Apaság vélelmének megdöntése


lajcsó # 2012.07.18. 06:37

Ez így van de nem kerül sokba - biztos ami biztos alapon - megtenni az indítványt. Továbbá amennyiben a valószínűsíthető apa a tárgyaláson elismeri apaságát és ezt egyéb körülmények is alátámasztják (illetve nem zárják ki),feltehetően nem lesz szükség szakértői vizsgálatra. Ezért is célszerű őt tanúként bevonni az eljárásba.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.18. 06:26

Apasági perekben hivatalból bizonyítás is van.

lajcsó # 2012.07.18. 06:12

A valószínűsíthető apát tanúként kell megidéztetni a tárgyalásra. A szakértői vizsgálatot a tanúra (a valószínűsíthető apára) is ki kell terjesztetni. Csak mindezeket indítványozni kell a bíróság felé. Lehet kérni költségmentességet, ekkor a szakértői díját az állam viseli.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.18. 05:36

Hogyan lehet a DNS vizsgálatot kérvényezni és ki állja a felmerülő költségeket?
Úgy, hogy szólsz. A költséget az előlegezi, akinek a bizonyítás érdekében áll (te), és a pervesztes viseli.

cinema77 # 2012.07.18. 00:51

Üdvözlöm!

A következő lenne a kérdésem:
A volt feleségem a házasságunk alatt teherbe esett,de nem tőlem,én válás után tudtam meg az állapotát.
A születési anyakönyvi kivonatban én fogok szerepelni mint apa.Közös megegyezéssel elindítjuk az apaság vélelmének megdöntésére az eljárást,de mi a teendő akkor,ha a volt feleségem meggondolja magát és azt állítja a bíróság előtt,hogy én vagyok az apa.
Hogyan lehet a DNS vizsgálatot kérvényezni és ki állja a felmerülő költségeket?
Egyébként a valószínűsíthető apa általam is ismert,neki is részt kell vennie a DNS vizsgálaton,vagy van-e egyéb módja a felelősségre vonásának?

Válaszát előre is köszönöm!

kicsipicilanyka # 2012.06.29. 20:30

Nagyon szépen köszönöm a válaszát!
Nekem kell kérnem az apai elismerő nyilatkozathoz hajadonsági illetve élettársi nyilatkozat papírt,ha soha nem éltem senkivel és nem házasodtam össze senkivel?
Ha kérnem is kell,ezt a gyámügyön ott helyben nem tudják elintézni,ha bemegyünk a párommal teljes hatályú elismerő nyilatkozatot tenni?
Általában mennyi idő,mire elkészül az új anyakönyvi kivonat a gyereknek és onnantól kezdve hivatalos van elismerve?
Még egyszer nagyon szépen köszönöm a válaszát!

ObudaFan # 2012.06.29. 13:58

A gyámhatóságot kérheti, hogy rendeljen ki eseti gondnokot a gyereknek az apasági vélelem megtámadására, de nem különösebben esélyes, hogy a gyámhatóság ezt meg is teszi.

kicsipicilanyka # 2012.06.28. 19:19

Üdvözletem mindenkinek!
Nagyon tanácstalan vagyok és minden félét olvastam,de igazából sehol sincs leírva konkrétan a dolog.Nekem családi jogállás rendezésében kéne a segítség S.O.S-ben!!
Egyedülálló édesanya vagyok egy 2 éves kisbabával,soha nem voltam férjnél,nem voltam élettársi viszonyban sem!
A gyermekem az én nevemen van és az apai státusz üres,egészen a kicsi 3 éves koráig,ahol majd kreálnak egy kamu nevet.
A gyermekem biológiai apja ritkán látogatja,de ő róla sehol senki nem tud!!
A párom(nevelő apa szerepben,aki soha nem volt házas,nem élt senkivel együtt és több,mint 21 év korkülönbség van ő és a gyermekem között)szeretné a gyermekemet teljes hatályú elismerő nyilatkozattal a magáénak elismerni.
Ilyen esetben ,ha a bíróság elfogadja az apai elismerő nyilatkozatot,akkor egy idő után megtámadhatja a biológiai apa ezt????Kell ettől félnünk?

