Örökölt ingatlan eladása


Zééé1980 # 2008.08.17. 11:33

Kedves Fórumozók!

Párom apukája 2006-ban elhunyt, a párom és a huga, ketten örökölték a teljes ingatlant és anyukájuk (aki nem volt a felesége) a haszonélvező.
A két gyermek örökösödési illetéke már ki lett fizetve.
A haszonélvező anyukával közösen hárman el akarnák adni az ingatlant, akkor hány %-os örökösödési adót kellene fizetni most vagy később (vannak-e sávok?) és mennyi az elévülési ideje ennek?

Előre is köszönettel és várom a válaszaitokat.
Zééé.

monalisa1 # 2008.08.17. 12:39

Az ingatlan eladása után személyi jövedelemadót kell majd fizetni - azt a jövő évi máj.20-i adóbevalláskor feltüntetni és legkésőbb addig be is fizetni -, de levonásba kerül az öröklési illetékre megfizetett összeg valamint a közjegyzői díj, az ügyvédi díj, valamint az eladással kapcsolatos esetleges hírdetés, ingatlanközvetitői díj stb. - vagyis a felmerült költséget. Tehát a tiszta haszon 25%-a adózik. A kiszabás után indokolt esetben lehet kérni részletfizetésre engedélyt, max 36 hónapra adják meg.

Ingatlan adásvételénél ügyvédi közreműködés szükséges, ő majd mindent részleteiben elmond, elmagyaráz.

Ha édesanyátok dijmentesen mond le a haszonélvezetéről, akkor ez tiszta, azonban ha esetlegesen csak némi pénz ellenében, akkor ezt őneki meg kell fizetnetek, különben az ingatlanra nemigen találtok vevőt.

Monalisa
laikus hozzászóló

ObudaFan # 2008.08.18. 11:56

Tehát a tiszta haszon 25%-a adózik.

Tévedés. Idei értékesítés esetén már csak a 25%-nak a 75%-a, jövöre már csak az 50%-a, stb. (Legalábbis, ha lakásingatléanról van szó, de ha jól értem, arról.) És nem az öröklési illetékre megfizetett összeget kell levonni az eladási árból, ahnem azt az értéket, ami annak idején az öröklési illeték alapjául szolgált, vagyis azt az összeget, amennyire az adóhatóság szakértője az ingatlant értékelte.

Az özvegyi jog illetéke:

18 millió forintig 2,5% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 6% 35 millió forint feletti rész után 11%. Hogy ezt milyen összeg után kell fizetni, azt úgy kell meghatározni, hogy venni kell az adóhatóság által az ingatlan teljes értékére megállapított összeg 1/20 részét, és ha a haszonélvező
25 évesnél fiatalabb, ennek 10-szerese,
25-50 éves, ennek 8-szorosa,
51-65 éves, ennek 6-szorosa,
65 évnél idősebb, ennek 4-szerese alapján kell számolni.

monalisa1 # 2008.08.18. 12:02

Elnézést...

ObudaFan # 2008.08.18. 12:11

Én is pontatlan voltam: idén a 25%-nak a 90%-a, jövőre a 60%-a.

limma # 2008.08.18. 14:23

a 60 %-nak a 25%-a

ObudaFan # 2008.08.18. 18:15

60%25% = 25%60%

ObudaFan # 2008.08.18. 18:16

60% X 25% = 25% X 60%

Zééé1980 # 2008.08.20. 09:22

Kedves Fórumzók!

Köszönöm szépen a válaszokat, de engem nem a tiszta haszon utáni 25%-os személyi jövedelem adó érdekel és az illeték (főleg hogy az már ki lett fizetve) mert ezzekkel tisztában vagyok.

Hanem úgy tudom, hogy ha 5 éven belül adunk el egy örökölt ingatlant, akkor örökösödési adót kell fizetni és ennek megvannak a sávjai.
Úgy tudom, hogy ezek most így néznek ki (jól tudom?):
0.év: Öröklés évében az ingatlan árának 25%-a (100%)
1.év: Következő éveben az ingatlan árának 25%-a (100%)
2.év: Következő éveben az ingatlan árának 22,5%-a (90%)
3.év: Következő éveben az ingatlan árának 15%-a (60%)
4.év: Következő éveben az ingatlan árának 7,5%-a (30%)
5.év: Következő éveben az ingatlan árának 0%-a (0%)

Az már más kérdés, hogy az eladott ingatlant nem fordítom újabb lakásvásárlásra és így a tiszta haszont SZJA terheli (mivel készpénz jövedelem). Ezt is jól tudom?

Ergo az első évben eladom és nem fordítom lakásvásárlásra, akkor 25% örökösödési adó + 25%-os SZJA-t kell fizetnem?
Illetve ha eladom 5 év után akkor meg csak 25%-os SZJA-t?

Várom válaszaitokat, előre is köszönettel,
Zééé.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.08.20. 09:45

Amit leírt az van, de nem így. Például örökösödési adó magyarországon nincs. A táblázat, amit leírt, az a lakáscélú ingatlan értékesítéséből befolyt adóköteles jövedelem adózására vonatkozik. Ha az örökölt lakás célú ingatlant az öröklés évében a hagyatéki végzésben megállapított érték+ öröklési illeték nagyságú összegért értékesíti, akkor nem kell fizetni szja-t, de be kell vallani. A lakáscélú ingatlanra fordítás 2008. január 01.-től indiferens, mert ez a kedvezmény megszűnt.

