Örökölt ingatlan eladása


H.Zsuzsa # 2017.12.17. 09:06

Köszönöm. Egy próbát megér.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.17. 08:05

Ha hajlandó lenne ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratban megállapodni a közös tulajdon megszüntetéséről, akkor elkerülhető lenne a peres út.

H.Zsuzsa # 2017.12.17. 05:41

A szülőktől családi házat örököl két testvér. Szóban megegyeznek, hogy az egyik (aki be is költözött az ingatlanba)megveszi a másik részét, hogy így 100%-ban tulajdonos lehessen.Viszont hiába telik az idő, bár az anyagiak a rendelkezésére állnának,többszöri kérés, felszólítás ellenére nem fizet. Az a kérdésem, hogy az esetleges bírósági pert megelőzően, milyen lépéseket lehetne tenni,hogy fizetésre kényszerüljön?

drbjozsef # 2017.11.26. 18:31

Atti,

ha a lakás a lényeg és a lakhatásotok, akkor édesanyád ajándékozza neked a részét, esetleg vedd meg tőle, és ő ajándékozza a pénzt a testvérednek. Mindkét verzió illetékmentes, mert egyenesági rokonok között történik, utóbbi akkor adómentes anyukádnak (a jövedelem amiért megveszed a részét), ha már több mint 5 éve a nevén van a tulajdonrésze, ajándékozásnál meg értelemszerűen nincs jövedelem se.

Az esetleges többi későbbi hagyatékot meg elég elrendezni ha lesz, amikor tényleg elhuny édesanyád.

nonolet # 2017.11.26. 10:36

"Mi van akkor ha én a testvéremet a teljes örökségből ki szeretném fizetni."

Amúgy honnan tudod, hogy BIZTOSAN te leszek majd az (egyik) örökös...

Az még nem biztos ám!
Csak eléggé valószínű, kis szerencsével.

nonolet # 2017.11.26. 10:32

A még ÉLŐ ember vagyonáról te nem intézkedhetsz!
Hisz, ahhoz még semmi közöd....

Arról CSAK ő intézkedhet!!!!!!!!!!!!!!!!

Hogy jössz te ahhoz, hogy
azon töröd a fejde még az életében,
hogy hogyan is fosztod ki őt ?

- -

Természetesen, Ő hozhat olyan döntést,
hogy átrendezi vagyonát, megszabadul tőle.

  • eladja (bárkinek)
  • ajándékba adja (bárkinek)

Ha Ő is úgy látja jónak, hogy vagyontalan legyen.
Így akár az is lehet, hogy egyikőtöknek sem jut belőle...

HA speciel úgy dönt, hogy a részét CSAK neked juttatja.
Akkor ezt is megteheti, ki is hagyhatja a tesót a buliból.
De fordítva is eljárhat! csak a tesónak jut.

Ezek mind-mind az ő lehetséges döntései!
Amibe nektek MÉÉÉÉÉG nincs beleszólásotok, hisz MÉG él!!!! és cselekvőképes ezért szabadon dönthet a vagyonáról.

Nem is szép dolog már most a leendő örökségen agyalni.

- -

Kivéve, ha a családi tanácskozás közösen jut
olyan döntésre, hogy elrendezik a dolgot....

Ekkor az anya SZÁNDÉKÁT és ÉRDEKEIT is figyelembe véve több megoldás lehetséges.

A legegyszerűbb és legolcsóbb, ha az anya nem akar pénz belőle, hogy

  • neked ajándékozza az egész részét
  • te a tesó részének az árát az anyának ajándékozod
  • az anya a pénzt tovább ajándékozza a tesónak

Ezzel csak az gond, hogy az ajándék
MÉG 10 évig a kötelesrész igény alapja lehet.
Ha 10 éven beül hal meg netán.

A másik út az adásvétel.
Annál nincs ilyen 10 éves csapda.
Viszont illeték köteles (4%)....

Ekkor megveszed a teljes anyai részt és aztán anya azt tesz a pénzzel amit akar.

Ha akarja elkölti, ha akarja ajándékba adja.
(ajándék estén persze megint felmerülhet a kötelesrész kérdése is adott esetben)

- -

Szóval, el lehet rendezni a dolgot, de nem sima ügy.
Hisz egy még élő ember vagyona...

