Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Osztatlan közös tulajdon

Guszti44 # e-mail 2018.01.22. 13:43

Köszönöm szépen a segítséget!!!

nonolet # e-mail 2018.01.22. 13:35

80_András

Itt a részletes kézikönyv... benne lesz a megoldás.

http://nak.hu/…zikonyv/file

nonolet # e-mail 2018.01.22. 13:33

Guszti44

"Azt,hogy bővíthető e,és belefér e az előírásokba,azt ki tudja megállapítani?"

pl. te az OTÉK és a HÉSZ alapján
Hisz a szabályok NYILVÁNOSAK!

Ha te nem tudod, akkor

• infót kérsz az építéshatóságnál

vagy

• a terveződtől

vagy

• más hozzá értőtől...

"Ha bővíthető akkor kell e terveztetni vagy esetleg statikussal felméretni vagy csak úgy minden nélkül lehet építgetni?"

A tervező megmondja...
Mert tervező úgyis KELL ehhez.

Meglévő lakóépület épület bővítése 300 m2-ig tudtommal most "egyszerű bejelntés" alapján megy.

Tehát...

• 1.

Az előzetes tájékozódás, hogy a tervezett építés a telken MÉG lehetséges-e?!

NE FELEDD!
HA a másik fél bővít, akkor azzal
a te KÉSŐBBI bővítési lehetőséged csökken!!!!!!!!
Mivel ő használ el a lehetséges beépítési %-ból, helyetted ... ami korlátos mértékű.
(és ezzel csökken a tulajdoni hányadod értéke is)

Ha lehetséges a bővítés és téged nem zavar,
nem éri hátrány a jövőbeni terveid... akkor.

0.
MEGEGYEZÉS A TULAJDONOSOK között!!!!
A tervezett változásokról és azok jogi+anyagi következményeiről, az elszámolás módjáról.

Aztán erről részletes szerződés megkötése....
SAJÁT ügyvéd erősen célszerű mindkét fél részéről!
Cirka 100 eFt

1.
A létrejött szerződés alapján a tervező megbízása.
Aki aztán felmér mindent, megtervezi a bővítést és az épület naprakészre feljavítását is
(pl. kell majd hőszigetelés!!!! a régi részekre is)

Beadja a szükséges terveket.
Cirka 400-800 eFt a helyzettől függően.

2.
Jogerő után lehet építkezni...

3.
A befejezés után meg kell csinálni
a kezdeti szerződésben kikötött
jogi és elszámolási lépéseket.

- -

Szóval, nem egyszerű ügy ez.
Hála az osztatlan közös tulajdon átkának.

Mivel a tulajdonosok ELLENÉRDEKELTEK, így
gyakran lesz örök harag és sok éves,
de legalább költséges per az ilyesmiből...

80_Andras # e-mail 2018.01.22. 11:41

Osztatlan közös földtulajdon (termőföld) földhasználat bejelentésével kapcsolatban mik a teendőim?

80_Andras # e-mail 2018.01.22. 11:36

Segítséget/tanácsot szeretnék kérni:
Adott egy osztatlan közös földtulajdon (

Guszti44 # e-mail 2018.01.21. 22:40

Az,hogy bővíthető e,és belefér e az előírásokba,azt ki tudja megállapítani? Ha bővíthető akkor kell e terveztetni vagy esetleg statikussal felméretni vagy csak úgy minden nélkül lehet építgetni?

nonolet # e-mail 2018.01.21. 21:56

"ha az egyik fél bővíteni szeretne,akkor kell e a másik fél beleegyezése?"

NANÁ!!!
Hisz KÖZÖS a tulajdonuk, egymás nélkül nem léphetnek semmit.

- -

"Ha nem tudnak megegyezni,de ennek ellenére még is megtörtént a bővítés,akkor mik lehetnek a következmények,lehetőségek?"

Újra kell számolni a tulajdoni hányadokat,
mert megváltoztak az érték arányok.

vagy

Aki épített követelheti a másiktól a rá eső építési költséget, ha a másik NEM TILTAKOZOTT az építés ellen.
Ekkor a tulajdoni arányok maradnak.

