sandor.
Total nem ertek hozza, igy kerem bovebben irja le mit nezzek a tulajdoni lapon. Koszonom

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.31. 18:14

Tulajdoni lap? Térkép?

akero # 2018.03.31. 18:11

kedves forumozok.
remelem valaki tud valaszolni a kerdesemre.
helyzetunk roviden:
tavaly vasaroltunk egy hazat, mely az utcatol bentebb talalhato, ezert egy viszonylag hoszabb autofeljaron lehet a kapunkhoz jutni. a haz es az utca kozt fas zoldterulet talalhato.
a vadi uj szomszedunk tegnap lathatoan elkezdte munkageppel a mi feljaronkat "mrghosszabbitani", es ilyen modon kiepiteni az o kapujahoz a feljarot. Ergo a sajat kapunk elott levo feljaronkon akar kozlekedni. Problemank csupan annyi, hogy ezaltal nem tudunk a sajat hazunk elott megallni a kapubejaron, mivel igy a szomszedot akadalyozni fogjuk a szabad kozlekedesben. Termeszetesen jeleztuk neki, hogy errol bwszelnunk kellene, mivel erint minket is a dokog. valasza: nincs mit beszelni, o mar tavaly megkerte az epitesi engedelyt es 2 hete van ezt a munkat befejezni. allitasa szerint a mi feljaronkra nincs is engedelyunk. errol mi nem tudunk. a hazat az elozo tulaj 2014ben epitette es mar o is igy vette a telket, hogy a feljaro ki volt epitve. tudunk valamit tenni, vagy nyeljuk le a bekat? nem vagyunk "a kozos lo" hivei. ki fogja a havat lapatolni, majd mi? neki kb 5 meter lesz az utunkhoz toldva (ami kb 50 meter.) es megis nekunk kell majd minden alkalommal beallnunk a kapun belul, hogy ne zavarjuk ot?
koszonom ha valaki tud segiteni vagy valaszolni!

nonolet # 2018.03.31. 13:19

Nem buktad... az állja majd, aki a hibát vállalja.
Rajta tudod behajtani majd, ha kiderül hiba történt.

Hisz a nyilvántartás módosításig
EZ a mostani az érvényes adat.

Ami csak két módon változhat meg

  • a földhivatal "önként" javítja (határozat lesz róla)
  • a földhivatal ítélet alapján javítja (ítélet és határozat lesz róla)

Mindkét esetben a földhivatal a kár okozója.

Te csak sürgetni tudod az ügyet, ha akarod.

A szomszéd által!

Hisz neki van csak baja vele, neked nincs.
Neked teljesen jó a mostani állapot is :-)
Nem nálad van a labda...

valentinzon # 2018.03.31. 10:48

Sajnos a szomszédnak igaza van, mutogatott egy 1979-es régi térképet (akkor osztották ki a hrsz-okat), amellett egy régi tulajdoni lapot (a terület m2-e nincs felcserélve, így a kisebb telek a nagyobb).

A földhivatalban is megnéztem, 1997-ben volt a digitalizálás, akkor nézte el valaki, és cserélte fel a 8-ast 9-re... a földhivatal "álláspontja", hogy a kiscsaj meghúzta a vállát, és mondta, hogy írjak "kérvényt".

Amúgy nem egyedi eset - tavaly vettem ugyan ezen a hegyen zártkertet, és ott is fel volt cserélve a /2 és /3 hrsz-ok (ott ráadásul a terület m2-e is megegyezett, de mindkét tulajdonos tudott róla, jelezték a földhivatalban, és határozatban kijavították).

Csak az a baj, hogy itt már kicsit előrébb járunk - az adásvételi szerződés jó, viszont a földmérő díját és a takarítást, bozótirtást, szemétszállítást, földmunka költségét... buktam?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.31. 10:19

Ezt egy kicsit félreértetted.

nonolet # 2018.03.31. 10:15

valentinzon

A földhivatali adat az: KÖZHITELES!!!

Mindenkinek el KELL azt fogadnia
az ellenkezőjének a bizonyításáig.

Ergo: ez a szomszéd problémája egyelőre.

Majd ő lejátssza a meccset, ha mást tud-gondol, mint a ami a nyilvántartásban van éppen.

Hisz neki van birtok igénye... a nyilvántartás ellenére.

- -

Azaz neki kell perelni téged, ha nem ismeri el a birtoklásod.

Arra figyelj, hogy: MOST TE VAGY birtokon belül!!!!

Ezért semmiképpen NE!!! hagyd magad kizárni a birtokodból...

HA bármit tesz, ami téged a birtoklásban zavar-korlátoz, akkor azonnal kérj birtokvédelmet a jegyzőnél!
Ha az engedélyed nélkül lép be, akkor lehet feljelentés a rendőségen is.