mamikám # 2014.10.10. 08:49

2013. decemberben meghalt a nagynénénk. Végrendelet alapján hárman örököltük a házát, melyre az örökösödési adót befizettük. Most a házat el akarjuk adni azon az áron, amire felértékelték. Azt szeretném megtudni, kell-e SZJA-t fizetnünk az eladás után? Testvéreim már nyugdíjasok, én még dolgozom. Az eladásból kapott összeget be kell vallani az adóbevallásban? Ha én a kapott összegből a lakáshitelemet akarom visszafizetni, akkor adómentes a kapott összeg? És ha a hiteltörlesztés kevesebb, mint a kapott összeg, ezt, ill. az örökösödési illetéket le lehet vonni belőle, és csak a különbözet után kell SZJA-t fizetni? Válaszát előre is köszönöm.

lajcsó # 2014.10.10. 10:22

"kell-e SZJA-t fizetnünk az eladás után?"
Nem kell.
"Az eladásból kapott összeget be kell vallani az adóbevallásban?"
Szerintem nem. Az adó bevallásban csak az adóköteles jövedelmet kell szerepeltetni.
"Ha én a kapott összegből a lakáshitelemet akarom visszafizetni, akkor adómentes a kapott összeg?"
Mivel a bevétel adómentes ez (meg a további) a kérdés értelmetlen. (Egyébként nem lenne adómentes.)

Atis8232 # 2015.04.27. 08:51

Kedves Fórumozók!

Apósom anyukája meghalt. Az ingatlant 50-50%-ban örökölték testvérével. A hagyatéki eljárásban az ingatlan értékeként feltüntetett összeg 4 millió forint volt. Az ingatlant 1,5 éven belül eladták 4 millió forintért.
1453-as bevallás 161. sorába : Bevétel: 2 millió, Költség: 2 millió, Jövedelem: 0 Ft ??

Előre is köszönöm a segítséget.

Köszönettel:
N. Attila

hantalne # 2017.04.23. 14:55

Gyermektelen, özvegy testvérem után két testvér(a nővérem, és én), valamint egy unokahúg (elhunyt nővérem leánya)örököltünk egy lakást. Ha lezárul a hagyatéki eljárás, azonnal el akarjuk adni. Hogy kell adóznunk a vételár ránk eső része után? (illeték fizetése után).

ObudaFan # 2017.04.23. 16:46

Az eladási árból le kell vonni a hagyatéki eljárásban megállapított értéket, valamint a megfizetett illetéket, és a különbözet 15%-a lesz az szja. De az adásvételi szerződést készítő ügyvédtől majd megkérdezhetitek pontosan.

Makovinyi # 2017.11.10. 10:16

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Nagynéni halála után lánya egyedül örököl egy ingatlant. Kb. 20 Millió forint értékű házról van szó.
Ha értékesíti azonnal az ingatlant (nem vár 5 évig) kell-e Szja-t fizetni neki?

Köszönettel:
M.Bernadett

drbjozsef # 2017.11.10. 10:22

Makovinyi,

Illetéket az öröklés után ugye kell fizetni, de utána az ingatlan eladása esetén akkor nem kell azonnali eladás után SZJA-t fizetni, ha az eladási ár nem több, mint az ingatlan hagyatéki végzésben szereplő értéke.

Ha tehát pl. ténylegesen is 20M forint van beleírva a hagyatéki végzésbe értéknek, és ennyiért, vagy kevesebbért adja el, akkor nem kell SZJA-t fizetni. Ha többért adja el, akkor a különbözet után 15% SZJA-t kell fizetni.

Makovinyi # 2017.11.10. 10:28

Köszönöm, gyors válaszát! És mennyi illetéket kell fizetni öröklés után?
Köszönettel:
M.Bernadett

drbjozsef # 2017.11.10. 10:35

Ingatlan öröklése esetén a hagyatéki érték 9%-a az öröklési illeték.

drbjozsef # 2017.11.10. 10:37

Várjál.

Nagynéni halála után lánya egyedül örököl egy ingatlant.

Ez most mit jelent?
Az örökhagyó és az örökös egyenesági rokonok? Vagyis nem az unokahúgy örököl? Csak mert a nagynéniről elsőre azt hittem.

Ha az örökhagyó lánya örököl, akkor nincs illetékfizetési kötelezettség, egyenesági rokonok között nem kell illetéket fizetni.

Ha unokahúg örököl a nagynénitől, akkor 9% ingatlannál.

drbjozsef # 2017.11.10. 10:37

unokahúg akart lenne, elnézést, félreütöttem.

Makovinyi # 2017.11.10. 10:42

Igen a lánya! Köszönöm! Nekünk nagynéni, én írtam félreérthetően!

Köszönettel:
Bernadett

Atti128 # 2017.11.24. 19:00

Tisztelt mindenki!
Sajnos édesapám elhunyt. Van egy ingatlan amiben édesanyám és én a családommal lakunk. Még nem volt hagyatéki, de szeretnék felkészülten menni. Van egy nővérem akit szeretnék "kifizetni" az örökségéből és Ő nem is ellenkezik. Mivel van lakástakarék megtakaritásom abból szeretném rendezni. Kb a ház értéke 16millió. Kérdés: hogy lehetne megoldani hogy Ő se adózzon a vételár után (8millióért nemigen kap ingatlant) illetve nekem mennyit kell ezután az állam felé befizetnem? Köszönöm.

ObudaFan # 2017.11.25. 11:37

Mivel ő az édesapátok után örökölne, illetéket ő biztosan nem fizet, és ha a hagyatéki eljárásban megállapított értéken veszed meg, akkor ő szja-t sem. Te viszont a tőle vett rész után 4% vagyonszerzési illetéket fogsz fizetni.

Atti128 # 2017.11.26. 09:22

Köszönöm a választ! Ez így meg is felelne de felvetödött még egy kérdés! Mi van akkor ha én a testvéremet a teljes örökségből ki szeretném fizetni. Tehát édesanyám utáni részből is aki még remélem sokáig élni fog. Köszönöm