- -

" Engedélyköteles e a bővítés?"

Az attól függ, hogy... mit akar pontosan csinálni.

Feltéve, hogy egyébként bővíthető!
Azaz belefér az előírásokba bővítés.
(beépítés %, telken belül elhelyezés)

Guszti44 # e-mail 2018.01.21. 19:10

Üdvözletem! Olyan kérdésem lenne,hogy osztatlan közös tulajdon esetében,ha az egyik fél bővíteni szeretne,akkor kell e a másik fél beleegyezése? Ha nem tudnak megegyezni,de ennek ellenére még is megtörtént a bővítés,akkor mik lehetnek a következmények,lehetőségek? Engedélyköteles e a bővítés?

drbjozsef # e-mail 2018.01.21. 14:53

Immaculata,

én vagyok a hülye, hogy bolddal nem emeltem ki, mire kérdezek pontosan, de ezek szerint azért nem volt ez akkor a kihívás. Vagy nem mindenkinek, legalábbis.

Immaculata # e-mail 2018.01.21. 14:18

Nagyon erősen átgondoltam!

LOL

Adok segítséget:
Lakáshoz tartozó kéményedet a társasháznak hagyod ott, ha elköltözöl?

Válasz:

1. igen, a társasháznak
  2. nem, a lakás tulajdonosának
  3. egyiknek sem
  4. mindkettőnek

:)) a helyes válasz a b).

F. Laca # e-mail 2018.01.21. 13:33

drbjozsef

Nagyon erősen átgondoltam!
Tényleg ott hagyom!

Miért? Ki lehetne bontanom és elvinnem? Simán összedőlne a ház!
A bélelés meg - kész anyagi káreset, hisz egy kb. 30 méteres kémény bélelése több százezer forint!

Vagy nálad annyira alacsonyan szállnak a százezresek? - Oszt lepkehálóval kapkodod?

Barlang # e-mail 2018.01.21. 07:28

Kedves nanolet
Kérdésem feltevése idején még nem volt időm elolvasni a fórumban lévő bejegyzéseket-hozzászólásokat,de már azóta pótoltam .
Köszönöm szépen a segítséget.

nonolet # e-mail 2018.01.20. 17:41

Él.

- -

De látom nem olvasol csak írsz... mint a lusták tipikusan.

Hisz a javasolt olvasni való így kezdődik, hogy:

"Az már ott van, TÉNY!-ként.
A léte tény lett, amivel
a hatóság nem tud mit kezdeni a tudomásul vételen kívül.
...és ezért ott is marad, amíg a tulajdonosa úgy akarja :-)"

Barlang # e-mail 2018.01.20. 11:57

Kedves nanolet
Kérdésem még az lenne ,hogy nem bontatják le vele a házat mivel a telek jobban be van építve a megengedettnél?vagy ekkor is él a 10 éves elévülési időszak?

nonolet # e-mail 2018.01.20. 11:36

"Szerény tudásom szerint elég neki egy hatósági igazolás az épület meglétéről"

Igen és FUNKCIÓJÁRÓL.
Ezzel már mehet a földmérőhöz.

Bővebben itt: http://www.jogiforum.hu/forum/32/24764
Ebből olvass el jó pár oldalt.

- -

Azonban lesz még gondja a tulajdoni hányadával is.

Hisz azok is megváltoztak a bővítés értéke miatt.
Azokat is rendbe kéne rakni.

