Haszonélvezeti jog


MajorDomus # 2020.05.13. 15:39

Az előre fizetős villanyórát rendeld meg a saját! nevedre!
.
Akkor fizesd be ha az előző fogyasztást neked kifizette.és bemutatja acközös költség befizetésről a csekket.
Így a markodban tartod.

Marcsás # 2020.05.19. 17:55

Tisztelt Szakértők! Haszonélvezője vagyok egy ingatlannak, amit a tulajdonos beleegyezésével bérbeadok. Tételes elszámolást csinálok. Beszámolhatom a más településen bérelt ingatlanom bérleti díját költségként? Köszönöm a segítséget!

MajorDomus # 2020.05.19. 18:35

A bérbeadáshoz nem kell a tulajdonos beleegyezése. Semmi köze nincs hozzá. Ezt jelenti a haszonélvezet.
A Nav felé választasz tételes költségelszámolást?

Marcsás # 2020.05.19. 18:38

Köszönöm! Igen a NAV felé...

drbjozsef # 2020.05.20. 06:01

Marcsás,

Igen, ez a levonási lehetőség független az elszámolás módjától (még a költséghányados elszámolók is választhatják).

Ha megfelelsz a feltételeknek (a bérbeadás és a bérbevétel is meghaladja a 90 napot, a bérbevett lakással összefüggésben nem számolsz el költséget, a fizetett bérleti díjat még részben sem térítik meg neked), akkor levonhatod a bevételedből.

wers # 2020.05.20. 06:09

MajorDomus

Pedig valahogy belegyömöszkölték a törvénybe - engem is meglepett. Kicsit kell csak lejjebb görgetned. SZÖ beidézte nekem.

drbjozsef # 2020.05.20. 07:52

wers,

Ez olyan, mint az elővételi jog : a beleegyezése, engedélye NEM kell hozzá. Bérbeadhatja a haszonélvező, csak fel kell ajánlani azonos feltételekkel a tulajdonosnak is. De ha az nem él vele, nem tilthatja meg a bérbeadást.

wers # 2020.05.20. 08:06

Igen, ezt értem. De nem igaz, hogy semmi köze hozzá, tudta nélkül bérbe adható.

drbjozsef # 2020.05.20. 09:47

Igen, a "semmi köze nincs hozzá" ebben a formában azért nem igaz.

Marcsás # 2020.05.20. 12:45

Köszönöm a válaszokat! :)

MajorDomus # 2020.05.20. 17:04

A hasznositáshoz nincs...
Erről szól a haszonélvezet.
.
Más kérdés hogy azonos feltételekkel "előbérelhet"

drbjozsef # 2020.05.20. 17:09

Az. Más.

David Sz # 2020.05.20. 21:01

Üdvözletem!

Már 2017.06-ban itt felmerült a haszonélvezet megváltásának kérdése ebben a topicban, de még nem egyértelmű nekem.

1/2-1/2 tulajdonos vagyok testvéremmel egy ingatlanban, a 100%-os haszonélvezeti joggal rendelkező apám özvegye kéri a h.jogának megváltását -egyelőre csak szóban.

Kötelesek vagyunk megváltani, vagy ez csak egy lehetőség a felek közös akarata esetén?
El akarná adatni velünk a házat, és kérné az árának a harmadát.

"7:59. § [A házastárs megváltási igénye]

(1) A házastárs - a jövőre nézve - bármikor igényelheti a haszonélvezeti jog megváltását. A haszonélvezeti jog megváltásának a házastárs és a leszármazó méltányos érdekeinek figyelembevételével kell történnie.

(2) A megváltásra kerülő vagyonból a házastársat - természetben vagy pénzben - egy gyermekrész illeti meg."

A PTK azt írja, hogy igényelheti, és a megváltásnak a méltányos érdekek figyelembevételével kell történnie.
Ez azt is jelenti, hogy a tulajdonosok kötelesek megváltani az özvegy haszonélvezeti jogát?

Kénytelenek vagyunk eladni és a harmadát nekiadni?

drbjozsef # 2020.05.21. 05:52

David Sz,

Igen, ez azt jelenti, hogy ha az özvegyi jog, és kéri annak megváltását, akkor azt kötelesek vagytok teljesíteni. Nem kell semmit eladni, ha nincs megegyezés, akkor mindkettőtök nevéről 1/6-1/6 részt átvezetnek az ő nevére, de megszűnik a haszonélvezeti joga.

Innentől sima osztatlan közös tulajdon lesz, ami sok szempontból még sokkal rosszabb, mint a (jogilag) viszonylag tiszta 100% haszonélvezet. Bár feltételezem, olyankor kér ilyet az özvegy, ha van lehetősége máshol megoldani a lakhatását. Mindesetre így hárman vitázhattok a hasznosításon ésvagy értékesítésen. Ha ott is vita van, akkor csak a közös tulajdon megszüntetése iránti per marad.

De természetesen megegyezhettek per nélkül is, és kifizetitek pénzben (végülis megvéve a részét).

Hogy a "méltányos érdek" mit jelent, azt nem tudom, de feltehetőleg ez függhet a haszonélvező életkorától, az egyes tulajdonostársak lakhatásától, az ingatlanpiaci viszonyoktól. A bíróság szabadon töltheti meg tartalommal.

