Osztatlan közös tulajdon


Majordomus # 2024.02.14. 22:24

Egyúttal csináljátok meg a telekmegosztást.

foglaltnick # 2024.02.14. 18:27

drbjozsef 30 éve így van mióta megvette én lekerítettem,de használati megosztás sajnos nem készült.Két értékbecslővel beszéltem azt mondták mivel osztatlan közös ezért az egészet értékelik fel és az alapján számolják az 1/6 értékét. Nem akarok pereskedni,mert ki tudja mi lesz az ítélet. Szerintem az 1millió elrugaszkodott ár egy 400m2 szántóért ,de nincs sok választásom kifizetem és megtanultam a leckét...

Majordomus # 2024.02.12. 20:41

Nem működik a forummotor?

Majordomus # 2024.02.05. 20:32

Itt az a nagy kérdés,mit akar a szomszéd és mennyire lehet vele megegyezni?

Kérhet akár kétmilliót is.
Akkor így marad.
Te ajánlasz félmilliót azután középen megegyeztek.

drbjozsef # 2024.02.05. 05:34

foglaltnick,

Úgy érted, hogy az 1/6 része a tulajdonostársadnak KIFEJEZETTEN, és kialakult gyakorlatként is csak a szántó egy bizonyos részének használatát jelenti, és a tanya meg a ház a te kizárólagos használatodban van, te építetted?
Ez esetben közös megszüntetéskor erre simán lehet hivatkozni, hogy külön értékeljék fel a két részt, és az alapján kelljen megváltani a ttárs részét.
Jobb lenne egy írásos használati megosztási szerződés közöttetek, de ha ilyen nincs, a kialakult gyakorlat lényegében rutaló magatartással létrejött szerződésnek számít jogilag.

Majordomus # 2024.02.04. 20:30

Akkor előbb vedd meg az 1/-od od részt tőle

foglaltnick # 2024.02.04. 13:13

Quercus!Az összterület 2600m2, Szántó 2200m2 és tanya 400m2 mivel osztatlan közös. Az egész ingatlant értékelnék fel hiába a telkével szomszédos terület kellett volna anno neki .Igy a 60 milliót érő házam sokat dobna az értékbecslésnél szóval nem sok választásom maradt :( ha 30 éve tudom mekkora szívás lehet ebből nem hagyom,hogy megvegye.

osztap # 2024.02.04. 09:56

Én leginkább amiatt aggódom, hogy mi lesz, ha esetleg az a hitel bedől és árverés lesz?
Lesz egy új tulajdonostársad. Már ha nem Te veszed meg.

Vagy mi van akkor, ha jön egy másik tulaj és közli, hogy ez a felosztás nem felel meg neki és írjuk újra?
Megpróbáltok megegyezni. Akár úgy is, hogy Te veszel még tőle valamennyi tulajdoni hányadot. Ha nem megy, akkor ő bíróságra mehet a Ptk. 5:79. § alapján, kérve a használat rendezését. Aztán majd a bíró dönt. Nem egyértelmű a dolog, mert egyfelől ő kisebb részt használ, mint a tulajdoni hányada, meg árverési vevő volt, másfelől ott a régi megállapodás.
De kérheti azt is, hogy szüntesse meg a bíróság a közös tulajdont a Ptk. 5:84. § alapján. Ha természetben nem lehet a telket megosztani (például az egyik újonnan létrejövő telek kisebb lenne, mint az építési szabályzat szerinti minimum telekméret), akkor vagy magához váltja valamelyik tulajdonos a másikat, esetleg társasházzá alakultok, vagy, végső esetben, árverezik az egész ingatlant.

Szomorú örökös # 2024.02.04. 09:42

Sziasztok!

Felmerült a lehetőségem egy ingatlan megvételére. Azonban fenntartásaim lennének.

Az ingatlan egy kerítéssel leválasztott házrész, úgy véd által írott, kőbe vésett használati megosztással állítólag le van zsírozva a jelenlegi állapot, ami kb. 1/3 - 2/3 arányban osztja el, ez a kérdéses lenne a kisebb.

Azonban a tulajdoni lapon egészen más arányok vannak. A nagyobbik rész 63/72 rész, amire hitelt vettek fel és jelzálog van emiatt rajta. A kisebbik pedig mindössze 9/72 rész, amely 5 örökös között osztódik.

Én leginkább amiatt aggódom, hogy mi lesz, ha esetleg az a hitel bedől és árverés lesz? Gyakorlatilag így nekem szerintem csak a 9/72 rész után marad a csekelyke jogom. Vagy mi van akkor, ha jön egy másik tulaj és közli, hogy ez a felosztás nem felel meg neki és írjuk újra? Előre is köszönöm a válaszokat!

Quercus # 2024.02.04. 07:25

Ha csak szántó művelési ágú, akkor egy sima bekebelezéssel, minimális költséggel, meg lehet szüntetni az osztatlan közöst. De majd az ügyvédek - akik mindent is jobban tudnak . elmagyarázzák neki. Vagy nem. Mert azon sokkal kevesebb pénz van......

Majordomus # 2024.02.03. 21:53

A szántó mellett lévő "szerszámoskamra"...