(ingatlan részek felértékelése, arányok módosítása)

Barlang # e-mail 2018.01.20. 09:05

Szép napot kívánok
Egy kis tanácsot szeretnék kérni.Adott egy osztatlan közös tulajdonú telek amin 3 házrész található.A párom még 91 ben vásárolta meg az egyik házrészt.A házrészek hányadokban le vannak osztva,hogy kinek mennyi van. Azóta hozzá lett építve egy szoba engedély nélkül.A tetőtér be lett építve. A hozzáépített rész 18 éve készült.Most el szeretné adni a házrészét de szembesült azzal a ténnyel hogy a térkép kivonaton egy sufni-nyári konyha méretű épület szerepel.Azt nem tudom ,hogy hozzá nem értésből vagy hanyagságból nem rendezte ezt eddig.
Szeretné rendezni,hogy az épület amiben lakik fel legyen tüntetve a térkép kivonaton,mert ez így nem létezik.Nincs fennmaradási engedély sem.
Szerény tudásom szerint elég neki egy hatósági igazolás az épület meglétéről,vagy szükséges egy fennmaradási engedély is? A telek nagyobb százalékban van beépítve a megengedettnél.Mire számíthat- bontás vagy büntetés?Megkaphatja ilyen körülmények között a hatósági igazolást?Érdemes utána fenn maradási engedély kérnie?
Előre is köszönöm a válaszotokat.

Immaculata # e-mail 2018.01.19. 17:07

Kéménybélelés nélkül nem lehet a lakást fűteni, fűtés nélkül pedig hibás a lakás. Ugyanígy hibás, ha nincs villany, vagy víz.

drbjozsef # e-mail 2018.01.19. 09:38

Lakáshoz tartozó kéményedet a társasháznak hagyod ott, ha elköltözöl? Ezt gondold már még egyszer végig.
Az, hogy a kéménybélelés neked "kár", az is megérne egy misét...

F. Laca # e-mail 2018.01.19. 07:26

Társasházakban létezik olyasmi, hogy osztatlan közös tulajdon. Ilyen pl. a teljes tetőszerkezet, emeletes épületeknél a körfolyosók és a lépcsőházak (lift), továbbá az udvar és a pincék (már ha van).
Meg talán még - a háznak az utcára néző teljes homlokzata. Ilyenkor viszont az erkélyeket - nem is tudom, hová tegyem. Az itt-ott albetétekhez kapcsolódó balkon valahogyan nem igazán számít bele a hasznos (közös költség által terhelt) lakó-alapterületbe!
Viszont a homlokzatban - protekciósoknak igen? Felújítás esetében egyeseknek a közösből megy a lakrészükhez tartozó erkély luxusa?

Valamikor a kémények is benne voltak a közös terület kategóriában. Aztán - egyszercsak valamiért kivették a társasházi törvényből.
De miért?
Ha elköltözöm, a kéményt nem vihetem magammal, mert benne van a falban! Ha kibéleltetem, az teljesen az én költségem lesz, holott ha netán távozom, a reá fordított anyagi káromat gyakorlatilag senki se téríti meg ... azaz - otthagytam egy drága eszközt - a néhai társasházamnak!
Micsoda jótétemény ez ....

ObudaFan # e-mail 2018.01.18. 18:09

A bíróság mellozheti ezt a nyilatkozatot. Annyiból biztosan nem jogvesztő, hogy igazolási kérelemnek van helye.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://members.chello.hu/tarczay

http://biroigyakorlat.blog.hu/

dorka11 #   2018.01.18. 17:58

Szép estét mindenkinek!

Jogvesztő-e az alábbi, - egy birói végzésbe foglalt határidő? Ha jogvesztő, akkor anyagi vagy eljárásjogi?

".....közös tulajdon megszüntetése iránt inditott perben a másodfoku biróság azzal adja ki a feleknek a szakvéleményt, hogy az abban foglaltakra 8 napon belül észrevételeket tehetnek, ellenkező esetben a biróság ugy tekinti, hogy nincs észrevételük"

Alperesek a szakvéleményre tett észrevételeiket irásban és szóban a tárgyalás napján terjesztették elő. A tértivevények alapján a 8 napos határidő a tárgyalás előtti napon lejárt.

A válaszokat előre is köszönöm.

Droli # e-mail 2018.01.17. 14:01

szigege:
Nálam is hasonló a helyzet... a nem jogi megoldás: megnézni, ki a "társtulajdonos". Ha normálisnak néz ki, akkor használati megosztási szerződéssel bele lehet menni. Sőt, nálam az adásvételi szerződésben is van erre utalás. De azért nem árt készíteni a pénzt, hogyha a tulajdonostárs el akarja adni a részét, le lehessen rá csapni, mielőtt egy kevésbé szimpatikus tulajdonostárshoz kerül. Elővásárlási jogod lesz, tudni fogsz róla.