MajorDomus # 2020.05.21. 18:03

vagy az egészségi állapotától.....
Kérdés:ki tudjátok e fizetni,mert ez megkönnyitené kettőtök rendelkezését az ingatlannal.
Ha nem,akkor tulajdonjoggal fizetitek ki ahogy drb írta:de ez senkinek sem jó.

David Sz # 2020.05.24. 09:07

MajorDomus

"Az előre fizetős villanyórát rendeld meg a saját! nevedre!
.
Akkor fizesd be ha az előző fogyasztást neked kifizette.és bemutatja acközös költség befizetésről a csekket.
Így a markodban tartod."

Közüzemmel kapcsolatosan csak annyit akartam megtudni, hogy legalább a haszonélvező nevén fut-e a szolgáltatás, vagy még mindig az egy éve meghalt apám nevén?

Kéri az ügyfél azonosító számot! -persze telefonon, mert g.ci koronavírus - amit nem ismerek.

Ilyenformán esélyem se volt megtudni, még azt sem, h kinek a nevén fut, nem hogy új órát kérjek..

drbjozsef # 2020.05.24. 12:18

David Sz,

Ha Te vagy az örökös, akkor írj nekik levelet, benne a hagyatéki végzés és a halotti anyakönyvi kivonat másolatával, és kérj tájékoztatást a fennálló szerződésről írásban.

Rajmund4 # 2020.05.26. 20:21

Tiszteletem!

A következő kérdéssel fordulok a témában járatosokhoz:
Árverésen vásárolnék egy holtig tartó haszonélvezeti joggal terhelt teljesen üres telket.

  1. Amennyiben építek rá egy ingatlant, akkor azt a haszonélvező minden további nélkül használhatja? Igény esetén kulcsot kell, hogy adjak hozzá?
  2. Mivel a haszonélvezővel semmiféle rokoni kapcsolatom nincs, honnan fogok én, vagy akár a földhivatal értesülni az esetleges elhalálozásáról és mi alapján lesz így törölve a haszonélvezeti jog?

Válaszokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.27. 05:38
  1. Nem.
  2. Csak lesz hagyatéki eljárás.
MajorDomus # 2020.05.27. 18:57

Ki a haszonélvező?
És hány éves?(mikor szűletett?)

Tcsili # 2020.06.03. 19:34

Tisztelt hozzáértők!

A Férjem tulajdonában 1/1 arányban van egy lakás. Férjem elkezdte felújítani, mert szeptemberre szeretnénk beköltözni. Nagymamájának holtig tartó haszonélvezeti joga van.3 éve a Férjem nagynénje, a saját otthonában ápolja.Sajnos nem tudjuk, hogy történt-e átruházás a nagynéni felé,de gyanítjuk, hogy igen. A kérdésem az lenne,hogy élhetnek bérbeadási joggal, vagy bármiféle joggal? Ha igen, akkor mire számíthatunk?
Köszönöm válaszukat!

Szomorú örökös # 2020.06.03. 19:55

Tcsili

A Férjem tulajdonában 1/1 arányban van egy lakás......Nagymamájának holtig tartó haszonélvezeti joga van.....Sajnos nem tudjuk, hogy történt-e átruházás a nagynéni felé,de gyanítjuk, hogy igen.

A haszonélvezeti jog önmagában nem átruházható, max. a használati jogot adhatja át a nagynéninek, de én úgy tudom, hogy ehhez is köteles megkérdezni a tulajdonost, azaz a férjedet, hogy ő hasonló feltételekkel hajlandó-e ezt bevállalni. Igazából ez csak akkor szokott befigyelni, ha pénzért történik a használati jog átadása, ezért nem vagyok benne teljesen biztos. Sajnos a nagymama haszonélvezeti joga erősebb szintű jog, mint a férjed tulajdonjoga, ezt kell megérteni valahogyan. Persze ha a nagymama nem hajlandó élni a használat jogával, akkor nincs vele gond, de ha belemegy, akkor még egyfajta pénzbeli megváltás is szóba jöhet, aminek aztán illetékfizetési kötelezettsége is lenne a férjed számára.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.03. 21:04

Férjem elkezdte felújítani, mert szeptemberre szeretnénk beköltözni.
Ez nagyon rossz ötlet a haszonélvezővel kötött írásbeli megállapodás nélkül. Előfordulhat, hogy más kényelméért költetek, dolgoztok.

Tcsili # 2020.06.04. 10:10

Tisztelt Hozzáértők!

Köszönöm a válaszokat :( Akkor a szeptemberi költözés lehet nem is tud létrejönni? Ha igen, akkor bérleti díjat kell fizetni annak, aki esetleg megkapta a használati jogot?

gerbera317 # 2020.06.04. 10:32

bérleti díjat kell fizetni annak, aki esetleg megkapta a használati jogot?
Az esetleges bérleti díjat a nagymama jogosult szedni. Nem ez lesz majd a gond. Hanem ha a nagymama meghal, kitenni onnan a nagynénit. Na, az fog még nagy ricsajjal járni.