- -

Egy per esetén nem lehet kizárni, hogy végül igaza lesz.

HA netán igaza lesz, akkor téged
mint jóhiszemű szerzőt és birtokost
kártérítés illet majd meg a per végén.

Amíg nem perel be, addig nem kell vele foglalkozni.
Addig azt teszel, amit jónak látsz...

Hisz a törvény erejénél fogva bízhatsz a közhitles nyilvántartásban.

Ha beperel, akkor már óvatosabbnak kell lenned.

- -

Jómagam az ügy előre hajtása érdekében
írásban (átvetetve vagy tértivevényes levél) közölném vele, hogy

1.
Nem értek egyet vele és a szerzést+birtoklást jogszerűnek tekintem.

2.
Ezért HA!!! ezzel ő nem ért egyet,
akkor NE tartson bizonytalanságban.

Hanem ésszerű időn belül INDÍTSA meg a birtok pert. (mondjuk 15 napot adnék rá)

Mert, HA ezt nem teszi meg, akkor a szerzést+birtoklást továbbra is jogszerűnek tekintem.

Ezért egy később indított és netán nyertes per ellenére is minden káromat megfogom téríttetni majd vele.

Aztán kiderül, hogy mi lesz...

- -

Jól értem, hogy így ...
A másik terület az, ami MOST az ö nevén van?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.31. 09:00

Ez a te verziód. Mit mond a földhivatal?

valentinzon # 2018.03.31. 08:46

A földhivatal a digitalizáláskor elírta 2 db telek helyrajzi számát (tehát papíron a jobb oldali volt a 9-es, digitalizálva, ugyan az a telek már 8-as hrsz-ú lett).
Aztán eltelt 21 év, megvettem azt a telket, kimérettem, kitakarítottam, megkerestem a szomszédot, hogy megvegyem az övét is, és kiderült, hogy az övét mérettem ki, takarítottam ki, és persze esze ágában sincs eladni - ilyenkor a földhivatalnak van felelőssége, perelhetők, és VAN ÉRTELME?

Természetesen mindkét telek évtizedek óta gondozatlan volt (tulajdonos nem tudta a pontos helyét, és a pontos m2-re sem emlékezett). Tulajdoni lap alapján írtuk az adásvételt, és földmérő mérte ki a hrsz alapján.

Tehát csak a földhivatal hibázott - vagy ki tudnak bújni a felelősség alól valamiféle jogszabály alapján?

drbjozsef # 2018.03.31. 08:32

agi40,

Ha eladod a részed, és utána 3 éven belül vásárolod a másikat, akkor a két érték közötti különbözet után kell csak illetéket fizetned.

21. §

  1. lakástulajdon vásárlásakor, ha a vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül eladja, a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének különbözete.

Van, aki szerint, ha az egyik tranzakció csak lakásrésztuljadon, akkor azzal szemben is csak egy résztulajdon állítható. Szerintem nem, mert az nem lenne arányos a vagyonszerés terhelésének elvével.
(Pl. esetedben 1millió után kell illetéketfizetni, ha csak a két értéket nézzük. Ha csak résztulajdonokat lehetne szembeállítani, és mondjuk a 4millió forint egy lakás 50% résztulajdona volt, akkor azzal csak a vett lakás felét lehet szembeállítani, és 2.5millió után kell illetéket fizetni)

Én csak laikus olvasó vagyok, nem jogász, megerősít/megcáfol majd valaki ügyvéd, ha olyat írtam.

agi40 # 2018.03.31. 08:17

Tisztelt Szakértők !

Egy több mint 10 éve megvásárolt ingatlanban lévő tulajdoni hányadomat eladom a tulajdonostársak egyikének. Az igy szerzett összeget egy másik ingatlan vásárlására kívánom fordítani.

pl. eladom a tulajdoni részemet 4 millió Ft-ért. Ezen összeget kiegészítem és vásárolok egy másik ingtlant 5 millió Ft-ért.

Kérdésem : vagyonszerzési illetéket kell-e fizetnem,ha igen milyen százalékban és mely összeg lesz a kiszámítás alapja?

Köszönöm a válaszukat előre is !

MajorDomus # 2018.03.29. 17:45

Meg amihez kulcsa van.....

nonolet # 2018.03.29. 08:07

F.Laca

"Ismerek olyat, aki 30 éve nem tette meg."

Ez az ő döntése!
Közöd hozzá semmi...

Mindenki maga dönti el,
hogy
melyik címet tekinti a Lakóhelyének!!!!!

Azok közül ahová jogszerűen be tud jelentkezni.