És egy kis elmélkedés eme téma kapcsán, és hozzáteszem, most a zártkertek kapcsán írom a véleményem: az a baj, hogy a jogalkotói szándék ütközik a valós élettel, és ez rengeteg problémát generál. Mert mit akar a jogalkotó? Hogy ne aprózódjanak el a birtokok, hanem koncentrálódjanak. Ennek örömére pl. nálunk a legkisebb kialakítható telekméret 1500 négyzetméter. Tök jó. De a mai világban ki akar ekkora zártkertet művelni? A fiatal kevésbé foglalkozik ezzel, a nyugdíjasnak meg sok. Ennek örömére a környékünk tele van osztatlan közös tulajdonnal, és vannak olyan telkek, ahol egy nyamvadt kerítés sincs, szépen elművelgetik egymás mellett a földet, de rossz belegondolni, ha egy adásvétel esetén egy kevésbé aranyos tulajdonostárs kerül be, mennyi problémát tud generálni. Egyáltalán, hogy lehet az ilyet majd eladni. Tudomásul kellene venni a jogalkotónak, hogy ezen zártkerteket, nyaralókat ma már kikapcsolódásra és konyhakertnek használják. A legkisebb kialakítandó telekméretet le kellene vinni ésszerű szintre, és egy csapással rendezni lehetne a tulajdonviszonyokat, lehetne telket osztani, és mellékesen a jogalkotó azon szándéka is teljesülne, hogy megszűnjenek ezen áldatlan állapotok. De mondom, ez csak az én véleményem.

nonolet # e-mail 2018.01.16. 00:59

Lehet, nem is kicsi.

Mivel

• mindenben egymástól függtök

és

• közös a felelősségetek is

A problémákat csökkenti,
HA
van a felek által aláírt
"használati megosztási" szerződés.

Hivatalos vázrajzzal és földhivatali bejegyzéssel.

Ezek nélkül én nem szívesen venném meg!
Akkor sem, ha tehermentes a friss tulajdoni lapja.

- -

Ha van nem hivatalos, de a felek által aláírt
"Használati megosztási" szerződés az jó jel.
De kevésbé biztonságos állapot a jövőre nézve.

Ha az sincs, akkor nagyon precízen kell
az adásvételi szerződésben leírni
az eddig KIALAKULT használati módot!
Minden használati módra-lehetőségre kiterjedően...

- -

Mert egy önkényes használat változtatás
vagy tulajdoni arány változtatási igény
vagy karbantartási/felújítási/bővítési igény
esetén fontos, hogy bizonyítani lehessen a dolgokat.

...és jobb az ilyesmit még a béke idején írásba tenni!

- -

Mondjuk én csak, akkor venném meg, ha az eladó előbb készíttet egy vázrajzot+szerződést és bejegyezteti.
(cirka 80-100 eFt összesen, a földmérő+ügyvéd+illeték)

De még így is erősen megfontolnám, hogy összebútorozzak egy számomra idegennel!!!, aki ki tudja miként viselkedik majd velem a jövőben.

Mert kurvára meg lehet szívni az osztatlan KÖZÖS tulajdonnal, ha nem akar a máik együttműködni ...
...és még szabadulni se egyszerű tőle.

szigege # e-mail 2018.01.15. 17:29

Tiszteletem!
kérdésem a következő: Vásárolni szeretnék egy nyaralót, amely egy osztatlan közös terület részét képezi (Balaton felvidék). A nyaraló teljesen körbekerített, a mostani tulajdonos évekig hasznáűlta minden probléma nélkül. Kérdezem, ha megveszem az ingatlant lehet-e problémám a jövőben az osztatlan közös területen való elhelyezkedése miatt?

Tisztelettel.szigege

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.01.01. 12:18

Az eladó kötelessége - de a vevő érdeke.

www.kbs-ugyved.hu