ajándékozás halál előtt


sanad # 2011.02.25. 21:36

Tiszteletem!
Az örökösödési jogról szeretnék kérdezni!

A német jogszabályban a halálozás előtti ajándékozást teljes értéken figyelembe kell venni az örökség megállapításakor, ha az 1 éven belül történt, míg minden egyes korábbi évvel 10 %-kal csökkentett értéken.

Magyarországon ez tudomásom szerint nincs így.

Létezik, hogy az ingyenes ajándékozás révén egy
tollvonással ki lehet játszani a köteles részről szóló, a törvényes örökösöket védő magyar jogszabályokat?
(hiszen ha az örökhagyó halála előtt egy "kedves" élettársára, ismerősére iratja minden vagyonát, akkor nem marad semmi, ami vérszerinti családtagjai számára örökölhető)

Egyik barátom jelenleg ezért nem kap semmit édesapja halála után, csupán évek után a többszázezres, végül vesztes(!) per költségét...

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.25. 22:31

A köteles részi igényt éppen nem lehet ezen a módon kijátszani. Az meg, hogy kizárja az örökségből az örökhagyó valamely örököst, a végrendelkezés szabadságából következik.

sanad # 2011.02.27. 15:49

Némi ellentmondást érzek a válaszában.
Először azt mondja, hogy a köteles részt nem lehet így kijátszani, majd azt, hogy akárki kizárható (az ajándékozás révén?).

A kérdés itt az, hogy a magyar jogszabályok figyelembe veszik-e bármilyen módon, hogyha a tulajdonos még életében elajándékozza mondjuk aktuális élettársa felé minden tulajdonát, vagy ezzel bármikor megkerülhető az örökösödési jog?

Hiszen a probléma az, hogy ilyen esetben a saját nevén nem marad tulajdona, ami örökölhető!

(A német jog, pont ezért, gyakorlatilag valószínűségeket rendel ahhoz, hogy az ajándékozás csak a törvény kijátszása érdekében történik, és pl. a halál előtti utolsó évben elajándékozott ingatlant még teljes mértékben az örökség értékébe számítja. A magyar jog tesz bármit az ilyenfajta kiskapu ellen vagy nyíltan engedi, hogy nem bizonyítható befolyásolás révén kisemmizhessék a családtagokat?)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.27. 16:12

A köteles rész alapjába beleszámít mindaz, amit az örökhagyó a halála előtti 15 évben bárkinek ingyenesen juttatott. A köteles rész pedig akkor jár a törvényes örökösök egy meghatározott körének, ha az örökhagyó kizárta őket az öröklésből. (Dogmatikailag a köteles részre jogosult nem is örökös, más a jogállása.)

Cigale # 2014.03.11. 14:49

Tiszteletem!
Az orokosodési jogrol szeretnék kérdezni.
Az elhunyt személy hagyatékat képezik azok az ingatlanok, ill. mas értékek/vagyoni targyak, amelyeket kozelgo halala tudataban ajandékozott el?
Hany éven beluli ingyenes juttatasok (ingatlan, érték targyak) szamit be a koteles rész alapjaba?
Valaszat elore is nagyon koszonom.
C.G.

ObudaFan # 2014.03.12. 10:14

Cigale

A hagyatékba nem tartoznak, de a kötelesrész alapjához hozzá kell számítani ezeket, ha az elhalálozást megelőző 15 (2014. március 15. utáni elhalálozás esetén 10) éven belül történtek.

Vadlibus # 2014.03.13. 20:23

Tisztelt Ügyvéd!

Édesapám a bankszámlájáról az Én bankszámlámra nyilatkozat nélkül utalt 4millió forintot 2013 decemberében. Kérdésem, hogy van két testvérem akik igényt tarthatnak-e erre a pénzre, vagy ennek egy részére öröklés vagy bármi más jogcímen.

Válaszát előre is köszönöm: Vadlibus

ObudaFan # 2014.03.14. 12:59

Ha édesapád elhalálozna, akkor a kötelesrészük alapjához ezt hozzá kell számítani.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.14. 18:45

Vélelem áll amellett, hogy ajándék?