Szóba jöhetnek más szerződés típusok is, de azok még nyűgösebbek, bizonytalanabbak...

Atti128 # 2017.11.26. 09:22

Köszönöm a választ! Ez így meg is felelne de felvetödött még egy kérdés! Mi van akkor ha én a testvéremet a teljes örökségből ki szeretném fizetni. Tehát édesanyám utáni részből is aki még remélem sokáig élni fog. Köszönöm

ObudaFan # 2017.11.25. 11:37

Mivel ő az édesapátok után örökölne, illetéket ő biztosan nem fizet, és ha a hagyatéki eljárásban megállapított értéken veszed meg, akkor ő szja-t sem. Te viszont a tőle vett rész után 4% vagyonszerzési illetéket fogsz fizetni.

Atti128 # 2017.11.24. 19:00

Tisztelt mindenki!
Sajnos édesapám elhunyt. Van egy ingatlan amiben édesanyám és én a családommal lakunk. Még nem volt hagyatéki, de szeretnék felkészülten menni. Van egy nővérem akit szeretnék "kifizetni" az örökségéből és Ő nem is ellenkezik. Mivel van lakástakarék megtakaritásom abból szeretném rendezni. Kb a ház értéke 16millió. Kérdés: hogy lehetne megoldani hogy Ő se adózzon a vételár után (8millióért nemigen kap ingatlant) illetve nekem mennyit kell ezután az állam felé befizetnem? Köszönöm.

Makovinyi # 2017.11.10. 10:42

Igen a lánya! Köszönöm! Nekünk nagynéni, én írtam félreérthetően!

Köszönettel:
Bernadett

drbjozsef # 2017.11.10. 10:37

unokahúg akart lenne, elnézést, félreütöttem.

drbjozsef # 2017.11.10. 10:37

Várjál.

Nagynéni halála után lánya egyedül örököl egy ingatlant.

Ez most mit jelent?
Az örökhagyó és az örökös egyenesági rokonok? Vagyis nem az unokahúgy örököl? Csak mert a nagynéniről elsőre azt hittem.

Ha az örökhagyó lánya örököl, akkor nincs illetékfizetési kötelezettség, egyenesági rokonok között nem kell illetéket fizetni.

Ha unokahúg örököl a nagynénitől, akkor 9% ingatlannál.

drbjozsef # 2017.11.10. 10:35

Ingatlan öröklése esetén a hagyatéki érték 9%-a az öröklési illeték.

Makovinyi # 2017.11.10. 10:28

Köszönöm, gyors válaszát! És mennyi illetéket kell fizetni öröklés után?
Köszönettel:
M.Bernadett

drbjozsef # 2017.11.10. 10:22

Makovinyi,

Illetéket az öröklés után ugye kell fizetni, de utána az ingatlan eladása esetén akkor nem kell azonnali eladás után SZJA-t fizetni, ha az eladási ár nem több, mint az ingatlan hagyatéki végzésben szereplő értéke.

Ha tehát pl. ténylegesen is 20M forint van beleírva a hagyatéki végzésbe értéknek, és ennyiért, vagy kevesebbért adja el, akkor nem kell SZJA-t fizetni. Ha többért adja el, akkor a különbözet után 15% SZJA-t kell fizetni.

Makovinyi # 2017.11.10. 10:16

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Nagynéni halála után lánya egyedül örököl egy ingatlant. Kb. 20 Millió forint értékű házról van szó.
Ha értékesíti azonnal az ingatlant (nem vár 5 évig) kell-e Szja-t fizetni neki?

Köszönettel:
M.Bernadett

ObudaFan # 2017.04.23. 16:46

Az eladási árból le kell vonni a hagyatéki eljárásban megállapított értéket, valamint a megfizetett illetéket, és a különbözet 15%-a lesz az szja. De az adásvételi szerződést készítő ügyvédtől majd megkérdezhetitek pontosan.

hantalne # 2017.04.23. 14:55

Gyermektelen, özvegy testvérem után két testvér(a nővérem, és én), valamint egy unokahúg (elhunyt nővérem leánya)örököltünk egy lakást. Ha lezárul a hagyatéki eljárás, azonnal el akarjuk adni. Hogy kell adóznunk a vételár ránk eső része után? (illeték fizetése után).