Quercus # 2024.02.03. 13:52

Ha CSAK szántó, akkor miért ír tanyát.?

Majordomus # 2024.02.02. 22:09

Szántó

Quercus # 2024.02.02. 12:46

Akkor most szántó művelési ágú, vagy tanya?

Majordomus # 2024.02.01. 20:21

Sz.örökös.
Valóban. De ezt a szomszéd is ki tudja játszani.

foglaltnick # 2024.02.01. 09:39

Köszönöm a válaszokat !

Szomorú örökös # 2024.02.01. 07:11

Majordomus

Egy szakértylői vélemény sokat lendithet a dolgon.

Van az a pénz, amiért a szakértő azt fogja mondani, amit én kérek tőle. :-)

drbjozsef # 2024.02.01. 05:30

Az 5/6-od részen eddig is 1/1 tuljdonos voltál.

Zseniál! :D

drbjozsef # 2024.02.01. 05:30

foglaltnick,

  1. Biztos százezres nagyságrend, mert földmérő, ügyvéd, miegymás.
  2. Per illetéke 6% a perköltség az ügyvédektől is függ, szintén több tízezer alsó hangon, a per végén a megosztása pedig elég sok mindentől függ egy közös tulajdon megszüntetésénél, átlalában valamilyen arányban megosztja a bíróság.
  3. Legolcsóbb a közös megegyezés, esetetekben az adásvétel. Ezen kívül tulajdonképpen más nincs is, mint a per.
Majordomus # 2024.01.31. 21:02

Az 5/6-od részen eddig is 1/1 tuljdonos voltál.
Ezvegy patthelyzetbmert egyikőtök sem tud a másik nélkül lépni.
Éttékeltesd fel egy értékbecslővel az 1/6-od részt s azt az összeget ajánld fel a szomszédnak.

Az ingatlannak annyi az értéke amennyit adnak érte.

Hogy neked 500 ezret ér a szomszéd meg 1 millát kér,az két vélemény.

Egyezzetek meg. Egy szakértylői vélemény sokat lendithet a dolgon.
Ha a szonszéd vitatja,kérjen ő is egy szakértőt.

foglaltnick # 2024.01.31. 17:42

01. Telekrendezésben is benne lennék,de nyilván az is költség azt meg nem akarja. 02.Azt megtudni nagyságrendileg mekkora összegel kell számolnom egy per során,nyilván a milliós vételárhoz képest. 03. Szeretnék végre az ingatlanomban 1/1 tulajdont minél kevesebb költséggel.

drbjozsef # 2024.01.31. 17:22

foglaltnick,

  1. Összevonni csak két önálló ingatlant tud, az ő 1/6 részét összevonatni a mostani telkével nem tudja. Legfeljebb, ha közösen, te is beleegyezve, telekrendezést kértek.
  2. Hát azt mi honnan tudhatnánk. Még az aranykorana is más értékű különböző helyeken.
  3. Nem tudjuk mit szeretnél.
foglaltnick # 2024.01.31. 16:54

Tanács kellene.Adott egy megyeszékhelyen lévő tanya az enyém 5/6 a telekszomszédé az 1/6 tulajdon amit azért vett meg 20 éve,hogy összevonassa a saját telkével.Most végre bírósági perrel fenyegetve végre hajlandó foglalkozni a dologgal és felajánlotta,hogy vegyem meg az 1/6 részét ami 450m2 1 millióért,mert már nem karja összevonatni! Ez egy szántó művelési ágú terület ami ráadásul a katonai reptér miatt valami légügyi védterület tehát építeni se lehet rá. Az egész terület 1.8 aranykorona értékű szántó és a legszebb a dologban,hogy a saját telkére csak úgy tud behajtani ha azt a telket használja amiből 1/6 rész az övé ez az útként használt terület majdnem akkora mint a terület amit megvett.Szóval három kérdésem lenne 1.ha összevonatná a saját telkével azt a részt mérnék hozzá ami a közúttal összekötné és határos az övével? 2. ha bírósági úton kérném a közös tulajdon megszüntetését annak a költsége és az értékbecslés szerinti ár elérheti az 1 milliót? 3. hogy járnék legjobban nyilván az összevonás költsége nem kevés ezért nem akar foglalkozni vele,persze a perköltség és az ügyvéd sem lesz kevés nekem ezért kellene valami tanács merre induljak nekem max.500 ezret érne meg a nyugalom annyiért nem adja. Mi lenne a legjobb megoldás nekem?

Majordomus # 2024.01.20. 21:16

Ha van annyi pénzed hogy ki tudod vásárolni a részét.

osztap # 2024.01.19. 20:01

Lehet használati megosztást többségi tulajdonosnak kikényszeríteni akár bírósági úton?
A bíróságtól ítéletet kaphatsz, ami a használat rendjét szabályozza. Hogy abból mit tudsz napi szinten betartatni, az egy másik kérdés.
Azért lehet, hogy egyszerűbb a közös tulajdon megszüntetését kérni, ha már a bíróságra mész. Mert amíg az fennáll, addig lehet súrlódás a tulajdonostárssal.