ObudaFan # 2014.03.14. 21:22

Törvényi vélelem biztosan nem, de egyenesági rokonok között szerintem azért alá kell támasztani, hogy nem az volt. Szerintem.

vici # 2015.12.29. 20:00

Üdv.

A szüleim a nevemre akarják íratni családi házukat. Milyen költségekkel kell számolnunk, illetve változik-e 2016-ban?

Köszönöm!

ObudaFan # 2015.12.29. 21:33

A tulajdoni lap árával, 6600 Ft földhivatali eljárási díjjal és az ügyvédi munkadíjjal.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.26. 10:36

Rossz a kérdés. Számodra ugyanis közömbös, milyen értéket jelöltek meg a felek az ajándékozási szerződésben.

És mintha az egész idő előtti lenne.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.26. 11:21

Az érték adott esetben lényeges lehet a számodra is. (Szervusz!) De nem az az érték, amelyet a felek megjelöltek, hanem a tényleges.

drbjozsef # 2017.09.26. 13:12

Alapesetben igen.

Ha nem vitatja senki.

Ha vitatja, akkor természetesen nem, akkor a (juttatáskori) forgalmi értéket kell nézni.

De NEM az adott vagyontárgyra, hanem az EGÉSZ hagyatékra. Ezért tiszta érték : a vagyonból le kell vonni a tartozásokat (is).

ObudaFan # 2017.09.27. 12:12

Akinek több az öröksége, mint a kötelesrésze lenne, annak további kötelesrészi igénye nem lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.09. 11:21

Aki jogosult kötelesrészre, az jogosult köteles részre. De ha örököl annyit, ami eléri a köteles része mértékét, akkor az igénye nyilván ki van elégítve.

Igazából mit szeretnél kérdezni?

ObudaFan # 2017.10.09. 13:40

A kötelesrész kielégítésére szolgál mindaz, amit a jogosult a hagyatékból bármely címen kap, továbbá amit az örökhagyótól ingyenes adományként kapott, feltéve, hogy azt a kötelesrész alapjához hozzá kell számítani.

Ezt az értéket kell összevetni a kiszámolt kötelesrésszel, így lehet eljutni oda, hogy van-e még igénye.

bonny # 2017.10.11. 06:12

Kedves Fórumozók!
Az lenne a kérdésem,hogy ha a köteles rész miatt a közjegyző kikéri a földhivatalból a fent említett ok miatt az ajándékozási szerződést,nekem jogom van-e látni?A szerződés a testvérem és egyik szülőm között köttetett.Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.11. 06:55

A közjegyző nem foglalkozik a köteles részeddel.

bonny # 2017.10.11. 07:14

Nem teljesen értem.Elindult a hagyatéki eljárás,és a közjegyző mondta hogy ki fogja kérni,és majd kapok egy végzést.Félreértettem valamit?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.11. 07:20

Kikérhet bármit, a köteles rész egy kötelmi jogi igény, annak a hagyatékátadó végzésben semmi helye nincs.

Mi az igazi kérdésed?

bonny # 2017.10.11. 07:27

Akkor megpróbálom még egyszer.Egyik szülőm halála előtt 3 évvel a testvéremnek adta ajándékozási szerződéssel az ingatlanát.Most halála miatt elindult a hagyatéki eljárás,én bejelentettem a köteles rész iránti igényemet.A közjegyző mondta hogy kikéri az eredeti szerződést,kérnek egy értékbecslést,és kiszámolják mennyi a köteles rész.A kérdés az hogy a kikért szerződést megnézhetem-e?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.11. 07:30

Azt csak te gondolod, hogy ez a kérdés. A közjegyzőt pedig tiszteltetem, de szamárságot mondott neked.

bonny # 2017.10.11. 07:44

Abban azért egyetértünk hogy jogosult vagyok a köteles részre?Akkor mi az eljárás menete?