Gyuri666 # 2012.06.21. 15:42

Üdvözlöm! Kérdésem a következő lenne: gyerektartást fizetek egy 10 éves fiú gyermek után születése óta,aláírtam az apai elismerö nyilatkozatot,ezután az anya közölte velem, hogy én csak azért kellettem,hogy fizesse valaki a gyerektartást,de nem az enyém a gyermek. A kisfiú 3 éves volt mikor a védönő felhívta a figyelmemet,hogy a kisfiúnak olyan vércsoportja van ami lehetetlen ha én lennék az apa. Már voltam bíroságon apasági vélelmének megdöntése ügyben,mert mindenhol jogi falakba ütközöm,azt mondják nekem nincsenek jogaim csak kötelezettségeim,még a kisfiú vércsoportját se tudom kideríteni,mert azt mondják hogy nincs jogom hozzá. Tisztelettel érdeklődnék Önöktöl hogyan lehetne elindítani az apasági vizsgálatot, mert elég megterhelö havi 20-25 ezer forintot kifizetni gyerektartásnak,föleg hogy több mint valószínű nem az enyém a gyermek,és az anya persze hallani se akar a vizsgálatról. Segítségüket elöre is köszönöm.

Tisztelettel :Török György

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.18. 08:50

Azt hiszem, itt az "érdekében" csak eljárásjogi szófordulat, annyit jelent, hogy 'helyette; érte'. Nincs ellentmondásban azzal, hogy gyermeket érintő ügyekben mindig a gyermek érdeke az elsődleges szempont. L. az alapelvi jelentőségű Csjt. 1. § (2) bekezdést.

ObudaFan # 2012.06.18. 08:44

Bár, tegyük hozzá, ez contra legem joggyakorlat, ugyanis a törvény szerint kifejezetten a vélelmezett apa, és nem a gyermek érdekében jár el az ügyész:

Csjt. 43. § (6) Ha az, akit a vélelem alapján a gyermek apjának kell tekinteni, a határidő eltelte folytán megtámadásra már nem jogosult, az apaságot érdekében az ügyész támadhatja meg. Megtámadásnak azonban csak a vélelmezett apa életében van helye.

Szenes # 2012.06.18. 08:34

Szervusztok!

Érdekes helyzettel kapcsolatban kérem ki a véleményeteket.

Elhúzódo gyermekelhelyezési per - amelynek tárgya a gyermektartás megállapítása, és a kereset beadását megelőző 6 hónaptól kezdődő kérése is - közben kiderül, hogy a tartás kedvezményezettje nem a perelt gyermeke.

Ilyenkor honnantól kezdve - ha egyáltalán - állapítható meg a gyermektartás fizetési kötelezettsége?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.18. 06:59

Ez nem ugyanaz a kérdés, mint az előző volt. Az ilyen esetekben igen ritka, hogy az ügyészség pert indít; ahogy guba mondja: csak akkor, ha az kifejezetten érdekében áll a kiskorúnak. Ha például a vér szerinti apja Demján vagy Csányi lenne.

guba" # 2012.06.17. 16:54

Elismerik, hogy nem én vagyok az vér szerinti apa, de valahogy semmi nem rendíti meg őket a közérdek és a kiskorú érdekeit nézve.

Az ügyész a kiskorú érdekeire kell, hogy tekintettel legyen, nem a vélelmezett apáéra.

Kornello # 2012.06.17. 16:27

Tisztelt Fórum!

Átolvastam a fórumot, és csatlakoznék kivagyokén kérdéséhez. Úgy gondolom, hogy hasonló a helyzetem, mert én is itt tartok. Bíróságból kifutottam ezért elmentem az ügyészségre.Kétszer voltam náluk egy év különbséggel.
Elismerik, hogy nem én vagyok az vér szerinti apa, de valahogy semmi nem rendíti meg őket a közérdek és a kiskorú érdekeit nézve. Nekem ügy tűnik a PK100 szerinti erőszakos családkép sem zavarj őket. Nem tartom a kapcsolatot ezekkel a gyerekekkel. A kérdésem nekem is hasonló lenne. Az ügyészségen sikerült-e már valakinek megoldani ilyen ügyet? Az ügyvédet keresek rovatban feltettem a kérésem, de még sajnos nem jött válasz.
Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.29. 09:18

Csak ilyen...