Atis8232 # 2015.04.27. 08:51

Kedves Fórumozók!

Apósom anyukája meghalt. Az ingatlant 50-50%-ban örökölték testvérével. A hagyatéki eljárásban az ingatlan értékeként feltüntetett összeg 4 millió forint volt. Az ingatlant 1,5 éven belül eladták 4 millió forintért.
1453-as bevallás 161. sorába : Bevétel: 2 millió, Költség: 2 millió, Jövedelem: 0 Ft ??

Előre is köszönöm a segítséget.

Köszönettel:
N. Attila

lajcsó # 2014.10.10. 10:22

"kell-e SZJA-t fizetnünk az eladás után?"
Nem kell.
"Az eladásból kapott összeget be kell vallani az adóbevallásban?"
Szerintem nem. Az adó bevallásban csak az adóköteles jövedelmet kell szerepeltetni.
"Ha én a kapott összegből a lakáshitelemet akarom visszafizetni, akkor adómentes a kapott összeg?"
Mivel a bevétel adómentes ez (meg a további) a kérdés értelmetlen. (Egyébként nem lenne adómentes.)

mamikám # 2014.10.10. 08:49

2013. decemberben meghalt a nagynénénk. Végrendelet alapján hárman örököltük a házát, melyre az örökösödési adót befizettük. Most a házat el akarjuk adni azon az áron, amire felértékelték. Azt szeretném megtudni, kell-e SZJA-t fizetnünk az eladás után? Testvéreim már nyugdíjasok, én még dolgozom. Az eladásból kapott összeget be kell vallani az adóbevallásban? Ha én a kapott összegből a lakáshitelemet akarom visszafizetni, akkor adómentes a kapott összeg? És ha a hiteltörlesztés kevesebb, mint a kapott összeg, ezt, ill. az örökösödési illetéket le lehet vonni belőle, és csak a különbözet után kell SZJA-t fizetni? Válaszát előre is köszönöm.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.08.20. 09:45

Amit leírt az van, de nem így. Például örökösödési adó magyarországon nincs. A táblázat, amit leírt, az a lakáscélú ingatlan értékesítéséből befolyt adóköteles jövedelem adózására vonatkozik. Ha az örökölt lakás célú ingatlant az öröklés évében a hagyatéki végzésben megállapított érték+ öröklési illeték nagyságú összegért értékesíti, akkor nem kell fizetni szja-t, de be kell vallani. A lakáscélú ingatlanra fordítás 2008. január 01.-től indiferens, mert ez a kedvezmény megszűnt.

Zééé1980 # 2008.08.20. 09:22

Kedves Fórumzók!

Köszönöm szépen a válaszokat, de engem nem a tiszta haszon utáni 25%-os személyi jövedelem adó érdekel és az illeték (főleg hogy az már ki lett fizetve) mert ezzekkel tisztában vagyok.

Hanem úgy tudom, hogy ha 5 éven belül adunk el egy örökölt ingatlant, akkor örökösödési adót kell fizetni és ennek megvannak a sávjai.
Úgy tudom, hogy ezek most így néznek ki (jól tudom?):
0.év: Öröklés évében az ingatlan árának 25%-a (100%)
1.év: Következő éveben az ingatlan árának 25%-a (100%)
2.év: Következő éveben az ingatlan árának 22,5%-a (90%)
3.év: Következő éveben az ingatlan árának 15%-a (60%)
4.év: Következő éveben az ingatlan árának 7,5%-a (30%)
5.év: Következő éveben az ingatlan árának 0%-a (0%)

Az már más kérdés, hogy az eladott ingatlant nem fordítom újabb lakásvásárlásra és így a tiszta haszont SZJA terheli (mivel készpénz jövedelem). Ezt is jól tudom?

Ergo az első évben eladom és nem fordítom lakásvásárlásra, akkor 25% örökösödési adó + 25%-os SZJA-t kell fizetnem?
Illetve ha eladom 5 év után akkor meg csak 25%-os SZJA-t?

Várom válaszaitokat, előre is köszönettel,
Zééé.

ObudaFan # 2008.08.18. 18:16

60% X 25% = 25% X 60%

ObudaFan # 2008.08.18. 18:15

60%25% = 25%60%