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.29. 09:17

Csak esetekről tudunk. :)

ObudaFan # 2012.03.29. 09:00

tudnak-e olyan estről az apai vélelmezést sikerült-e már megdönteni úgy hogy az apai státusz már be volt töltve de nem ő a vérszerinti apa!

Persze.

senki lánya # 2012.03.29. 07:40

Kedves kivagyokén

Ha a konkrét tényállást leírnád, talán jobban tudnának segíteni Neked.

kivagyokén # 2012.03.27. 16:45

Tisztelt urak, apák, ügyvédek! Kérem írják meg tudnak-e olyan estről az apai vélelmezést sikerült-e már megdönteni úgy hogy az apai státusz már be volt töltve de nem ő a vérszerinti apa! köszönettel!

Gabicsek # 2012.02.26. 22:22

:)))
Ez nagggyon jóó. Nekem is van egy lányom (no és két fiam), remélem, nem találkozik össze ilyen magát Istennek képzelő kefélőgépekkel.
De az is biztos, ha a fiamék így becsülnék a nőket, ahogy ők, biztos megkapták volna tőlem a magukét. Mert hogy én a nők megbecsülésére neveltem őket, szerencsére meg is becsülik őket. És ha valakit ágyba visznek, akkor fogják viselni a következményeiket is. Szerencsére több eszük van, mint Nektek, mert legalább ismerik a lufit.

Textilhal # 2012.02.26. 12:51

...és sajnos nagyon alacsony a kerítése.

Gabicsek # 2012.02.25. 22:04

Aki főleg házasságban félre lép és abból gyereket hoz össze az zabi gyerek lesz , mert ez is egy elnevezés . Az anyja meg kurva , méghozzá minősített, azaz ordas nagy kurva !

Milyen érdekesek azért a férfiak. A nő egy mocsok kurva. De a pasi, aki keféli, az Istennek képzeli magát.

copporin # 2012.02.25. 08:25

Tehát 12évig nem volt"mocsok kurva"mig kezelgetted.Most már az mert szült,fizetned kell.És ki hiszi azt el nem vetted észre 6hónapig terhes?ha csak arra voltál jó 12évig tartsd, akkor miért voltál vele,főleg minek másztál rá?.Mi az,hogy zabi gyerek?A saját húsod véred.Egyszer majd eljön az idő amikor a gyereked szemébe kell nézned.Hogy köszöntöd te zabi?Szegény gyereknek nem fog dagadni a melle a büszkeségtől milyen "apja" van.Gyerek tartásból felnevelni gyereket?Abból a kemény 10-20 30ezerből?és hol vannak a napi gondok felelősség, ápolás mind az ami a gyerekkel jár?Szégyen ahogy azt a nőt ócsárlod,12évig az életed része volt,a gyereked anyja!Még ha ez már nem is tetszik neked annyira.Nem csak egy nő dolga védekezni.Ha ennyire nem akartál gyereket akkor húztál volna a farkadra GUMIT!

misipeti # 2012.02.25. 07:38

Teljes mértékig egyet értek Mr TP - vel !
Aki főleg házasságban félre lép és abból gyereket hoz össze az zabi gyerek lesz , mert ez is egy elnevezés . Az anyja meg kurva , méghozzá minősített, azaz ordas nagy kurva ! Ezt csak az tudja átélni igazából aki hasonló cipőben van . Hogy a gyerek nem akart megszületni ? Ugyan kérem, ott az K anyja, aki akarta helyette, hát igya a levét és védje meg a zabi porontyát ahogy tudja és akarja ! Ez áll arra is aki nem akar gyereket, csak akaratán kívül bele rángatják . És hogy nem a gyerektartásért?????????? Ott van élő példának Lázár szakács bal kéz kölyke , akinek az anyja erre megy rá, mert hát tudta hogy Lázár szakács nem fogja felrúgni a házasságát miattuk. Én a félre dugó és abból gyereket ellő K - k ra bánom hogy itt Magyarországon nem az iszlám bíráskodás van . Köveznék szarrá őket !
P.